Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
Myspace


 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na říjen 2006 - anotace
5. říjen 2006 ve 20 hod.

 • MARTIN ZBROŽEK & VISIT OF MUSIC (CZ/SK/Kanada)

  Martin Zbrožek - housle, hlas
  Pavla Milcová – akustická kytara, zpěv
  Peter Binder - el. kytara, hlas
  Jan Štolba - tenor saxofon, klarinet
  Ephraim Goldin - perkuse, hlas

  Visit of Music je seskupení vyhraněných a zcela vytříbených hudebních osobností, které se ve svých koncertech otevírají možnosti společného tvoření v daném okamžiku - přímo před slechy i zraky přítomného publika. Výsledkem je hudba osvobozená od všech pomyslných škatulek, která navštíví pouze tento jedinečný přítomný okamžik, v tomto pouze jedinečném prostoru, za účasti onoho jedinečného auditoria. Každý koncert Visit of Music je tedy naprosto ojedinělým, neopakovatelným unikátem svého druhu.

  Základní platformou Visit of Music je potkání špičkových českých hudebníků, kapelníků a  všestranně nadaných a veskrze uměleckých osobností v  Divadle Vizita . Těžiště převážně písničkově-jazzově laděného koncertu spočívá v okamžité interakci osobité jazz-folkové písničkářky Pavly Milcové a vyspělých jazzových instrumentalistů. "Jde o pokus vypustit hudbu vyvěrající původně především z kejklů divadelní fantasmagorie Vizity na svou vlastní pouť," říká lídr tohoto mimořádného seskupení, houslista a vokalista Martin Zbrožek . "Prostě plně se otevřít přítomnému momentu," dodává. Bubeníka Ephraima Goldina učili přímo mistři z Mali a Guineje, inspiraci čerpal i na mnoha mezinárodních workshopech. V České republice vystupoval se skupinami Dunumba a Hermakuti, hostoval v projektu Dana Bárty Illustratophere, účastnil se také Sletu bubeníků. V současnosti vede skupinu TiDiTaDe. Martin Zbrožek vám bude asi více než vynikající houslista a citlivý jazzový muzikant znám jako šoumen a bavič, mimo jiné stabilní partner Jaroslava Duška v pořadech Divadla Vizita či moderátor Českých lvů.

  Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2006, který je realizován za podpory MK ČR a statutárního města Pardubice.


  Vážení diváci právě jsme obdrželi oznámení, že v sestavě Visit of music došlo k personálním změnám. Sestavu opustil saxofonista Jan Štolba a perkusista Ephraim Goldin bohužel musel svou účast na projektuze zdravotních důvodů zrušit . Děkujeme za pochopení.

  MARTIN ZBROŽEK


  Vstupné: 100 Kč
  www.rock-jazz.cz

8. říjen 2006 ve 20 hod.

 • HOOMAN SHARIFI & IMPURE COMPANY (Irán / Norsko)
  We failed to hold this reality in mind

  choreografie, světla, tanec: Hooman Sharifi
  umělecká spolupráce: Leif Hernes
  hudební poradce: Javid Afsrirad

  hudba: Mohammad Reza Shadjarian, Ensemble Aref , Hossein Alizadeh, Kayhan Kalhor, Parviz Meshkatian, Homayoon Shadjarian, Hafez Nazeri, Alireza Faiz Bashipuor a Shahram Nazeri
  produkce: Impure Company v koprodukci s Rencontres Chorégraphiques Internationales de seine-Saint-denis Paris, Monty Antwerp, Bit-Teatergarasjen Bergen a Springdance/works Utrecht.

   Působivá nekonvenční zpověď o imigraci a identitě. Sólová performance výrazné mladé osobnosti evropského tanečního divadla Hoomana Sharifi, který ve 14-ti letech opustil Irán a odešel do Norska, zkoumá osobní vzpomínky, nedorozumění i politiku. Kombinuje klasickou iránskou hudbu s mluveným slovem a moderním tancem. Je fascinující a konfrontační zároveň.
  Hooman Sharifi se snaží prezentovat něco velmi jemného a osobního bez zavedených klišé. Jednotlivým prvkům performance potažmo účastníkům poskytuje dostatek času. Dává ho sobě i divákům. Věří, že v tomto čase budou diváci i on konfrontováni se svými vzpomínkami, pochopením a předsudky. Tanečníka s mohutným těžkým tělem si snadno zaměníte s personálem ochranky, ale když začne tančit na hudbu své vlasti, jste náhle zasaženi krásou a elegancí jeho pohybů, rozechvěním z risku, úsměvem a očima zavřenýma v hlubokém odevzdání se.

