Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program září 2003 - anotace

Pátek 5. 9. ve 20.00 hod.

 • MARTIN ALACAM - sólo

  Premiéra sólového programu kytaristy Martina Alacama, zakládajícího člena vídeňského kvartetu Metamorphosis. Kytarista Martin Alacam se narodil roku 1974 v Istanbulu. Poté přesídlil do Vídně, kde se v roce 1993 setkává s houslistou a kytaristou Christophem Pajerem (jinak též člen skupiny BOO), s nímž zakládá duo Metamorphosis, které se o tři roky později rozrůstá na kvartet. S touto, dnes již mezinárodně uznávanou skupinou, která je hlavním Alacamovým hudebním projektem, podnikl řadu koncertních turné po takřka celé Evropě, Rusku a po Spojených státech amerických. Její zatím poslední CD vyšlo u prestižního britského nezávislého vydavatelství Leo Records, vydávajícího hudbu předních evropských a světových jazzmanů a hudebních novátorů (vydává nahrávky takových veličin jako je např. Cecil Taylor, Sun Ra, Antony Braxton, Evan Parker atd.). Kromě působení v Metamorphosis se věnuje skládání a hraní hudby k divadelním představením a performancím (např. pro vídeňský Theater Brett, Vídeňskou akademii výtvarných umění, rakouskou tanečnici Sabine Reiter atd.). Mezi jeho hudební aktivity patří rovněž řada improvizovaných koncertů s nejrůznějšími zahraničními a domácími hudebníky (jen namátkou to byli americký multiinstrumentalista Michael Delia, britský bubeník Marcus Godwyn, americký perkusista Hearn Gadbois, japonská houslistka Marika Papach, Pavel Fajt, Gaert Waegemann, Dan Janál, atd.). Dále byl členem, dnes již neexistující mezinárodní skupiny Sing Sing 1996, kterou kromě Alacama tvořili hudebníci ze skupin Deep Sweeden a Metamorphosis. Pro Alacama, střídajícího klasickou kytaru s kytarou elektrickou, je typická orientální melodika, prvky klasické kytarové hry, výrazná rytmičnost a rockový drive..

  MARTIN ALACAM

  Vstupné 60 Kč
  Odkaz: www.metamorphosis.at

Sobota 13. září v 19 hod.
 • DRUHÁ HRADECKÁ INVAZE
  DIVADLO DNO + NEJHODNĚJŠÍ MEDVÍDCI

  Další z invazí hradeckých nejen divadelních skupin DNO a Nejhodnější Medvídci. DNO - funkčně mladší, ale již celostátně proslavené a přitom neustále až obludně hýřící energií. Medvědi přece jen funkčně o něco starší, ale stále v plné síle a hlavně - připravující kolosální comeback s mnoha novinkami (doufejme, že se jim podaří a že Divadlo 29 bude rovněž u toho).

  Co nás čeká v rámci invazního večera:
  Divadlo DNO: Revue
  text: Jiří Jelínek a DNO
  režie: DNO
  hudba: Jan Kratochvíl a DNO
  scéna a loutky: ze DNO šuplíků
  choreografie: DNOGIRLS
  Ne-děj, jehož součástí je i filmový horor Krvavé narozeniny, se odehrává v současnosti a trvá skoro 60 minut.

  Nejhodnější Medvídci:

  Nový komponovaný hudební pořad čerstvé urpunkové kapely PEKELNÍ SATANI se zpěvy různých medvědů aneb LEVICOVÁ SHOW PRO VÍCE ZPĚVÁKŮ (pravý Ur-punk, dvanáct písní hnutí odporu, Widerstandkämpfer in action, star total, a pozor: zpívají celé dvě rodiny!!!)

