Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy

 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program listopad 2003 - anotace

Čtvrtek 6.11. ve 20 hod.

 • ZORT (Argentina)
  Dj Sporty
  (CZ)

  Skupinu Zort tvoří trojice argentinských hudebníků zabývajících se elektronickou hudbou (DJ´ing, samply, syntezátory) kombinovanou se vstupy živých nástrojů (klarinet, flétna, zpěv) a videoprojekcí. Jejich nejnovější projekt s názvem "Más Poco" je založen na kombinování a skládání nejrůznějších audio a video záznamů z oblasti současného mediálního světa (televizní a rozhalsové interview, záznamy pořízené v ulicích, home movie atd.). Tyto atributy současné mediální reality jsou však přenášeny do zcela jiného kontextu, přeformulovávány, poetizovány, parodovány a nahlíženy z jiné perspektivy. Jejich hudební produkce je postavena na čistě elektronickém základě, v němž se mísí prvky nejrůznějších hudebních stylů jako noise, triphop, ambient, breakbeat nebo jungle, které jsou kombinovány s etnickými, jazzovými a popovými melodiemi. Specifickou atmosféru dotváří živé vstupy klarinetu, příčné flétny a zpěvu. Do České republiky přijedou ZORT v rámci svého turné po Evropě (Španělsko, Dánsko a Německo). Vystoupí pouze v Praze a v Pardubicích. Předskokanem jejich koncertu bude pardubický Dj Sporty.

  Dj Sporty
  DJ Sporty se k elktronické hudbě dostal v roce 1995. Začalo to koupí prvních gramofonových desek a digitálního přístorje na skládání muziky Roland Groovebox 303. Po pár letech si poprvé zahrál z gramofonů v chrudimském Rklubu, kde pak jako resident DJ fungoval v podstatě až do jeho zániku koncem roku 2002. Více než DJ´ingu se však vždy věnoval skládání vlastní muziky. Jeho tvorba se zdaleka neomezuje pouze na "taneční" hudbu jakou můžete v nerůznějších podobách slyšet v našich, ale i evropských klubech. Určitě se dá mluvit o vlivu hiphopu, breakbeatu a inspiraci z kapel jako jsou Tool, Critters Buggin, nebo Ordinary K. V současné době pracuje na své první desce při vlastním vznikajícím labelu Noisia Vision. Pro Divadlo 29 má připraven jakýsi průřez svou tvorbou za uplynulé dva roky. Můžete se těšit na širokou škálu elektronických zvuků, melodií a rytmů od pomalých "triphopoidních" přes elektro a techno až po rychlé drum&bassové beaty okořeněné špetkou hiphopu.
  Vstupné 80 Kč
  Odkaz: www.zort.com.ar

Sobota 15.11. ve 20.30 hod.

 • TARA FUKI

  Andrea Konstankiewicz - violoncello, zpěv
  Dora Barová - violoncello, zpěv

  Violoncellové duo Tara Fuki vystupuje přibližně od roku 2000 a za tu dobu stihlo vydat dvě CD a odehrát bezpočet koncertů v Čechách, ale i v zahraničí, kde koncertuje stále více. Obě energické violoncellistky pocházejí ze severní Moravy, kde se však na ostravské konzervatoři minuly. Setkaly se až roku 1998 v Brně, při studiu hudební vědy na filosofické fakultě. Ve své hudbě i textech se nechaly inspirovat poetikou noci a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. Stejně jako sny, dokáže jejich hudba něžně hladit a konejšit, ale také bolet svou brutální naléhavostí. Jejich vlastní hudební styl je natolik svébytný, že se vymyká jakémukoli zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem, který se nebojí snít. Texty jsou v polštině, kterou, jak svorně potvrzují, mají v krvi. Dorčina maminka je Polka a Andreina "prapraprababička" byla polská komtesa. Andrea Konstankiewicz dále působí v mezinárodních skupinách Rale a Boo, Dorota zpívá s brněnskými skupinami Chorchestr a Asyl Akt. Koncert je součástí turné k vydání jejich druhého CD s názvem Kapky.

