Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program květen 2003 - anotace

Středa 7. 5. v 19.00 hod.

 • DIVADLO BUCHTY A LOUTKY - Gilgameš
  Putování sumerského krále z města Uruku za tajemstvím věčného života. Hon za slávou, dobrodružstvím a marná snaha vyrovnat se bohům. Smrt přítele a cesta do neznáma. Epos z 2. tisíciletí př.n.l., sehraný malými marionetami na drátě v rákosové scéně, která evokuje starobabylónské venkovské domy. Erotika. Rákosí. Pimprláčtina. Živé květy a pravý chleba na scéně. Psychedelická hudba. Pokrevní bratrství. Nestvůrný nebeský býk. Krev. Oheň. Stíny. Pravý prach a opravdový dým. Minimalismus, groteska, sen... Trocha dryjáku a rakvičkového loutkářství, trocha divadelní antropologie a něco málo prostoru pro meditaci. Starý příběh vyprávěný starožitným jazykem podbarvený fungl novou hudbou.
  Divadlo Buchty a loutky vzniklo v roce 1991. Je stále na cestě. Nechce mít svou vlastní budovu. Nemá ani dramaturgický plán, nemá pevnou žánrovou linii. Je na cestě v hledání té pravé formy, toho pravého obsahu. Nač budovu na tak kamenité cestě?
  Jejich představení jsou čirým experimentem. Žádná inspirace současným divadlem ani dnes moderním návratem ke kořenům. Zpracování autorských i klasických textů má víc společného s povadlým filmovým brakem, než s unaveným divadelním dramatem.
  Věříme, že se pod omračující formou daří většinou nalézti obsahovou hloubku a potřebné poselství pro další den.

  Pořádá občanské sdružení Terra Madoda za podpory Open Society Fund Praha.

  Odkaz: www.divadlo.cz/buchty
  Vstupné: 60 Kč

  DIVADLO BUCHTY A LOUTKY - Gilgameš
Pátek 9. května ve 20.00 hod.
 • CHORCHESTR + MANGO A BANÁNY

  Brněnskou skupinu Chorchestr, která vznikla roku 1997, tvoří celkem devět instrumentálně zdatných jedinců, kteří nejenže dokonale ovládají svoje nástroje, ale většinou také vědí, co a kdyna ně hrát. S lehkostí se pohybují mezi funky, odlehčeným lounge jazzem, rockem, ale klidně si mohou dovolit zabrousit i do hájemství afropopu, reggae či oživit svoji hudbu kapkou dubu. Největší síla Chorchestru je ve skvělé dechové sekci a vynikajících ženských vokálech, které obstarávají Dorota Barová (polovička dua Tara Fuki) a Petra Svozilová. Zpívají chvíli česky pak anglicky nebo španělsky a v jednom případě i arabsky. Za dobu své existence si Chorchestr v Brně vydobyl pověst bezkonkurenční koncertní kapely, o které platí, že když se rozjede, tak není k zastavení. Letos Chorchestr vydal u Indies records své debutové CD, jehož produkce se ujal bubeník Pavel Fajt.
  Jako předkapela vystoupí pardubická skupina Mango a banány se svou osvěžující jazzcoreovou bombou.

  CHORCHESTR

  Odkaz: www.unikat.cz/chorchestr/cze/kontakt.html
  Vstupné: 90 Kč

Pondělí 12. 5. - Pátek 16. 5.
 • JEDEN SVĚT 2003
  Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.
  Pořádá nadace Člověk v tísni ve spolupráci s Otevřeným klubem.

  Program festivalu:

  Pondělí 12.5.
  18:00
  "Tancuj, Groznyj" (Jos de Putter, 2002, Holandsko, 75 min.)
  Beseda s Petrou Procházkovou, válečnou zpravodajkou z agentury Epicentrum
  Koncert skupiny Létající koberec.

  Úterý 13.5.
  16:00
  Děti za pár šestáků (Lin Li, 2001, USA/Čína, 85 min.)
  18:00
  Nisha (Duco Tellegen, 2001, Holandsko, 31 min.)
  Oni a já (Stéphane Breton, 2001, Francie, 52 min.)
  20:00
  Dalajláma - síla pravdy (Irene Greve, 2001, Dánsko, 60 min.)
  Zvon (Lawrence Cordero, 2002, Filipíny, 7 min.)
  To jsme my (Jana Pirohová, 2000, Slovensko, 19 min.)

