Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na září 2005 - anotace9. září 2005 ve 20 hod.

 • SERGENT PÉPERE (Francie)

  Daniel Fournier – akordeon, zpěv
  Eric Le Guichard – sopránsaxofon
  Erwan Tobie – trombón
  Matthieu le Tournel – trumpeta, suzafon
  Daniel Berthelot – xylofon, pozoun
  Stéphane Robinet – perkuse
  Stéphane Delatouche – bicí

  Sedmičlenná francouzská kapela Sergent pépere byla hlavní hvězdou závěrečného dne červnového festivalu Ostrovy/Islands . Nyní bude tato jedinečná skupina zahajovat podzimní sezónu Divadla 29. Sergent pépere existují od roku 1998, kdy jí založili hudebníci a členové pouličního chůdového divadla Arpion Celeste . Sergent pépere hrají velmi originálním způsobem pojatou směsici balkánské, cikánské a orientální hudby s prvky jazzu, latiny, ska, či staré filmové a cirkusové hudby. Kromě nápaditých aranžmá, dokonalé instrumentální sehranosti a živelné radosti ze hry skupina vyniká také svéráznou pódiovou prezentací své hudby, která má často velmi divadelní a někdy až cirkusovou podobu. Sergente pépere za sebou mají bohaté koncertní zkušenosti z hraní na festivalech a klubech a také jako mobilní pouliční divadelně-hudební ansámbl.

  Na koncertech skupina potvrzuje svou pověst energií a vtipem sršícího ansámblu, jehož hudba plná zvratů, hudebních citací napříč styly a nečekaných gradací dokáže živě komunikovat a nadchnout i žánrově sebevyhraněnější publikum. Důkazem toho může být jak červnový koncert v Pardubicích tak i koncerty, které skupina v Čechách odehrála v minulých letech (za všechny jmenujme alespoň jejich vystoupení na kolínském festivalu Mimoriál v roce 2002, kdy byl jejich koncert přenášen ČT v rámci pořadu Noc s Andělem nebo poté na silvestrovské akci Next Station ve vestibulku pražského metra) a které byly pokaždé přijaty s obrovským nadšením publika.

  Před koncertem a během něj bude v Divadelním klubu probíhat videoprojekce fotografií Kateřiny Chocholové a Jana Adamce, kteří dokumentovali průběh multižánrového festivalu Ostrovy/Islands 2005.

  SERGENT PÉPERE

  Youri
  Nostalgia

  Vstupné: 120 Kč
  Studentské vstupné: 90 Kč
  www.chez.com/sergentpepere

16. září 2005 v 18 hod.
 • Martina Novotná :
  KRESBY


  Volný cyklus kreseb malířky M. Novotné z posledních let zahrnující automatické kresby, kresby z autorčina pobytu v Peru a makarónsko-špagetovité kresby z jara 2005. Výstava navazuje na projekt Veselý neveselý les v galerii Mázhaus. V rámci vernisáže zahraje pražský kytarista a zpěvák Karel Vepřek.

  www.galeriemagda.cz
  www.veprek.zde.cz

  Martina Novotná : UFO (2001)
16. září 2005 ve 20 hod.
 • Věra Řičářová, František Vítek:
  PIŠKANDERDULÁ
  , podtitul Josefe!

  František Vítek , Věra Řičařová a jejich dnes již legendární představení Piškanderdulá představují po řadu let synonymum pro moderní české loutkářství. Slovo Piškanderdulá nalezli jednoho dne napsané dětskou rukou na zdi nedaleko domu, ve kterém žijí. Nápis neměl zřejmě žádný význam, ale odrážel jeden ze základních principů jejich představení: inspiraci dětskou hrou. Dalším zdrojem inspirace jim byla staletá tradice loutkového divadla. Představení Piškanderdulá je dobrodružnou výpravou za odhalením podstaty loutkářského umění.

  Výtvarník a řezbář František Vítek vyřezal ze dřeva řadu loutek představujících tanečnice, artisty, rytíře, koně, smrtky a kašpary. Loutky jsou neoblečené, jejich mechanismus je odkrytý. Věra Řičařová s nimi mistrně hraje. Jednou vycizeluje gesto do nejjemnějšího detailu, jindy nechá loutku krutě spadnout, aby dřevo zaznělo jako hudební nástroj. Výsledkem je inscenační tvar, kde se nic nepředstírá a všechno se ve volném tempu rodí, rozvíjí i dopovídá před užaslými zraky malých i velkých diváků. Na starém vozíku, k němuž si vyhublého koníka možná domyslíme, se dějí věci. Artisté balancující na laně i na špičce věže, v obří dřevěné hlavě se odvíjejí boxerská utkání, houslista zahraje kterési paganiniovské concertino, v srdceryvném příběhu se sokové posekají o přízeň krásky, jíž nemůže nepuknout žalem srdce, tančí se tu třasák i dupák a Smrt odjíždí na bujném oři… Kouzlení s loutkami trvá dvě hodiny a zcela absorbuje pozornost tříletých capartů i dospělých diváků. Nebývale graduje, vrací se a zase poskočí kupředu až k světoznámému tanci Smrti, při němž se marioneta rozloží na výtvarné prvočinitele - a zase se poskládá… Atmosféru představení, v němž se jeho oběma protagonistům daří zavést publikum do světa snu, z něhož se na konci představení jen pomalu vrací do skutečnosti, dotváří staré hrací strojky a gramofony na kliku, které cinkají, chrchlají, zadrhují se a vyluzují libé tóny.