  Koncert bude vysílat v přímém přenosu Český rozhlas Pardubice na frekvenci 104,7.

  Vstupné 90 Kč
  Odkaz: www.tarafuki.cz

  TARA FUKI

19 - 22. 11. 2003
 • CIZINCI V ČECHÁCH 2003
  Multižánrový festival tvorby cizinců, žijících v České republice

  Festival pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s občanským sdružením Terra Madoda.
  Festival je realizován díky podpoře Statutárního města Pardubice, Pardubického kraje, Městského obvodu Pardubice I a nadace Open Society Fund Praha.
  Mediální partner festivalu Cizinci v Čechách a Divadla 29 je Český rozhlas Pardubice.

  Festivalová permanentka: 160 Kč

  Vstupenka na celý festival pro držitele permanentek Divadla 29: 120 Kč


  Předprodej vstupenek: Informační centrum na Třídě míru, KD Dubina
  Rezervace vstupenek: divadlo29@seznam.cz nebo na tel.: 604 185 647


  CIZINCI V ČECHÁCH 2003

  PROGRAM:
Středa 19. 11 v 19.00 hod.
 • PIERRE NADAUD (Francie)
  Čísi lehké tělo

  Choreograf a tanečník Pierre Nadaud ve Francii vystudoval filosofii na univerzitách v Paříži a Lyonu. V České republice žije od roku 1996, absolvoval zde Katedru nonverbálního divadla na pražské HAMU, pracoval v Olomouci a Brně jako ředitel francouzského kulturního centra. Je členem mezinárodní divadelně improvizační skupiny Krepsko, režijně spolupracoval na scénickém komiksu Bliss. Je autorem představení Figures in a Landscape - každodenní akrobacie podle Francise Bacona (získalo 3. místo v ceně diváka České taneční platformy 2002), v němž také vystupuje. Jeho nejnovějším projektem je sólové představení s dětskou partnerkou Čísi lehké tělo (2. cena v divácké soutěži ČTP 2003), které částečně vznikalo také v Divadle 29 a premiéru mělo v dubnu 2003 v pražském divadle Alfréd ve dvoře.
  Čísi lehké tělo je setkáním katastrof a her, setkáním dítěte se zvířetem, člověka býka s dítětem Ariadnou. Je cestou po niti od sluncem zalitých dětských her do zákoutí labyrintu(ů). Prolíná se v něm četba Lewise Carolla a Franze Kafky.
  Délka představení: cca 45 min.

  Odkaz: www.divadlo.cz/alfredvedvore/cisi_lehke_telo.html

Středa 19. 11 ve 20.30 hod.
 • JAN KOMÁREK
  Tři prostory
  (CZ/Japonsko/Mexiko)


  Cristina Maldonado (Mexiko)
  Mariko Tanabe
  (Japonsko)
  Monika Rebcová
  (CZ)

  Tři prostory představují taneční experiment, který vzniká v rámci workshopu, jehož výsledek bude v prosinci předveden v Divadle Ponec v Praze. Základní myšlenkou projektu je uvést tři na sobě nezávislá taneční sóla v jednom prostoru současně. Každá tanečnice má světlem vymezen svůj vlastní prostor, svůj malý pokojík, ve kterém pohybem, slovem a gestem vyjadřuje své vnitřní pocity. Divák, který se může mezi těmito třemi prostory zcela volně pohybovat, se tím stává jakýmsi voyerem, kterému je dovoleno nepozorovaně procházet neviditelnými zdmi pokojů. V Divadle 29 bude tento projekt představen na veřejnosti vůbec poprvé. Poprvé se také všechny tři tanečnice setkají v prostoru jedné scény. Jedná se tedy o projekt lehce experimentální, který přinese překvapení pro obě strany - jak zkušeným tanečnicím a choreografkám, tak i divákům. Režisérem a lightdesignerem projektu je Jan Komárek.