  Středa 14.5.
  16:00
  V domě mého otce (Fatima Jebli Ouazzani, 1997, Holandsko, 67 min.)
  Národ bez vlasti (Antonis Kioukas, 2002, Řecko, 19 min.)
  18:00
  Dětští vojáci (Alan Lindsday, 2002, Austrálie, 56 min.)
  Free Dub (Stéphane Elmadjian, 2002, Francie, 8 min.)
  20:00
  Džanín, Džanín (Mohamed Bakri, 2002, Palestina, 54 min.)
  Můj terorista (Yulie Cohen Gerstel, 2002, Izrael, 58 min.)

  Čtvrtek 15.5.
  16:00
  Občan Krone (Nathalie Borgers, 2002, Belgie, 57 min.)
  Reportáž z králičího kotce (Victor Dashuk, 2001, Bělorusko, 40 min.)
  18:00
  Na ten den nikdy nezapomenu (Kim Longinotto, 2002, Velká Británie, 92 min.)
  20:00
  Válečný fotograf (Christian Frei, 2001, Švýcarsko, 96 min.)

  Pátek 16.5.
  18:00
  Večer na téma migrace
  Pevnost Evropa, 1. díl (Andreas Rocksen, 2001, Švédsko, Irsko, Dánsko, Norsko, 58 min.)
  Beseda s Moges Taye Abebe, pracovníkem Správy uprchlických zařízení MVČR
  Pevnost Evropa, 2. díl Andreas Rocksen, 2001, Švédsko, Irsko, Dánsko, Norsko, 58 min.)
  Vystoupení hudební skupiny ÚJEZD složené z žadatelů o azyl žijících
  v Pobytovém středisku v Červeném Újezdu.

  Vstupné:
  Jeden blok 40 Kč
  Karta diváka (vstup na všechny akce 50%) 80 Kč

  Odkaz: www.oneworld.cz

Pátek 23. 5. ve 20.00 hod.
 • FENG-JÜN SONG & HORSKÁ KARAVANA (Čína/CZ)

  Čínská operní pěvkyně Feng-jűn Song vyrůstala v severní Číně a od svých osmi let se učila pekingskou operu. Pak se stala dlouholetou osobní žákyní u paní Šang Chuej-min, následovnice školy Šang, jedné ze čtyř největších škol pekingské opery ženského typu. Od roku 1985 žije trvale v Čechách, kde dlouhodobě vyučovala zpěv a pohyb na Státní konzervatoři Jaroslava Ježka a stále spolupracuje s různými pražskými a brněnskými uměleckými školami. Je doktorkou filosofie v oborech komparativní lingvistiky a frazeologie. Od roku 1995 začala koncertovat jako sólistka a spolupracuje s řadou vynikajících českých i zahraničních muzikantů a hudebníků jakými jsou např. přední český jazzový bubeník Alan Vitouš, nebo skupina Sluneční orchestr.
  Vokální projev F.J. Song se těžko řadí pod konvenční škatulky či žánry. Pěvecky se pohybuje v širokém hlasovém rozsahu, od sopránu až po alt. Technicky vychází z čínské tradiční opery, čínské lidové hudby a klasické čínské hudby. Sbírá a zpracovává i orientální lidové písně jiných oblastí (tibetské, mongolské, korejské, japonské, indonéské atd.) a jiné příbuzné motivy. Zkoumá a technicky srovnává východní etnickou hudbu se západní, experimentuje a improvizuje na motivy orientální etnické hudby, čínské opery, a hudby jiných světových etnických skupin, inspiruje se také z různých hudebních žánrů (jazz, rock...)
  Sama považuje svůj vokální projev za kosmopolitní a domnívá se, že hudba vibruje tělem a čistí duši, je bez hranic a dává duchu lehkost.
  Koncertní program Feng-jün Song a Horské karavany představuje pásmo čínských lidových písní z nejrůznějších lokalit Číny, z různých etnických skupin žijících na čínském území, od mrznoucí čínské Sibiře (Mandžusko) až po tropické čínské jižní provincie, od Východočínského moře až po sněhem zakrytou střechu světa: chanské lidové, tibetské lidové, korejské lidové, mongolské lidové, waské lidové, tchajwanské horalské a lidové písně z jiných asijských zemí: japonské , indonéské apod. Hudební doprovod obstarává folkjazzový orchestr složený ze skladatele a klavíristy Martina Smolky (jinak též Agon orchestr) a manželů Jiřího (kytara, mandolína) a Heleny (housle, viola) Vedralových známých např. ze skupiny Muziga. Kromě hudebních aktivit působí Feng-jün Song i v oblasti divadla. V roce 2000 ztvárnila hlavní roli v divadelním projektu Marné tázání nebes, který byl v režii J.A. Pitínského uveden v pražském divadle Archa.

