Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program květen - červen 2005 - anotace2. květen 2005 v 19 hod.

 • DIVADLO DNO

  Klub Divadla 29.

  Některé ze svých rychlých písní a krátkých představení zahraje divadlo DNO v klubu Divadla 29. Součástí bude skutečný křest skutečného CD s autogramiádou.

4. květen 2005 ve 20 hod.
 • TREVOR WATTS & JAMIE HARRIS DUO (GB)

  Trevor Watts - altsaxofon, sopránsaxofon, perkuse
  Jamie Harris - perkuse

  Koncert britského saxofonisty Trevora Wattse a perkusisty Jamieho Harrise patří k vrcholům jarní části projektu Jazzconnexion a jarní hudební sezóny Divadla 29 vůbec. Trevor Watts je řazen k předním osobnostem nejen britského a evropského moderního jazzu, ale také k zakladatelům world music, jejíž podobu významným způsobem ovlivnil. Jeho hudební styl prošel za dobu více než čtyřiceti let Wattsovy kariéry složitým a bohatým vývojem (o tom svědčí např. i jeho diskografie čítající více než 50 titulů) a představuje jednu z nejoriginálnějších fůzí jazzu, hispánské, africké, asijské a latinskoamerické hudby. Současnou podobu Wattsovy hudby představuje vedle osmičlenného Celebration Bandu právě duo s perkusistou Jamiem Harrisem. V letošním roce toto duo absolvuje kromě evropského turné také koncerty v Austrálii, na Novém Zélandu, USA a Latinské Americe.


  Skladatel, saxofonista a hráč na perkuse Trevor Watts je hudební samouk. Základy získal jako doprovodný hráč bluesové legendy Sonny Boy Williamsona či tehdy začínajícího Roda Stewarta. V roce 1959 se seznamuje s bubeníkem Johnem Stevensem a trombónistou Paulem Rutherfordem a zakládá s nimi dvě dnes již legendární skupiny: Spontaneous Music Ensemble a Amalgam . Tyto dvě formace zásadním způsobem změnily tvář evropského jazzu a improvizované hudby a otevřely nové hudební cesty, které se o mnoho let později začaly označovat jako world music. Zejména ve skupině Amalgam se Wattsovy dařilo rozvíjet svůj osobitý styl, který zahrnoval řadu rozličných hudebních elementů od jazzu a rocku po etnickou hudbu z různých koutů světa. V roce 1980 po ukončení činnosti Amalgamu se Watts začíná intenzivně zabývat skladatelskou činností. Tehdy zakládá svou první desetičlennou sestavu Moire Music Group , aby jeho kompozice interpretovala. Jejich první koncert v Londýně v roce 1982 vyvolal v hudebních kruzích velký rozruch podobně jako před deseti lety nástup skupiny Amalgam. Paralelně s Moire Group zakládá Watts další svou formaci Drum Orchestra , která byla založena na prolínaní imptovizované hudby s africkou rytmickou sekcí.