  Představení, které mělo premiéru v dubnu 2005 v holandském Utrechtu, bylo prezentováno na festivalech v Norsku, Francii, Brazílii a USA. V ČR bude uvedeno v pražském divadle Alfréd ve dvoře a v Divadle 29 v Pardubicích. Hostování Impure Company v ČR podpořilo Hlavní město Praha a festival Dialog kultur pořádaný Multikulturním centrem Praha.

  Hooman Sharifi (1974), choreograf a tanečník sám odešel ve věku 14-ti let z Iránu do Norska. Jako tanečník začal s hip-hopem a street-jazzem. Později získal průpravu v klasickém baletu i v moderním tanci. Vždy ho v umělecké tvorbě zajímaly přesahy tance, divadla a vizuálního umění. V roce 2000 založil v Oslo Impure Company . Vytváří a režíruje neokázalá představení, která jsou kontroverzní a politicky vyzývavé.


  Představení pořádá o. s. Terra Madoda a Divadlo 29 v rámci projektu „Ostrovy v pohybu“ za finanční podpory MK ČR, Státního fondu kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  HOOMAN SHARIFI

  Vstupné: 90 Kč
  www.le.cz/piskanderdula

9. říjen 2006 ve 20 hod.

 • FADE IN 002:
  AVVA (BILLY ROISZ & TOSHIMARU NAKAMURA)
  (A / JAP)
  IVAN PALACKÝ

  Na jednom z pouhých dvou vystoupení v České republice přivítáme v Divadle 29 AVVA - společný projekt vizuální umělkyně Billy Roisz a legendárního japonského průkopníka nové improvizace Toshimaru Nakamury.

  Toshimaru Nakamura , který započal svou hudební dráhu jako kytarista, rozvíjí revoluční myšlenku radikálního elektronického minimalismu, spočívající v zenovém hudebním konceptu tzv. no-input mixing board - tedy nezapojeného mixážního pultu. Vibrující zvuk zpětné vazby mixážního pultu s propojeným vstupem a výstupem definuje zcela nový přístup k hudebnímu nástroji, který je napůl ovládán a napůl žije svým vlastním životem. Nakamura manipuluje pouze se zpětnou vazbou vznikající v mixpultu, čímž vytváří nevídaně strohé hudební krajiny sinusových vln, náhodných elektronických mikroerupcí a lehkých závanů stimulujícího pískotu. Nakamura kromě mnoha vlastních projektů také spolupracoval s řadou umělců ze špičky současné experimentálně-elektronické scény - Orenem Ambarchi, Kim Casconem, Sachiko M, Sawako, Keithem Rowem nebo Christianem Fenneszem.

  Vystoupení AVVA doplní videoprojekcí rakouská vizuální umělkyně Billy Roisz , která má bohaté zkušenosti v oblasti soundartu, hudební performance a vizuální interakce se zvukem. Podobně jako Nakamura, Roisz manipuluje se zpětnou vazbou u videa a zároveň ovládá gramofon. Je společně s Borisem Haufem , Burkhardem Stanglem a Martinem Siewertem členkou uskupení efzeg .

