Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program listopad 2004 - anotace

3. listopad 2004 ve 20 hod.
 • ELECTROLIVING + AUTONOMIA (Argentina)
  Juan Sorrentino – kompozice, sampler, programing
  Pepe Marriot – video

  V listopadu loňského roku do Divadla 29 zavítalo argentinské elektronické trio Zort , jehož koncert patřil rozhodně k nejzajímavějším událostem minulé sezóny. Na základě kontaktu s argentinskými umělci z města Cordóba (2. největší město v Argentině) se podařilo zorganizovat i uvedení audiovizuálního projektu Electroliving Juana Sorrentina a Pepe Marriota na scéně Divadla 29. Multimediální projekt Electroliving bude představen v rámci evropského miniturné, které zahrnuje vystoupení v Hamburku, Frankfurtu, Pardubicích, Madridu a Barceloně. Naskýtá se tedy jedinečná možnost setkat se již podruhé během jednohu roku s tvorbou umělců pocházejících z okruhu progresivní cordóbské hudební scény.

  Juan Pablo Sorrentino , rodák z argentinského Resistencia-Chaco studoval violoncello na Cordobské konzervatoři a posléze kompozici na University of Cordoba, kde měl možnost navázat kontakty s mnoha muzikanty zaměřenými na elektroakustickou hudbu jako jsou Gonzalo Biffarella, Carmelo Saitta, José M. Berenguer, Cristian Montes nebo Rodrigo Alonso. Je autorem elektroakustických kompozic Mi primer Cello a The Fifth Element a kompozice pro klarinet Del clarinete a cinta, kterou napsal společně s R.G. Brullem, Y. Burguenerem a L. Lujanem. Na Feria International de Arte v Cordóbě v roce 2003 vytvořil zvukovou instalaci Music by Pets. Sorrentino obdržel také cenu publika za skladbu Steamboat na festivalu elektroakustické hudby pořádaném Goethe Institutem v Cordobě. Zúčastnil se také rezidenčního pobytu v Mezinárodním institutu elektroakustické hudby ve francouzském Bourges.

  V jeho novém projektu Electroliving se mísí prvky ambientu, experimentální elektroniky a house music. Sorrentino uplatňuje ve svých kompozicích digitálně upravené samply a nahrávky pořízené ve svém okolí v různých momentech všedního dne. Na projektu Electroliving spolupracuje s videoumělcem Pepe Marriotem , který k jeho skladbám vytváří částečně interaktivní obrazové kompozice složené z počítačových animací, fotografií a digitálního videa.

  Koncert je uváděn v rámci projektu Filmconnexion za podpory Pardubického kraje.

  Electroliving 04

  Vstupné: 80 Kč


  ELECTROLIVING + AUTONOMIA
5. listopad 2004 ve 20 hod.
 • PSÍ VOJÁCI

  Filip Topol - klavír, zpěv
  David Skála - bicí nástroje
  Luděk Horký - basová kytara


  Pražská kapela, jejíž hlavní postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol , oslaví během letošního podzimu dvacet pět let své existence. Skupina poprvé veřejně vystoupila roku 1979 na legendárních Pražských jazzových dnech (většině z hudebníků bylo tehdy 13 let) a vzápětí se stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti, takže nemohla koncertovat a účastnila se pouze soukromých undergroundových akcí. Během několika let prošli Psí vojáci změnami stylu i obsazení. Zpočátku kapela spolupracovala s Filipovým bratrem spisovatelem Jáchymem ( Baroko v Čechách) , později začal psát texty sám Filip. Po roce 1989 se Psí vojáci stávají oblíbenou koncertní klubovou a festivalovou atrakcí u nás i v zahraničí. Kromě živých vystoupení se skupina a zejména její lídr Filip Topol věnují i filmové a divadelní scénické hudbě (např. film Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde se Topol představil i v hlavní roli). Hudba Psích vojáků stojí kdesi na pomezí undergroundu, šansonu a jazzu, značný je však i vliv skladatelů druhé půle 18. století.

  Čas, který uplynul od poslední návštěvy v Divadle 29 v únoru 2003, vyplnili Psí vojáci mj. skládáním scénické hudby a vydáním nového alba s názvem Těžko říct (Indies, 2003). V letošním roce vyšla také v nakladatelství Maťa Topolova kniha Tři novely.


