Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program říjen 2004 - anotace

6. říjen 2004 ve 20 hod.
 • JAN KOMÁREK - PROSTORY VE TMĚ (CZ/JAP/FR)

  Tančí : Francine Gagne (Kanada), Mariko Tanabe (Japonsko), Monika Černošková (CZ)
  Režie a světelný design: Jan Komárek
  Hudební režie: Monika Rebcová

  Tanec je schopen překročit hranice pouhé estetiky a mapovat vnitřní, i málo navštěvované kouty krajiny duše.“
  Nina Vangeli

  Světelný designer Jan Komárek a choreografka Monika Rebcová představují svůj druhý, pohybově-taneční mezinárodní projekt pro tři tanečnice, založený na propojení gest, světel a zvuku. Projekt navazuje na choreografii Tři prostory, která byla v Divadle 29 uvedena v loňském roce v rámci festivalu Cizinci v Čechách 2003. Výtvarné prostředí scény spoluvytvářejí instalované objekty kanadské výtvarnice Julie Fox.
  Součástí večera bude vernisáž výstavy Julie Fox, která bude zahájena v 19 hodin v nově otevřeném klubu Divadla 29.

  Jan Komárek: light designer, režisér a choreograf, který řadu let pracoval v Kanadě. Komárkovy projekty se vyznačují precizností a vyhraněností pohybu, prací s vnitřním napětím performerů a osobitým výtvarnem, ve kterém světlo přetváří a vymezuje hrací prostor.
  Mariko Tanabe: japonská tanečnice, žijící v Kanadě. Základem jejího tanečního umění jsou zkušenosti vycházející především z tradičních japonských divadel nó a kabuki.
  Francine Gagne: zkušená kanadská chorografka a tanečnice, 10 let spolupracovala se souborem Sound Image Theatre Jana Komárka. Její tanec se vyznačuje velkou precizností a intenzitou pohybu.
  Monika Černošková: absolventka alternativní katedry DAMU, věnuje se projektům pohybového divadla.
  Julie Fox: kanadská výtvarnice a scénografka, která má ve svých genech zakleté velmi jemné a vytříbené evropské cítění a smysl pro intuitivní napojování souvislostí "neznámého a tajemného". J.F. posledních deset let pracovala jako set a costume designer v Torontě a Montrealu. Nyní se rozhodla žít v Praze, kde většinu času tráví přehrabováním se v bazarech, antikvariátech a starožitnostech, ze kterých vynáší na světlo staré fotografie, zapomenuté životy a předměty, jejichž kombinováním pak vytváří náznaky nedořečených příběhů.

  Projekt byl uskutečněn za podpory Ministerstva Kultury ČR.
  Pořádá občanské sdružení Terra Madoda za podpory Ministerstva kultury ČR.

  Vstupné: 60 Kč

8. říjen 2004 ve 20 hod.
 • MIKOLÁŠ CHADIMA + PAVEL RICHTER

  Mikoláš Chadima - el. kytara, alt saxofon
  Pavel Richter - el. kytara, Groove box Roland 505

  Dvě výrazné osobnosti české alternativní scény, Pavel Richter a Mikoláš Chadima, se za 28 let, kdy stáli většinou ve vzájemné opozici, setkávají počtvrté při spolupráci (předtím v letech 1975-76 Elektrobus, 1981 a 2003 MCH Band). Tentokrát pouze v duu, při hraní zcela improvizovaných koncertů. Pavel Richter hraje na el.kytaru a obsluhuje Groove box, Mikoláš Chadima hraje na el.kytaru a altový saxofon. V plné míře pak oba využívají i elektronických efektů. Výsledkem jejich nynější obnovené spolupráce je i audiozáznam koncertu z pražského klubu Delta (únor 2003), který pod názvem In New Work vyšel letos na CD u vydavatelství Black Point.

  Oba hudebníci mají k improvizované hudbě velmi blízko. Chadima se improvizingu věnoval především v období, kdy vystupoval pod "konspiračními" názvy (Alfréd Startka apod.) s free muzikanty např. s Martinem Klaperem a Jindřichem Biskupem nebo v seskupení Kilhets. Pavel Richter provozoval improvizované hraní hlavně doma se svými souputníky Lubošem Fidlerem a Lesíkem Hajdovským, veřejně pak se skupinou Santus Musicus, různými verzemi Richter Bandu, ale i v legendárním Švehlíku.

  Nyní se oba hudebníci setkávají ve vyzrálé konstalaci a zúročují na společných koncertech své zkušenosti z velmi rozmanité hudební kariéry.