  Hudebník a architekt Ivan Palcký působil v minulosti v různých skupinách a účastnil se rozmanitých hudebních projektů (např. Sledě, živé sledě ). V současnosti je členem ambi(val)entního dua Tílko (s Jennifer Helia DeFelice) a audiovizuálního improvizačního dua Koberce, záclony (s Filipem Cenkem). Vede si zvukový deník ze svých cest – zaznamenává útržky příběhů, podivné zvuky a rozmanité „akustické chyby“. Od roku 2002 se věnuje volné improvizaci a rád se zúčastňuje krátkodobých projektů (spolupráce s duem Cremaster, Ruth Barberán a Margaridou Garcia, Willem Guthriem, Andreou Neumann, Klausem Filipem ad.), stejně jako rád hraje sám. Od roku 2005 se jeho hlavní zálibou stalo „dolování“ zvuků z amplifikovaného jednolůžkového pletacího stroje Dopleta 160. Jako architekt se zajímá o architekturu bez „stavění“, sociologické metody v projektování a morfogenetické mapy v digitální architektuře.

  Fade In 002 je součástí projektu Electroconnexion 2006, který je realizován za podpory MK ČR a statutárního města Pardubice.

  Vstupné 80 Kč
  klusak.blog.respekt.cz
  www.japanimprov.com/tnakamura
  gnu.klingt.org
  www.palacky.org


  TOSHIMARU NAKAMURA


11. říjen 2006 ve 20 hod.

 • EVA KRIZ – LIFKOVÁ: Provence - má láska

  Eva Kriz-Lifková
  - zpěv
  Milan Dvořák - klavír

  Atmosféru malebného francouzského kraje Provence Vám přiblíží lidovými písněmi i klasickými šansony zpěvačka Eva Kriz- Lifková.

  Eva Kriz vykročila na svoji sólovou dráhu nejprve v Praze jako interpretka černošských spirituálů a gospelů ve skupinách Erastus a Spirituál kvintet. Mnohaleté studium zpěvu v Paříži jí umožnily sólově účinkovat ve Francii nejen v řadě oratorií a kantát, ale i v mnoha samostatných koncertech, věnovaných převážně renesanční a barokní hudbě. Během mnohaletého pobytu ve Francii postupně vstřebávala francouzskou hudební kulturu, zejména klasický šanson. Po svém návratu do Prahy v roce 1989 působila jako členka vokálního sdružení sólistů Pražští madrigalisté a sólistka Bach collegia. Díky svému všestrannému hudebnímu talentu vystupuje úspěšně jako interpretka a autorka komponovaných hudebních pořadů věnovaných spirituálům a gospelům, španělským písním a v poslední době především francouzským šansonům.

  Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice.

  Vstupné 60 Kč
  www.kriz-lifkova.cz


18. říjen 2006 ve 20 hod.

 • LARÉPLIK (F)

  Ludo - zpěv, kytara
  Johanne - akordeon
  Rémy – bicí
  Kristoph – kontrabas
  Jean-Marc "Yougli" - banjo
  Manu - tenorsaxofon
  Mitch - trumpeta
  Vince – altsaxofon, housle

  Koncertem šestičlenné francouzské kapely LaRéplik navazuje Divadlo 29 na sérii koncertů pořádaných ve spolupráci s Alliance Française Pardubice, která doposud umožnila realizovat např. koncerty skupin Fantazio, Slonovski Bal nebo Sergente Pepere.

  V hudbě kapely LaRéplik z Bordeaux najdete dozvuky francouzského hospodského šramlu okořeněného punkem ( punk-guinguette) a skáčkovou hravostí . V jejich skladbách se odráží také vlivy varieté-popu, street-folku i rapu. Realistické texty LaRéplik se věnují zejména každodenním problémům a politice. LaRéplik rádi dělají dlouhý nos politicky korektním tématům a různým tabu. Vše předkládají publiku nekompromisně, otevřeně, bez obalu a okořeněné svým svérázným černým humorem. Dokladem je aktuální album skupiny La Folie des Glandeurs (název desky je parafrází titulu filmu s Louisem de Funésem La Folie de Grandeurs (Pošetilost mocných). Těžiště LaRéplik je ale především v živých koncertech. V minulosti skupina spolupracovala s podobně zaměřenými francouzskými kapelami jako např. Les Hurlements D´Léo nebo Skunk .

  Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

  A l'alcool fort et aux drogues dures
  Le Dimanche
  Permettez-moi

  Vstupné: 120 Kč, studentské 90 Kč
  www.lareplik.com

  LARÉPLIK


19. října 2006 ve 20 hod.