  V roce 1990 Watts spojil obě tělesa do skupiny Moire Music Drum Orchestra , do níž začlenil africkou rytmickou sekci složenou z bubeníka a čtyř perkusistů, baskytaru a svůj saxofon. S touto skupinou procestoval Watts prakticky celý svět (turné po USA, Mexiku, Jižní Americe, Evropě, Jižní Africe, Malajsii, Karibských ostrovech, Indii atd.) V průběhu tohoto turné se Watts seznamuje ve Venezuele se skupinou černošských hudebníků a tanečníků Teatro Negro de Barlovento a angažuje jí do svého Moire Orchestru. Ten se tak rozrůstá na velkolepé pětatřicetičlenné těleso složené z hudebníků, tanečníků a perfomerů nejrůznějších národností. V roce 2002 ukončuje Moire Music Group svou činnost a Watts zakládá Celebration Band , který hudebně na Moire Music navazuje. V téže době začíná také spolupracovat s perkusistou Jamiem Harrisem. Za dobu své hudební kariéry spolupracoval Trevor Watts s celou řadou významných hudebníků. Za všechny jmenujme alespoň saxofonisty Archieho Sheppa , Lola Coxhilla , Evana Parkera nebo Stevea Lacyho , trumpetistu Dona Cherryho , kontrabasistu Barryho Guye , afrického hráče na djembe Adama Drama či brazilského perkusistu Cyro Baptistu . S nejrůznějšími formacemi vystoupil Trevor Watts na prestižních jazzových a world music festivalech jako je Womad, Glastonbury, Berlin Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Khartoum Festival, Penang Festival, Sarawak Festival, Wangaratta Jazz Festival, Vancouver Jazz Festival, Ottawa Jazz Festival, San Francisco Jazz Festival, Washington DC Jazz Festival, Mexico Jazz Festival, Monterey Jazz Festival atd.

  Vstupné : 140 Kč
  Studentské :
  100 Kč
  trevorwatts.whistlingmule.com

  TREVOR WATTS

9 - 13. květen 2005
 • JEDEN SVĚT
  7.ročnik mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech v Pardubicích pořádá společnost Člověk v tísni ve spolupráci s s občanským sdružením Terra Madoda a Divadlem 29. Jeden svět se od roku 1999 stal jedním z nejvýznamnějších evropských filmových festivalů zaměřených na lidská práva. Festival představí 15 dokumentárních filmů postihujících tématiku lidských práv a souvisejících politických a společenských událostí současnosti.


  JEDEN SVĚT

  09.5. 18:30 Děti ze stanice Leningradská /Polsko/ 35 min.

  10.5. 16:00 Betonová revoluce /Velká Británie, Čína/ 61 min.
  10.5. 18:00 Únosy nevěst v Kyrgyzstánu /Kanada/ 51 min
  10.5. 20:00 Být skinheadem /Francie, Německo, Švýcarsko/ 90 min
  10.5. 22:00 Pianista z Bagdádu /Velká Británie/ 74 min

  11.5. 16:00 Soulský vlak vysvobození /USA/ 54 min.
  11.5. 18:00 Al-Džazíra – jiný úhel pohledu /USA/ 83 min.
  11.5. 20:00 Mírotvůrci /Kanada/ 90 min.
  11.5. 22:00 Nepřístupná oblast /Belgie/55 min.

  12.5. 16:00 Má milovaná holčička /Norsko/ 103 min.
  12.5. 18:00 Geneticky modifikovaný život /Německo/ 95 min
  12.5. 20:00 Nové Eldorádo /Maďarsko/ 76 min.
  12.5. 22:00 Zhasni a půjdeme /Španělsko/ 85 min.

  13.5. 16:00 Eshq /Česká Republika/ 53 min.
  13.5. 18:00 Kamarád /Švédsko/ 90 min.


  Podrobnější info o filmech a besedách zde.

  Doprovodný program:

  zahájení festivalu
  9.5./18:00 hod./ velký sál Divadla 29

  „Moře - naše volnost i vězení
  Kuba a její obyvatelé v souboru fotografií Pavla Hrocha.
  9.5. - / Klub 29

  koncert berlínské skupiny Hollow Men
  9.5. 20.30 hod. / velký sál Divadla 29

  Diskuse o současných trendech v dokumentarním filmu
  13.5./ 19.40 hod. Klub 29

  „Svetadiely“
  koncert slovenské skupiny Dlhé diely
  Závěr festivalu
  13.5 / 21.00 hod. / velký sál Divadla 29

  www.jedensvet.cz


9. květen 2005 ve 20.30 hod.
 • THE HOLLOW MEN (D)

