Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na listopad 2005 - anotace1. listopad 2005 ve 20 hod.

 • GENDOS (Tuva)

  Gendos – zpěv, doshpooloor, chadagan, šamanský buben

  Hudebník, řezbář, sochař, hrdelní zpěvák, učitel alikvótního zpěvu a především šaman ze sibiřské Tuvy, Gennady "Gendos" Tchamzyryn, je i na tamní poměry neobyčejnou postavou. Je mistrem nejhlubší formy hrdelního zpěvu nazývané kargyraa, která je považována za jednu ze základních pomůcek šamanů. Doprovází se na šamanský buben, starou čínskou citerou chadagan a nástroj tuvinských pastevců doshpooloor . Po svém dědečkovi zdědil Tchamzyryn šamanské pověření, jeho umění vychází z lidové tradice, ale nebojí se hledat nové cesty a spojení. Spolu s Alexanderem Sayaa ( Yat-Kha ) založil rockovou kapelu Gen-DOS , v které propojil hrdelní zpěvy z Tuvy, zvuky přírody a šamanské tradice s rockovou úderností a computery. Gen-DOS jsou dnes spolu s Yat-Kha, zpěvačkou Sainkho Namchylak a Huun-Huur-Tu představiteli současné generace tuvinských muzikantů, které zná celý svět.

  Gendos spolupracoval také se skupinou  Biosyntesis , o níž kdosi napsal, že působí jako setkání Sun Ra s Marcem Bolanem a Jamesem Brownem . Gendosovo tajemné šamanství upoutalo i Tima Hodgkinsona ze skupiny Henry Cow a Kena Hydera ze Skotska a při své návštěvě hor nedaleko Kyzilu behěm jamování založili podivuhodnou experimentální kapelu K-Space . V poslední době se Tchamzyryn věnuje s mladým polským hudebníkem Darekem Makarukem projektu Gendos West Trip , spojujícím tuvinské tradice se současnou elektronickou hudbou.
  Gennady Tchamzyryn pořádá také workshopy na téma hrdelního zpěvu, šamanismu nebo tuvinské kultury a tradice.

  Vstupné: 100 Kč
  www.akt.art.pl

  Gen-DOS : Schizo
  Gen-DOS : Dingyldai

  GENDOS

4. listopad 2005 v 18 hod.
 • DIVADELNÍ SPOLEČNOST OUTSIDER ART : Golem

  Toto divadlo vzniklo coby nestálé uskupení lidí z okruhu čáslavského festivalu umění Outsider Art. Ve svých představeních používá stínohru, loutky i projekci. hra Golem, která měla premiéru letos v červenci, byla napsána na motivy knihy Eduarda Petišky Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy.

  Představení bude uvedeno v prostorách klubu Divadla 29.

  Vstupné: 20 Kč
  www.o-art.wz.cz

4. listopad 2005 ve 20 hod.
 • LABDI (Alg./Francie)

  Samia Bouderbala – zpěv, elektronika
  Mamu - kytara

  Poprvé se v rámci evropského turné představí českým posluchačům projekt Samii Bouderbala LaBdi. Samia působila dříve jako zpěvačka a bubenice v několika stylově různorodých projektech. Hostovala například na turné alžírského zpěváka a hráče na oud Samira Tahara , na albech fusion rockových Zombie Eaters , punkových Kondcoi nebo kapely Sleeppers .
  Stylově se označuje Labdi nálepkou „elektronická hudba s arabskými vibracemi“. V hudbě projektu najdete dozvuky trip-hopu, electra nebo jungle s příměsí akustických zvuků. To vše výrazně ovlivněné arabskou melodikou. Poetické texty skladeb jsou v arabštině a francouzštině. Na nahrávce LaBdi se podíleli mj. basista a zpěvák proslulých Noir Désir Jean-Paul Roy a Bertrand Cantat, saxofonista Akosh Szeleveny či Pascal, kytarista skupiny Zebda . V Divadle 29 se LaBdi představí jako duo, v kterém zpěvačku Samiu doplní kytarista noiseových Sleeppers Mamu.

  Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice.

