Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program duben 2004 - anotace

Sobota 3.4. 2004 ve 20 hod.

 • NIK BÄRTSCH & RONIN (Švýcarsko)

  Nik Bärtsch - piano, perkuse
  Kaspar Rast - bicí
  Björn Meyer - baskytara
  Andy Pupato - perkuse

  Nik Bärtsch je pianista, perkusista a skladatel s velmi širokým tvůrčím záběrem, představující nejmladší generaci progresivních švýcarských hudebníků. Ač mladý (ročník 1971), patří již k nepřehlédnutelným postavám evropské nové hudby. Bärtsch rozvíjí řadu pozoruhodných hudebních aktivit: vystupuje sólově, s akustickým kvartetem Mobile, dále pak s "zen-funkovým" triem Ronin s bernským saxofonistou Donem Li, či tibetským flétnistou Nawangem Kechongem. Kromě toho skládá divadelní hudbu a působí také jako pedagog. Bärtschova novátorská hudební estetika vychází z principu dosažení maximálního účinku za použití mninimálních prostředků. Bärtsch ji přirovnává k urbanisticky organizovanému prostoru, kde jsou jako základní stavební prvky použity repetetivní rytmické struktury, které do sebe vzájemně zapadají a proplétají se. Minimálními variacemi intervalů a posuny tempa vzniká velmi dynamická a až extaticky expresivní hudební struktura. Sám Bärtsch ji označuje termínem Ritual Groove Music, což je i název jeho prvního CD. Ideu Ritual Groove Music rozvíjí v různých podobách ve všech svých hudebních projektech, ať už to je kvartet Mobile, který má k rituálnímu pojetí hudby asi nejblíže (viz jejich 36 hodin trvající koncerty), trio Ronin, nebo jeho sólové hraní. Hudba tria Ronin (název převzatý z japonského termínu označujícího osamělého samuraje) konzistentně navazuje na Bärtschovu, výše popsanou, estetickou vizi. V tvorbě Ronin se znásobuje celá řada vlivů a prolínají se v ní prvky rozdílných hudebních světů jako je jazz, funk, moderní vážná hudba, minimal, ambient a drum and bass, stejně jako hudba japonského divadla nó. Navzdory přísně organizované kompoziční struktuře a instrumentální preciznosti, hraje v hudbě Ronin důležitou roli rovněž improvizace. Nicméně všechny tyto vlivy nejsou pouhou fúzí či crossoverem postmoderního střihu, ale velmi originálním a konzistentním projevem, vytvářejícím zcela nový hudební styl.

  WORKSHOP S NIKEM BÄRTSCHEM
  Workshop s Nikem Bärtschem bude probíhat v Divadle 29 od 16.00 do cca 18.00. N. Bärtsch nejprve vysvětlí filosofii a principy své hudby. Současně ukáže různé techniky práce s minimálními groovy, nutné pro hraní této hudby. Na závěr by N. Bärtsch rád provedl některou ze svých skladeb společně s účastníky workshopu. Workshop je otevřen všem zájemcům, tedy jak hudebníkům tak i nehudebníkům. V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky. Workshop je zdarma.


  NIK BÄRTSCH & RONIN

  Vstupné: 120 Kč
  Odkaz: www.nikbaertsch.com


  Modul 8 9 III
  Track 3

Sobota 6.4. 2004 v 19.30 hod.
 • Alliance Francaise Pardubice uvádí: Láska po česku a po francouzsku
  (dvě komorní divadelní představení)

  Stéphane Poignant: Svatý Valentýn - diktatura lásky
  Hodinové představení přizpůsobené českému publiku, které popisuje situace z českých ulic a barů. Jedinou postavou je ďáblík, který s radostí příkazuje lidem milovat nebo nenávidět, až do chvíle, kdy se sám nechá nachytat.
  Mensch und trauma (M.U.T): 2v1 (výhodné balení)
  Jak sbalit muže/ženu? Během tohoto večera naleznete odpovědi na všechny otázky, které jste se neodvážili položit před tím, než jste začali někoho balit. Rady, opravdové příběhy, odpovědi.
  Pořádá Alliance Francaise Pardubice

