Program Divadla 29
Program Klubu 29

Vstupenky
Kontakt
Archiv
Divadlo 29
Dramaturgie
Projekty
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
Myspace


 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na červen 2007 - anotace


pátek 1. červen 2007 ve 20 hod.

 • PAVEL ZAJÍČEK & DG 307

  Pavel Zajíček – hlas, zvuky, text
  Tomáš Schilla – violoncello
  Pavel Cigánek – housle
  Jan Pokorný – kytara

  Pavel Zajíček a DG 307 se v Divadle 29 naposledy představili v únoru 2006 , kdy zde uvedli projekt Nosferatu, symfonie hrůzy – hudební kompozici ke stejnojmennému kultovnímu němému filmu Friedricha W. Murnaua. Nyní se DG 307 představí v „komorní“ čtyřčlenné sestavě bez rytmiky, které dominují hlas Pavla Zajíčka a smyčce Tomáše Schilly a Pavla Cigánka. Nový koncertní program je doplněn i několika polozapomentými skladbami z ranného období DG 307.

  Skupina DG 307 vznikla v roce 1973 spojením dvou významných postav české podzemní kultury – vedoucího skupiny The Plastic People of the Universe Mejly Hlavsa a básníka Pavla Zajíčka . Jejich přinejmenším neortodoxní přístup k hudební tvorbě byl v té době něčím zcela neobvyklým, a to i v oblasti vážné hudby. Jediným předchůdcem byl (u nás) Knížákův Aktuál , jisté paralely by se našly u amerických soudobých skladatelů, například u Harryho Partche , ale také u Roberta Crumba , i zde však můžeme hovořit spíše o inspiraci zprostředkované. DG 307, které kromě hlavního tandemu tvořila řada dalších, víceméně příležitostných hráčů, se nevázali skutečně ničím. Používali nehudební nástroje, zabývali se "sprachgesangem", jaký známe od Schőnberga , ale i od E.F.Buriana . Jejich tvorba byla syrová, neučesaná - ale autentická. K tomu přispívaly i Zajíčkovy texty – syrové a razantní výpovědi o vnímání světa, tehdejší reality. Nejednalo se však o nějakou politickou agitku. Zajíček byl a je básník, a tak byly jeho texty zobecňujícími reflexemi, povýšenými nad jeden konkrétní řád či společnost - jakkoli zhůvěřilou a nemravnou. Zároveň, zvláště ve starších textech, byl všudypřítomný moment nabádání, morálního apelu.

  Po procesu s Plastiky byl Zajíček v roce 1980 přinucen k emigraci. Po návratu své DG 307 obnovil. Pro skupinu zůstal nezměněný princip tvorby, jehož jádro tvoří zhudebněná poezie Pavla Zajíčka, vložená tentokrát do podstatně harmoničtějších a melodičtějších struktur, než jaké měly skladby z předexilového období. Písně na hranici hudby a syrového rituálu se během těch let přetavily ve stravitelnější, přístupnější, ale stále velmi osobitý repertoár (alba Uměle ochuceno, Siluety, Koncert, Kniha psaná chaosem ). DG 307 vydali také soundtrack ke klasickému filmu Friedricha W. Murnaua Nosferatu – symfonie hrůzy. V letošním roce pak vyšlo sólové album Pavla Zajíčka nazvané Kakofonie cesty.

  www.dg307.cz
  Vstupné: 120 Kč, studentské 90 Kč


  DG 307

pátek 8. červen 2007 ve 20 hod.

 • FESTIVAL FIALOVE FIASKO

  V hlavním programu festivalu FF uvedeme koncerty dvou elektronických kapel, kterým vychází v květnu 2007 čerstvá alba u Xproduction.

  MAGNETIK

  Moimir Papalescu - synthesizers, drum-machines, vocoder
  Peter Van Krbetz - sax, flétna, klarinet
  SM24 - operator

  Člověk by v dnešním přetechnizovaném světě neměl zapomínat na krásu techniky. Chceme oslavovat krásu lidských objevů a hledat v technologii lidskou duši.

  S tímto předsevzetím přicházejí zvukoví experimentátoři Moimir Papalescu a Peter Van Krbetz za podpory SM24 . Jelikož vždy patřili k větvi muzikantů, která na první místo kladla alternativnější formy vyjádření (vzpomeňme Krbetze jakožto člena Psích Vojáků a Vltavy, Papalescovo působení v kapelách Vanessa a Gundreams nebo oba v Moimir Papalescu & The Nihilists), jako Magnetik v tomto trendu logicky pokračují. Hlavní cíl přitom spatřují ve tvorbě hudby s oním magickým kouzlem jedinečnosti, jaké dýchá z vědeckého bádání.
  Magnetik nezapomínají připomenout influenciální literaturu Karla Čapka, Julese Verna nebo filmové umění Karla Zemana či Fritze Langa. Taktéž se klaní před úžasnými vesmírnými výlety Gagarina a Armstronga, před vizemi A. C. Clarka, stejně jako před prvními syntetickými tóny Kraftwerk, Neu nebo Tangerine Dream.
  Jako formu vyjádření nepoužívají nejmodernější nástroje, ale spíše hledají nové způsoby, jak naložit s těmi starými. Filosofie projektu spolu s elektronickými přístroji Moimira Papalescu a saxofonem Petera Van Krbetze činí z Magnetik víc, než obvyklou postmoderní hříčku s označením "retro projekt".

