Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program prosinec 2003 - anotace

Čtvrtek 4.12. ve 20 hod.

 • MARACA
  Lahůdka pro neortodoxní gurmány ve vrcholně osobitém provedení.

  Petr Filák - kytary, oud
  Tomáš Rohleder - bicí
  Gabriela Vermelho - zpěv, housle, viola
  Robert Prokop - sampler, didgeridoo
  Pimpa - violoncello
  Radek Bednařík - saxofony, panova flétna, klarinet, flétny
  Aleš Obkráčil - basová kytara


  Zlínská skupina Maraca sice vznikla relativně nedávno (v roce 2000), ale v její diskografii je cédéčko Longe už třetím titulem. Nové a dosud nejreprezentativnější album této sedmičlenné formace mělo původně obohatit katalog portugalského vydavatelství Equilibrium Music, asi také proto, že Maraca na něm zhudebnila básně pravděpodobně nejslavnějšího portugalského spisovatele a básníka 20. století Fernanda Pessoy. Album však nakonec vyšlo u brněnských Indies records.
  Snažit se porozumět tomu, o čem na albu Longe v portugalštině obdivuhodně přirozená Gabriela Plíšková zpívá, mluví, nebo vzlétá do různých rovin a do slov vtěsnaných pocitů, není bezpodmínečně nutné. Slova jsou tu totiž spíš jakýmsi umocňovatelem prožitku, jednou z mnoha složek velmi působivé směsi, namíchané ze stylově až protichůdných ingrediencí. V hudbě Maracy se setkávají názvuky staré keltské hudby, orientu, australské a africké lidové hudby s pronikavě alternativním, minimalistickým a občas téměř freejazzovým muzikantským přístupem. Projev kapely je postaven na vynalézavých kombinacích ženského zpěvu a akustických nástrojů okořeněných samply. Nástrojové obsazení zahrnuje kromě bicích, kytary a baskytary rovněž housle, violoncello, saxofon, klarinet, lesní roh ale také exotické nástroje jako didgeridoo, arabská loutna, oud nebo panova flétna.
  Maraca je velmi originálním a vyjímečným stvořením na naší hudební scéně. Její hudba představuje úplně jiný svět, než na který jsme v našich zeměpisných šířkách zvyklí. Je iluzí, obrazem několika odlišných kultur, které se podařilo pozoruhodným způsobem spojit do jednoho celku. Je to emociální kolos, který vyžaduje vaše soustředění, aby nedošlo k nějakému úniku a přeslechnutí krásného hudebního zajiskření. Máte-li zájem o opravdovou originalitu, imaginativní svět nad styly a kulturami, jste naladěni na sled různých nálad, pocitů a jedinečný minimalismus výrazových prostředků s maximálními účinky, pak je to hudba právě pro Vás.

  MARACA

  Vstupné 90 Kč
  Odkaz: www.maraca.cz

  Dobre
  I know
  Nuvens

Pátek 12.12. ve 20 hod.

 • TY SYČÁCI

  Petr Váša - zpěv, pohyb a bubnování na stehna
  Petr Zavadil - kytara, balalajka, perkuse, zpěv
  Tomáš Fröhlich - baskytara, stick, perkuse, zpěv

  Ty Syčáci jsou komorní bigbeatová kapela z Brna, která se poprvé uvedla na jaře 2000. Zakladatelem skupiny je Petr Váša, známý jako lídr legendárních kapel let osmdesátých: Z kopce a Ošklid. Po téměř deseti letech, kdy se Váša sólově věnoval fyzickému básnictví a experimentování s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, se opět vrátil k hudbě. Napsal řadu básní. Část z nich zhudebnil a společně s bývalými členy brněnské skupiny Pluto baskytaristou Tomášem Fröhlichem a kytaristou Petrem Zavadilem připravili cyklus písní "Máj v dubnu", který pod stejným názvem vyšel na CD v září 2000. Druhá deska na sebe nenechala dlouho čekat a jako pokračování té první vyšla v květnu 2001 pod názvem "Lék a jed". Ty Syčáci vystupují na rockovou sestavu nezvykle (bez klasické bicí soupravy): kytara, baskytara a zpěv, doplněné perkusemi, balalajkou a také desetistrunným stickem. Váša se jako zpěvák bije v prsa, bubnuje do tváří a hraje celým tělem. Role Petra Váši - zpěváka a performera - a Tomáše Frohlicha s Petrem Zavadilem - muzikantů - se však s postupem času víc a víc vyrovnávají. Už to není Petr Váša a kolektiv doprovodných hudebníků. Prezentují se jako rovnocenní "tři syčáci", v nichž má své místo i živel a nespoutanost protagonistova i ústrojnost a čistota muzikantská. Ty syčáci fungují jako jedno tělo, jako organismus, který pulsuje a žije na místě.
  Předloni získali Ty Syčáci cenu Volného sdružení hudebních kritiků Periskop - Žlutá ponorka 2000. Jejich posledním projektem je punková opera "SSSS" (Samota, Sláva, Smrt a Spása). Momentálně hrají Ty syčáci písně z obou svých desek a mají v zásobě i nové skladby z dalšího připravovaného alba.

  Vstupné: 90 Kč
  Odkaz: www.tysycaci.cz

  TY SYČÁCI - Petr Váša

  Samson
  Paměti pátracího esa
  V pekle je zima

   

Pátek 19.12. ve 20 hod.
 • UŽ JSME DOMA

  Miroslav Wanek - zpěv, el. kytara
  Radek Podvesky, el. kytara, zpěv
  Miloš Albrecht - baskytara, zpěv
  Petr Böhm - bicí

  Už jsme doma jsou bezesporu jménem, které je všeobecně známým nejen zájemcům o alternativní hudbu, ale díky své intenzivní koncertní činnosti, která čítá již více než tisíc koncertů v klubech a na všech podstatných festivalech i mnohým, které jejich tvorba neoslovuje, a nebo přímo svou proměnlivostí, změnami temp a nestádností odpuzuje. Rovněž i o úspěších skupiny v zahraničí toho bylo řečeno dost - nebo znáte snad i jinou domácí formaci, která odehrála v zahraničí řádově stovky koncertů, vyšla jí tam v reedici znovu většina jejich diskografie a podnikla celkem devět turné po Severní Americe?
  UJD vznikly na základech punkové skupiny FPB a fungují již úctyhodných patnáct let. Skupina prošla za tu dobu mnoha personálními změnami avšak po celou dobu své existence si stabilně udržuje velmi vysokou laťku kvality své tvorby, kterou se řadí ke skutečně nejoriginálnějším formacím (nejen) české alternativní hudby. O tom svědčí nejen velký zájem publika, ale i setrvale pozitivní recenze hudebních kritiků jak doma, tak i v zahraničí. Zájem publika získaly UJD svou nezávislostí na ostatních hudebních vlivech, charakteristickými výrazovými prostředky, nerespektováním jakýchkoliv hudebních forem a překvapivými změnami v tempu a melodiích se slovanskými kořeny. Už jsme doma se podíleli na vytvoření performance legendární americké skupiny The Residents "Freak Show" v divadle Archa v Praze, jako Freak Show Live Orchestra. Současný koncertní program UJD vychází především z jejich nejnovějšího alba Rybí tuk, které vyšlo v listopadu letošního roku. Slyšet můžete ale i nově přearanžované starší písně z předchozích desek.

  Vstupné: 100 Kč
  Odkaz: www.uzjsmedoma.com

  UŽ JSME DOMA

  Jassica
  Skirtchaser
  Bila Hul


  Program na leden 2004 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004