  Vstupné: 90 Kč
  www.mchband.cz , www.richtigmusic.cz

  MIKOLÁŠ CHADIMA + PAVEL RICHTER

12. říjen 2004 ve 20 hod.
 • ÓDA NA PŘÍTOMNOST (CZ/FIN)

  Tančí: Pia Lindy (FIN) a  Sini Haapalinna (FIN)
  Živá hudba: Ridina Ahmedová (CZ)
  Videoprojekce: Sini Haapalinna (FIN)
  Light design : Eva Pírová (CZ)

  Příběh dvou žen, které se tak dlouho míjejí každá ve své přítomnosti, až se setkají v jediném okamžiku. Pokus o zachycení neustálého plynutí našeho vědomí mezi přítomnou chvílí, vzpomínkami na minulost a představami budoucnosti. Neustálý pohyb mezi fantazií a realitou. Báseň o hledání klidu. Představení vychází z techniky kontaktní improvizace, pro dvě tanečnice a vokalistku, a má být obrazem každodenního putování naší mysli, které absolvujeme, aniž bychom si jej vlastně uvědomovali.
   
  Pia Lindy (1968) absolvovala v roce 1995 “ School for New Dance Development” v Amsterdamu, od roku 1996 je členkou Finské asociace profesionálních tanečníků. Je autorkou několika sólových choreografií.

  Sini Haapalinna (1975) se intenzivně věnuje technice kontaktní improvizace. Kromě absolutoria tanečního  institutu v Outokumpu vede kurzy kontaktní improvizace, zúčastnila se řady workshopů v různých zemích Evropy.

  Ridina Ahmedová (1974) se několik let profesionálně věnovala jazzu,  podílela se na projektu Floex, vytvořila hudební složku k několika divadelním představením, je autorkou sólového projektu Hlasokraj. Zajímá se o možnosti lidského hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje.

  Představení pořádá občanské sdružení Terra Madoda za podpory Ministerstva kultury ČR.

  Vstupné: 60 Kč

  ÓDA NA PŘÍTOMNOST

13. říjen 2004 ve 20 hod.
 • FRUFRU

  Jazz/jungle/popoví FruFru vám do uší natlačí živé groovy a roztančí krevní oběh !

  Václav Bartoš - zpěv, klávesy, steeldrumy, elektrické pady
  Adam Jikra - kytara, baskytara, zpěv
  Vladimír - baskytara, kytara, zpěv
  Pospec - el. bicí, perkuse
  Dominik Tůma - bicí

  Třebíčská skupina FRUFRU vznikla v září roku 2000 z iniciativy Václava Bartoše, bývalého zpěváka a perkusisty skupiny Pluto a také zpěváka v dočasně obnoveném Dunaji po smrti J. Kolšovského. Kapela původně působila jako příležitostné improvizační seskupení s proměnlivou hráčskou sestavou, později se však její sestava ustálila na neobvyklé trojici bicích nástrojů, klávesách, kytaře, baskytaře, a zpěvu. FRUFRU hrají původní, žánrově zcela mimoběžnou hudbu dotýkající se rocku, jazzu, world music nebo i funku a taneční hudby. Kompozice stojí především na velmi hutné rytmické stránce, vytvářené pregnantními souboji bicí soupravy, steel drumů, padů a perkusí. Autorem většiny textů je Honza Volf. V repertoáru skupiny ale najdeme i zhudebněnou báseň Allena Ginsberga nebo ukolébavku kmene Evenků.

  V únoru 2003 vydali FRUFRU své debutové album Hmotný svět (tehdy ještě pod názvem Fru Fru Serious) na kterém se podíleli mj. violoncellistka Dora Barová (Tara Fuki, Chorchestr) nebo trumpetista František Kučera (I. Bittová, Čikori) a které jim otevřelo cestu na domácí i zahraniční klubová a festivalová pódia.

  Součástí koncertu v Divadle 29 je i komponovaná multimediální videoprojekce včetně klipů FruFru.

  Vstupné: 80 Kč
  www.frufru.cz

  FRUFRU


19. říjen 2004 ve 20 hod.
 • TRIO MUSIC (GB/CZ)