  Barra
  Atakadem

  Vstupné: 100 Kč
  labdik2000.neuf.fr

  LABDI

9. listopad 2005 ve 20 hod.
 • MATT DARRIAU & PARADOX TRIO (USA)

  Matt Darriau - altsaxofon, klarinet, kaval, dudy
  Brad Shepik - el. kytara
  Rufus Cappadocia - violoncello
  Seido Salifoski - perkuse, dumbek, cymbál

  Po loňském koncertě dua Desastro Totale , kdy Matt Darriau exceloval vedle ruského akordeonisty Yuriho Lemesheva, se v Divadle 29 představí tento saxofonový virtuoz a člen světově proslulé klezmer skupiny The Klezmatics tentokráte coby lídr svého kvarteta s názvem Paradox trio. Paradox trio hraje nenapodobitelnou a strhující hudbu na pomezí balkánských a arabských tradic, klezmeru a jazzu. Darriau a jeho skupina patří v oblasti fůze jazzu s balkánskou hudbou již více než deset let ke světové špičce. Paradox trio vystoupí v rámci svého evropského turné pouze v Praze a v Divadle 29.

  Matt Darriau je jedním z nejvýznamnějších hudebníků newyorského Downtownu soustředěných kolem legendárního klubu a hudebního vydavatelství Knitting Factory . Kromě svého působení v The Klezmatics je jeho hlavní skupinou Paradox Trio , kde hraje kromě saxofonů, klarinetu a basklarinetu také na různé flétny (včetně bulharského kavalu), dudy a další lidové nástroje, které jeho hudbě dodávají zvláštní etnický přídech. Hudba Matta Darriaua čerpá inspiraci v jazzu, klezmeru, v tradici Downtownu, a dále v keltské, balkánské, turecké a perské hudbě. Kromě Paradox Tria působí Darriau spolu s lídrem The Klezmatics, trumpetistou Frankem Londonem také v jazzové skupině Ballin´ the Jack a vede rovněž skupinu Smash The Windows , která se věnuje keltské hudbě. Společně s akordeonistou Yuri Lemeshevem ze skupiny Gogol Bordelo vystupuje v duu s názvem Desastro Totale . O tom, že Darriau komponuje a interpretuje jazz s lidovou východoevropskou hudbou jako málokdo, svědčí i fakt, že byl nominován prestižním hudebním časopisem Jazziz Magazine mezi nejinspirativnější hudebníky posledních patnácti let právě za originální propojování jazzu s balkánskou hudbou!!!

  Kvartet Paradox Trio vznikl v roce 1991a jeho členy jsou uznávaní hudebníci patřící k newyorské downtownové scéně. Kytarista Brad Shepik (kromě Paradox tria je členem skupiny Babkas a rovněž vydává své sólové projekty inspirované zejména perskou, tureckou a africkou hudbou), violoncellista Rufus Cappadocia (pochází z kanadského Montrealu, kde také studoval klasickou hudbu. Dnes patří se svým pětistrunným elektrifikovaným cellem k nejuznávanějším hudebníkům, jejichž doménou je prostor mezi etnickou inspirací a jazzem) a nakonec perkusista Seido Salifoski (pochází z Makedonie a zaměřuje na tradiční hudbu balkánské a orientální provenience. Jeho specialitou je hra na tradiční turecký perkusivní nástroj dumbek).
  Za dobu své existence realizoval M. Darriau s Pardox triem celkem pět CD nahrávek. Poslední z nich s názvem „Gambit“ vyšla letos na prestižním německém jazzovém labelu Enja records (vydává nahrávky takových veličin jako je Charles Mingus, John Scofield, Coleman Hawkins, Cecil Taylor, Gilad Atzmon nebo Rudy Linka)

  Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 150 Kč
  Studentské : 100 Kč
  Společné vstupné na M. Darriau + Rudy Linka : 190 Kč
  www.klezmatics.com
  www.enjarecords.com

  M.DARRIAU


11 . listopad 2005 ve 20 hod.
 • RUDY LINKA TRIO (USA)