  Koncert bude v přímém přenosu vysílat Český rozhlas Pardubice na frekvenci 104.7FM

  Vstupné: 100 Kč
  Odkaz: www.musicpage.cz/mp/rec610.htm

  FENG-JÜN SONG & HORSKÁ KARAVANA
Sobota 24.5. v 19.00 hod.
 • STUDIO DŮM - Princ Bhadra a princezna Vasantaséna aneb Mnich pokrytec neboli Psí ocásek svrchované čistoty.

  Prince Bhadru napsal Hubert Krejčí a Pavel Huml podle staroindického vyprávění O pokryteckém knězi, jehož autorem byl kašmírský bráhman Sómadéva. V Krejčího osobité dramatizaci se objevují hinduistické a buddhistické prvky a celá hra má tak velmi očistný účinek, přestože jistá typovost postav ladí hru komickým směrem. V textu můžeme vystopovat vliv různých divadelních poetik: komedie dell'arte, japonského a čínského tradičního divadla a jiných forem lidového uličního divadla, ba dokonce I jistý vliv klauniády a němé grotesky.
  Samotná inscenace pak vychází z podobných principů. Pohyb a gesto je založeno na principech komedie dell'arte, práce s pohybovým centrem vychází z technik japonských kjógenů a užívání tanečních gest a muder z indického divadla.
  Studio dům je sdružení mladých divadelníků, které založila kmenová režisérka brněnského Divadla Husa na provázku Eva Tálská, pod jejímž vedením začaly vznikat první inscenace Studia. Postupem času začali ve Studiu realizovat své projekty sami jeho starší členové. Vzniklo tak několik autorských představení. Princ Bhadra je jedním z nich.

  Vstupné: 60 Kč
  Pořádá občanské sdružení Terra Madoda za podpory Open Society Fund Praha.


  Princ Bhadra a princezna Vasantaséna

Čtvrtek 29. 5. ve 20.00 hod.

 • GILAD ATZMON & THE ORIENT HOUSE ENSEMBLE (Izrael)
  Featuring Reem Kelani (Palestina)


  Gilad Atzmon (tenor + altsaxofon, klarinet)
  Reem Kelani (zpěv)
  Frank Harrison (piano)
  Asaf Sirkis (perkuse, bicí)
  Oli Hayhurst (kontrabas)

  Izraelský saxofonista Gilad Atzmon - absolvent prestižní izraelské Rubin Academy of Music je hudební kritikou řazen mezi současnou jazzovou špičku. Gilad Atzmon do své jazzové tvorby vkládá kromě prvků orientální hudby i další podněty z world music a klasiky s citlivostí génia. Svou hrou strhává publikum nejen v Izraeli, ale i v četných evropských městech, v Japonsku a v USA. Dále se věnuje psaní kompozic pro moderní balet, jako producent a aranžér se podílí na mnohých divadelních a filmových projektech a zabývá se i taneční hudbou ( např. společné projekty s DJ Face). G. Atzmon spolupracoval např. s Jackem De Johnettem, Michelem Petruccianim, Jimem Mullenem, Mikem Scottem, anebo jako člen The Blockheads také s Ianem Drurym, Sinead O'Connor nebo s Shanem McGowanem.
  V loňském roce vydal Gilad Atzmon a jeho skupina u prestižního jazzového labelu Enja records svou zatím poslední desku s názvem Exile. Na nahrávce, stejně jako na koncertech exceluje proslulá palestinská zpěvačka Reem Kelani, která skupinu doprovází v rámci jejího evropského turné, jehož je pardubický koncert součástí.

  Odkaz: www.gilad.co.uk
  Vstupné: 140 Kč

  GILAD ATZMON & THE ORIENT HOUSE ENSEMBLE

Program na červen 2003 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004