  Ačkoliv se představení Piškanderdulá stalo ozdobou mnoha významných evropských divadelních festivalů, Věra Řičařová a  František Vítek své představení hrají jen velmi zřídka. Proto se každé jejich vystoupení stává skutečně unikátní záležitostí.

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za podpory MK ČR, Státního fondu kultury a Statutárního města Pardubice.

  Vstupné : 80 Kč
  www.le.cz/piskanderdula

  PIŠKANDERDULÁ


24. září 2005 ve 20 hod.
 • VLADIMÍR VÁCLAVEK & VRM

  Vladimír Václavek - baskytara, zpěv
  Miloš Dvořáček - bicí
  Petr Zavadil – el.kytara, zpěv

  Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Jeho hudební start je spojen s takzvanou „brněnskou alternativní scénou“ a jmény jako Iva Bittová , Pavel Fajt a Josef Ostřanský , se kterými se setkal v kapele Dunaj , která byla jednou z nejvýraznějších českých rockových skupin 90. let. Václavek byl dále ústřední osobností brněnských skupin E , Domácí lékař , česko-německých Klar a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodní formace Rale . S Ivou Bittovou spolupracoval také na projektu Bílé inferno , jehož albová podoba z roku 1997 je považována za jedno z nejlepších alb v celé historii české rockové hudby a dále pak v téměř jazzové skupině Čikori . Vladimír Václavek se příležitostně věnuje také filmové hudbě (Čarodějka, Kamenný most), hudbě k divadelním hrám (pro mezinárodní divadelní soubor Kublai Khan Investigation nebo představení Staré ženy aneb tacet) a produkční činnosti (Deep Sweden). Jeho poezie vyšla v knihách Obrazy cesty a Stín stromu. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let (po prvním sólovém albu Jsem hlína, jsem stroj, jsem stroj) svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně. Album, jež hudebně asi nejvíce navazuje na Bílé inferno se setkalo s velmi kladnými ohlasy hudebních kritiků.

  V roce 2002 zakládá Václavek spolu s kytaristou René Pařezem (Šarközi, Teatr Novogo Fronta) a bubeníkem Milošem Dvořáčkem (K. Růžička Trio, Čikori) novou skupinu VRM a vydává s ní debutové album nazvané Na druhé straně. Hudba i texty VRM nesou silnou pečeť Václavkova autorského rukopisu obohaceného však o hudební vlivy především jazzu. Svou tvorbou VRM nejvíce inklinují k písňové formě s nezvyklými hudebními postupy, nespoutanými předem danými hudebními formami. O rok později se sestava mění a skupina se rozšiřuje na kvartet, kde kromě Václavka a Dvořáčka působí jazzový saxofonista Marcel Bárta (Vertigo Quintet, NUO) a klávesista Ivo Acher (Agon Orchestra), což skupině dodalo barevnější a razantnější zvuk s prvky elektroniky. V letošním roce dochází v nedlouhé historii VRM ke dvěma zásadním změnám, které jistě přinesou i výrazný posun v jejich hudbě -  z VRM se stává opět trio s  Petrem Zavadilem (Ty Syčáci) na postu kytaristy a Vladimír Václavek se po dlouhé době vrací opět k baskytaře jako k hlavnímu nástroji. V této sestavě připravuje skupina své druhé album, které by mělo vyjít na podzim.

  VLADIMÍR VÁCLAVEK

  Vůbec nic
  Vanutí větru

  Vstupné: 90 Kč
  www.vaclaveks.cz


27. září 2005 ve 20 hod.
 • P.J. RYBA & BRYAN CORBETT & MTS (CZ/GB)

  P.J. Ryba – baskytara
  Bryan Corbett – trumpeta
  Jiří Kollman – perkuse
  Petr Venkrbec – altsaxofon

  Společný koncert Pavla Jakuba Ryby, jeho kapely Mind the Step a britského trumpetisty Bryana Corbetta v rámci krátkého české turné.