  Mezinárodní hudební formace, kterou založil zpěvák a pianista Dimitri po svém příchodu do Berlína v roce 1999. Původně trio ve složení klavír - bicí - cello vykrystalizovalo po personálních změnách do současné podoby:
  Dimitri Kucharzewski - piano, zpěv, autor hudby a textů. Nar. 1972 ve Valenciennes ve Francii. Prošel mj. kapelou The Last Bandits v Čechách dobře známého britského písničkáře Nikkiho Suddena.
  Dave Bennett - kytara. Nar. 1974 v kanadském Montrealu. Před příchodem do Berlína v roce 2002 jezdil po USA a Kanadě se svou kapelou The Jazz Pharmacy, věnoval se i filmové hudbě.
  Gary Hooppengardner - basa. Nar. 1979 v Clevelandu ve státě Ohio, USA. Od roku 1998 prošel řadou kapel, s nimiž vystupoval v USA a v Evropě. Mimo The Hollow Men je členem dalších pěti formací v žánrovém rozptylu od jazzu přes punk až po hip hop.
  Christian Vaughan Best - bicí. Nar. 1978 v irském Corku. Začínal jako bluesový bubeník, později se přes heavy rock dostal obloukem k jazzu. V Irsku nahrával mj. s Noelem Readingem (známým z The Jimi Hendrix Experience), vystupoval s Donovanem nebo Neilem Finnem.

  Tvorba The Hollow Men stojí na polyrytmickém jazzovém základu, hraném s punkovým nasazením. Svou hudbu označuje kapela nálepkou jazz-punk a za svou inspiraci považují The Birthday Party, první australskou kapelu Nicka Cavea, stejně jako jazzmany Theloniouse Monka nebo Charlese Minguse.

  Koncert se uskuteční v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět 2005.

  Holy Rodeo

  Vstupné: 90 Kč
  www.thehollowmen.de

  THE HOLLOW MEN

13. květen 2005 ve 21 hod.
 • DLHÉ DIELY (SK)

  Šina - bezpražcová baskytara, zpěv
  Daniel Salontay - el. kytara, elektronika, zpěv
  Xi-di-nim – loopy
  VJ Kufrík brothers - projekce

  Již při prvním poslechu autorského výběru dosud vydaných CD (September - 2001, Šinadisk - 2001, Tu - 2002, In Virgo - 2003, Svetadiely - 2005) této bratislavské skupiny zaujme sympatická snaha o vlastní, neodvozený přístup při hledání tvaru, co nejpřesněji naplňujícího záměry tvůrců ("piesne pre hladačov bez žánrových obmezení"). Je zřejmé, že všední žití a umělecká tvorba jsou v případě Dlhých dielov téměř totožné: "na pódiu ožívajú zážitky autorov". Muzikantská a písničkářská poctivost (texty ve slovenštině zde hrají významnou úlohu) odkazuje k takovým legendám slovenské scény jako jsou např. Dežo Ursiny a Ivan Štrpka.

  Název skupiny je odvozen od jména bratislavské čtvrti, ve které žijí její protagonisté. Baskytaristka Šina skládá hudbu a texty a je zakladatelkou a hybnou silou domovského vydavatelství Slnko Records . Kytarista Daniel Salontay se po návratu z ročního jazzového studijního pobytu v USA (1997) věnuje skládání alternativní hudby. Je členem skupiny Neuropa, spolupracoval s  M.Burlasem, L. Bugrem (Dogma, Ali Ibn Rachid), Z. Homolovou a dalšími. Hudba Dlhých dielov v sobě kombinuje rock, blues, jazz, folk, alternativní hudbu, trip hop a ethno. Neoddělitelnou součástí zvuku skupiny jsou loopy a ambientní zvuky, které vytvářejí barevné zvukové a rytmické koberce, programované S. Solovicem (Neuropa, divadelní hudba pro Gunagu), J. Ridzoňem (Frogski Pop) a D. Salontayem.

