Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29

Program listopad 2002 - anotace

6. listopad 2002, středa (20.00 hod)

 • GEORGE HASLAM QUARTET (GB/CZ/SK)

  George Haslam (GB)- barytonsaxofon, tarogáto
  Svítja (SK)- el. kytara, pila, fujara
  Josef Láska (CZ) - baskytara, kontrabas
  Petr Zimák (CZ) - bicí

  Angličan George Haslam se svým barytonsaxofonem a tarogátem (dřevěný plátkový nástroj balkánského původu) už skoro dvacet let cestuje po různých koutech světa a dopřává si potěšení jazzové i zcela volné improvizace s místními muzikanty. Za ta léta už našel hudební přátele třeba v Argentině, Finsku, Kanadě, Portugalsku, na Kubě nebo Ukrajině. Svoje muzicírování pochopitelně také zvukově dokumentuje - na kontě už má víc než dvacet CD, především na své vlastní značce Slam, kterou založil v roce 1989 a vydává na ní i spoustu jiné vzrušující hudby. V rodné Anglii a na mnoha festivalech po světě často hraje s mistry volné improvizace, jakými jsou trombonista Paul Rutherford, saxofonisté Lol Coxhhill a Evan Parker nebo legendární americký pianista Mal Waldron, vede Britské saxofonové kvarteto s Eltonem Deanem, Paulem Dunmallem a Simonem Picardem, malý bigband Meltdown a sextet Special Edition. Jedním z jeho nejnovějších projektů je Anglo-Argentine Jazz Quartet, kombinující volné hraní dechů s vášnivými jihoamerickými rytmy. Haslamova saxofonová hra byla renomovanými kritiky přirovnána k mistrovství Lestera Younga nebo Gerryho Mulligana, je však velmi variabilním a všestranným hráčem. Například album COMMUNICATIONS, natočené s místními muzikanty v Kyjevě, bylo klasifikováno jako setkání Hawkwind s Cecilem Taylorem.
  Čechy navštívil G. Haslam již několikrát a koncertoval zde a nahrával např. s Emilem Viklickým.

  George Haslam

  odkaz: http://ssl.adhost.com/jazzloft/baskets/bios.cfm?bio=37
  vstupné: 80 Kč

8. listopad 2002, pátek (20.00 hod)

 • ENSEMBLE MARIJAN (Brno)

  Soubor zaměřený na interpretaci hudby na pomezí hudby improvizované a komponované. V řadě skladeb využívá i elektronické a elektroakustické hudby nebo nejrůznější scénické akce vytvářející z koncertů souboru vystoupení multimediálního charakteru. Naprostá většina skladeb z repertoáru souboru jsou autorskými kompozicemi jeho členů, kteří jsou všichni absolventy nebo studenty JAMU v Brně.
  Základ souboru tvoří trio Markéta Dvořáková (klávesové nástroje, bicí, zpěv), Jan Kavan (violoncello) a Ivo Medek (bicí, preparovaný klavír, amplifikované objekty a instalace).

  odkaz: www.marijan.cz
  vstupné: 60 Kč

9. listopad 2002, sobota (19.00 hod)

 • Jaroslav Dušek/Martin Zbrožek/Viktor Zborník
  DIVADLO VIZITA
  Chladný hrdina (Jaroslav Dušek) se setká na tkalcovském stavu (Martin
  Zbrožek) se světelným údkem (Viktor Zborník).

