Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy

 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program prosinec 2004 - anotace

1. prosinec 2004 ve 20 hod.
 • DESASTRO TOTALE (Rusko/USA)

  Matt Darriau - altsaxofon, klarinet, dudy
  Yuri Lemeshev - akordeon

  V březnu letošního roku koncertovalo americko-ruské duo Desastro Totale v Divadle 29 poprvé a jejich vystoupení se zařadilo mezi největší hudební události jarní sezóny. Nabídku na zopakování jejich koncertu nebylo možné odmítnout. Divadlo 29 bude jedinou zastávkou Desastro Totale v České republice na jejich evropském turné.

  Unikátní fúze jazzu, klezmeru, romské a balkánské hudby v podání vynikajícího hráče na dechové nástroje Matta Darriaua (člen světově nejproslulejší americké klezmer skupiny The Klezmatics ) a akordeonisty Yuriho Lemesheva působícího m.j. v rusko-americké avantgardně punkové skupině Gogol Bordello . Matt Darriau je jedním z nejvýznamnějších hudebníků newyorského Downtownu soustředěných kolem legendárního klubu a hudebního vydavatelství Knitting Factory . Kromě svého působení v The Klezmatics je jeho hlavní skupinou Paradox Trio , kde hraje kromě saxofonů, klarinetu a basklarinetu také na různé flétny (včetně bulharského kavalu), dudy a další lidové nástroje, které jeho hudbě dodávají zvláštní etnický přídech. Hudba Matta Darriaua čerpá inspiraci v jazzu, klezmeru, v tradici Downtownu, a dále v keltské, balkánské, turecké a perské hudbě. Kromě Paradox Tria působí Darriau spolu s lídrem The Klezmatics, trumpetistou Frankem Londonem také v jazzové skupině Ballin´ the Jack a vede rovněž skupinu Smash The Windows, která se věnuje keltské hudbě. Nedávno byl Matt Darriau právě za originální propojování jazzu s balkánskou hudbou nominován prestižním hudebním časopisem Jazziz Magazine mezi nejinspirativnější hudebníky posledních patnácti let !!!
  Ruský akordeonista Yuri Lemeshev je vedle působení v downtownové skupině Gogol Bordello také uznávaným sóĺovým hráčem. Jeho hra těží z původního i novodobého pojetí waltzu a tanga, staré filmové hudby a současné i tradiční etnické hudby.

  Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za podpory Pardubického kraje a Statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 140 Kč
  Studentské vstupné: 90 Kč

  www.klezmatics.com
  www.gogolbordello.com


  DESASTRO TOTALE

10. prosinec 2004 ve 20 hod.
 • ALENA DITTRICHOVÁ : Sekret aneb Chci běžet jako šílený kůň

  Scéna, kostýmy, choreografie, tančí: Alena Dittrichová
  Hudba: Ridina Ahmedová
  Light design: Vladimír Burian

  Žijeme na místě plném kouzel, které jsme jen málokdy schopni vidět a často tápeme v temnotách. Když nastane kouzelný okamžik, vše se rozzáří jako padající hvězda…

  První celovečerní představení Aleny Dittrichové je směsí pohybového divadla, tance a izolovaných slov. Vypráví o cestě, kterou kráčíme, kterou ztrácíme a znovu nalézáme.
  Důležitým prvkem představení je živý hudební doprovod vokalistky Ridiny Ahmedové , která vytváří  minimalistické kompozice z více vrstev svého hlasu.

   Alena Dittrichová studovala nejprve na konzervatoři Jaroslav Ježka a později na konzervatoři moderního tance Duncan Centre. Je spoluzakladatelkou skupiny Lalofobia,  momentálně účinkuje v česko-francouzském projektu La Temoa (choreografie Claude Brumachon), spolupracuje také s mimem a režisérem Ctiborem Turbou.

  Projekt vznikl za podpory nadace OSF Praha a Motus o. s.
  Představení pořádá o. s. Terra Madoda a Divadlo 29 za podpory Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 60 Kč
  www.alfredvedvore.cz


  ALENA DITTRICHOVÁ

17. prosinec 2004 ve 20 hod.
 • MANGO & BANÁNY

  Eliška Svobodová - klávesy
  Ondřej Vojtěch - saxofon
  Ondřej Teplý - kytara
  Vojtěch Jirsa - baskytara
  Petr Mori - bicí
  Petr Seiner - bonga

  Hudební skupinu Mango a banány založili v roce 2001 tři její členové Ondřej Vojtěch, Vojtěch Jirsa a Ondřej Teplý. Kvůli nedostatku kvalitních zpěváku se skupina rozhodla vydat ryze instrumentálním směrem. V počátcích usilovala o složitější vyjádření, později dali přednost jednodušším aranžím vycházejícím z funku, jazzu a blues. Hlavním motivem kapely je rytmus. Ten udržuje zejména dvojice bubeníků – Petr Mori a Petr Seiner. Sextet doplňuje Eliška Svobodová , která svým pianem dodává soundu kapely barevnost. Největší devizou této mladé skupiny (věkový průměr 18 let), která patří k tomu nejzajímavějšímu, co se široko daleko od Kunětické hory urodilo, je zejména živé koncertování nabité energií a radostí z hraní. V současné době, kdy několik členů skupiny po ukončení gymnázia odchází studovat mimo Pardubice je další budoucnost Manga a banánů nejasná a kapela uvažuje o přerušení své své činnosti. Na koncertu v Divadle 29 představí svůj dosavadní repertoár.