  Rudy Linka – elektrická kytara
  Gavin Fallow – kontrabas
  Bryson Kern – bicí

  Kytarista Rudy Linka patří bezesporu ke světové jazzové špičce. Narodil se v Praze a ve svých devatenácti letech emigroval z Československa do Švédska, kde si našel ženu a spolu se pak v roce 1985 přestěhovali do Ameriky, kde žije dodnes. Respektovaný časopis Downbeat ho ve své anketě zařadil mezi deset nejlepších jazzových kytaristů světa a soukromé hodiny mu dával i John Scofield , se kterým natočil desku.
  Rudy Linka studoval na pražské konzervatoři u Karla Velebného, poté klasickou kytaru a kompozici ve Stockholmu a nakonec dostal stipendium na prestižní Berklee College v Bostonu, kde studoval u Jimiho Halla a Johna Abercrombieho . Soukromé lekce kytarové hry dostává také od legendárního Johna Scofielda . Rudy Linka vydal za svou kariéru celkem deset CD (u prestižnich hudebních labelů jako je např. Enja reocords nebo Universum), na nichž spolupracoval jak se členy svého tria tak s řadou renomovaných jazzových hudebníků. Za všechny jmenujme alespoň kontrabasistu George Mraze , trumpetistu Milese Evanse nebo samotného Johna Scofielda, se kterým natočil před dvěma lety album „Lucky Southern“.
  Pro hudbu Linkova tria, které patří v současnosti k nejlepším na newyorské jazzové scéně, je příznačná absolutní muzikantská sehranost jeho členů s mistrovským citem pro pohyb na tenkých hranicích jednotlivých žánrů od čistého jazzu přes blues, folk, latinu až k energickému funku a pulsujícímu junglu.
  Do Pardubic zavítá Rudy Linka vůbec poprvé a představí zde především nové skladby ze svého posledního alba s názvem „Trip“, které vyšlo letos v České republice.

  Koncert je součástí projektu Jazzconnexion realizovaného za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


  Vstupné: 140 Kč
  Studentské : 90 Kč
  Společné vstupné na M. Darriau + Rudy Linka : 190 Kč
  www.rudylinka.com


  RUDY LINKA

14 a 15. listopad 2005 ve 20 hod.
 • STUDIO AGNES : S Čechovem u stolu

  Původní dramatická hříčka nad nevyslovenými myšlenkami A.P. Čechova v režii Josefa B. Krause. Text realizovaný formou výpravného scénického čtení hraje spolek dobrovolných herců různých povolání, zkušeností a motivací.

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29.

  Vstupné: 60 Kč

16. listopad 2005 ve 20 hod.
 • KAMMERFLIMMER KOLLEKTIEF (D)

  Johannes Frisch - kontrabas
  Heike Aumüller - harmonium
  Thomas Weber - elektronika, kytara

  Jménem Kammerflimmer Kollektief své experimentální hudební počiny zpočátku zaštiťoval jediný člověk. Už v roce 1999 však Thomas Weber svůj v německém Karlsruhe operující projekt rozšířil o dalších pět spoluhráčů (Heike Aumüller, Christopher Brunner, Dietrich Foth, Johannes Frisch, Heike Wendelin), čímž jeho kompozice propojující elektronické podklady s akustickými nástroji nabyly další "živý" rozměr. K Thomasově kytaře a digitálně ambientním náladám se tak vehementněji vměstnaly pestré bicí party, kontrabas, harmonium, saxofony a smyčce, čehož výsledkem je současná neotřelá jazzová melodika souboru.

  Po albech Mäander (1999) a Incommunicado (2000) a nedávno v reedici vydané desce Hysteria (2001) Kammerflimmer Kollektief zakotvil na renomované německé značce Staubgold, kde vydal album Cicadidae (2003) a letošní desku Absencen (2005). Na ní skupina dále úspěšně zkoumá zákoutí moderního post-jazzu a přináší jedenáct zralých, filmové obrazy evokujících, zvukově hustých a komplikovaných experimentálních kompozic. Zatím posledním počinem Kammerflimmer Kollektief je EP Remixed obsahující remixy z alba Absencen od takových veličin současné elektronické scény jako jsou Jan Jelinek nebo Aoki Takamasa. Instrumentální divy, free-jazzové odskoky, rocková avantgarda, elektronické drobky a stopy post-rocku i country se u Kammerflimmer Kollektief srůstají v působivé melancholické nálady, jejichž přesvědčivost si nijak nezadá např. s tvorbou norských Supersilent, Jaga Jazzist nebo Cinematic Orchestra.
  Jazz digitální generace.