    Divadlo VIZITA je na české divadelní scéně zcela ojedinělým souborem, který od svého vzniku v roce 1981 soustavně zkoumá možnosti improvizace a spontánní tvorby. VIZITA se věnuje "čisté" improvizaci, tedy spontánní tvorbě z "nulového bodu", kdy aktéři nemají před vstupem na jeviště o průběhu představení dohodnuto nic závazného. VIZITU zajímá přítomné bytí.
  Jediným pravidlem tohoto zcela improvizovaného vystoupení je dát se plně do služeb přítomného okamžiku. Aktéři jsou přesvědčeni, že mezi živoucími bytostmi na jevišti a v hledišti existuje neustále pulzující energetické pole, v němž je možno se skutečně svobodně pohybovat právě vnitřní otevřeností, jen na základě naprosté vnitřní otevřenosti, na základě odbourávání obvyklých pseudojistot. Proto nepoužívají žádný předem připravený scénář. Tématem VIZITY je skutečná PŘÍTOMNOST, která obecenstvu umožňuje nahlédnout představení jaksi "zevnitř", stát se nejenom přihlížejícím příjemcem, ale vnitřně aktivním účastníkem. Aktéři nechtějí oslňovat virtuozitou, snaží se probudit vnitřní svět divákovy fantazie.
  Jakékoli snahy nějak zachytit a zdokumentovat činnost VIZITY narážejí na problém, že VIZITA žádné představení nikdy neopakuje. Každé představení se odehraje pouze jednou, je současně premiérou i derniérou. Nikdy nelze předem vědět či zaručit, o čem a jak bude VIZITA hrát.
  Spojnici mezi všemi aktivitami VIZITY představuje divadelník a filmový herec Jaroslav Dušek, který VIZITU spoluzakládal a s různými partnery zkoumá možnosti otevřené hry. Jaroslav Dušek je rovněž vedoucím dramatického oddělení konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, školy, která se věnuje i alternativním uměleckým formám. Vedle toho píše pro rozhlas, televizi, divadlo a film, režíruje a hraje.

  VIZITA

  odkaz: www.velarium.cz/vizita
  vstupné: 120 Kč

14 - 16. listopad 2002, čtvrtek-sobota

 • CIZINCI V ČECHÁCH
  Festival tvorby cizinců žijících v Čechách.
  Během tří večerů se v Divadle 29 představí dva divadelní, jeden hudební a dva filmové projekty, jejichž společným jmenovatelem je to, že vzešly ze spolupráce českých umělců se zahraničními umělci žíjícími v České republice.

14. listopad 2002, čtvrtek (19.00 hod)

 • STAGE CODE - Akta anděl/Angel Files (DK/CZ/USA/CH)
  idea & koncept: Helene Kvint, Philipp Schenker
  režie: Daniela Voráčková

  Akta Anděl mezinárodního souboru Stage Code jsou bezesporu poctou nejen mystifikaci, ale také divadelní hravostí. …V případě, že se rádi neberete vážně a milujete hru, Akta Anděl jsou tu právě pro vás! Považujete-li rozličné nevysvětlitelné a tajemné úkazy za nesmysl a výplod chorých mozků, určitě se cestou do Devětadvacítky neobtěžujte. Máte-li však otevřenou mysl a tajemství vás mimořádně vzružuje, Akta Anděl na vás čekají!
  Představení divadelní skupiny STAGE CODE jsou převážně nonverbální, pracují s prvky pohybového a vizuálního divadla, object-theatre, site-specific a pouličního divadla. Každý projekt vychází ze spolupráce jinými mezinárodními divadelníky a umělci. Skupina STAGE CODE uvedla svá představení kromě ČR i v různých mezinárodních divadlech a na divadelních festivalech.

  Vážené dámy a pánové,
  SPECIÁLNÍ JEDNOTKA YNTERPOLU PRO NEDEFINOVATELNÉ JEVY (S.J.N.J.)
  byla založena na počátku 60. let vysoce utajenou skupinou vědců a agentů z několika zemí. Jejich cílem je účinněji prozkoumat nedefinovatelné jevy, ovlivňují různé supertajné projekty. Síť S.J.N.J. dosáhla mezinárodních rozměrů, ale její činnost zůstala v tajnosti.
  České Ministerstvo Mysterií povolalo naši jednotku do České republiky k prozkoumání několika zvláštních případů. Nalezená fakta jsou takového významu, že nemohou být utajena v archivech Ynterpolu!
  AKTA ANDĚL představují nejnovější důkazy o existenci andělů a andělských úkazů v České republice. Nečekaně jsme získali přístup k novým formám 'vizí' a některé z nich představíme v živém experimentu. Potřebujeme Vás jako očitého svědka. Vaše spolupráce a Vaše informace budou pro náš výzkum velkou pomocí. Děkujeme.