  Cristina Maldonado - Brutality of Fact
  Úryvek z představení inspirovaného obrazy a myšlenkami malíře Francise Bacona.
  Cristina Maldonado je choreografka a učitelka moderního tance, působící v hlavním městě Ciudad de México. Její projekty byly představeny na nejvýznamnějších tanečních scénách Mexika, New Yorku a Montrealu. Ve své pedagogické činnosti se zabývá výukou tance profesionálních tanečníků a připravuje programy pro specifické potřeby např. neslyšících, dětí, starších lidí, atd.

  Mariko Tanabe - Narcissus
  Fragment tanečního sóla, které bude po svém dokončení uvedeno v dubnu 2004 v Montrealu. Představení je realizováno za podpory Quebec Conseil des Arts.
  M. Tanabe je japonská tanečnice, žijící v Kanadě. Základem jejího tanečního umění jsou zkušenosti vycházející především z tradičních japonských divadel nó a kabuki. Současně studovala tanec butó, flamenco, nebo taneční techniky středního Východu a prošla řadou souborů experimentálního divadla.

  Monika Rebcová - Čekání
  Monika Rebcová je choreografka a tanečnice, která absolvovala Taneční katedru pražské AMU, kde nyní také vyučuje moderní a africký tanec. Její práce byly prezentovány v Itálii, Francii, Belgii a USA. Založila skupinu BA-TO-CU, zaměřenou na africkou hudbu a tanec. Publikuje články o moderním tanci pro časopis Taneční Zóna.

  Délka představení : cca 30 min

  Vstupné 60 Kč
  Odkaz: www.marikotanabedanse.com

Čtvrtek 21.11 ve 20.00 hod.
 • AL-YAMAN (Jemen/Izrael/CZ)

  Ashwaq Abdulla Kulaib - zpěv
  Jonathan Omer - bicí
  Aleš Hyvnar - samply, kytara, perkuse, klávesy
  Jan Koukal - basová kytara
  Tomáš Reindl - tabla, didgeridoo, perkuse

  Pražská kapela AL-YAMAN vychází především z lidových a zlidovělých písní Jemenu a hudby arabského světa. Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Hlavní proud arabského vlivu přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z jemenského Adenu. Ta v roce 1990 odešla z Jemenu do Prahy studovat a již zde zůstala. Její zpěv je emotivním vyjádřením tradičních písní především duchovního rozměru nebo vlastních zkušeností a příběhů ze svého života. Dalším cizincem působícím ve skupině Al-Yaman je izraelský bubeník Jonathan Omer, který přijel v roce 1999 poznat Prahu a rozhodl se zde zůstat. Autorem hudby je kytarista a skladatel Aleš Hyvnar, který působil v mnohých kapelách různých stylů od roku 1986. Když se v roce 2000 seznámil s Ashwaq, bez váhání se ujal velké šance uskutečnit svůj sen - etnická, či přesněji orientální hudba, využívající moderních technologií. Kromě kytary obsluhuje především sampler a perkuse. Skupinu dále tvoří baskytarista Jan Koukal a perkusista Tomáš Reindl, který studoval klasickou indickou hudbu a je uznávaným hráčem na tabla a další tradiční perkuse orientu. Kromě řady koncertů v klubech a na festivalech Al-Yaman vystupovali jako předskokan britských skupin Transglobal Underground nebo Banco de Gaia při jejich pražských koncertech.

  Vstupné: 80 Kč
  Odkaz: www.al-yaman.cz  AL-YAMAN

Pátek 21.11 v 19.00 hod.
 • HUDEBNÍ ARCHA
  Feng Jün Song
  - zpěv
  Ágnes Kutas
  - zpěv, housle
  Jaroslav Kořán
  - bicí
  Michal Nejtek
  - piano

  Dvojkoncert z produkce Divadla Archa, ve kterém se na veřejnosti poprvé představí nově vzniklé trio v čele s čínskou zpěvačkou Feng Jün Song, doprovázenou bubeníkem Jaroslavem Kořánem a klavíristou Michalem Nejtkem. V druhé části vystoupí maďarská houslistka Ágnes Kutas spolu s J. Kořánem.

