Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program říjen 2003 - anotace

Čtvrtek 2. 10. ve 20.00 hod.

 • KISS ERZSI MUSIC (Maďarsko)

  Erzsi Kiss - zpěv
  Agnes Kovacs - zpěv
  Linda Kovacs - zpěv
  Arpád Vajdovich - baskytara, kontrabas
  Marton Suto - el. kytara
  Hunor Szabó - bicí, perkuse

  Kiss Erzsi Music je nepochybně jednou z nejpozoruhodnějších maďarských skupin kombinujících alternativní hudební postupy s vlivy etnické hudby z celého světa. Vzniká tak mimořádně rytmická, expresivní a zcela nezaměnitelná hudba. Ústřední postavou této kapely je zpěvačka a herečka Erzsi Kiss, jejíž svébytný vokální projev je poznamenán studiem neevropských hudebních tradic (od africké, arabské, asijské, latinskoamerické, až po eskymáckou). Stejně tak se v něm odráží i vlivy maďarského folklóru a nejrůznějších evropských hudebních stylů. Sama Erzsi Kiss se o své hudbě vyjadřuje jako o "virtuální world music", která využívá veškeré globální vlivy a podněty. Poznávací značkou Kiss Erzsi Music je neobyčejný Erzsin zpěv, podporovaný dvěma dalšími mladými zpěvačkami Lindou a Agnes Kovacsovými. Vícehlasé vokální aranžmá evokují lidové melodie, jazzové improvizace a religiózní hudbu s etnickými harmoniemi. Skupina má na svém kontě dlouhou řadu koncertů a festivalů po téměř celé Evropě. Zcela mimořádný ohlas mělo jejich vystoupení na pražském mezinárodním festivalu Alternativa 2000: "Poslední tři večery Alternativy patřily vždy jednomu městu. Jako první byla pražskému publiku představena Budapešť. Největší hvězdou večera měla být zpěvačka Erzsi Kiss se skupinou a svůj úkol splnila snad na 1000%. Opravdu do svého zpěvu při vystoupení dává všechno - neuvřitelné nasazení. Výsledek opravdu stojí za slyšení i vidění. Ani chvilku nepochybujete, že to opravdu myslí vážně. O obrovském úspěchu nemusím snad ani hovořit, jinak to prostě dopadnout nemohlo."

  Okatummate
  Deladela
  UUU (live)

  Vstupné: 120 Kč
  Společná vstupenka na Kiss Erzsi Music a Boo: 150 Kč

  Odkaz: www.wizart.hu/kisserzsi.htm

  KISS ERZSI MUSIC

Pátek 3. 10. ve 20 hod.
 • BOO (CZ/A)

  Christoph Pajer (el. kytara, housle, zpěv)
  Andrea Konstankiewicz (violoncello, zpěv)
  Josef Ostřanský (el. kytara, baskytara)
  Pavel Koudelka (bicí)

  Brněnsko-vídeňská skupina BOO, jenž patří bezesporu k tomu nejzajímavějšímu, co lze na tuzemské hudební scéně najít, se po téměř dvouleté přestávce vrací na koncertní pódia. Její jádro tvoří polovina legendární brněnské kapely Dunaj: kytarista Josef Ostřanský a bubeník Pavel Koudelka, dále cellistka a zpěvačka Andrea Konstankiewicz (působící ve skupinách Tara Fuki a Rale) a nakonec rakouský multiinstrumentalista a zpěvák Christoph Pajer, člen vídeňského kvartetu Metamorphosis.
  Skupina se na zdejší rockové scéně řadí k nejhřmotnějším i nejjemnějším zároveň. Pily kytar a smyčců společně s bubny vytvářejí atmosféru "valícího se" rockového toku, motor, ženoucí dobře nastartované BOO od první skladby vpřed. Rychle se střídající protiklady, kdy se baladický klid s melodií hladivou a táhlou v krátkém momentě přelévá do výbuchu temných vášní, vytváří hudbu plnou napětí a energie. Dominantní zvuk smyčců, dotváří různorodé atmosféry skladeb opakujícími se rify inspirovanými neevropskými melodikami, jinde skladbu podbarvuje dlouhými tóny, později zase skřípou a přirozené zvuky deformují. K nejzajímavějším prvkům, jaké se ve skladbách BOO objevují, patří mnohovrstevné kladení zvuku. Vytváří originální efekt, vyvolávající vzpomínku na brněnskou legendu, skupinu Dunaj. Zpěvák a houslista Christoph Pajer svým vokálem výraz skupiny často ještě vyhrocuje. Expresivní projev a hlasovou složku doplňuje ještě výraznou gestikou a mimikou, typickou ovšem také pro ostatní členy skupiny. Jednu z největších deviz BOO tvoří úžasná bezprostřednost, s níž k divákovi přistupují. Díky své přímočarosti si publikum získají během několika prvních minut a potom už jen posouvají atmosféru z polohy do polohy podle momentální nálady. Přetlak inspirací, jimiž je hudba BOO naplněna, umožňuje, aby představení trvalo přes šedesát minut, aniž by ztrácelo jiskru. Snad jen jedinou chybou koncertů BOO bývá, že musí dříve nebo později skončit.
  Za dobu své zhruba šestileté existence vydali BOO dvě CD a získali si renomé nejen na domácích scénách, ale i v zahraničí. Zúčastnili se například prestižních festivalů MIMI Marseille, MOO Paris, Alternativa Praha, Open Air Trutnov, vystupovali v Rusku, Polsku, Německu, Belgii, Nizozemí atd.

