Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
Myspace


 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na září 2006 - anotace
8. září 2006 ve 20 hod.

 • Zahájení sezóny 2006/07

  Mírně improvizovaný večer s projekcí fotografií z festivalu Ostrovy / Islands, španělkou, dýdžejem a možná i špetkou kakofonie v prostorách nově otevřeného divadelního klubu.

  BURÁC
  Po desetiletém působení v pardubické kapele Spiknutí se kytarista, textař a zpěvák Burác rozhodl vystupovat samostatně. Jeho akustické pásmo kombinuje písně z repertoáru Spiknutí s novými skladbami a recitovanou poezií. Vedle Spiknutí psal Burác písně pro skupiny Marná sláva a K.R.K., z jeho textů si vybíraly také Vypsaná fiXa nebo Ready Kirken. Burác překládá poezii Czeslava Milosze, vlastním nákladem vydal sbírku Divadlo Nebe a připravuje knížku nazvanou Slovo o Schoulenci. 

  DJ VAANT
  Člen breakové sekce U Merkura sound systemu. Jeho záběr osciluje mezi old school jungle a new breakz, libuje se však také v deskách na vlnách breakbeatu, 2stepu a uk garage. Jako MC doplnil svým mikrofonem sety jak djs od Merkura, tak i některé další převážně junglové djs jako např. IM Cyber, Babe LN, Koogi nebo holandského DJ Falcona. Spolupracoval také s Blow na jejich albu Catch The Light a s Patrickem Bergmanem.


  www.umerkura.cz
  spiknuti.freemusic.cz/jeskyneslov


14. září 2006 v 17 hod.

 • František Vítek, Věra Říčařová: O loutce

  Setkání s tvůrci představení Piškanderdulá, podtitul Josefe! loutkoherci Věrou Říčařovou a Františkem Vítkem v klubu Divadla 29 s malou divadelní dílnou a vyprávěním o hře, snu, masce a především o loutkách jako o živých předmětech provázejících člověka odpradávna.


  www.le.cz/piskanderdula

14. září 2006 ve 20 hod.

 • František Vítek , Věra Říčařová
  PIŠKANDERDULÁ, podtitul Josefe!

  František Vítek , Věra Říčařová a jejich legendární představení Piškanderdulá představují po řadu let synonymum pro moderní české loutkářství. Slovo Piškanderdulá nalezli jednoho dne napsané dětskou rukou na zdi nedaleko domu, ve kterém žijí. Nápis neměl zřejmě žádný význam, ale odrážel jeden ze základních principů jejich představení: inspiraci dětskou hrou. Dalším zdrojem inspirace jim byla staletá tradice loutkového divadla. Představení Piškanderdulá je dobrodružnou výpravou za odhalením podstaty loutkářského umění.

  Výtvarník a řezbář František Vítek vyřezal ze dřeva řadu loutek představujících tanečnice, artisty, rytíře, koně, smrtky a kašpary. Loutky jsou neoblečené, jejich mechanismus je odkrytý. Věra Říčařová s nimi mistrně hraje. Jednou vycizeluje gesto do nejjemnějšího detailu, jindy nechá loutku krutě spadnout, aby dřevo zaznělo jako hudební nástroj. Výsledkem je inscenační tvar, kde se nic nepředstírá a všechno se ve volném tempu rodí, rozvíjí i dopovídá před užaslými zraky malých i velkých diváků. Na starém vozíku, k němuž si vyhublého koníka možná domyslíme, se dějí věci. Artisté balancující na laně i na špičce věže, v obří dřevěné hlavě se odvíjejí boxerská utkání, houslista zahraje kterési paganiniovské concertino, v srdceryvném příběhu se sokové posekají o přízeň krásky, jíž nemůže nepuknout žalem srdce, tančí se tu třasák i dupák a Smrt odjíždí na bujném oři… Kouzlení s loutkami trvá dvě hodiny a zcela absorbuje pozornost tříletých capartů i dospělých diváků. Nebývale graduje, vrací se a zase poskočí kupředu až k světoznámému tanci Smrti, při němž se marioneta rozloží na výtvarné prvočinitele - a zase se poskládá… Atmosféru představení, v němž se jeho oběma protagonistům daří zavést publikum do světa snu, z něhož se na konci představení jen pomalu vrací do skutečnosti, dotváří staré hrací strojky a gramofony na kliku, které cinkají, chrchlají, zadrhují se a vyluzují libé tóny.

