Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program duben 2005 - anotace

1. duben 2005 ve 20 hod.
 • RETIRE TES DOIGTS (Francie)

  Etienne – kytara, zpěv
  Jerome – akordeon
  Francoise – kontrabas
  Rowen – bicí
  Pierre – klarinet, housle

  Po koncertech balkánské dechovky Slonovski Bal a skupiny La Varda v září a říjnu 2004 se v Divadle 29 představí další francouzská kapela, jejíž koncert pořádá Divadlo 29 a pardubická Alliance Francaise. Hudba pětičlenné formace Retire tes doigt (česky Dej ty prsty pryč) pocházející z bretaňského města Brest , představuje velmi působivou směsici rock n´rollu, francouzského šansonu, balkánské, cikánské, irské a židovsk é hudby. Tento všežravý multižánrový a multietnický mix (sama kapela ho charakterizuje sloganem “něco mezi Memphisem a Bukureští”) servíruje skupina pod vedením charismatického kytaristy a zpěváka Etienna Grasse s maximálním hráčským nasazením a živelnou téměř až punkovou energií. Akustické nástrojové obsazení (kytara, kontrabas, akordeon, klarinet, housle a bicí) umožňuje plynule přecházet od pomalu gradujících cikánských balad a šansonů přes hospodský šraml až po divoké rytmické kaskády čerpající z balkánské a východoevropské hudby.

  Retire tes doigts existují od roku 1998. Od té doby podnikli celou řadu koncertů na francouzské klubové scéně, na hudebních a divadelních festivalech a díky svému akustickému nástrojovému obsazení absolvovala i mnoho pouličních koncertů. V roce 2002 vyrážejí Retire tes doigt na turné do Polska a odehrají také několik koncertů v České republice. V dalších letech skupina koncertuje ve Španělsku, Velké Británii, Belgii, Švýcarsku, Německu a dalších evropských zemích. Jejich první album Bingo promo natáčené v letech 2002 – 2004 vydal francouzský label Irfan v letošním roce.

  Le Vaurien
  Yogurt

  Vstupné : 120 Kč
  Studentské : 90 Kč

  www.retiretesdoigts.net

  RETIRE TES DOIGTS

2. duben 2005 v 19 hod.
 • DIVADLO SKLEP - Piš, Kafka, piš

  Představení Piš Kafka, piš je originální, mnohachuťovou zavářkou autorů inspirovanou známými i neznámými díly Franze Kafky, dramatickými situacemi popsanými v jeho Denících či vzpomínkami životopisce. Vše aromatizováno výňatky z milostných dopisů Felice či Mileně. Autory jsou s Divadlem Sklep spojení Monika Načeva , Lenka Vychodilová , Jan Slovák a David Vávra . Není to ale představení Divadla Sklep, další z řady legrácek, ale seriózní pokus zahrát Kafku jinak než jako smutného vizionáře existenciálních průserů lidstva, nejpopulárnějšího literáta odcizení. Vychází (nejen) ze svědectví, že Kafka chápal povídku Proměna jako veselou historku. Smál se při jejím předčítání a Řehoře Samsu považoval za pitomce, jemuž se stala ta blbá nehoda, že se proměnil v brouka.
  Melange celého představení je kolorována jednak lyrickými písněmi či burácením ochozů, jednak valícím se rytmem zvuků. Její esprit se skrývá jak v miniaturní rekvizitě, tak ve fyzickém zápase.
  Někdy neradostná zpráva o světě není autory pojímána trudnomyslně, dle obvyklých cliché, ale má střih kdysi Kafkou zamýšlené absurdní grotesky.

  Čtveřice autorů, herců, je provázána letitým členstvím v divadle Sklep. Kafkou byla oslovena před domkem v Plané nad Lužnicí, kde Kafka též kdysi pobýval. Ráznou pobídkou ke vzniku představení však byl až odlitek skizzy jezdecké sochy Franze Kafky, který do prázdného konceptu scénáře vypálil první obrys geniální hubené postavy.Tento odlitek, snad ne náhodou, vypadl z kabelky paní Mališové v café Kaaba, kde byl nalezen. Samo představení pak vznikalo během zimy a jara roku 2004 v pražských kavárnách, ve ville a divadle na Dobešce, v rodinných domcích vísek Žalov a Vysoký Újezd a ve víkendovém stavení ve Štítném.