  Na koncertě v Divadle 29 se Kammerflimmer Kollektief představí jako trio. Koncert je součástí festivalu Fade In 001, který se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 100 Kč
  www.kammerflimmer.com


  KAMMERFLIMMER KOLLEKTIEF

23 - 26. listopad 2005
 • CIZINCI V ČECHÁCH 2005

  Čtvrtý ročník multižánrového festivalu Cizinci v Čechách, zaměřeného na tvrobu příslušníků jiných národností žijících v ČR a spolupracujících s českými umělci. V rámci festivalového programu se představí japonský loutkoherec Noriyuki Sawa s představením Král Lear, mongolská skupina Dunjingarav, čínská zpěvačka Feng Jün Song a Vladimír Václavek s projektem Ingwe nebo rakousko-český kvartet Metamorphosis. Závěrečný den festivalu bude patřit hudebníkům, tanečníkům a divadelníkům pocházejícím z Afriky. Představí se zde také filmový dokumentarista Pavel Koutecký s uměleckým dokumentem o vzniku česko-jihoafrického divadelního projektu Obnošené sny.

  Festival Cizinci v Čechách pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s o. s. Terra Madoda a Festivalem Tvůrčí Afrika za finanční podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Nadace Český literární fond.

  Permanentka na festival Cizinci v Čechách: 190,- Kč

  CIZINCI

23. listopad 2005 v 19 hod.
 • JAN KOMÁREK: výstava

  Zahájení výstavy fotografií light-designera, choreografa a výtvarníka Jana Komárka, která zahrnuje několik paralelně vznikajících fotografických cyklů (portréty z domova důchodců, fotografie z pracovního pobytu v Kanadě, atd.). Výstava se koná v Klubu Divadla 29.


23. listopad 2005 ve 20 hod.
 • NORIYUKI SAWA: Král Lear (JAP)

  Režie, scéna, provedení: Noriyuki Sawa
  Supervize: Petr Matásek

  Sólové pantomimické divadlo s maskami a loutkami japonského loutkoherce Noriyukiho Sawy. Po úspěšné inscenaci Macbeth, kde Sawa výjimečným způsobem zkombinoval tradiční japonskou estetiku s materiálem klasických děl, se tentokrát nechal inspirovat postavou Krále Leara. Nori opět přenáší klasické drama do originální vizuální podoby, kde Shakespearovy dialogy a velká kompozice dramatu jsou transformovány do objektů, loutek, barev, zvuků a gest. Představení s mimořádnou vizuální poetikou diváka rychle vtáhne do děje Shakespearovy hry v netradičním podání loutek a jedinečného herectví Noriyuky Sawy.

  Noriyuki Sawa je profesionální japonský loutkoherec a mim, žijící a působící v České republice, již přes 11 let. Jako lektor divadelního umění vystoupil a působil ve více než 20 zemích, (Česká republika, Slovenská republika, Německo, Francie, Holandsko, Finsko, Itálie, Řecko, Maďarsko, Rusko, Japonsko, Nový Zéland, USA a další.). V roce 1999 obdržel cenu „Franz Kafka Medal“ za představení Les a celkové umělecké aktivity. V letech 2000 – 2001 režijně spolupracoval na mezinárodním projektu Mor na ty vaše rody!!! podle tragédie W. Shakespeara Romeo a Julie, v podání Divadla DRAK a The Japan Foundation Tokyo. Tento projekt obdržel na Mezinárodním loutkářském festivalu v maďarském Pécsi hlavní cenu. V roce 2002 režíroval Japonské pohádky pro divadelní soubor TYJÁTR a obdržel první cenu v soutěži dětských divadelních souborů. V roce 2003 mu byla udělena cena Nejlepší performance pro děti za představení Pohádky, v rámci mezinárodního loutkářského festivalu v Ostravě „Spectaculo Intersse Ostrava 2003“. Velký ohlas vyvolaly jeho netradiční shakespearovské adaptace Krále Leara a Macbetha založené na kombinaci loutkohry a pantomimy.