  Ačkoliv se představení Piškanderdulá stalo ozdobou mnoha významných evropských divadelních festivalů, Věra Říčařová a  František Vítek své představení hrají jen velmi zřídka. Proto se každé jejich vystoupení stává skutečně unikátní záležitostí.

  Představení je vhodné pro diváky všech věkových kategorií.

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za podpory MK ČR, Státního fondu kultury, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

  Vstupné 80 Kč
  www.le.cz/piskanderdula

  PIŠKANDERDULÁ, podtitul Josefe!


16. září 2006 ve 20 hod.

 • FANTAZIO (F)

  Fantazio
  – kontrabas, zpěv
  Benjamin Colin – noise & sounds
  Stéphane Danielides – heligon
  Pierre Chaumie – alt saxofon
  Cyrille Andrieu - bicí

  V hudbě francouzské kapely Fantazio najdeme prvky elvisovského rocku, nostalgii rumunských dechovek, dandysmus anglického punku ráže 77, hypnotičnost technorytmů i dozvuky francouzských šansonů a kupletů. Skupina kolem kontrabasisty, který si říká stejně jako kapela Fantazio, vznikla v roce 2003. V loňském roce vyšla jejich debutová deska nazvaná The Sweet Little Mother Fucking Show.

  Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

  Vstupné 90 Kč
  www.fantazio.org

  FANTAZIO


21. září 2006 ve 20 hod.

 • MATIJA SOLCE & TEATRO MATITA : Malé noční příběhy (Slovinsko)

  Autorské představení Matiji Solceho, vyjímečného loutkáře ze Slovinska, který nyní studuje na Katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU a loni byl nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii talent roku. Všechna svá představení si sám píše a vyrábí si k nim jedinečné loutky i scénu.
  Malé noční příběhy souboru Teatro Matita, patří k tomu nejlepšímu co u nás v poslední době na poli loutkového divadla vzniklo. Příběh je jednoduchý: V nočních hodinách zazvoní budík a spisovatel začíná tvořit své velké dílo. Hledá vhodného hrdinu a není spokojen ani se šnekem, ani s botou, býčkem a ani se žábou. Nedaří se mu, končí psaní, zavírá knihu a jde spát. V ten moment jeho naexponovaní hrdinové ožívají a rozehrávají své individuální příběhy. Šnek závodí s botou v rychlosti, ukáže se, že býček není býček, ale líná a pomalá kráva, kterou ani mrštný toreador nevyprovokuje k pohybu a pěvecky nadaná žába „rozbaluje“ svůj hudební repertoár a touží po lásce. Loutkář Matija Solce je virtuos v loutkovodičském umění. Spisovatel, dvouruční maňas, se v jeho rukou stává živou postavou a divák je její živostí doslova okouzlen. Představení je vhodné i pro děti od 5 let.


  FEKETE SERETLEK (Slovinsko / R / SK / CZ)

  Matija Solce a mezinárodní skupina Fekete Seretlek se žhavou hudbou Balkánu, Orientu, Skandinávie i Moravy v podání pětice zpěváků a hudebníků ve složení kontrabas, akordeon, violoncello, housle a trumpeta.

  Představení, které součástí doprovodného programu výtvarného festivalu Black 2006, je pořádáno v rámci projektu Cizinci v Čechách za podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 90 Kč

  MATIJA SOLCE


26. září 2006 ve 20 hod.

 • VÁCLAV VOKOLEK: Očarované kameny

  Václav Vokolek – autor textu, čtení /recitace
  Zuzana Dumková – kytara, zpěv
  Petr Piňos – samply

  Očarované kameny jsopu společným projektem spisovatele Václava Vokolka, skladatele Petra Piňose a zpěvačky Zuzany Dumkové. Spojení hudby a slova podkresluje bizarní příběhy, zlomky individuální mytologie a poetické fragmenty spojené s odvěkou posvátností kamenů. Básně a básně v próze se uzavírají v jakémsi manifestovaném bezčasí a jsou stejně tak reálné jako nadreálné, pradávné jako současné,smyšlené jako magické.

  Václav Vokolek
  Spisovatel, publicista a výtvarník, se narodil v roce 1947 v Děčíně. Vydal více než dvacet básnických i prozaických knih (Ten který, Pátým pádem, Tanec bludných kořenů, Cesta do pekel, Krajinomalby, Esoterické Čechy 1. - 2. díl. a mnoho dalších). Jeho obrazy jsou zastoupeny v několika českých galeriích, vystavuje u nás i v zahraničí. V současné době působí také jako pedagog a publicista.