  Feng Jün Song
  Čínská operní pěvkyně Feng-jűn Song vyrůstala v severní Číně a od svých osmi let se učila pekingskou operu. Od roku 1985 žije trvale v Čechách, kde dlouhodobě vyučovala zpěv a pohyb na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Roku 1995 začala koncertovat jako sólistka a spolupracuje s řadou vynikajících českých i zahraničních muzikantů a hudebníků (např. přední český jazzový bubeník Alan Vitouš, Sluneční orchestr, nebo Agon Orchestra). Pěvecky se projev F.J. Song pohybuje v širokém hlasovém rozsahu, od sopránu až po alt. Technicky vychází z čínské tradiční opery, čínské a asijské lidové hudby a klasické čínské hudby. Rovněž však experimentuje a improvizuje na motivy orientální etnické hudby a hudby jiných světových etnických skupin, inspiruje se také z různých západních hudebních žánrů (jazz, rock...)

  Ágnes Kutas
  Maďarská houslistka a zpěvačka žijící v Praze. Koncertuje sólově i s jinými hudebníky např. Janou Lewitovou nebo bubeníkem Jaroslavem Kořánem. Jako houslistka a zpěvačka pravidelně spolupracuje na divadelních projektech v Divadle Archa (např. představení Něžné knoflíky, Pomalovaná kůže).

  Jaroslav Kořán
  Bubeník, multiinstrumentalista a improvizátor. Zakladatel volných improvizačních těles Zapomenutý orchestr země snivců, Orloj snivců a freejazzového tria Par Avion. Spolupracuje na divadelních projektech Divadla Archa (např. Něžné knoflíky, Obnošené sny, Pomalovaná kůže atd.)

  Michal Nejtek
  Skladatel a klavírista. Kromě moderní vážné hudby se věnuje také jazzu a alternativnímu rocku. Působí jako klavírista orchestru Agon. V prosinci roku 2002 aranžoval hudbu Milana Hlavsy a Plastic People Of The Universe pro scénický koncert Aj obešel já polí pět.

  Feng Jün Song

Pátek 21.11. ve 21 hod.

 • GROUND/LIFT (Rakousko)

  Christoph Pajer - kytara, zpěv, klávesy
  Oliver Stotz - kytara, zpěv, sampler

  Rakouské duo GROUND/LIFT koncertující od roku 2000, tvoří multiinstrumentalista Christoph Pajer (lídr skupiny BOO a člen vídeňského kvartetu Metamorphosis), žijící v současné době v Brně a vídeňský kytarista a zvukový experimentátor Oliver Stotz (jinak též člen rakouské skupiny Werk). Skupina vyvinula svůj vlastní elektronický styl, v němž kombinuje velmi originálním a novátorským způsobem tradiční nástroje, zpěv a současná elektronická média, přesto se však nevyhýbá tradiční, čistě písňové formě. Základní ideou Ground/Lift je, tvůrčím způsobem spojovat kvality značně rozdílných a často navzájem se vylučujících přístupů k hudbě (ať už je to rock, minimalismus, nebo čistě elektronická hudba) a dospět tak k vytvoření nové hudební estetiky.

  GROUND/LIFT (Rakousko)

  Vstupné 100 Kč
  Odkaz: www.klingt.org/ground/lift/


Sobota 22.11. v 18 hod.

 • TÍLKO (CZ/USA)

  Jennifer Helia de Felice - kontrabas, zpěv, elektronika
  Ivan Palacký - el. kytara, hračky, loop machine, zpěv

  Tílko je nový hudební projekt zabývající se koncertním "čtením" zvukových deníků ilustrovaných hudební improvizací. Takto vzniklá zvuková koláž je doplňována skicami krátkých písní a tichem. Protagonisti tohoto projektu jsou americká hudebnice a výtvarnice Jennifer de Felice, žijící v Brně a kytarista Ivan Palacký, jinak též hlavní aktéři známé brněnské skupiny Sledě, živé sledě.


  Odkaz: www.slede.cz/tilko

Sobota 22.11. v 19.30 hod.