  DIVADLO DNO

  Vstupné: 60 Kč

  Odkazy: www.divadlo.cz/dno
  www.itam.cas.cz/~vavrik/wwwmedvidci


Pátek 19. září ve 20 hod.
 • SUÍ VESAN (Slovensko)
  Slovenská zpěvačka, skladatelka a kytaristka Suí Vesan představuje bezesporu nejoriginálnější tvář současné slovenské hudby. Veřejně vystupuje od roku 1996, ale její obdivuhodný příběh začal na podzim 2001, kdy natočila své debutové album s názvem Suí pro Millenium Records. Album upoutalo pozornost renomovaného britského odborníka Charlieho Gilleta, jehož rozhlasové programy pro BBC zabírají široké spektrum stylů, a k jednou hranému albu se zpravidla nevrací. Tentokrát ale udělal na žádost posluchačů výjimku, a v jeho týdenním bloku World of Music se nahrávky neznámé slovenské zpěvačky pravidelně objevovaly vedle hudby z Mali nebo Trinidadu. Zájem posluchačů nakonec přinesl výsledek, o němž řada známějších zpěvaček jen marně sní: Suí Vesan přijela do Londýna na koncert a živé vysílání pro BBC World service, její lednové vystoupení v Bratislavě převzala evropská rozhlasová síť EBU, o další koncerty je zájem v USA a Japonsku. Krom toho se její album vloni v červnu ocitlo na 13. místě žebříčku evropské World Music Chart, skladbu Poznanie zařadil na svou kompilaci i jeden z nejprestižnějších časopisů na této scéně fRoots.
  Hudbu Suí Vesan je velmi těžké zařadit do nějakého žánru. Posluchač v ní uslyší etnické prvky a motivy blízké lidovým, ale i melodie, které by klidně mohly vstoupit do světa pop-music. Zpěvačka se doprovází na kytaru, jejíž zvuk ozvláštňuje atypickými perkusivními údery nebo předměty vloženými mezi struny (suchá tráva, květiny, makovice). Výsledkem jsou zvukově pestré, emotivní, poetické, a přitom výrazně rytmické skladby bez zjevných komerčních ambicí. Suí Vesan zpívá ve slovenštině a v jazyce tatla, který si sama vytvořila. Britský tisk nešetří superlativy a odvážně přirovnává její projev k Tracy Chapman, Björk, Kate Bush nebo Mártě Sebestyén. Letos v květnu reprezentovala Slovensko na přehlídce X-BLOC Reunion v Barbican centru (za Českou republiku byla vybrána Iva Bittová).

  SUÍ VESAN (Slovensko)

  Makovienka
  Beh po kamienkoch
  Malinká som hviezdy pasiem


  Vstupné: 90 Kč

  Společná vstupenka na Suí Vesan a Tornádo Lue: 140 Kč
  Odkaz: www.fphil.uniba.sk/~sui/

Sobota 20. září ve 20.00 hod.
 • TORNÁDO LUE (Slovensko)

  Jana Tóthová - zpěv
  Pavol Murín - kytara
  Jozef Čech - saxofon, klávesy
  Dodo Tarkay - baskytara, j. h.
  Juraj Hladný - bicí

  Bratislavská pětice se krátce po svém vzniku a poté, kdy jejich demo vyšlo v roce 1993 coby debutové CD, stala nejen oblíbenou atrakcí mnoha domácích a zahraničních festivalů, ale vedle formace Bez ladu a skladu snad nejrespektovanější slovenskou alternativní skupinou vůbec. Jejich odsýpající punkový swing devadesátých let (v té době vystupovali například s legendárními Morphine) s naprosto nevšedním zpěvem Jany Tóthové dokázal, v tom nejlepším slova smyslu, probudit i mrtvého. V roce 1996 se však Tornádo Lue náhle rozpadá a jejich druhé album "Vlky", za které jim byla udělena cena kritiků Žlutá ponorka za výjimečný přínos domácí hudbě, vychází až posmrtně. Po dlouhé odmlce se několik písní z tohoto alba objevuje ve filmu Divoké včely a vychází jeho reedice. Následně, po šesti letech neexistence, obnovila tato v pravém slova smyslu kultovní kapela v loňském roce činnost. Ohlasy všech dosavadních vystoupení odpovídají a naplňují všechna očekávání. Zpěvačka Jana Tóthová, výjimečná neobvykle posazeným hlasem a češtinou, kterou zpívá většinu textů jak z vlastní dílny, tak převzatých básní Sylvie Plathové či Bohumila Hrabala, neztratila za onen půltucet let nic ze svého proslulého charismatu. I její kapela si stále zachovává pel originality, postavené na průniku pubrockového "šramlu", klezmeru, kabaretních a šansonových prvků, divokého swingu a psychedelie.
  Vedle osvědčených hitů z prvních dvou alb v repertoáru Tornáda Lue figurují i zcela nové skladby. Na obzoru je prý i třetí deska, která zřejmě započne novou éru kapely.