  Vstupné: 50 Kč / Studenti a členové AFP: 30 Kč

Středa 7.4. 2004 ve 20 hod.
 • THE TAPE - BEATLES (USA)
  The Grand Delusion
  The Matter


  Pod názvem Tape Beatles se skrývá autorská dvojice John Heck a Lloyd Dunn - američtí filmaři žijící již řadu let v Praze. Jejich společná tvůrčí práce se nese ve znamení tzv. "epanded cinema" - experimentálního filmu s politicky a společensky angažovaným podtextem. Tape Beatles při svých živých projekcích (možná by bylo vhodnější označit je za filmové performance) používají techniku PolyVision. Tuto metodu začal poprvé využívat francouzský filmař z éry němého filmu Ábel Gance, který asi o 30 let dříve předznamenal dnešní širokoúhlé formáty. V pojetí Tape Beatles spočívá tato technologie v paralelní projekci ze tří 16mm promítaček na jedno plátno. Součástí projekce je samplovaná autorská hudba. Jako materiál pro své filmové koláže využívají Tape Beatles (už sám doslovně přeložený název "páskoví brouci" lecos napovídá) nejrůznější archívní filmové materiály rozličného původu, jako jsou sekvence instruktážních filmů a reklam, útržky z dokumentárních a hraných filmů atd. Pomocí této "zastaralé" technologie vytváří Tape Beatles pečlivě kontrolované panorama pohyblivých obrazů a zvuku, skládající se v nový celek se zcela jiným obsahem a vyzněním. Tvorba Tape Beatles byla představena na řadě festivalů a samostatných projekcích na mnoha místech téměř po celém světě.
  The Grand Delusion (Velký přelud, 16mm, 32min.,1994)
  "The Grand Delusion" je jednoznačný komentář k první válce v Perském zálivu (1990) a jako takový se vztahuje k tématům jako jsou propaganda, vymývání mozků a šovinismus. Dílo nejen odsuzuje válku a myšlení, které ji připravuje, ale také navozuje diskurz široké škály společenských institucí včetně vlády, médií a rodiny, jež přispívají k myšlenkovým konstrukcím, přiijímajícím masové násilí jako legitimní projev politické vůle. I po 10 letech od svého vzniku zůstává The Grand Delusion významným uměleckým dílem společenské kritiky.
  The Matter (Hmota, 16mm, 36min., 1998)
  Druhý z filmů, který Tape Beatles v rámci svého večera v Divadle 29 odpromítají, postihuje problematiku lidského přizpůsobování se technologiím a konzumnímu způsobu života.
  Tato projekce je pořádána v rámci nového projektu Divadla 29 - Filmconnexion. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci.

  Vstupné: 70 Kč
  Odkaz: pwp.detritus.net

  THE TAPE - BEATLES

Sobota 10.4. 2004 ve 20 hod.
 • MIOU-MIOU
  E PERICOLOSO SPORGERSI

  Mazlivá hudba pro ozbrojené květiny + přímý přenos z přistání první kočky na Měsíci + jedinečné setkání papa Gainsbourga se Stereolab během slavnosti rajčat + Muž a žena po 38 letech = French Disko & Pop expérimentale á la Miou-Miou.

  Alternativně-popová kapela Miou-Miou pojmenovaná podle femme fatale francouzského filmu 70.let, si na křest svého debutového minialba 6 chants pour les chats (natočeného během loňského léta v Divadle 29) připravila hned několik specialitek: originální úpravu pódia, videoprojekci, uvedení videoklipu skladby Rendre temps a playlist sestavený právě jen pro tuhle příležitost. Kromě skladeb z EP uslyšíte v koncertní premiéře také zcela nové písničky. Jako host Miou Miou se představí Vendulka Šepsová, zpěvačka skupiny E Pericoloso Sporgersi, které bude patřit druhá část večera.

  E pericoloso sporgersi - ruský hardcore s provensálským kořením. Propojení čtyř světových stran. Římská šansoniérka Vendu Sepsoletti, pařížský multiinstrumentalista Mathieu Gepardieu, kytarista Rizhiy Konopatoy, klarinetistka Varvara Konopataya (archangelské punkdoomkové hvězdy kapely TanGOGOLaja) a norský bubeník Hermann "Whiteheadson" (na klávesy doprovázel hokejové utkání Norsko - Kazachstán na olympiádě v Lillehammeru).