  Magnetik k 29.5. vydávají u X production album Wells , imaginární soundtrack ke knize Válka světů.

  MAGNETIK


  MIDI LIDI


  Petr Marek - programing, synth, vocal
  Markéta Lisá - programing, synth, vocal
  Prokop Holoubek - drumpads, synth, klarinet, guitar, vocal
  Filip Cenek, Magdalena Hrubá, VJ Kolouch - video

  Objev roku 2006! „Electro-video-láska. Čekání na robota“ - podobnými hesly a oldskool zvuky si vysloužili přezdívku „český Kraftwerk“, skutečnost je však mnohem šťavnatější…

   Tříčlenný elektronický projekt kolem filmaře Petra Marka (ex Muzikant Králíček, Dekadentní divadlo Beruška, Kakaduo, Dr. Kombajn zábavy atd.), herce a hudebníka Prokopa Holoubka (ex Triglav, Lynx-Lynx, Dekadentní divadlo Beruška, Dr. Kombajn zábavy) a šperkařky Markéty Lisé , vznikl na základech emo/elektrogothic kapely Krásný stěhovák Gerard a Sexuální nábytek, jehož jsou všichni tři členy. Fungují teprve od dubna 2006, za tak krátkou dobu však odehráli velké množství koncertů v ČR a na Slovensku. Stylově se kapela pohybuje na hranách elektra / experimental / IDM a to ve velmi tanečním a energickém mixu. Hudba je doprovázena odsekávaným sborovým zpěvem originálních českých textů. Právě toto spojení (elektronická hudba vs. české texty) kapele pomohlo najít rychle velké množství fanoušků a poměrně nečekanou hranost písní v rádiích (Rádio 1 a Rádio Student). Součástí živých performance je i VJ, který „realtime“ obrazově významně doplňuje vystoupení – všichni VJs – Filip Cenek , Magdalena Hrubá a VJ Kolouch (Anymade.org), kteří s kapelou vystupují, patří mezi etablované české vizuální umělce. Kapela se v roce 2006 již představila mj. na festivalech Sperm, Veveří 2006, NEW NEW!2006 a dalších.

  1. května 2007 vydávají MIDI LIDI na labelu X production debutovou desku ČEKÁNÍ NA ROBOTA. Na remixech k této desce pracují např. německý elektronik Miwon (CCO rec.), Moimir Papalescu , DJ Tvyks nebo Der Kezzatron & DancefloorScrap z Mountaineers (Mute rec.).

  MIDI LIDI

  ALEF

  Noční program zajistí elektronický projekt Ondřeje Gáška . ALEF neustále přechází mezi ambientem, down tempem, triphopem až k industrialu a noisu. Je kombinací analogu a digitalní syntézy. ALEFA baví příběhovost lidských pocitů a experiment…

  Festival FiaLove Fiasko je součástí projektů: Electroconnexion 2007, který se koná za podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a KOS 29 podpořeným Nadací Vodafone Česká republika.

  Festivalové v stupné: 120 Kč, studentské 90 Kč
  www.magnetik.cz
  www.myspace.com/themagnetik

  www.unarclub.cz
  www.myspace.com/midilidi


středa 13. červen 2007 ve 20 hod.

 • Jaroslav RUDIŠ, Igor MALIJEVSKÝ a hosté
  EKG: O lásce a perníku

  Literárně-hudební kabaret pro živé i mrtvé.

  Uvádějí básník Igor Malijevský a spisovatel Jaroslav Rudiš.

  Jako hosté vystoupí hradecký básník Jiří Studený , Jarda Svoboda bez Trabandu, písničkářka Katka Šarközi , performerka Johana Švarcová a hudebník a perkursista Lumír von Bejda .

  EKG – tak se jmenuje nový divoký literárně–hudební kabaret, který Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský pořádají ve spolupráci s  Divadlem Archa každý měsíc v Praze. EKG se rozbuší ve středu 13. června také v Pardubicích v Divadle 29.