  Dlhé diely koncertují na alternativních festivalech a klubových pódiích na Slovensku a v Čechách, v Praze vystupovali např. před německými Lali Puna, absolvovaly koncertní šňůru v polských klubech, hráli ve Finsku, Maďarsku a Rusku. V současné době se skupina chystá na několik koncertů do Velké Británie a Irska. Na koncertě v Divadle 29 bude kapelu doprovázet projekce VJ Kufrík brothers. „Vzniká tak krásne prepojenie slovných obrazov a tých naozajstných – pre oči“ říká baskytaristka a zpěvačka Šina.

  Koncert se uskuteční v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět 2005.

  DLHÉ DIELY

  Poslušný muž
  Bublinky


  Vstupné: 100 Kč
  www.slnkorecords.sk

18. květen 2005 ve 20 hod.
 • KONZERVATOŘ PARDUBICE: FRANTIŠEK ŠKROUP - Dráteník
  (první česká opera)

  Zpívají: Lenka Tobiášová nebo Markéta Viterová, Luboš Janhuba j.h., Jana Pinkasová nebo Lenka Prokopová , Karel Drábek nebo Jiří Pek, Jiří Koreček j.h., Radka Hudečková nebo Simona Jindráková, Václav Dachs
  Dále hrají: Viktor Ornst, Štěpán Honc, Alena Veretina, Vendula Chmelíková, Katka Falcová, Petra Fišerová, Iva Faltová, Zdeňka Erbachová, Marie Erbachová, Lucie Černá
  Klavírní spolupráce: Josef Picek
  Kostýmy: Zuzka Vítková j.h. a Marie Šikýřová j.h.
  Úprava: Ema Zámečníková a kolektiv
  Režie: Ema Zámečníková

  František Škroup patřil mezi obětavé vlastence, kteří burcovali český národ pomocí divadla k plnému národnímu uvědomění. Naplnil touhu po původní české opeře a složil na libreto básníka Josefa Krasoslava Chmelenského operu Dráteník (při prvním provedení 2.února 1826 dokonce zpíval i titulní roli). Toto dílo se v dnešní době na českých jevištích objevuje jen sporadicky. Nastudování této opery studenty a pedagogy pardubické konzervatoře představuje po velmi dlouhé době pokus o oživení a soudobou interpretaci Škroupova díla. Do přípravy se zapojili nejen studenti operního, ale i ostatních oddělení. Na představení spolupracovali také absolventi konzervatoře a další nadšenci. Inscenace je koncipována tak, aby - aniž by byl setřen pel pozoruhodného Škroupova revolučního díla - byla stravitelná pro současného diváka. Hudba je doplněna činoherními vstupy, ve kterých je děj opery glosován, dovysvětlován a posouván.

  Vstupné: 80 Kč
  www.konzervatorpardubice.cz


19. květen 2005 ve 20 hod.
 • VYPSANÁ FIXA - akustický koncert

  Skupina vznikla z kamarádství koncem léta 1994. Spíše pro vlastní potěchu nahráli kytaristé Michal Márdi Mareda, Mejla Kukulský, baskytarista Lukáš Dejmal Hencl a bubeník Petr Pítrs Martínek první demo kazetu, která kolovala jen mezi pár známými. Druhá kazeta "Z Nietzcheho nic" už nebyla jen legrace a třetí "Smutné a veselé vraždy" je myšlena skoro vážně. Písně kapely jsou od počátku postaveny zejména na Márdiho osobitých textech a chytlavých refrénech. V lednu 2001 skupina nahrála pod dohledem Petra Fialy ve studiu C v Ostravě svou první desku "Brutální všechno”. Tu v roce 2003 následovalo album " Bestiálně šťastní” natočené již s novým basistou Mejnem. Aktuální deska "Krása nesmírná” byla pokřtěna teprve před několika málo dny.