  Vstupné: 60 Kč
  mangoabanany.wz.cz

  MANGO & BANÁNY


20. prosinec 2004 ve 20 hod.
 • MIOU-MIOU
  KHOIBA

  Společný vánoční (dvoj)koncert domácí kapely Miou-Miou a jejich hostů, pražské skupiny Khoiba.

  MIOU-MIOU

  Alternativně-popová skupina Miou-Miou vznikla na jaře loňského roku. Letos vydala na labelu Purrr Records své debutové minialbum s názvem 6 chants pour les chats . Na CD-extra, které se natáčelo v Divadle 29, najdete kromě šesti francouzsky zpívaných skladeb např. i remix písničky Dans mon lit od projektu The Violine a videoklip. Skladby z EP byly nasazeny v hitparádách pražského Radia 1 a Radia Akropolis. Písnička Rendre temps se pak začátkem příštího roku objeví ve filmu slovenské režisérky Kataríny Šulajové O dve slabiky pozadu .
  Koncertní zvuk kapely je založen na prolínání dvou kytar, legendárních východoněmeckých kláves Vermona, rytmiky a dívčího zpěvu s francouzskými texty. Stylově se Miou-Miou pohybují kdesi na pomezí indiepopu, post-rocku a alternativní hudby. V současné době kapela kromě koncertování dokončuje singl Analogue & Acoustique a pilně připravuje nové skladby pro další album.

  "...M-M svoji hudbu označují trefně jako pop expérimentale. V jejich případě jde o pop chytrý, poučený, zábavný, netuctový. Šestice lehounkých skladbiček (a jeden remix) je zpočátku celkem nenápadných, až postupem času se z každé z nich vylupují příjemně nenásilné melodické motivy, které vás jistě neomráčí svou originalitou nebo samoúčelnou komplikovaností, ale naopak potěší svou až dětskou jednoduchostí a přímočarostí. Stejně je to i s texty, které jsou místy legračně "ťu-ťu" dadaistické… " (Musicserver.cz, 9/2004)

  "...Miou-Miou vťahuje do svojho sveta bez opýtania. Hneď na začiatku zaujmú nevtieravosťou, sviežosťou, hravosťou, akousi insolventnou dávkou univerzálnosti. Táto hudba je skôr pocitom, ktorý možno v nirváne vychutnať kdesi na lúke. Ruky za hlavou, nohy prekrížené, slnko páli do očí. A ticho zaplaví nával radosti, v ktorej si preloženou nohou krúžite do rytmu. A tajne túžite, nech takýchto vecí prúdi vzduchom viac...." (Musicserver.sk, 8/2004)

  MIOU-MIOU

  KHOIBA

  Základem pražské kapely Khoiba jsou zpěvačka Ema Brabcová, kytarista Filip Míšek a „vynálezce“ názvu skupiny basista Petr Šámal. První koncerty odehrála skupina v létě 2002 a ještě téhož roku vyhrála soutěž Jim Beam Music a vydala 5-ti písničkové EP Dilemma . Khoiba se od počátku prezentuje moderním, lehce zasněným a emocionálním písničkářstvím na pomezí alternativního rocku, indiepopu a jemné elektroniky s dominantním táhlým vokálem Emy Brabcové a důrazem na atmosféru skladeb.
  Po loňském singlu That Reason se skupina letos představila se svým debutovým albem Nice Traps . Na něm Khoiba dále rozvíjejí svoji pestrobarevnou a osobitou kombinaci introvertních kytarových písniček, elektroniky a sugestivního ženského vokálu.

  Kromě klubových a festivalových koncertů u nás, ale i v Polsku nebo Francii, si kapela za krátkou dobu své existence zahrála např. i před Wide Open Cage, Cloudboy, The Sea and Cake a maďarskými Zagar. Jejich hudba je zastoupena na několika kompilacích a skupina se podílela i na soundtracku k Ondříčkovu filmu Jedna ruka netleská a k experimentálnímu divadelnímu projektu Pokusy o její život. Khoiba jsou také vyhledávanými autory remixů - mj. pro The Ecstasy Of Saint Theresa, Hypnotix, Umakart a Here. Ema Brabcová, která mj. 5 let studovala i operní zpěv, už stihla hostovat např. v písních Jana P. Muchowa, Selfbrush, Romana Holého, Southpaw či 100°C . Filip Míšek se kromě Khoiba příležitostně věnuje i svému elektropopovému projektu Jack Dickolson .

  KHOIBA

  Vstupné: 90 Kč
  www.miou-miou.cz
  www.khoiba.org


  Program na leden 2005 najdete zde

© Divadlo 29, 2002-04 | webdesign & web update: 4004