  SAWA

  Vstupné: 80 Kč
  www.norisawa.cz


24. listopad 2005 v 19 hod.
 • DUNJIGARAV (Mongolsko)

  Dunjingarav  je jméno mongolské hory a zároveň název hudební skupiny, která vznikla již v roce 1980 v Mongolsku. Původně měla jedenáct členů, kteří se ale postupně rozprchli po Evropě. V současnosti vystupuje skupina, jejíž členové se usadili v Čechách, v sedmičlenné sestavě. V koncertním programu skupiny Dunjingarav jsou obsaženy tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy. Typickým instrumentem kapely je pastýřský smyčcový nástroj o morin huur (někdy též idil). Má dvě struny z koňských žíní, které jsou naladěny v kvartu, ve třech oktávách. Na tento nástroj lze hrát i skladby evropské vážné hudby. Nejkrásnější částí  programu jsou táhlé písně zvané urtyn duu . Jde o volné prozpěvování s variantně rozvíjenými vícehlasými nápěvy, které souzní s typickým charakterem  mongolské krajiny, proslavené krásou nekonečného stepního prostoru. Kapela (v Čechách jediná svého druhu) během své dvacetileté existence hostovala několikrát ve Francii, Rakousku, Německu, Itálii, Indii, Rusku, Japonsku a Číně.

  DUNJIGARAV
24. listopad 2005 ve 20.30 hod.
 • FENG JÜN SONG , VLADIMÍR VÁCLAVEK & INGWE (Čína/CZ/SK)

  Vladimír Václavek - akustická kytara, zpěv
  Feng-jün Song - zpěv
  Miloš Dvořáček - perkuse, zpěv
  Peter Binder - kytara
  Martina Himerová - viola
  Rasťo Uhrík - kontrabas

  Mezinárodní hudební projekt Ingwe představuje živou globální hudbu inspirovanou mytologickými příběhy severoamerických indiánů, Eskymáků, písněmi staré Číny a hudbou afrického kontinentu. Čínská zpěvačka Feng Jün Song a multiinstrumentalista Vladimír Václavek společně s dalšími vynikajícími muzikanty nabízí vnitřně svobodnou a formami  nespoutanou hudbu jdoucí napříč nejrůznějšími etnickými hudebními tradicemi. Projekt INGWE našel svůj název v jazyce Xhosa z pouště Kalahari a znamená v překladu Modrý jeřáb. Vyjímečné představení podtrhuje videoprojekce. Premiéra tohoto projektu se konala letos v pražském Divadle Archa.

  Vladimír Václavek
  Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Jeho hudební start je spojen s takzvanou „brněnskou alternativní scénou“ a jmény jako Iva Bittová , Pavel Fajt a Josef Ostřanský , se kterými se setkal v kapele Dunaj , která byla jednou z nejvýraznějších českých rockových skupin 90. let. Václavek byl dále ústřední osobností brněnských skupin E , Domácí lékař , česko-německých Klar a mezinárodní formace Rale . S Ivou Bittovou spolupracoval také na projektu Bílé inferno , jehož albová podoba z roku 1997 je považována za jedno z nejlepších alb v celé historii české rockové hudby a dále pak v téměř jazzové skupině Čikori . V roce 2002 založil skupinu VRM , s níž v současnosti připravuje druhé album. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně.

  Feng Jün-Song
  Čínská operní pěvkyně Feng-jűn Song vyrůstala v severní Číně a od svých osmi let se učila pekingskou operu. Od roku 1985 žije trvale v Čechách, kde dlouhodobě vyučovala zpěv a pohyb na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Roku 1995 začala koncertovat jako sólistka a spolupracuje s řadou vynikajících českých i zahraničních muzikantů a hudebníků (např. přední český jazzový bubeník Alan Vitouš , Pavel Richter , Michal Nejtek , Horská karavana , Jaroslav Kořán , Sluneční orchestr nebo Agon Orchestra ). Pěvecky se projev F.J. Song pohybuje v širokém hlasovém rozsahu, od sopránu až po alt. Technicky vychází z čínské tradiční opery, čínské a asijské lidové hudby a klasické čínské hudby. Rovněž však experimentuje a improvizuje na motivy orientální etnické hudby a hudby jiných světových etnických skupin, inspiruje se také z různých západních hudebních žánrů (jazz, rock...)

  Miloš Dvořáček
  Miloš Dvořáček je bubeník, zpěvák a skladatel. Byl členem jazzového tria Karla Růžičky, skupin Čikori Ivy Bittové, hrál s Žalmanem Lohonkou, skupinami Druhá tráva , Rale a VRM .