  Za dobu své existence odehrála skupina více než 600 koncertů, včetně hraní v Holandsku, Itálii, Německu, nebo koncertního turné v Polsku se spřátelenou kapelou Hey . V nadsázce říká Vypsaná fiXa své muzice SKUTR, tedy "skutečně útočný rokenrol" nebo KRUS čili "krátké rychlé úderné songy". Kapitolou samou pro sebe jsou texty Vypsané fiXy. Při dekódování Márdiho poetických, sarkastických a v mnoha případech výrazně naturalistických veršů se posluchač ocitá ve skutečném i snovém světě plném různých (nejen literárních) odkazů, polozapomenutých jmen, příběhů a bizarních figurek.

  Na květnovém koncertě v Divadle 29 se kapela představí netradičně ve své rozšířené akustické podobě: VF + Kristýna Kudrnáčová, zpěv (Chocolate Jesus), Jára Tarnovski, klávesy (Miou-Miou), Mífa, perkuse (Nebula).
  Upozornění: koncert bude k sezení, kapacita divadla je omezená.

  Vstupné: 120 Kč
  www.fixa.cz

  VYPSANÁ FIXA


20. květen 2005 ve 20 hod.
 • DAVID - MARAT
  (BAD BOYS DAVID BOWIE location of Paris)

  Vizuální performance inspirovaná popartovou přesmyčkou obrazu Smrt Marata od Jacquese Luise Davida. Autorem koncepce je výtvarník Milan Langer . Autorem videa je Michal Kindernay , hudební plochy vytvořil Petr Vyšohlíd. Mojmír Pukl představí Marata v převleku Davida Bowieho v mykologickém bujení. Dále na projektu spolupracují: M. Tošner, Pavel Sůva a Eliška Boušková.

  Druhá část večera bude patřit hudebním a zvukovým projektům studentů brněnské fakulty výtvarných umění z ateliéru video, performance a tělového designu. Jako první představí svou multimediální performance duo Mateřídouška a poté seskupení The Standard and Monyka with VJ Kolouch. Počítačová a vizuální improvizace.

  DAVID - MARAT

  Vstupné: 60 Kč
  www.ffa.vutbr.cz


25. květen 2005 ve 20 hod.
 • DEGENERATE ART ENSEMBLE (USA)

  Sedmičlenná skupina Degenerate Art Ensemble z amerického Seattlu v čele s japonskou zpěvačkou a butó tanečnicí Haruko Nishimuro, představuje unikátní a skvěle propracovanou směsici experimentálního jazzu, akustického punku a performačního umění světové úrovně. Jejich koncerty jsou především o obrovském nasazení plném eruptivní výbušnosti, smyslu pro jemné hudební polohy s prvky specifického humoru, dokonalé gradaci a v neposlední řadě také o skvěle zvládnuté vizuální složce svých vystoupení, včetně těžko popsatelných kostýmů ve stylu punkového symfonického big bandu. Jejich hudba bývá často dávána do souvislostí s Pain Killer Johna Zorna, skupinou Naked City nebo s některými projekty Kronos Quartet. Když DAE koncertovali v Čechách poprvé na festivalu Alternativa v roce 2002 způsobili zde doslova poprask. Od té doby v Čechách hráli již několikrát (včetně hostování na křtu posledního alba skupiny Už jsme doma) a pokaždé patřili k vrcholům festivalových programů.