  Vstupné: 100 Kč
  www.piskafkapis.cz

  DIVADLO SKLEP - Piš, Kafka, piš


6. duben 2005 ve 20 hod.
 • S´AIGHT QUINTET (CZ/Slovensko)

  Beata Hlavenková – piano, Fender Rhodes
  Patrik Hlavenka – kytara
  Jaromír Honzák – kontrabas
  Dano Šoltis – bicí
  Rostislav Fraš – alt a tenorsaxofon

  Pilířem základní sestavy S'aight (S'aight v slangu amerických černochů znamená výraz "That's all right") jsou kytarista Patrik Hlavenka a klavíristka Beata Hlavenková, kteří letos absolvovali jazzovou kompozici a aranžmá na americké University of Massachusetts. Patrik Hlavenka si prošel hlavně jazzovou průpravou, Beata studovala klasickou skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a jazzové improvizaci a interpretaci se začala věnovat až v hlavním městě.
  Myšlenka vytvořit hudební seskupení "S´aight" se v hlavách jejích protagonistů zrodila v létě roku 2003. Tehdy se spolu měli opět možnost setkat Beata a Patrik Hlavenkovi, kontrabasista Jaromír Honzák (J. Honzák Quintet, David Dorůžka trio, Iva Bittová a Čikori, Visit of Music atd.) a slovenský bubeník Dano Šoltis (Vertigo Quintet, 4Elements, Yvonne Sanchez). Jejich dvoudenní koncert v pražském jazzovém klubu Agharta ukázal, že se nejedná jen o jednu z mnoha hudebních aktivit, které tito hudebníci mají. Byl to prvotní impuls pro vznik dlouhodobější spolupráce, která v červnu 2004 vyústila v realizaci společné CD nahrávky. K učinkování v projektu byl přizván také vynikající saxofonista Rostislav Fraš .
  Hudba S'aight je neotřelá, skladebně pestrá, a z tuzemských vod autorské jazzové hudby výrazně vyčnívající. Při poslechu této hudby se proplétáme rozmanitostí hudebních stylů počínaje tradičním bebopem až po moderní prvky energického jungle a drum 'n bass. Celkové vyznění, které lze zařadit do oblasti moderního elektroakustického jazzu, působí svěže a neskonale kompaktně. Podíváme-li se na projekt z perspektivy interpretů je zřejmé, že se zde sešly výrazné osobnosti, jejichž hudební aktivity sahají daleko za rámec jazzu. Všichni zúčastnění hudebníci patří mezi českou jazzovou špičku a ovlivňují zásadním způsobem dění na pražské jazzové scéně.

  Blue S
  Beginning Of The System


  Vstupné: 90 Kč
  www.bp-music.com

  S´AIGHT

9. duben 2005 ve 20 hod.
 • NSANGO MALAMU (Kongo)

  Nsango Malamu znamená v jazyce lingala Dobrá zpráva. Zároveň je to název jedinečného seskupení zpěváků a hudebníků, které v Čechách nemá obdoby. Členové této skupiny pocházejí z afrického Konga a v současné době žijí a vystupují v České republice. Specializují se na africkou duchovní hudbu, tzn. gospely a duchovní písně inspirované tradiční či folklórní hudbou své mateřské země (Kongo, jak známo, je hudební africkou velmocí, která inspirovala mnohé umělce z celého světa!). Zpěváci zároveň hrají na nejrůznější druhy afrických bubnů. Kromě nich rozezní také u nás neznámý hudební drnkací nástroj esanzo . Nsango Malamu bývá často hostem různých festivalů, hrají však také v kostelích a na svatbách.

  Koncert pořádá Alliance Francaise ve spolupráci s Divadlem 29.


13 - 17. duben 2005

13. duben 2005 ve 20 hod.
 • ENVOI - CTIRAD A ŠÁRKA

  operace o pěti dějstvích
  světlo, zvuk, tanec a vůně : Envoi

  Ctirad:
  Praktická výzbroj: Do výzbroje dokonalé milenky patří 1) kartáček na zuby, 2) tuba s vaselinou (dobře uzavřená), 3) tucet papírových kapesníků. Ženě, která si již na partnera zvykla, postačí kartáček na zuby. Jde-li však o premiéru, je lépe, má-li u sebe úplnou výzbroj.
  Šárka:
  Přijímám tuto roli a zavazuji se provést umělecký výkon ve výhradní době, osobně v čase a místě stanoveném touto smlouvou.
  Producent :
  Poznejte svou světovou půlnoc!