 • MM4 (A/D/CZ)

  Josef Novotny & Hans W. Koch & Bettina Wenzel & David Šubík

  Členové tohoto elektronického kvarteta spolu spolupracují při různých příležitostech již řadu let, ale v tomto složení vystoupí poprvé. Naposledy se setkali při realizaci představení Árie k nezaplacení v Národním divadle v Praze. Jejich improvizovaná hudební performance je založena na použití tří identických zvukových syntezátorů v kombinaci s netradiční pěveckou technikou Bettiny Wenzel. Pardubice a Brno jsou jediná místa jejich vystoupení v ČR.

  Hans W. Koch (D) - syntezátor Nord micromodular, elektronika.
  Hans W. Koch žije v Kolíně nad Rýnem, je hudebním skladatelem a pianistou. V posledních letech se věnuje především elektronické hudbě, počítačové hudbě a její live performanci. V jeho skladbách hraje značnou roli prvek nepředvídatelnosti. Do ČR přijede po turné v Japonsku a USA. Ve spolupráci se Skleněnou loukou uvedl loni na podzim v ND Praha představení Árie k nezaplacení.
  Bettina Wenzel (D) - zpěv
  Bettina Wenzel se po dlouholetém působení v Paříži vrátila do Německa a žije v Kolíně nad Rýnem, věnuje se zpěvu, tanci a performanci. Rozvíjí svou velmi osobitou pěveckou techniku a spolu se sólisty Národní opery vystupovala v představení Árie k nezaplacení v ND Praha.
  Josef Novotny (A) - syntezátor Nord micromodular, elektronika.
  Josef Novotny, původně varhaník a pianista je uznávaným vídeňským improvizátorem, skladatelem, hráčem na klávesové nástroje a zvukovým inženýrem. Je členem různých jazzových, freejazzových a improvizačních formací (např. Max Nagl Quintet, LULL, atd.)
  David Šubík (CZ) - syntezátor Nord micromodular, elektronika
  David Šubík žije v Brně, kde je jedním z organizátorů experimentálního centra Skleněná louka. Na pozoun a syntezátor vystupuje stabilně v triu Zloději uší a střídavě v různých improvizátorských formacích. Často spolupracuje např. s brněnským skladatelem Zdenkem Plachým, nebo holandským bubeníkem Alanem Purvesem a skupinou Palinckx.


Sobota 22.11. v 21 hod.

 • KLAR (D/CZ)

  Vladimír Václavek - el. kytara, zpěv
  Volkmar Miedtke - bicí, zpěv, elektronika
  Werner Wilz - baskytara, sitár

  Hudba česko-německého tria Klar představuje osobitý kompilát všemožných stylů a žánrů, jímž se dá kochat donekonečna. Koncerty bývají o energii a síle takřka hardcorové. A není to jen zvýšeným počtem decibelů a zvukovou syrovostí některých pasáží - hypnotičnost Klaru spočívá hlavně v obdivuhodném jemnocitu muzikantů, majících smysl pro dynamiku a neobvyklá rytmická a harmonická řešení. Zjednodušeně lze říci, že instrumentální a kompoziční eskapády Klaru v sobě propojují vlivy etniky, rocku, freejazzu, ambientu a moderní vážné hudby.
  Pokud jde o jejich současný koncertní materiál, Klaru se podařilo neslevit na hypnotičnosti, dynamice a mnohovrstevnatosti, přestože se muzikanti tentokrát obrací až ke kořenům rockové hudby a k písňové formě. Pro svůj nynější repertoár získali svolení od Petera Hammilla (člena legendárních Van der Graf Generátor) ke zhudebnění jeho textů. Součástí jejich koncertu budou však i zcela nové skladby z připravovaného, v pořadí již čtvrtého alba.
  Klar tvoří kytarista a skladatel Vladimír Václavek (vůdčí osobnost skupin VRRM, Dunaj, Rale, E, spoluhráč Ivy Bittové v projektu Bílé inferno a skupině Čikory), dále pak německý bubeník a zpěvák Volkmar Miedtke (člen skupin Loops, Dunaj a E) a multiinstrumentalista Werner Wilz.