  Peter Binder
  Vyhledávaný studiový kytarista. Spolupracuje s mnoha hudebníky a skupinami (Ondřej Konrád, Lamine Kouyate, Aleš Charvát nebo Karel Plíhal). Téměř desetiletá je jeho spolupráce se zpěvačkou Pavlou Milcovou . Širší jazzové veřejnosti se představil ve skupině Naima .

  Martina Himerová
  Mladá, talentovaná brněnská violistka a zpěvačka, členka brněnské skupiny Czaldy-Waldy Quartet .

  Rasťo Uhrík
  Student známého českého kontrabasisty Jaromíra Honzáka. Působí jako člen Vertigo Quintetu a tria Dano Šoltise. Spolupracuje s předními osobnostmi české jazzové scény (D. Dorůžka, St. Máchou atd.). V současnosti také člen doprovodné kapely Lenky Dusilové.

  Vstupné Dunjigarav + Ingwe: 120 Kč

  www.vaclaveks.cz
  www.fengjunsong.cz
  www.jazzdnes.cz/czaldywaldy
  peterbinder.aktualne.cz

   

25. listopad 2005 ve 20 hod.
 • METAMORPHOSIS (Rakousko/CZ)

  Martin Alacam - ak. kytara, el. kytara, zpěv
  Richard Deutsch - el. kytara, zpěv
  Christoph Pajer - housle, zpěv
  Jan Kavan – violoncello

  Čtyřčlenná rakousko-česká skupina Metamorphosis je skupinou vpravdě kosmopolitní. Christoph Pajer žije střídavě v Brně a ve Vídni, Martin Alacam v Praze, Richard Deutsch v Petrohradě a Jan Kavan v Brně.

  Metamorphosis, kteří dle vlastního vyjádření produkují "kontaminovanou komorní hudbu", vznikli v roce 1997 ve Vídni. Instrumentář kapely sestává z houslí, violoncella, akustické a elektrické kytary. Střídavé využití zpěvu, jekotu, mluveného slova splývá občas v mocném unisonu. Skupina hraje se značnou energií velmi proaranžovanou a často pronikavě rytmickou hudbu kombinovanou s momenty velkého hudebního jemnocitu, citlivého využití dynamiky, pasážemi volné improvizace, humoru a lyriky zpívané v češtině, angličtině, turečtině, němčině i francouzštině. To dokazuje jak jejich debut nahraný v říjnu 1998, tak jejich druhý opus s názvem DIP natočený v roce 2002 a vydaný u prestižního britského labelu Leo Records (vydává nahrávky takových veličin jako je Cecil Taylor, Sun Ra, Evan Parker atd.).

  Za dobu své existence absolvovali Metamorphosis několik turné po ČR, Francii, Německu, Švýcarsku Rusku, Rakousku, Holandsku a USA. Skupina, která koncertuje především v zahraničí, v poslední době omezila koncertní aktivity z důvodu vytíženosti jednotlivých členů dalšími hudebními projekty.

  Christoph Pajer vystupuje se skupinami BOO a Ground/Lift a věnuje se komponování hudby k filmům, Richard Deutsch vystupuje se sólovým elektronickým projektem a věnuje se improvizované hudbě (hrál např. s Marcusem Godwynem, Gary Lucasem, Damo Suzukim, Henry Kaiserem a dalšími), Martin Alacam vystupuje sólově a rovněž se věnuje improvizované hudbě a Jan Kavan kromě působení ve skupině Ensemble Marijan, skládá hudbu k divadlu a hraje jako host např. s Palinckx, DG307 nebo Marianem Vargou.

  Koncert v Divadle 29 bude jedním z mála letošních vystoupení této pozoruhodné skupiny v Čechách. Do Pardubic přijedou po krátkém turné v Rusku.