  Vstupné: 80 Kč

  ENVOI


14. duben 2005 v 19 hod.
 • VERONIKA ŠVÁBOVÁ - Noise
  ONDŘEJ LIPOVSKÝ
  - Co jí malá ryba ?

  2 tanečně divadelní představeni v jednom večeru.

  Veronika Švábová : Noise

  koncepce a výroba zvukových snímačů: Tomáš Procházka
  světla a výroba světelných čidel: Jakub Hybler
  tanec, zpěv, zvuk: Veronika Švábová

  Jevištní Lo-Fi : Pomocí zvukových snímačů a optických čidel je tanečnice spojena přímo s prostorem. Pohyb vyvolává zvukové a světelné změny, a tak vzniká hra tří na sobě závislých prvků : tanec zvuků a světel.


  Ondřej Lipovský : Co jí malá ryba?

  Autor a performer: Ondřej Lipovský

  Kolik síly ke skoku je v jednom samotném člověku? Díval ses někdy na kobylku? Umí doskočit tak překvapivě daleko, že může jen s větší pravděpodobností očekávat, že ji nějaký malý chlapec chytí a sváže nití, takže nebude moci ani vstát ze země .

  Vstupné: 80 Kč
  www.ctyridny.cz
  www.alfredvedvore.cz


15. duben 2005 v 19 hod.
 • DEN DNA

  Den DNA bude obnášet chřest desky Písně ode Dna, vernisáž obrázků Jirky Maňáska (přítele všech dětí), představení Dr. Kraus, raut, D.J. Mateřídouška a výběr starších i novějších představení, promítány budou DNOKlipy a DNOFilmy. Není vyloučena jakákoli premiéra nebo derniéra, případně obojí zároveň.

  Vstupné: 80 Kč
  www.divadlo.cz/dno

  DNO - Dr. Kraus

17. duben 2005 v 15 hod.
 • STAGE CODE - TRAMTÁRIE  - dobrodružná cesta za tajemstvím

  Představení pro děti od 3 (do 103) let

  vytvořili a hrají : Eva Pospíšilová, Philipp Schenker, Daniela Voráčková
  režie : Viktorie Čermáková  
  hudba : Jeník Burian
  výtvarná spolupráce : Šárka Havlíčková
  představení podpořili : Hlavní město Praha, MOTUS o.s.

  Zvědavý kluk Vrtík, fňukavá Bambulka a přísná Motorka se rozhodnou najít tajemnou Tramtárii. Musí přes vodu, letadlem nebo sníst kouzelný dort? Cestou zapomenou na hádky až najdou hvězdu co vypadla čápovi ze zobáku. Dobrodružný příběh dá dohromady nové kamarády a konec cesty všechny překvapí.

  Vstupné: 60 Kč

17. duben 2005 v 19 hod.
 • NATURA MORTA

  Scénář a režie: Jan Komárek
  Výprava: Julie Fox
  Hraje: Pavel Vangeli

  N.M. je sólové představení, které výtvarně vychází z fascinace symbolickými obrazy starých vlámských zátiší, kde je život přírody zastaven v pohybu. Rozehráváme tento obraz a konfrontujeme živého herce s Lebkou, která posměšně komentuje jeho vize. Střídáme intimní výpověď ve formě básně s ironií, hru se slovy s magickými momenty oživení obrazu. Je to představení světel a stínů, zvuků a hudby, osamělých zapadlých slov, vynořujících v nás vzpomínky z dětství. Unikáme do světa představ a iluzí od věčného stereotypu skutečnosti, uzavíráme se v rámu, ale život stále víc proniká do našeho obrazu. A věci pozvolna svůj rám opouštějí.

  NATURA MORTA

17. duben 2005 ve 20.30 hod.
 • BRABENEC-KARAFIÁT-KOMÁREK - Mraky se vaří

  Vratislav Brabenec - tenor sax, alt sax a texty
  Pepa Karafiát (Joe Carnation) - el. kytara
  Jan Komárek (John Little Mosquito) - přeladěná kytara

  Hudebně ztvárněné texty Vratislava Brabence - člena (již zcela legendární kapely) The Plastic People of the Universe v improvizovaném večeru. Musíte vidět a slyšet rychlé prsty a vynalézavou kytaru Joe Karafiáta, která vám rozvibruje útroby a vyžene z těla ledvinové kamínky! Obdivuhodné rytmické zvraty a prapodivné zvuky, které vyloudí Jan - Mosquito Komárek při úderech tyčkou do strun své skvěle podladěné kytary! (poslední a první CD: "Konec léta" r. 1999 )