  Historie DAE se začala psát od roku 1992, kdy se na bostonské konzervatoři potkali student klasické kytary Joshua Kohl a studentka klasického piana Haruko Nishimura . Společné poté přesídlili do Seattlu a pokračovali ve svých studiích na Cornish College, kde kdysi studovali a učili také John Cage a Merce Cuningham. Tam v roce 1993 vznikl The Young Composers Collective – sdružení skladatelů a hudebníků rekrutované z okruhu posluchačů školy a z řad mladých jazzmanů. Joshua se rozhodl plně věnovat komponování a dirigování a Haruko se začala vážně zajímat o tanec butó a performační umění vůbec. Jejich první bezejmenné CD je kolekcí sedmi kompozic, jež dokazují ohromný invenční potenciál jednotlivých skladatelů. Největším úspěchem The Young Composers Collective bylo živé provedení hudby k němému filmu Fritze Langa Metropolis z roku 1926. Představení se odehrálo v roce 1997 v letním kině poblíž Seattlu a navštívilo ho 10000 diváků. Partituru napsalo společně pět skladatelů a celý kolektiv tehdy čítal 17 hudebníků. Zkoušet a cestovat s tak velkým tělesem se ale ukázalo jako problematické. Vše se tedy nakonec vyřešilo redukcí na tvrdé jádro a přejmenováním na Degenerate Art Ensemble. Pod tímto názvem soubor vydal celkem čtyři alba, páté vyšlo v dubnu letošního roku a bude tvořit i základ jejich evropského turné čítajícího celkem 30 koncertů v Holandsku, Německu, Itálii, Polsku, Slovensku a České republice.

  Oni Goroshi
  Zionkirche Lullaby

  Vstupné: 140 Kč, studentské 100 Kč
  www.degenerateartensemble.com

  DEGENERATE ART ENSEMBLE
31. květen 2005 ve 20 hod.
 • DIVADLO RÁDIO IVO - Pragmatický klavír Jiřího Maláska aneb Rozmary Petra Marka

  Petr Marek a Johana Švarcová

  Jedná se o pardubickou premiéru nově vzniklého amatérského souboru. Rádio IVO je pokus přenést na divadelní prkna seriózní rozhlasovou hru. Od jiných projektů P. M. a J. Š. se představení liší vážností s jakou kladou důraz na pravdivé polohy svých hlasů. K poklidnému toku jejich myšlenek, kapou věty a slova, jako špatně utažený kohoutek. Proud energie většinou tvoří zvuková složka představení v podobě reprodukované hudby, zvukových efektů a ruchů, které jsou u rozhlasové hry podstatnou dramatickou složkou. Každé jejich představení má jiný příběh, jinou kvalitu - to ovlivňuje zejména fáze Měsíce, životní zkušenosti a úspěchy účinkujících. Neměnná je pouze základní filozofie souboru tj. nedělat moc legrace. K nezanedbatelným úspěchům určitě patří dlouholetá činnost Petra Marka v Dekadentním divadle Beruška (během několikaleté činnosti soubor putoval na nejednu celostátní přehlídku amatérských divadel), ani Johana Švarcová není outsider na amatérském divadelním poli (připomeňme zejména divadlo DNO s nímž nejednou stála na podiu).

  Pořádá Terra Madoda o.s. ve spolupráci s Divadlem 29.

  RÁDIO IVO

  Vstupné: 60 Kč
  www.unarclub.cz
  www.divadlo.cz/dno


8-11. červen 2005
 • OSTROVY /ISLAND

  Festival uprostřed města, město uprostřed Evropy
  Podrobné informace najdete zde .

23. červen 2005 ve 20 hod.
 • MONSIEUR HULOT (F)

  Francouzská skupina Monsieur Hulot (pojmenovaná podle slavného filmu režiséra Jacquese Tatiho) navštíví Divadlo 29 v rámci svého turné po České republice, které zorganizovala Alliance Francaise u příležitosti Evropského Svátku hudby. Pětičlenná skupina pod vedením zpěváka a kytaristy Danyho Rodrigueze hraje akustickou hudbu hlásící se k tradiční písňové formě čerpající z francouzského šansonu, jejímž prostřednictvím vypráví nevšedním způsobem všední životní příběhy.

  Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

  MONSIEUR HULOT

  Poisons d'avril
  Manu Militari

  Vstupné: 90 Kč
  monsieur.hulot.free.fr  Program na září 2005 najdete zde


© Divadlo 29, 2002-2005 | webdesign & web update: Divadlo 29