  Dr. Hanne Hansen (D.V.M. - Dánský Úřad Výzkumu Myšlenek)
  Mjr. Robert Meili (S.S.A. - Švýcarská Spirituální Agentura)
  Sgt. Estelle Chenet (F.S.P.S. - Francouský Speciální Pátrací Sektor)

  odkaz:
  www.divadlo.cz/alfredvedvore/Akta_Andel.html
  vstupné: 60 Kč


15. listopad 2002, pátek (19.00 hod)

 • DIVADLO ANTENA (ČR/DK) - Popel/Ash
  Trilogie pro ženu, muže a fiktivního dědečka.
  "Naše kultura trpí, když povyšujeme erotiku na hlavní náplň života. Mnohé může být jeho smyslem, ale erotika ne. Jsem si jist, že láska existuje jen v případě, když se rozhodneme v ní věřit."
  Jahanes Moollehave, dánský filosof
  Představení Popel je improvizovaný experimentální projekt, jenž chce ukázat realitu vztahu mezi mužem a ženou. Jednotlivé scény mají pevnou kostru s velkým prostorem pro improvizaci podpořenou poetickými obrazy a vizuálními momenty v prostoru.
  Divadlo ANTENA je nezávislé divadelní uskupení, které tvoří dva stálí performeři - Helene Kvint (DK) a Petr Krušelnický - Krusha (CZ). Ke spolupráci na svých projektech oslovují i další české i zahraniční umělce. Jejich projekty nemají specifický tvar, pohybují se na hranici mezi experimentálním a non-verbálním divadlem. Jsou založeny na silném vizuálním výrazu, používají video, diaprojekci a originální světelný design.
  Jedná se o pardubickou premiéru divadelního projektu, který během srpna a září vznikal mj. i v Divadle 29. Ukázku z tohoto představení jste měli možnost shlédnout v rámci záříjového festivalu Ostrovy neklidu.

  DIVADLO ANTENA

  odkaz: www.kvint.dk
  vstupné: 70 Kč
  permanentka na oba páteční programy: 90 Kč

15. listopad 2002, pátek (21.00 hod)

 • ZLODĚJI UŠÍ + DAVID TUCKER (CZ/GB)

  David Šubík - pozoun, zpěv, elektronika
  Tomáš Havlíček - baskytara, kytara, zpěv
  Pavel Magnusek - bicí, zpěv
  David Tucker - kytara, violoncello, elektronika

  Při poslechu jejich hudby máte pocit, že sedíte v kavárně na české návsi a sledujete swingovou kapelu. Na chvíli hvězdy popových melodií, posléze proměnění do jakýchsi dětských fantazií, které vystřídají tvrdé pasáže temných nálad měnící se v ironické postABBOvské motivy jemně přecházející do zvuků neočekávaného free jazzu. Zloději uší vznikli v Brně v roce 1997 na základech skupiny Výkřiky břich a působí na poli rockové, experimentální, improvizované nebo i moderní vážné hudby. Zloději koncertují více v zahraničí než v Čechách a spolupracovali např. s holandskou skupinou Palinckx, s Alanem Purvesem nebo Erhardem Hirtem.
  Angličan David Tucker je všestraný muzikant a hudební experimentátor s bohatou minulostí. Začínal v 70. letech jako kytarista řady punkových kapel, v 80. letech vystupoval a nahrával s legendární britskou skupinou The Fall, aby se poté věnoval skládání hudby k filmu a hudební improvizaci s celou řadou muzikantů jako je např.: Andy Sheppard, Evan Parker, Alan Tomlison Trio, Steve Noble & John Edwards, London Improvisers' Orchestra, Otomo Yoshide, Dudu Pukwana a mnoho dalších.
  Earless
  Husy a labutě

  vstupné: 60 Kč
  permanentka na oba páteční programy: 90 Kč
  odkaz: www.earthieves.com

16. listopad 2002, sobota (18.00 hod)

 • TAPE BEATLES - Good times (USA)

  Multiprojekce 16mm filmu "Good Times" kolektivu Tape Beatles.
  TAPE BEATLES tvoří dvojice amerických filmařů a hudebníků (John Heck, Loyd Dunn) žíjících v Praze.
  Titul filmu "Good Times" odkazuje na současný stav západní ekonomiky a na určující roli, kterou ekonomie hraje v působení na lidskou a kulturní sféru. Film je mozaikou, sestavenou z nalezených filmových sekvencí a nalezených zvukových zdrojů, jako jsou například projjev Andrewa Carnegieho, hudební fragmenty z díla Aarona Coplanda, z gruzínského folklóru, nebo přednáška Edwarda Tellera o původu vesmíru. Tři paralelní projekce posílené samplovanou hudbou tvoří prolínající se mediální universum komprimující ve zkratce dějiny 20. století.