  EKG volně navazuje na úspěšný kabaret  Monoskop , který si od roku 2005 získal širokou oblibu inteligentního publika a na jehož scéně se vystřídalo množství známých i dosud neobjevených osobností české literatury a kultury vůbec.EKG je dnes největší českou scénou zaměřenou na živou literaturu. Protagonisté udržují pořad na hranici mezi literárním čtením, hudebním večerem a divadelním kabaretem, každé představení je premiérou i derniérou zároveň. Důležitou roli hraje improvizace, komunikace s publikem a autorský přednes obvykle zcela nových textů současných českých spisovatelů.

  Nápad na literární kabaret si autoři EKG přivezli z Berlína, kam rádi jezdí. „Baví nás berlínské literární podzemí, večírky, kabarety, místní literární scény. Právě v Berlíně jsme se s Járou dali dohromady a absolvovali úplně první společné vystoupení v kultovní hospodě Alt Berlin. Němci řvali nadšením a tak jsme si řekli, když mohou řvát Němci, proč by neřvali i Češi? Vždyť Berlín, to jsou vlastně takové velké Pardubice.“

  Pořádá o. s. Terra Madoda. v rámci projektu Textconnexion ve spolupráci s Divadlem 29 a Goethe-Zentrum Pardubice. Projekt TextConnexion je realizován za podpory Statutárního města Pardubice.


  Jaroslav RUDIŠ

  Vstupné: 90 Kč
  www.malijevsky.com
  www.rudis.cz19 - 20. června 2007 ve 20 hod.

 • TANEC PRAHA 2007

  Mezinárodní festival TANEC PRAHA je nejprestižnější přehlídkou současného tance a pohybového divadla v České republice. Za téměř dvacet let své existence se stal živým místem, kde se setkávají nejlepší světové taneční soubory s tím nejzajímavějším, co přináší progresivní česká i zahraniční scéna. Festival zprostředkoval českým divákům díla zásadních světových choreografů (Marie Chouinard, Bill T. Jones, William Forsythe, Sasha Waltz, Merce Cunningham a další) a zároveň je zdrojem impulsů pro rozvoj domácí taneční scény. Letošní 19. ročník se koná od 1. do 28. června nejen na tradičních místech v Praze (divadlo Ponec, SAZKA ARENA, Divadlo Archa, nově Hudební divadlo Karlín), ale i v dalších šesti českých a moravských městech. Diváci se mohou těšit na taneční soubory z Kanady, Japonska, Německa, Ruska, Švýcarska, Španělska, Holandska, Dánska, samozřejmě z České republiky a dalších zemí. Festival by se nemohl uskutečnit bez dlouhodobé podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a hlavních partnerů – společností SAZKA, a.s. a Nestlé Česko s.r.o. Více informací o programu najdete na www.tanecpraha.cz . Pardubickou část festivalu Tanec Praha organizuje Divadlo 29. o.s. a Terra Madoda.

Úterý 19. června 2007 ve 20 hod.

 • KARINE PONTIES (FR, CZ, SK): Mi non sabir

  Choreografie: Karine Ponties
  Tančí: Radek Mačák, Pierre Nadaud, Rostislav Šrom, Jaro Viňarský
  Hudba: Dominique Pauwels
  Světelný design: Florence Richard

  Choreografie je citlivým obrazem nejistoty, ve které se nacházejí muži, když zkouší žít společně, když se snaží vyjádřit své odlišnosti a najít možné vzájemné vztahy. Představení, které publikum odměnilo Cenou diváka České taneční platformy 2004, je výsledkem spolupráce belgické choreografky Karine Ponties se čtveřicí českých tanečníků.

  Karine Ponties (1967) se narodila ve Francii. Po studiu na taneční škole Juana Tena a Ramona Solera v Barceloně a na MUDRA (1986) získávala zkušenosti jako tanečnice v mnoha souborech – Plan K Frédérica Flamanda, Charleroi/Danses (v choreografiích Stevena Petronia, Adriana Borrielliho, Lucindy Childs, Merce Cunninghama), Tandem Mich e le Noiretové, Cie Nadine Ganase, Cie Mossoux-Bonté, Cie. 1x2x3 (představení „On the wave“, spolu s Aka Moonem a „Passages“ s Het muziek Lod) a Cie Pierre Droulers. V roce 1990 vytváří spolu s Maurem Paccagnellem svoji první choreografii „Forbidden Fruit“. Je autorkou více než 14 děl, která byla uvedena na prestižních festivalech a divadelních scénách (Julidans – Amsterodam, Biennale de Danse v Charleroi, Festival Bellone-Brigittines, Thé â tre des Bernardines - Marseille). Vedla mnoho tanečních workshopů po celé Evropě, a to i v rámci Tance Praha (2001, 2002).

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

  Mi non sabir


  Jasna VINOVRŠKI (HR/DE): Which club?