 • DIVADLO VOSTO5: Košičan 3

  Hrají: Ondar Cihlář a Petar Prokop
  Projekce: Kakalík
  Technické jištění: Ondřej Polák

  „Láska plý je jako sklípek, kde vysedávam sám – a kde z kamenného džbánku mladé víno nalevám…“ - Peter Dvorský                                                   

  Noční rozhlasový pořad určený pro posluchače osamělé, opuštěné a neúspěšné. Pořadem Vás provedou jako každý týden moderátor Pavel Pláteník a jeho stálý host, sólista Příbramského divadla v Příbrami Karel Krautgartner. Právě díky tomuto pořadu je možné sledovat nejdojemnější milostný příběh všech dob! Setká se Jarmila T. se Standou Pleskotem? Kde a za jakých okolností? Vlaková souprava je již odbržděna a my máme celý noční pořad před sebou!

  Představení pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu „Ostrovy v pohybu“ za finanční podpory MK ČR, Státního fondu kultury, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

  Vstupné: 100 Kč
  www.vosto5.cz

  DIVADLO VOSTO5: Košičan 3

24. října 2006 ve 20 hod.

 • NANOHACH & Ioana Mona Popovici : Portrét (CZ / RUM)

  Námět, koncept, choreografie: Ioana Mona Popovici
  Tvorba a interpretace: Anna Caunerová, Lea Čapková, Miroslav Kochánek, Jan Malík , Marta Trpišovská
  Kostýmy: Mariana Jamníková
  Scénografie: Petr Smetáček
  Světelný design: Jan Beneš-McGadie
  Produkce: Honza Malík & NANOHACH o.s.
  Koproducenti: Divadlo Ponec Praha a Tanec Praha o. s., Terra Madoda
  o. s., Divadlo 29 Pardubice

  Skupina NANOHACH uvede ve dnech 18. a 19. října 2006 v divadle Ponec premiéru svého celovečerního tanečního představení „Portrét /Portrait“. Týden po pražské premiéře jej budou moci shlédnout diváci Divadla 29. Choreografkou projektu je Ioana Mona Popovici z Rumunska, jejíž poslední dílo „Vzdálené ráje“ skončilo na druhém místě v letošní soutěži s účastí mezinárodní poroty Cena Sazky za objev v tanci. Představení Portrét / Portrait vznikalo v divadle Ponec a na scéně Divadla 29 v rámci srpnového rezidenčního pobytu skupiny Nanohach v Pardubicích.

  Skupina NANOHACH, založená před necelými dvěma lety, uvedla za krátkou dobu své existence čtyři taneční představení („Naměkko Naostro“, „Struktury vratkosti“, „Synchronicity“ & „.konstrukt.um.“), která se vždy stala událostí na poli současného českého jevištního tance a tanečního divadla a jsou ceněna jak diváky, tak kritikou. Po norské choreografce Karen Foss , která s NANOHACH spolupracovala na představení „Struktury vratkosti“, přizvala skupina jednu ze současných nejvýraznějších evropských mladých choreografek Ioanu Monu Popovici .

  Rumunská umělkyně žijící v posledních letech v České republice Ioana Mona Popovici (1976), ceněna kritikou za choreografickou původnost a neotřelost, pravidelně nabízí divákům emocionálně silnou a technicky precizně artikulovanou výpověď. Prestižní evropský časopis Ballet-Tanz ji již třikrát zařadil mezi „Young choreographer to watch“ (mladé choreografy, jejichž dílo je třeba vidět). Všechna poslední tři díla (Vzdálené ráje (2005); Židle (2003); Requiem for a dog (2002)) byla zároveň nominována na cenu magazínu Ballettanz International jako choreografický objev.