  Osian Roberts – tenor saxofon
  Petr Dvorský – kontrabas
  Martin Šulc – bicí

  Waleský saxofonista Osian Roberts (narozen roku 1976 v Cardiffu) hraje na saxofon od svých deseti let, nejdříve na alt saxofon, později na tenor. Ještě jako mladík absolvoval s orchestrem Jazz News turné po celém Německu. Zformoval jazzové kvinteto, které vyhrálo v roce 1992 Cenu deníku Daily Telegraph, o rok později získal od těchto novin Cenu pro nejlepšího sólistu. Začal pravidelně spolupracovat s předními velšskými hudebníky a zároveň navštěvoval kurzy free jazzu na Welsh College of Music. V roce 1994 začal studovat jazz na Royal Academy of Music v Londýně. Na deskách debutoval v roce 1995 s kvartetem pianisty Richarda Fairhursta. Album "The Hungry Ants" vyhrálo Perrier Jazz Award jako album roku. Během studií v Londýně vystupoval s umělci jako jsou Jim Mullen, Dave Cliff a Steve Brown. Byl zakládajícím členem kapely The Jazz System, se kterou absolvoval francouzské turné a veleúspěšné vystoupení na vídeňském jazzovém festivalu (1997), které bylo později opakovaně vysíláno televizí BBC. Po absolutoriu Royal Academy of Music odjel do New Yorku, kde spolupracoval s Kenny Wernerem, Joe Lovanem a Dickem Oattsem. Po návratu do Británie hrál v Londýně s National Youth Jazz Orchestra, se sextetem Matta Watese, s Tom Cawley Quartetem, s Henry Collins Quintetem, s Hard Bop Society a mnoha dalšími předními sólisty i uskupeními. Je členem kapely The Tarantinos, která nedávno úspěšně projela celou Evropou. Je též kmenovým členem Glenn Miller Memorial Orchestra a The Fishwick Brothers Quintetu. Rád pracuje i samostatně (s různými hostujícími rytmickými sekcemi) jak ve Velké Británii, tak po celé Evropě. A to je případ i komorního jazzového souboru Trio Music, ve kterém nyní hledá další hudební cesty společně se špičkovými českými jazzmany: kontrabasistou Petrem Dvorským (E. Viklický, Najponk trio, Elena Suchánková & Jocose Jazz atd.) a bubeníkem Martinem Šulcem (Najponk trio).

  Vstupné: 90 Kč


23. říjen 2004 ve 20.30 hod.
 • THOMY & CO. (Francie)

  Sambou prodchnuté uskupení Thomy & Company inspirující se rytmy Jižní Ameriky a Afriky, ale zároveň ovlivněné diskotékovou hudbou a funkem představuje velmi zajímavé a neotřelé pojetí současného francouzského jazzu. Ti, kteří mají rádi stylově “čistý” jazz si však na své pravděpodobně nepřijdou, protože skupina staví na značně různorodých hudebních projevech, mezi nimiž převažuje velmi dynamické pojetí funkjazzu a afrolatinské hudby. Na jevišti zpravidla září bubeník a leadr skupiny Thomy Valdez, po kterém je skupina pojmenována. I když je oproti ostatním členům skupiny věkově starší, jeho spoluhráči se v průběhu vystoupení musejí snažit, aby vedle něho nevypadali nevýrazně. Valdez si získáva publikum svým nezvykle živelným pódiovým vystupováním, kdy vedle hry na bicí rovněž zpívá, scatuje a udržuje živý kontakt s publikem.

  Skupina existuje od roku 1989 a za tu dobu koncertovala již na řadě míst v Evropě i mimo ni a získala řadu ocenění na nejrůznějších jazzových festivalech (Mezinárodní jazz festival v Petrohradě, Jazz in Vienna , Mezinárodní jazzový festival v Quebecu, či Jazz festival v Grenoblu). Za zmínku stojí i to, že Thomy & CO společně vystupovali např. i s kytaristou Mikem Sternem a Bobem Bergem, spoluhráči Milese Davise. Do České republiky Valdez se skupinou zavítal poprvé v roce 1997. Letošní turné je jejich již pátou návštěvou Čech a v Pardubicích vystoupí poprvé díky podpoře zdejší Alliance Francaise.

  Koncert pořádá Alliance Francaise ve spolupráci s Divadlem 29.

  Vstupné: 80 Kč, studentské 60 Kč

  THOMY & CO.


30. říjen 2004 ve 20 hod.
 • LA VARDA (Francie)

  Frank Marty – zpěv, akordeon, banjo, mandolína, buzuki
  Cédric Riche – kytary, flétny, zpěv
  Hai Nguyen – housle
  Jean Marc Parayre – housle, tuba, niněra, akordeon
  Richard Mas – bicí
  Régis Tillet - kontrabas

  Po velmi zdařilém záříjovém vystoupení balkánské dechovky Slonovski Bal nás čeká další lahůdka francouzské provenience. Do Divadla 29 zavítá temperamentní francouzská formace La Varda. Skupinu La Varda tvoří šestice hudebníků se zkušeností s různými hudebními styly jako je francouzský chanson, cikánská hudba, punk, klasická i lidová hudba, hudba pouličních muzikantů, irská lidová hudba, ale i rock, jazz a alternativa. Stejně rozmanitá jako zkušenosti jednotlivých hudebníků, je i jejich hudba vyznačující se vedle zmíněné žánrové pestrosti především mimořádnou energičností a autenticitou. Zvuk skupiny tvoří převážně akustické nástroje s dominujícími houslemi a akordeonem, které doplňují i středověká niněra, buzuki, irské flétny nebo dudy. Ačkoliv skupina La Varda koncertuje teprve od roku 2002 zaznamenala již velký úspěch jak ve Francii, tak i na mezinárodní scéně. O tom svědčí i to, že jejich druhé live CD s názvem „Folk you“ je distribuováno i ve Švýcarsku a Belgii.

  Koncert je pořádán ve spolupráci s Alliance Francaise Pardubice.

  Vstupné: 120 Kč, studentské 90 Kč
  www.perso.club-internet.fr

  LA VARDA

  Program na listopad 2004 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002-04 | webdesign & web update: 4004