  Tape Beatles

  Vstupné 50 Kč
  odkaz: pwp.detritus.net/news/presskit/index.html

16. listopad 2002, sobota (20.00 hod)

 • Gustav Machatý - EXTÁZE

  Martin Alacam (CZ) - kytara
  Lucy Fillery (GB) - violoncello
  Richard Deutsch (A) - el. kytara

  Projekce světově proslulého českého filmu režiséra G. Machatého z roku 1932 doprovázená hudbou kytaristů M. Alacama a R. Deutsche, členů českorakouské hudební skupiny Metamorphosis a britské violoncellistky L. Fillery (Deep Sweeden, Sing Sing). O světovou popularitu Extáze se společně přičinily vedle výrazných uměleckých kvalit (průkopnická práce s vizuální stránkou filmu) i faktory neumělecké, skandály související s obnažením herečky Hedy Lamarr v několika scénách filmu.
  O světovou popularitu filmu Extáze se společně přičinily vedle uměleckých kvalit i faktory neumělecké, skandály související především s obnažením herečky Hedy Kieslerové v několika scénách filmu (snaha hereččina manžela zamezit zveřejnění aktů a negativní postoj amerických cenzorů na jedné straně, rozbitá kina reklamou natěšených a s výsledkem nespokojených diváků na straně druhé). V průběhu několik let trvajících příprav projekt prošel různými proměnami, proto překvapuje jeho styl připomínající spíše díla němé kinematografie. Machatý v něm totiž jednoznačně upřednostnil obrazovou složku a ve funkčním využití zvuku se soustředil na hudbu, jejímž autorem je renomovaný italský komponista Guiseppe Becce. V průběhu let se Extase stala významným filmovým fenoménem, který se i prostřednictvím dalších osudů hlavní ženské představitelky (v USA točící pod jménem Hedy Lamarr) těšila trvalému zájmu umělecké veřejnosti (stať Henryho Millera z roku 1938, filmový hold Hedy Lamarr od Andyho Warhola z roku 1966, uznalá slova Ingmara Bergmana).

  Odkaz: www.artfilm.cz
  Vstupné 70 Kč
  Permanentka na oba sobotní programy: 90 Kč
  Permanentka na celý festival: 160 Kč

  Extáze

24. listopad 2002, neděle (19.00 hod)

 • SLONOVSKI BAL (Srbsko/FR)

  Todor Vukmirovic - saksofon, klarinet, zpěv
  Aleksander Petrov - bicí, darbuka, zpěv
  Dario Ivkovic - akordeon
  Gilles Sarrabezolles - trumpeta
  Alon Peylet - tuba, zpěv
  Denys Danielides - heligon

  Nepochybně hudební událost sezóny!!! Balkánská dechovka, svým pojetím, energičností a kvalitou srovnatelná se světově proslulými kapelami tohoto druhu jako jsou rumunští Fanfare Ciocarlia nebo makedonský Kočani Orkestar.
  Hudba skupiny Slonovski Bal představuje pozoruhodnou směsici nejrůznějších hudebních tradic, v níž je nejvýrazněji zastoupena tradice východoevropských decho-vých kapel, dále pak cikánská, židovská a orientální hudba, stejně tak jako vlivy slovanské a středomořské hudby. Výsledkem je nesmírně energická hudba, hnaná vpřed ďábelsky rychlou rytmikou bicích, heligonu a akordeonu, nad níž krouží ornamentální linky klarinetu a saxofonu doprovázené bouřlivým zvukem tuby a divokými sóly trumpety. Tato sedmičlenná formace servíruje svou hudbu s mimořádným hráčským umem a neutuchajícím nasazením. Muzikanti Slonovskeho Balu mají kromě svého původu (všichni jsou v Paříži žijící potomci imigrantů z bývalé Jugoslávie) společné též různé zkušenosti na poli hudebním, sahající od jazzu přes rai, funk, rock atd. až k balkánské lidové hudbě. Skupina má na svém kontě již velké množství koncertů a turné (Francie, Švýcarsko, Španělsko, Belgie, Dánsko, Holandsko, Velká Británie...).

  odkaz: www.astrolabe.fr/slonovskibal
  vstupné: 150 Kč
  studentské vstupné: 100 Kč


  SLONOVSKI BAL

Program na prosinec 2002 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004