  Don't Worry
  Listen
  Loston the Way

  Vstupné: 100 Kč
  Společná vstupenka na BOO a Kiss Erzsi Music: 150 Kč
  Odkaz: www.boo.czSobota 11.10 ve 20.00 hod.
 • TEATRO TEMPESTA (CZ/D/I)

  Lidská řeka
  Czech-fiction o identitě jednotlivce a skupiny.

  Umělecká koncepce a režie: Benedetta Reuter a Andre Jolles

  Mezinárodní osmičlenná skupina tanečníků a divadelníků Teatro Tempesta se zformovala z pravidelných účastníků dílen tanečního divadla, které vedli Benedetta Reuter a Andre Jolles v České republice od března 2002. Výsledkem těchto tvůrčích setkání je představení Lidská řeka, jehož premiéra byla uvedena v pražském divadle Alfréd ve dvoře. Představení inspirované vodou, která jako kapka, proud, řeka a povodeň vytváří paralelu k tématu skupiny a jednotlivce, se pohybuje na hranici pohybového divadla s prvky asijské a africké divadelní tradice a improvizace.
  Andre Jolles je německý tanečník a režisér, který vyrůstal v Tanzánii. Studoval hudbu a tanec na Folkwang Hochschule v Essenu, dále se věnoval studiu techniky F.M. Alexandera. Od roku 1991 do 1995 je členem MAMU Dance Theatre, vedeného japonským tanečníkem Tadashi Endo. V roce 2001 zakládá NudeAnts - RadicalMusicJazzTheatre a soustřeďuje svůj zájem na interakci divadla s živou hudbou. Jeho práce zahrnuje silný prvek improvizace a reflektuje setkání rozdílných divadelních kultur Východní a Západní Evropy a Afriky.
  Benedetta Reuter studovala tanec na Folkwang Hochschule v Essenu, později pak techniku F.M.Alexandera. Zakládající členka spolku choreografů Giraffen am Hafen. Tančila u Arthura Rosenfelda (Amsterdam) a Marka Sieczkareka (Essen). Spolupracovala jako režisérka a tanečnice na různých divadelních projektech. Její taneční a pohybová práce je silně ovlivněna Alexander technikou a spoluprací s africkými tanečníky.

  TEATRO TEMPESTA

  Vstupné: 60 Kč
  Pořádá Terra Madoda o. s. za podpory
  Open Society Fund Praha a Pardubického kraje

   

Neděle 12. 10. ve 20 hod.
 • SLONOVSKI BAL (Francie/Srbsko)

  Todor Vukmirovic - saxofon, klarinet, zpěv
  Aleksander Petrov - buben, darbuka, tapan
  Dario Ivkovic - akordeon
  Gilles Sarrabezolles - trumpeta
  Alon Peylet - tuba, zpěv
  Louise Weeke - tuba
  Denys Danielides - heligon

  Slonovski Bal se svou balkánskou rumbou po roce opět v Divadle 29 !!!