  Chaque jour

  Vstupné: 60 Kč
  Odkazy: www.miou-miou.cz
  , www.divadlo.cz/dno

  MIOU-MIOU

16 - 18.4. 2004
 • MADODAFEST 2004

  Druhý ročník festivalu, mapujícího nejrůznější podoby, možnosti a přesahy pohybu na scéně i mimo ni…
  Pořádá občanské sdružení Terra Madoda.

  Pátek 16. 4.
  19.00

  TEATR NOVOGO FRONTA: DIAS DE LAS NOCHES
  Legendární mezinárodní divadelní soubor, který svým extrémně fyzickým pojetím divadla oslovil diváky z celé Evropy. TNF byl založen v roce 1993 v Petrohradě, od roku 1994 sídlí v Praze. Jejich první práce vycházely z experimentu na poli vztahu mezi tělem umělce - jediného materiálu užívaného umělcem - a prostorem kolem něj. Představení souboru, v němž se vystřídali umělci z ČR, Japonska, Ruska, Kanady, Itálie a Německa, byla oceněna na mnoha evropských mezinárodních festivalech.
  Dias de la noches mělo premiéru vloni v Národním divadle v Minsku. Příběh se odehrává během jednoho večera v laciném zábavním podniku v Buenos Aires roku 1974. Dva herci Arkadij Ivanov a Momik Burman, kteří emigrovali ze Sovětského svazu se těžko vyrovnávají se skutečností, že se již nikdy nevrátí zpátky domů. V argentiských ulicích se pomalu schyluje k vojenskému převratu a Arkadij s Momikem jsou vyděšeni anonymním telefonátem, ve kterém se dozvídají, že jejich emigrace do Argentiny nevznikla z jejich svobodného rozhodnutí. Minulost se jim začíná měnit před očima a oni zjišťují, že je již příliš pozdě tuto změnu zastavit. Vše vypadá jako zlý sen, ze kterého se jednou probudí, nebýt představení, které právě teď musí odehrát. Ale pro koho vlastně hrají?
  Odkaz: www.tnf.cz

  20.30
  Fireshow, ohně a žongléři
  Ukázky žonglování s ohni a jinými žonglérskými pomůckami pod otevřeným nebem.

  21.00
  AGATA KRISTI VTOROJ FRONT
  Tato skupina byla jako revival ruského rockového zázraku Agata Kristi založena roku 2000. Od té doby se jí nedaří oprostit se od převzatých expresivně laděných písní, s nimiž se její členové cítí být spřízněni a snaží se o jejich předání dále. V její dosavadní kariéře jsou dva důležité mezníky: vystoupili před opravdovou skupinou Agata Kristi v Praze a hlavně s ní hráli na moskevském stadionu v Lužnikach na jednom pódiu. Na tento koncert přišlo přibližně 6500 diváků. Které české kapele se něco takového podařilo?

  Vstupné na celý večer: 90 Kč

  Sobota 17. 4.
  17.00

  PETR NIKL
  Petr Nikl je znám především jako výtvarník (laureát ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1995) a člen skupiny Tvrdohlaví. Zde, v blízkosti hnutí Pražské 5, a ve spolubytí s Jaroslavem Rónou a Františkem Skálou je možné najít počátky jeho divadelní tvorby (od poloviny 80. let realizované pod názvem osobního divadélka Mehedaha). Hlavním impulsem Niklovy tvorby je hra a potěšení z obrazotvornosti. Nejčastějším projevem jsou vizuální féerie, dále balety, skeče, grotesky, písně, absurdity, melodramy materiálové alchymie a jiné hrátky. Jedinečnou realizací těchto principů byla Niklem koncipovaná výstava Hnízda her v pražském Rudolfinu v roce 2000.