  Vstupné na Natura morta + B-K-K 100 Kč

20. duben 2005 ve 20 hod.
 • FRANTIŠEK UHLÍŘ TRIO (CZ/Chorvatsko)

  František Uhlíř – kontrabas
  Darko Jurkovič – el. kytara
  Jaromír Helešic – bicí

  Jazzové trio českého kontrabasisty Františka Uhlíře, chorvatského kytaristy Darko Jurkoviče a bubeníka Jaromíra Helešice patří k předním souborům nejen na české scéně, ale i v kontextu evropského jazzového dění. Hlavní devizou tria je vedle vynikající rytmiky především fenomenální kytarová hra Darko Jurkoviče, který je považován za jednoho z nejoriginálnějších hráčů používajících techniku „two hands tapping“. Repertoár tria, je složen z vlastních skladeb, jazzových standartů, filmových melodiích a skladeb vycházejících z tradic bluesové hudby. Trio vystoupí v Divadle 29 v rámci svého evropského turné po Německu, Švýcarsku a České republice.

  Darko Jurkovič (1965)
  Pochází z chorvatské Rijeky, kde také v současné době žije. Jeho vzory a inspirací mu byli jak vynikající jazzoví instrumentalisté jako Ch. Parker a K. Jarrett tak i významní kytaristé P. Metheny, J. Scofield a zejména Steve Jordan proslulý kytarovou technikou “two hands tapping“. Tato kytarová technika připomíná hru na klavír, kdy se člověk strun na kytarovém hmatníku dotýká oběma rukama, tak jako by hrál na klavír.Tím se otvírá možnost hrát jednou rukou melodii a druhou rukou akordy s basovými linkami. Jurkovič tuto techniku převzal a za 15 let se vypracoval mezi světovou špičku v tappingové hře na kytaru.

  František Uhlíř (1950)
  F. Uhlíř je považován za jednoho z nejlepších českých kontrabasistů, patřící ke generaci hráčů ve světě označované jako „česká kontrabasová škola“ (Miroslav Vitouš, George Mraz). Po absolutoriu Státní konzervatoře v Brně přesídlil do Prahy, kde se stal vyhledávaným spoluhráčem předních jazzových osobností a skupin ( K. Velebný , E. Viklický , L. Deczi , J. Stivín , R. Dašek , K.Růžička , J. Koubková , Barok Jazz Q atd.). Spolupracoval také s mnoha světovými a evropskými skupinami a interprety (D. Weckl, J. Newman, B. Bailey, T. Curson, S. Costanzo, S. Hamilton, S. Nistico, D. Gojkovič, F. Ambrosetti, D. Moccia atd.). Roku 1987 založil vlastní skupinu „ František Uhlíř Team“. Uhlíř koncertoval na festivalech po celé Evropě, v Izraeli, a Kanadě.

  Jaromír Helešic (1947)
  Od konce 60 let působil v různých jazzových formacích (Jazz Half Sextet,Jazz Nova) než zakotvil ve skupině Jazz Sanatorium kontrabasisty Luďka Hulana . V 70. letech se stal Jaromír Helešic jedním z  nejžádanějších hráčů na bicí nástroje u nás (Impuls, Energit L.Andršta, Jazz Q M.Kratochvíla, Pražský Big Band, Milan Svoboda Q, R.Dašek Trio atd.). Jaromír Helešic vystupoval s různými hudebnímy projekty po celé Evropě, Indii a v zámoří.

  www.volny.cz/uhlir.f
  Vstupné: 100 Kč

  FRANTIŠEK UHLÍŘ TRIO

23. duben 2005 ve 20 hod.
 • LIVE.ELECTRONIC.SESSION

  Mitchell Akiyama (CA)
  aMute
  (BE)
  Arden
  (CA/BE)

  Na Live.Electronic.Session se v rámci evropského turné představí tři projekty spřízněné s kanadskou značkou Intr_Version : kanadský hudebník a videoartista Mitchell Akiyama patřící ke světové špičce v oblasti live electronics, belgický projekt na pomezí post-rocku a experimentální elektroniky aMute a volné improvizační seskupení Arden.