  Jedna z nejvýraznější baskytarových osobností naší scény Pavel Jakub Ryba sbíral zkušenosti v mnoha souborech. Prvním byl Jazz Q Martina Kratochvíla , po němž Rybu pro své Combo FH angažoval Daniel Fikejz. Spolu se Stanislavem Divišem spoluzakládal kapelu Krásné nové stroje. Pak v Rybově hudebním životopise následovaly formace Jazz Fragment, Dobrý večer Quintet nebo Jakub Venzel. V roce 1991 založil vlastní sestavu Mind The Step (odtud také zkratka nynějšího M.T.S.), s níž pro Bonton natočil stejnojmenný kompakt. Přes Plesk! Jany Koubkové se mu pak otevřela možnost účinkovat i se Zdeňkem Dvořákem nebo s členy Českého klarinetového kvarteta. Tato setkání nakonec vyústila ve vznik projektu M.T.S. Ensemble, se kterým Pavel Jakub Ryba účinkoval i na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, Bukurešti, Budapešti nebo Krakově. Ryba spolupracoval také na několika mezinárodních projektech - např. s Gary Lucasem nebo Jozefem Skrzekem . Vystoupil na holandské přehlídce Jazz in Duketown, frankfurtském Museumsuferfestu, hrál na mnoha místech v Evropě, absolvoval turné v USA a Číně. Zařadil se také mezi hrstku světových celebrit, kterým špičkový výrobce baskytar Warwick dodává speciálně stavěné nástroje.
  Své poslední album Morally Topless natočil ve spolupráci s legendárním kytaristou Mikem Sternem (Miles Davis Group, Billy Cobham, Blood, Sweat and Tears…)

  Jeho styl hraní ovlivnili hlavně dva hudebníci - famózní baskytarista Vladimír Guma Kulhánek , k němuž docházel i na hodiny, a Jaco Pastorius, zakladatel moderní hry na bezpražcovou basu. Ostatně recenzentka prestižního Jazziz Magazine Paula Edelsteinová označila Rybu v nadšené recenzi jeho alba Yes, yes, no, no právě jako "českého Jaco Pastoria". V současné době Pavel J. Ryba & M.T.S. - Art Ensemble prezentuje styl, ve kterém se pojí jazz, rock, klasická i populární hudba. Hraje variabilně (sólo, duo, trio, kvartet až symfonický orchestr). Specializace na bezpražcovou basu, charakteristický zvuk, perfektní technika, energičnost a radost z hraní jsou tím, co přináší jeho posluchačům velký zážitek.

  Birminghamský trumpetista Bryan Corbett vystupuje především s vlastním hard-bopovým Bryan Corbett Quartetem resp. Quintetem. Natočil tři sólová alba (Corbenova, Simply Blue, Funk in the Deep Freeze), na kterých zaznamenal kromě skladeb autorů klasické éry ( Dizzy Gillespie, Nat Adderley, Freddie Hubbard, Miles Davis) i své autorské kompozice. S vlastní skupinou již vystupoval na mnoha prestižních festivalech, mj. na London International Jazz Festivalu, Brecon Jazz Festivalu nebo Fuerteuventura Jazz Festivalu. Kromě toho je Corbett také žádaným studiovým hráčem a často je zván na turné jiných souborů ( Courtney Pine, Angie Stone, Esther Miller, Roy Ayers, Dave Leibman…) V současné době například hostuje na turné skvělé nu-jazzové kapely Us3.

  Z koncertu v Divadle 29 bude pořízena nahrávka na připravované živé album P. J. Ryby a MTS

  P.J. Ryba - M orally Topless
  P.J. Ryba - Song for Jaco
  Bryan Corbett - Corbenova

  Vstupné: 100 Kč
  www.pjryba.com
  www.bryancorbett.co.uk


  P.J. RYBA

30. září 2005 ve 20 hod.
 • DIVADLO DNO : NEPOKOJÍČKY

  Nové představení královéhradeckého Divadla DNO, které mělo premiéru v srpnu letošního roku. Představení „Nepokojíčky“ je společný projekt pěti děvčat a dvou režisérů – chlapců. Přičemž některá děvčata jsou zároveň režisérkami.
  Představení „Nepokojíčky“ se nepohybuje na hraně pohybového divadla, ale zato znepokojivě blízko hrany jeviště.
  Představení „Nepokojíčky“ je o tak malých věcech, že se nevejdou ani do pokojíčku.
  Představení „Nepokojíčky“ je jemné jako svetřík a stejně tak škrtí.

  Divadlo Dno nedávno vydalo své první profilové cédéčko Písničky ode Dna, v minulé sezoně připravilo v hradeckém Klicperově divadle „shakespearovsko-jelínkovskou“ muzikálovou hříčku Paris a skvěle vstoupilo do Morávkovy inscenace Hoří, má panenko! Jedním z nezpochybnitelných vrcholů letošní sezony je pak jejich strhující, groteskní i dojemný Cirkus, se kterým se divadlo představilo i v Pardubicích v rámci červnového festivalu Ostrovy/Islands.

  DNO : Nepokojíčky

  Vstupné: 80 Kč
  www.divadlo.cz/dno


  Program na
  říjen 2005 najdete zde


© Divadlo 29, 2002-2005 | webdesign & web update: Divadlo 29