  Vstupné 120 Kč Odkaz:
  http://www.rock-jazz.cz


Pátek 28.11. v 20 hod.

 • Jaroslav Dušek/Martin Zbrožek/Viktor Zborník
  DIVADLO VIZITA

  Divadlo VIZITA je na české divadelní scéně zcela ojedinělým souborem, který od svého vzniku v roce 1981 soustavně zkoumá možnosti improvizace a spontánní tvorby. VIZITA se věnuje "čisté" improvizaci, tedy spontánní tvorbě z "nulového bodu", kdy aktéři nemají před vstupem na jeviště o průběhu představení dohodnuto nic závazného. VIZITU zajímá přítomné bytí.
  Jediným pravidlem tohoto zcela improvizovaného vystoupení je dát se plně do služeb přítomného okamžiku. Aktéři jsou přesvědčeni, že mezi živoucími bytostmi na jevišti a v hledišti existuje neustále pulzující energetické pole, v němž je možno se skutečně svobodně pohybovat právě vnitřní otevřeností, jen na základě naprosté vnitřní otevřenosti, na základě odbourávání obvyklých pseudojistot. Proto nepoužívají žádný předem připravený scénář. Tématem VIZITY je skutečná PŘÍTOMNOST, která obecenstvu umožňuje nahlédnout představení jaksi "zevnitř", stát se nejenom přihlížejícím příjemcem, ale vnitřně aktivním účastníkem. Aktéři nechtějí oslňovat virtuozitou, snaží se probudit vnitřní svět divákovy fantazie.
  Jakékoli snahy nějak zachytit a zdokumentovat činnost VIZITY narážejí na problém, že VIZITA žádné představení nikdy neopakuje. Každé představení se odehraje pouze jednou, je současně premiérou i derniérou. Nikdy nelze předem vědět či zaručit, o čem a jak bude VIZITA hrát.
  Spojnici mezi všemi aktivitami VIZITY představuje divadelník a filmový herec Jaroslav Dušek, který VIZITU spoluzakládal a s různými partnery zkoumá možnosti otevřené hry. Jaroslav Dušek je rovněž vedoucím dramatického oddělení konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, školy, která se věnuje i alternativním uměleckým formám.


  VIZITA

  Vstupné 140 Kč
  Odkaz: www.velarium.cz/vizita

Sobota 29.11. v 20 hod.

 • ELIEZER (Polsko)

  Marek Eliezer Marossanyi - zpěv
  Andrej Wasniewski - klávesy
  Ania Korecka - violoncello
  Tomek Urban - klávesy
  Jedrzej Kuziela - perkuse
  Jiří Tibitanzl - saxofon

  Skupina Eliezer vznikla na podzim 2002 ve Wroclawi. Je to pravděpodobně jediný hudební projekt v Polsku, odvolávající se k tradici sefardských (španělských) Židů, ve které je slyšet názvuky maurské a arabské (zde konkrétně jemenské) melodiky. Mystická hudba a liturgické texty vypovídají o všemocném Bohu, o lidech blízkovýchodního regionu a zvláště pak o židech. Klasické písně sefardského repertoáru jsou pro koncertní potřeby upraveny do programu nazvaného Píseň pouště (Desert Song). Vůdčí osobnosti skupiny jsou zpěvák Marek Eliezer Marossanyi, který je ortodoxní žid a kapelník, skladatel a pianista Andrej Wasniewski. Eliezer využívá akustické nástroje, kořeněné chytře aranžovanými loopy, zvuky syntezátoru a elektroniky. Skupina Eliezer během své krátké existence vystoupila již na celé řadě evropských a blízkovýchodních festivalů World Music. V Čechách koncertuje poprvé.

  ELIEZER (Polsko)

  Vstupné 90 Kč
  Odkaz: etno.terra.pl/koncerty2003/eliezer.html


  Program na prosinec 2003 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004