  Nové celovečerní taneční představení vypráví příběh jedinců, jejichž existence balancuje na pomezí dětských her a vzpomínek, povrchních společenských večírků a měšťáckých rituálů. Obnažuje pocit osamělosti skryté do prázdných schránek a hledá původní motivaci lidí potlačenou „nesmyslnými“ formami současného chování. Popovici, autorka konceptu a choreografka představení, ve své práci vychází z bohatého a širokého profesního zázemí. Vystudovala baletní školu Floria Capsali v Bukurešti. V letech 1994-1998 navštěvovala kursy na Univerzitě divadelních a filmových umění tamtéž. Spolupracovala s mnoha umělci z oblasti tance, divadla a filmu. Způsob jejího tvůrčího uvažování je v protikladu k tomu, co sama nazývá novou brutalitou a umělým zalíbením v tanci. Řídí se pravidlem, že pohyb na jevišti musí být opodstatněný, resp. že pohyb nevznikne, pokud k tomu neexistuje důvod.

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda a Divadlo 29 v rámci projektu „Ostrovy v pohybu“ za finanční podpory MK ČR, Státního fondu kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  NANOHACH & Ioana Mona Popovici : Portrét

  Vstupné: 90 Kč
  www.nanohach.cz

 

26. října 2006 ve 20 hod.

 • METAMORPHOSIS (CZ / A / TR)


  Jan Kavan (CZ) - cello
  Christoph Pajer (A) - housle, zpěv
  Martin Alacam (TR-CZ) - zpěv, akustická kytara
  Richard Deutsch (A) - elektrická kytara, zpěv

  Česko-rakousko-turecká skupina Metamorphosis patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co lze na tuzemské alternativní scéně slyšet. Jejich hudba v sobě spojuje prvky klasického moderního kvarteta a vibrující energie punkové kapely. Díky svému neotřelému přístupu a preciznímu hudebnímu zpracování si velmi rychle našla cestu na pódia po celé Evropě i v zámoří.

  Metamorphosis bývají přirovnáváni k rockové avantgardě 70. let, Kronos Quartetu či britským průkopníkům Penguin Café Orchestra, ale daleko přesnější je říct že jejich hudba je nadčasová. Zvukový koncept "strunného kvarteta" propojený s minimalismem, Šostakovičem, Frankem Zappou a Robertem Frippem si ze všech svých inspirací vybírá podstatu, která nestárne. Metamorphosis s pečlivostí hudebních alchymistů vrší kytarové riffy na magické tahy violoncella a ostináta houslí.

  Skupinu založili ve Vídni uprostřed 90. let Martin Alacam , Christoph Pajer a Richard Deutsch . Na albovém debutu svoji tvorbu definovali jako "kontaminovanou komorní hudbu", přičemž kontaminací se rozumí veškeré příměsi ze současného hudebního slovníku včetně punku. Na rozdíl od rockerů ale hrají bez bicích, roli rytmických nástrojů přebírá cello a kytara, což hudbě dodává prostorovou dimenzi. Jejich druhé album s názvem DIP vydala kultovní londýnská značka LEO records , zaměřená na hudební avantgardu (Sun Ra, Anthony Braxton, Cecil Taylor, Evan Parker), za nadšeného ohlasu odborných médií.

  Skupina vystupovala v prestižních klubech jako je Knitting Factory (New York), Club Dom (Moskva) nebo Empty Bottle (Chicago), na festivalech RingRing (Bělehrad), Alternativa (Praha), Les Nuits Europeennes (Strasbourg), komponovala soundtracky pro klasické němé filmy jako Nosferatu , Golem a Ekstase od Gustava Machatého. Jejich hudba inspirovala taneční soubory i choreografy, skladba Mina sloužila jako doprovod tanečnici Daniele Lehmann, která s ní roku 2005 získala cenu za nejlepší sólový taneční výstup.

  Od roku 2003 se skupinou hraje violoncellista Jan Kavan , s nímž Metamorphosis vytvořili nový repertoár a natočili své čtvrté album Luff . Po jeho uvedení v Moskvě a Petrohradu, bude nový koncertní program prezentován pouze v pardubickém Divadle 29 a den nato pokřtěn v pražském Paláci Akropolis. Evropské turné je naplánováno na začátek příštího roku.

  Koncert je uváděn v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  METAMORPHOSIS

  Vstupné: 100 Kč
  www.mix.cz
  www.metamorphosis.at


  Program na
  listopad 2006 najdete zde© Divadlo 29, 2002-2006 | webdesign & web update: Divadlo 29