  TORNÁDO LUE (Slovensko)

  Žaludi kvetou


  Vstupné: 100 Kč
  Společná vstupenka na Suí Vesan a Tornádo Lue: 140 Kč


Pátek 26. září ve 20.00 hod.
 • V.R.R.M
  Vladimír Václavek (kytara, zpěv)
  Miloš Dvořáček (bicí, zpěv)
  Marcel Bárta (saxofon, klarinet)
  Ivan Acher (klávesy, elektronika, zpěv)

  Alternativní skupinu V.R.M. založil v loňském roce přední český kytarista a skladatel Vladimír Václavek (vůdčí osobnost skupin Dunaj, E, Rale, Klar, spoluhráč Ivy Bittové atd.) a jazzový bubeník Miloš Dvořáček (člen tria Karla Růžičky, skupin Čikory Ivy Bittové, Druhá tráva, Rale atd.). Během velmi krátké doby se tato skupina vyhoupla mezi domácí špičku a vydala své debutové album. Nyní však hlásí inovaci v názvu i obměnu a rozšíření sestavy. Kytarista René Pařez (Šarközi, Divadlo Vizita, Teatr Novogo Fronta atd.) ze skupiny odešel a místo něj přibyli hned dva noví hráči. Saxofonista a klarinetista Marcel Bárta, který po studiu na Berklee College v Bostonu doprovázel významné jazzové hudebníky jako je např. James Moody nebo Tonny Laktos, hraje v Kontrabandu M. Svobody, v duu s vibrafonistou Radkem Kramplem, a v roce 1999 byl vyhlášen nejlepším jazzovým altsaxofonistou ČR. Dalším regulérním členem V.R.R.M se stal klávesista a zpěvák Ivan Acher (spolupracuje s experimentálními i klasickými divadelními scénami v ČR a Německu, je členem Agon orchestra).
  Ve skupině V.R.R.M. se sešli čtyři výrazné osobnosti s osobitým muzikálním myšlením, z nichž každá přináší různorodé hudební zkušenosti z oblasti jazzové, rockové, folkové i alternativní, dávající vzniknout novému originálnímu hudebnímu tvaru. Svou tvorbou nejvíce inklinují k písňové formě s nezvyklými hudebními postupy, nespoutanými předem danými hudebními formami. Proto jsou V.R.R.M. tak ceněni hudebními kritiky: natolik se vzdalují všem běžným hudebním stylům, že v podstatě vytvořili svůj styl vlastní. Proto je hudba V.R.R.M. tak svérázná a nezařaditelná. Můžeme ji označit za alternativu, rock, folk, jazz, ambientní hudbu, či cokoliv jiného, ačkoliv jejich písně se samy vzpírají každému z těchto pojmenování.
  Novou sestavu si V.R.R.M. ověřovali koncertováním v zahraničí - koncem loňského roku vystupovali ve Slovinsku a Itálii, a spolu s Ivou Bittovou podnikli turné po Francii, které mělo mimořádný divácký ohlas.

  V.R.R.M

  Hra
  Vanutí větru
  Ryby

  Vstupné 90 Kč
  Odkaz: www.vrrm.cz

  Program na říjen 2003 najdete zde
 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004