  Slonovski Bal je sedmičlenná balkánská dechovka, svým pojetím, energičností a kvalitou srovnatelná se světově proslulými kapelami tohoto druhu jako jsou například rumunští Fanfare Ciocarlia, makedonský Kočani Orkestar či Weddings and Funerals Band Gorana Bregoviče nebo Boban Markovič Orkestar.
  Hudba skupiny Slonovski Bal představuje pozoruhodnou směsici nejrůznějších hudebních tradic, v níž je nejvýrazněji zastoupena tradice balkánských dechových kapel, dále pak cikánská, židovská a orientální hudba, stejně tak jako vlivy slovanské a středomořské hudby. Výsledkem je nesmírně energická hudba, hnaná vpřed ďábelsky rychlou rytmikou bicích, heligonu a akordeonu, nad níž krouží ornamentální linky klarinetu a saxofonu doprovázené bouřlivým zvukem tuby a divokými sóly trumpety. Tato formace servíruje svou živelnou hudbu s mimořádným hráčským umem a neutuchajícím nasazením. Jejich živá vystoupení, jež jen zřídka nepřesáhnou dvě hodiny bývají opravdovou koncertní lahůdkou.
  Muzikanti Slonovskeho Balu mají kromě svého původu (všichni jsou v Paříži žijící potomci emigrantů z bývalé Jugoslávie) společné též různé zkušenosti na poli hudebním, sahající od jazzu přes funk, rock atd. až k balkánské lidové hudbě. Skupina má na svém kontě již velké množství koncertů a turné (Francie, Švýcarsko, Španělsko, Belgie, Dánsko, Holandsko, Německo, Slovinsko, Velká Británie, Maďarsko atd.).

  SLONOVSKI BAL

  Hocemo
  Hora
  Svabda

  Vstupné: 180 Kč
  Studentské vstupné: 120 Kč
  Odkaz: www.astrolabe.fr/slonovskibal

Úterý 21. 10. ve 20 hod.
 • TRES HOMBRES (Rakousko)

  Benjamin Omrzel - klávesy, Rhodes piano
  Marcel Ploner - baskytara
  Paul Ahorn - bicí

  Muzika rakouského (Bregenz) jazzového tria Tres Hombres je založena na vynikající hráčské souhře jednotlivých hudebníků a na masivním zvuku rytmické sekce, hrající téměř rockový či funkový základ. Basa a bicí podporují piano nebo klávesy, jejichž sólová hra se pohybuje od jemně melodických přediv, přes dadaisticky expresivní polohy po klasickou jazzovou "zvukomalbu". Samotní muzikanti chápou své skladby jako soundtracky k imaginárním krátkým filmům, vyprávějícím o groteskních, melancholických a směšných historkách ze života. Předností kapely, která se odvrátila po deseti letech úspěšného hraní od saxofonu na postu sólového nástroje, i nadále zůstává především živé hraní.

  Vstupné: 90 Kč
  Odkaz: www.treshombres.at  TRES HOMBRES
Pátek 31. 10. ve 20 hod.
 • RADŮZA

  Zpěvačka, multiinstrumentalistka a autorka hudby i textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, kde ji v roce 1993 objevila zpěvačka Zuzana Navarová. V květnu téhož roku stála na pódiu pražské Lucerny jako předskokanka hvězdy amerického popu Suzanne Vegy. Poté začala její užší spolupráce se skupinou Nerez, která trvala téměř dvě sezóny. V roce 1996 vystupovala jako host legendární skupiny Marsyas a spolupracovala s Michalem Pavlíčkem a skupinou Abraxas na natáčení pořadu "Na Kloboučku". V létě 1999 byla předskokankou pražského koncertu Mikea Oldfielda. Od ledna 1999 vystupovala v rámci Cabaretu Václava Koubka v Jazzclubu Železná. V roce 2001 dokončila studia na pražské konzervatoři, kde absolvovala studium skladby duchovní kantátou, kterou natočil Český rozhlas. V témž roce vyšlo její debutové album " Andělové z nebe". Je autorkou scénické hudby např. k představení "Století touhy" (Divadlo Archa), "Lišák" a "Baron z Hopsapichu" (Spolek Kašpar), "Tři sestry" (Dejvické divadlo) atd. Letos se jako host účastnila natáčení desky kultovní skupiny Jablkoň a vydala svou druhou autorskou desku. Její hudba vychází částečně z chansonu a minimalismu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folklóru a nálady městských odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se tak k nejmladší generaci české alternativní scény, která sklízí úspěchy nejen na domácích pódiích, ale i v zahraničí.

  Vstupné: 80 Kč
  Odkaz: www.raduza.wz.cz  RADŮZA

  Cestou do Jenkovic
  Dnes v noci nad světy
  Sedím tiše

  Program na listopad 2003 najdete zde
 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004