  Chorvatskou choreografku Jasnu Vinovrški inspirovala osobní zkušenost filipínské tanečnice Unity Gay Galiluyo. Ta, coby „neevropská“ cizinka, musí v Evropské unii neustále čelit otázkám v dotaznících typu: Jméno, svobodná, rozvedená, vdova? Přátelé? Příbuzní? Povolání!!! Byrokratické lustrování navozuje situace, při nichž jedinec ztrácí nárok na přirozenou ochranu svého vnitřního světa. To může ve svém důsledku vést až k pocitu vydědění. Jasna Vinovrški získala za tuto ironickou taneční metaforu mj. druhé místo na mezinárodním festivalu sólové tvorby ve Stuttgartu a tanečnice první místo za mistrovskou interpretaci.

  Představení pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


  vstupné 90 Kčstředa 20. květen 2007 ve 20 hod.

 • Marta TRPIŠOVSKÁ / Jana HUDEČKOVÁ (CZ): S kůží na trh


  Choreografie: Marta Trpišovská a Jana Hudečková
  Tančí: Jana Hudečková, Marta Trpišovská, Veronika Kacianová, Jitka Štecová
  Světelný design: Tomáš Morávek
  Choreografie vznikla za podpory: Konzervatoř Duncan Centre, Společnost pro taneční a múzickou výchovu.

  V představení plném barev, ženskosti a něhy čtyři mladé ženy odhalí své nejbizarnější představy o tom, jak pobavit publikum, aniž by vystavovaly na odiv svou krásu. Veškeré bohatství je vytěženo z osobností tanečnic, z chutě a touhy po komunikaci, odezvě a reakci diváka. Od začátku je divák vtažen do hry, která by bez jeho přítomnosti pozbývala smyslu. Představení těží z drobných nedokonalostí, zvrácených představ, povah, vlastností a zkušeností každé ze čtyř žen. Přirozeně tak vzniklo dílo nabité ženskou energií a humorem.

  Jana Hudečková /1979/ vystudovala Konzervatoř Duncan Centre. Jako tanečnice a choreografka se podílela na mnoha projektech současného tance, tanečního divadla a filmu, které byly prezentovány na festivalech v Čechách i v zahraničí. Spolupracovala s Carol Brown, Martinou Seitl, Pierrem Nadaud, Ho Shin, Petrem Tycem, Evou van de Rakt, Petrou Hauerovou či Kristýnou Celbovou. Nyní se věnuje vlastní tvorbě a pedagogické činnosti.

  Marta Trpišovská /1979/ absolvovala Konzervatoř Duncan Centre v Praze v roce 2001. Během studia strávila jeden semestr na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Od roku 2000 se věnuje vlastní choreografické tvorbě, kterou prezentuje na festivalech v Čechách a zahraničí (Indiskrétní potěcha, Dvojexpozice…) V roce 2001 obdržela 2.a 3.cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Jako choreografka se podílela na několika divadelních projektech (Buben z Nangnangu, Čelisti, Monstrkabaret Freda Brunolda …) Od roku 2004 studuje na Akademii múzických umění v Praze obor taneční věda. V současné době vyučuje na Konzervatoři Duncan Centre, je členkou taneční skupiny Nanohach, pohybově spolupracuje na nezávislých divadelních projektech a věnuje se vlastní tvorbě.

  Vstupné: 90 Kč


  S kůží na trhsobota 23. červen 2006 v 17 hod.

 • APENDIX 29

  Večírek Divadla 29 na závěr sezóny.

  Večer zaplní svými krátkými vstupy Hana Voříšková, DVA, KAKO, MEGAuFONIC… Chystají se kulinářské výstupy. Filmové jednohubky. Překvapením se meze nekladou…

  Program APENDIXu bude probíhat především v  Klubu 29 a bude neupřesněn k nahlédnutí: www.divadlo29.cz/klub .

  Závěr závěrečného večírku na závěr sezóny uzavře (nebo otevře?) ručně řezané disko:

  UNDO

  Johana Švarcová - zpěv, sampler, foukací harmonika
  Jan Turner - zpěv, sampler, kytara, foukací harmonika, syntezátor
  David Doubek – sampler, syntezátory, perkuse, baskytara

  Tam kde jiní programují, undo hraje živě. Jejich vlivy jsou Kraftwerk, Johnny Cash, Coil, Dunaj a Cabaret Voltaire. Zní to trochu jako urban-country, trochu industrial, trochu disko.

  Večer pořádá Kyvadlo 29 ve spolupráci s o.s. Teta Nadoma v rámci projektu Summerconnexion za podpory všech.

  Vstupné: 59 Kč
© Divadlo 29, 2002-2007 | webdesign & web update: Divadlo 29