  Vstupné: 120 Kč
  www.psivojaci.cz

  PSÍ VOJÁCI

10. listopad 2004 ve 20 hod.
 • PAVEL J. RYBA & M.T.S. ENSEMBLE

  Pavel Jakub Ryba – baskytary
  Petr Venkrbec - saxofon
  Jiří Kolman – perkuse

  Pavel Jakub Ryba je považován za jednoho z nejpozoruhodnějších českých baskytaristů, který vyniká zejména fenomenální hrou na bezpražcovou baskytaru. Ačkoliv v Čechách zatím není příliš známým v zahraničí a především v USA je označován za českého Jaca Pastoria (tímto přídomkem ho ozačila Paula Edelsstein, recenzentka časopisu Jazzis Magazine). Jeho album „Yes, yes, no, no“ z roku 2000 se neuvěřitelné tři měsíce drželo na špičce ankety prestižního amerického časopisu Jazz Rewiev, kde v žebříčku kritikou nevýše hodnocených alb za sebou nechalo i nahrávky světové jazzové elity jako jsou Joe Zawinul, Pat Metheny, Bill Evans či Charlie Mingus. Tento úspěch pro Rybu a jeho skupinu znamenal kromě pozvání na koncerty v USA a západní Evropě (např. Expo v Hannoveru) mimo jiné i to, že ho oslovil špičkový německý výrobce baskytar firma Warwick, jejíž ředitel Rybovi ihned nabídl, že ho zařadí mezi ani ne deset světových celebrit, kterým dodává speciálně stavěné nástroje (jednou z nich je např. Prince).

  Než se ovšem dnes nejvýraznějšímu z baskytaristických osobností naší scény podařilo dospět tak daleko, sbíral zkušenosti v mnoha souborech. Prvním byly Krásné nové stroje, po kterých následovaly Jazz Q Martina Kratochvíla, dále Combo FH Daniela Fikejze, Jazz Fragment, Marsyas, Dobrý večer Quintet, České klarinetové kvarteto a projekt Plesk! Jany Koubkové. Ryba byl a je i vyhledávaným studiovým hráčem. V minulosti natáčel i s interprety české populární hudby Pavlem Bobkem, Petrem Novákem nebo Hanou Zagorovou, se kterou spolupracuje dodnes. Pavel J. Ryba spolupracoval i v mezinárodních projektech např. s americkým kytaristou Gary Lucasem , Jozefem Skrzekem a jeho skupinou SBB nebo s Laco Déczim. V letošním roce natočil CD s legendárním americkým kytaristou Mikem Sternem (spoluhráčem Milese Davise).

  V produkci Rybova M.T.S., jehož hudebníci jsou skvělými instrumentalisty, mimo jiné i s nesporným talentem bavit publikum, se spojují prvky jazzu s vlivy etnické hudby a rocku, do podoby, kterou lze stěží charakterizovat nějakou adekvátní hudební „škatulkou“.

  Koncert je součástí projektu Jazzconnexion, který je realizován za podpory Pardubického kraje a Statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 90 Kč
  www.pjryba.com

  PAVEL J. RYBA


19. listopad 2004 ve 20 hod.
 • FINLAND-CZECH QUINTET (FIN/CZ)
  (ethno-jazz)

  Markku Renko
  – trubka
  Markku Rinta-Poltari
  – saxofon
  Arto Piispanen
  - piano
  Petr Dvorský
  – kontrabas
  Martin Šulc
  – bicí

  Smyslem tohoto pódiového setkání je dát dohromady špičkové finské a české hráče a zahrát si ve vždy inspirujícím mezinárodním obsazení částečně improvizovaný jazz, ovlivněný etnickými prvky. Tři sólové nástroje (trubka, saxofon a piano) finských členů kvinteta, jazzových hudebníků a pedagogů z hudební univerzity v Tampere, reprezentují mimo jiné i tři různé regiony středního Finska. Hudební menu tohoto příležitostného uskupení bude obsahovat především vlastní skladby , ovlivněné finskými lidovými melodiemi, špetkou latiny a dalších jazzových příchutí . Soubor, který již loni absolvoval několik koncertů ve Finsku, nemá rád přehrávání známých standardů – přesto mají jeho nezvyklé melodie překvapující ohlas i u posluchačů vyznávajících spíše tradiční pojetí jazzu.

  Garantem kvality celého projektu jsou bubeník Martin Šulc a kontrabasista Petr Dvorský (Emil Viklický Quartet, Najponk trio, Elena Suchánková & Jocose Jazz, Radek Krampl duo), které jste mohli vidět v Divadle 29 minulý měsíc, kdy doprovázeli saxofonistu Osiana Robertse na jeho turné po ČR.

  Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za podpory Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

  FINLAND-CZECH QUINTET (FIN/CZ)

  Vstupné: 90 Kč


24. listopad 2004 v 19 hod.
 • JAN ADAMEC : Fotografie

  Výstava fotografií Jana Adamce dokumentující 3 roky existence Divadla 29. Výstava bude v klubu Divadla 29 trvat do 20.ledna 2005.

24 - 27. listopad 2004
 • CIZINCI V ČECHÁCH

  3. ročník multižánrového festivalu

  OOFF. OURO (Sardinie)
  TĚATR NOVOGO FRONTA (Rusko)
  KELE (CZ/Rusko)
  PHIL SHÖENFELT (GB/CZ)
  MATIJA SOLCE (Slovinsko)
  NORIYUKI SAWA (Japonsko)
  BOSHONTO (Bangladéš/CZ)
  HERE (CZ/Francie)|

  Podrobný program festivalu najdete zde
  .


  Program na prosinec 2004 najdete zde
© Divadlo 29, 2002-04 | webdesign & web update: 4004