  Bibliografie:

  1992 Nápisy, vlastním nákladem / 1993 Ten který, Turské pole / 1993 Lov žen a jiné odložené slavnosti, GMA 91 / 1995 Triptych, Petrov / 1996 Zříceninový mramor, Torst / 1996 Pátým pátem, Triáda / 1997 Pán z Halabákova, Vera / 1998 Tanec bludných kořenů, Host / 1999 Okolím Bábelu, Votobia / 1999 Cesta do pekel, Triáda / 2000 Hercyský les, Periplum / 2000 Krajiny vzpomínek, Triáda / 2001 Nejsme jako my, Votobia Václav Vokolek

  Zuzana Dumková
  O Zuzaně Dumkové se mluví jako o jedné z nejnadanějších tuzemských zpěvaček, skladatelek a kytaristek. Její hudba používá jazzové postupy, ale obsahuje i prvky folklóru, rocku či bigbítu. Její hudba má osobitou tvář s muzikantským přístupem, jaký u zpěvaček není běžný. Kromě autorského repertoáru je pověstná vyzrálým hlasem zajímavé barvy, žánrovou nevyhraněností i nekompromisním přístupem ke všemu, co dělá, a odmítáním jakýchkoli polovičatostí.

  Petr Piňos
  Léčitel a hudebník, který se zařadil mezi přední skladatele a interprety ambientní a relaxační hudby již svou první nahrávkou v roce 1990. Skladatel nabízí svou hudbu jako prostředek k dosažení prožitku hlubokého uvolnění, klidu, vnitřního míru a harmonie. Při komponování své hudby používá velmi citlivé prokládání jednotlivých zvukových stop, což dodává jeho nahrávkám jakousi "vícerozměrnost" a hloubku.

  Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu Textconnexion. Tento projekt je realizován za podpory MKČR, Pardubického kraje a Statutárního města Pardubice.

  Vstupné: 80 Kč
  www.vosp.cz/web/p_vokolek.php
  www.zuzanadumkova.cz
  www.prana.cz

   

30. září 2006 ve 20 hod.

 • NEJHODNĚJŠÍ MEDVÍDCI : Harila

  Čtyři z punku a pes
  Premiéra třetí části Teddies trilogie DREI FARBEN. Černá – svoboda.

  Text : Helmut Kuhl / scéna a režie: Akram Staněk / kostýmy: Zuzana Krejsková / hudba: německá punková

  Hrají: Karl-Heinz, punker – Daniel Vavřík / Rudi, punker – David Doubek / Líza, punkerka – Jitka Říhová / Giovanne, punker – Jan Turner / Harila, gorila, žralok, pes Šaryk, gorila 2 – Johana Švarcová

  A vy znajete pochemu harila smachila jajca v majom supu?

  Z Hamburku, který jsme s Teddies a Ultimátem opustili na podzim 1976 se dostáváme o 755 km na jih, do jihobádenského Freiburgu. Uplynulo téměř 27 let, je babí léto. Tu, na pěší zóně, jen pár metrů od sochy anděla Bertholda na koni, jsme vtaženi do úchvatně napínavého příběhu jedné ženy, tří mužů a jednoho psa, jejichž imperativem byla a je svoboda. Už nehledají vlast pro sebe a své myšlenky, naopak, v postideovém prozření v svých hrudích objevují ta stará, ještě předcivilizačně čistá srdce primátů. Nechávají se vést jejich pulsem, tlukotem tamtamů, zapomenutým lidoopím citem, vydávají se na cestu nástrah a možné spásy.

  V Harile nám Helmut Kuhl předkládá nesmlouvavou, antiiluzivní studii světa, konkrétní divadlo, další bludičku – ledoborec avantgardy dle Artauda a Nejhodnějších medvídků. Vypjatě detektivní zápletka tu je jazykově lyrizována nižší socioeklektickou složkou, v míře, která překonává všechny myslitelné dimenze. Inscenace je tak velkolepým nekrologem za in-yer-face theatre, dál už není kudy ani kam!

  Inscenace vznikla za podpory studia Citadela a Divadla 29 v Pardubicích. Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za podpory MK ČR, Státního fondu kultury, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

  Vstupné: 80 Kč
  www.divadlo.cz/medvidci  Program na
  říjen 2006 najdete zde© Divadlo 29, 2002-2006 | webdesign & web update: Divadlo 29