  Mitchell Akiyama
  Kanadský hudebník a videoartista, který ve svých zvukových kompozicích kombinuje klasické nástroje (kytara, piano, smyčce ), jež v reálném čase digitálně manipuluje a dekonstruuje, a rytmické textury složené z drobných zvukových útržků, praskanců a šumů často vzniklých chybami software čí jiných audio zařízení (tzv. „glitch“). Jeho živá vystoupení se díky propojení akustických nástrojů a moderního software („live sampling“) dají označit za ukázkový příklad „live electronics“.
  Akiyama vydal již několik alb na renomovaných značkách jako Raster-Noton nebo Alien8 Recordings a sám je majitelem labelu Intr_Version , kde vydávají například projekty Deadbeat , The Beans anebo Thomas Jirku . Mimo svého sólového vystupování působí společně s americkým hudebníkem Joshua Treble v projektu Désormais . Jeho poslední albový počin má název If Night Is A Weed And Day Grows Less a vyšel v roce 2004 na bruselské značce Sub-Rosa .

  aMute
  Zakladatel tohoto projektu Belgičan Jérôme Deuson se již sólově minulý rok představil v pražském cafe Alternatiff, kde nadchl publikum směsí elektronických poruchových ploch a emotivních kytarových nálad na pomezí post-rocku a experimentální elektroniky. Na základě jeho velmi kladně přijatého debutového alba A Hundred Dry Trees vydaného právě na značce Intr_Version , začal Deuson spolupracovat s dalšími hudebníky a v současné době připravuje nové album, na kterém ho doplní Stephan Fedele na bicí a Jean François Brohée na violu. Hudebně se jejich tvorba blíží klidnějším polohám projektů jako Tarentel , Mogwai , Labradford či Tortoise . V rámci turné Intr_Version aMute vystoupí jako duo ve složeni Deuson + Fedele.

  Arden
  Všichni tři hudebníci se nakonec setkají při společné elektronicko-akustické improvizaci, při které jako „half-band“ představí volné improvizační seskupení Arden, které letos v dubnu vydává své první album s názvem Conceal. Na nahrávce se kromě Akiyamy, Deusona a Fedeleho podílí další 4 hudebníci a vychází na belgickém labelu Stilll .

  Mitchell Akiyama - Fall Away Fall Away
  Mitchell Akiyama - With Hope That (for Steve Reich)
  aMute - Let It Go Swirling
  Arden - Grafted Guitars of Unopened Train Doors

  www.intr-version.com
  www.amute.net
  www.muteme.cz

  Vstupné: 100 Kč


  LIVE.ELECTRONIC.SESSION


27. duben 2005 ve 20 hod.
 • RIDINA AHMED - Hlasokraj
  JEROME DESIGAUD
  (F)

  Zpěv, sampler: Ridina Ahmed
  Kamera: Jakub Šimůnek , Iveta Kratochvílová , Adéla Svobodová
  Střih: Šárka Sklenářová
  Návrh a realizace kostýmu: Lenka Kohoutová

  Představení Hlasokraj je čistě vokální koncert s projekcí, živé vystoupení propojující hlas s filmovým obrazem. Je to hledání zvukové podoby české krajiny, jejich barev a křivek.
  Zážitky z putování krajinou, která nás obklopuje, jsou sice do určité míry subjektivní, ale přesto je svým způsobem sdílíme my všichni, kdo žijeme v prostředí lesu, kopců, polí a božích muk. Hlasokraj je koncipován jako výlet, procházka krajinou s jednotlivými zastaveními - v poli, na kopci, v lese, v dešti.
  Ridina Ahmed pracuje se samplerem, který umožňuje vytvářet v reálném čase smyčky hlasu a vrstvit je. Vznikají tak spirálovitě se rozvíjející vokální skladby. Podobně i projekce je spíše než ilustrací krajiny minimalistickou kompozicí. Zpěvačka sice zpívá na scéně, ale není dominantou - za ní je plátno s projekcí. Je postavou procházející krajinou, ale nikoli středobodem dění, spíše poutníkem.

  Představení Hlasokraj získalo ocenění Objev roku 2004 na festivalu Next wave.


  Jérôme Désigaud
  Sólový akustický koncert Jérôma Désigaud z Francie, hráče na dvojitou flétnu satara z Rádžastánu, australské didgeridoo, různé druhy brumlí a mnoho jiných nejen tradičních hudebních nástrojů, vyrobených často muzikantem samým.
  Désigaud se inspiruje tradiční hudbou z Afriky, Indie a Oceánie. Jeho vystoupení jsou z velké časti založena na improvizaci.

  Hlasokraj (ukázka)

  www.wesmir.cz/hlasem
  Vstupné: 90 Kč


  RIDINA AHMED - Hlasokraj

  Program na květen 2005 najdete zde


© Divadlo 29, 2002-2005 | webdesign & web update: Divadlo 29