  METAMORPHOSIS

  Vstupné: 100 Kč
  www.metamorphosis.at

26. listopad 2005 od 15 hod.
 • AFRICKÝ DEN

  TUKU TIKO (Uganda / Namibie / CZ)
  Tam, kde rostou banány

  Veselá africko-česká pohádka o tom, jak se Honza v honbě za banány až do Afriky dostal. Pohádka je vhodná pro děti od 3 do 6 let. Délka: cca 40 min.
  TukuTiko
  je svahilské slovo a znamená vzrušení, vzruch. Jinak je to název umělecké skupiny, která je součástí projektu občanského sdružení Cultura Africa , jež má za cíl zprostředkovávání africké kultury české veřejnosti. Skupina Tuku Tiko, jejímiž členy jsou hudebníci a divadelníci z afrických zemí a z České republiky, připravuje nejrůznější multikulturní programy (divadelní představení, přednášky a projekce o Africe, taneční vystoupení atd.)

  Vstupné: 40 Kč (pro děti do 6 let zdarma)


26. listopad 2005 v 18 hod.
 • TUKU TIKO (Uganda / Namibie / CZ)
  African Story: Nikdy nevěř mužům v bílé košili

  Hudebně taneční ztvárnění dávného příběhu, který se odehrál v jedné vesnici v Namibii. Představení s prvky tanečního divadla a afrických lidových tanců je podkresleno zpěvem a živou hudbou na djembe, balafon a další africké nástroje. Délka: cca 60 min.


26. listopad 2005 v 19 hod.
 • PAVEL KOUTECKÝ : Pojď blíž, cukrátko (Česko-jihoafrické sny)

  Námět, scénář a režie: Pavel Koutecký
  Kamera : Stano Slušný a Pavel Koutecký
  Střih: Jan Petras
  Zvukový mix: David Hýsek
  Vyrobily: © MILD production, Divadlo ARCHA, Česká televize 2005
  58 minut

  „Krásná ženo miluju tě , pojď blíž cukráto zpívá česky černý Mike bílé afrikánské dívce . Blíží se k sobě, až se dotknou zářícími lustry na hlavách . Rázem je tma…“

   Ojedinělý umělecký dokument režiséra a scénaristy Pavla Kouteckého o vzniku česko - jihoafrického divadelního projektu Obnošené sny .

  Před několika lety se potkalo několik českých ( Petr Nikl , Jana Svobodová , Jaroslav Kořán atd.) a jihoafrických umělců. Začali spolupracovat na divadelních projektech, ve kterých rozvíjejí velice intimní téma: vlastní sny. Posléze se ústředním motivem stala touha jednoho z černých členů souboru najít si bílou nevěstu. Afričané se během turné ocitnou v malých českých městech a naopak Češi je navštíví v rodných townshipech - v původně gethech vzniklých za aparheidu, místech, kam dodnes bílí nechodí. Dokument sleduje vznik představení, jeho proměnu pro africké publikum a nakonec pokusy dostat do divadla ve městě černé publikum z townshipu.

  Film je na první pohled plný bubnování zpívání a pohybu, ale jde v něm o něco daleko křehčího a skrytějšího: Jsme víc stejní nebo víc jiní? Má vůbec smysl se snažit o něco společného? Je to jen hra či demonstrace tzv správných principů, které ale ve skutečnosti příliš nefungují, nebo se opravdu můžeme chápat a obohacovat?

  Přes všechnu ušlechtilost a vznešenost základní idee je divadelní představení plné humoru, podivností a absurdit. A stejně tak i film: I když téma koexistence různých kultur v globalizovaném světě je velmi vážné a my Češi ho ve velkých městech určitě brzo pocítíme na vlastní kůži, náš film ho probírá z nadsázkou a vtipem.

  Pojď blíž, cukrátko


26. listopad 2005 ve 20.30 hod.
 • MAMA AFRICA (Gambie / Etiopie / Mali / CZ)
  Mama Africa aneb africká tančírna.

  Závěrečný festivalový koncert skupiny afrických a českých hudebníků a tanečníků pod taktovkou Papise Nyasse z hudební skupiny Tshikuna . Mama Africa hraje hudbu vycházející z tradičních afrických a afrolatinských kořenů. Energická a strhující hudba založená na afrických perkusivních nástrojích jako je djembe, dun dun, marimba, nebo konga bude doprovázena tradičními africkými tanci.

  Vstupné na celý odpolední blok: 120 Kč
  Permanentka na festival Cizinci v Čechách: 190,- Kč


  Program na prosinec 2005 najdete zde

 

© Divadlo 29, 2002-2005 | webdesign & web update: Divadlo 29