  PÁNSKÉ PĚVECKÉ SDRUŽENÍ EXTRÉMNÍHO FOLKLÓRU KRÁSA
  SESTRY MEDVĚDY

  Mnimální, perfektně secvičený tanec trochu připomínající sokolské sestavy, originální pseudo-folklórní kostýmy a roztomile, mnohdy s nádechem mírné infantility, podané písně… Ano, přijíždí Pánské pěvecké sdružení extrémního folklóru Krása s novým programem starých odrhovaček, táhlých norských pohřebních písní a osmanských rekrutských smutének. A aby se pánům nestýskalo, přivezou si sebou tentokrát i hosty: hudebně recitační tělísko "Sestry Medvědy" z brněnského Hadivadla, které vystoupí v části pořadu nazvané "Faun a Flór uvádějí". Duo zvláštních dam objevených na nádraží v Bielsko Bala předvede pásmo roztržitých spirituálů a remaků nepříliš známých hitů polských hippies. Co nás čeká, těžko popsat. Připravme se však na pořádnou kulturní desinfekci.

  DIVADLO DNO
  Tentokrát Vám bude amatérská sekce hradeckého divadla zpříjemňovat chvíle mezi i potom a to zvuky, slovy i svými specielními pohyby.
  www.divadlo.cz/dno

  Vstupenka na odpolední program: 80,-Kč

  21.00
  TRABAND
  Soubor TRABAND vznikl v roce 1995 jako rockové trio v sestavě kytara-basa-bicí. Od jednoduchého rock'n'rollu se Traband postupem času propracoval k písním čerpajících ze širšího hudebního spektra a k bohatšímu nástrojovému složení především z dechových nástrojů. V současné době představuje tento soubor soustředěný kolem multiinstrumentalisty a neobyčejného písničkáře Jardy Svobody to nejosobitější, co lze v České republice slyšet a vidět. Traband pro svou energickou hudební jízdu čerpá nejrůznější pohonné směsi jako je například: taneční hudba všeho druhu, balkánská dechovka, židovský klezmer, argentinské tango, francouzský chanson, kabaretní šlágr, hospodský šraml, jazzový evergreen i rock'n'roll. Na letošní rok chystá Trabant, kromě intenzivního koncertování v Čechách i v zahraničí (nedávno Trabant absolvoval turné v Japonsku), vydání nového live CD.
  www.traband.cz
  Vstupné: 100 Kč


  Neděle 18. 4.
  19.00

  OOFF.OURO (Sardinie)
  Climax/project: "The vision of the world through an instant"
  Projekt N.P.A Officina Ouroboros vznikl před čtyřmi lety na Sardinii jako nezávislé sdružení, které se chtělo zabývat divadlem, performancí, organizováním festivalů a workshopů a to vše na základě ideje Úrobora - mytického zvířete podobného hadu, který požírá svůj vlastní ocas. OOFF.OURO je skupina sardinských umělců (Alessandro Carboni a Danilo Casti), která pracuje na poli experimentálního divadla, tanečního pohybu, zvuku a videoobrazu, které se snaží rozvíjet nejrůznějšími směry. "Materiálem" pro jejich práci, je lidská existence v prostoru současné společnosti. Momentálně sídlí ve Wroclavi, kde vzniká i poslední jejich projekt s názvem Climax.

  www.ooffouro.org
  Vstupné: 60 Kč

  Permanentka na celý Madodafest: 200,-Kč


Středa 21.4. 2004 ve 20 hod.

 • DAVID DORŮŽKA TRIO
  David Dorůžka - el. kytara
  Jaromír Honzák - kontrabas
  Jiří Slavíček - bicí

  Další z koncertů z projektu Jazzconnexion v Divadle 29. Trio hudebníků vystoupí na naší scéně v rámci série koncertů doprovázejících vydání debutové desky Davida Dorůžky Hidden Paths, vydané loni v New Yorku. V USA na desce spolupracovali kontrabasista Massimo Biolcati a bubeník Kendrick Scoty. Pro účely tuzemského koncertního turné Dorůžka však oživil svoje pražské trio spolu s basistou Jaromírem Honzákem a bubeníkem Jiřím Slavíčkem. Nová deska stejně jako kocertní program obsahuje převážně Dorůžkovy vlastní skladby, jazzové standardy v nových úpravách, ale třeba i píseň od Björk z Trierova filmu Tanec v temnotách.
  David Dorůžka (ročník 1980) začal s hrou na kytaru v deseti letech a od čtrnácti let účinkuje na české jazzové scéně. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společností udělena cena "Talent roku". V letech 1999 až 2002 žil Dorůžka v Bostonu, kde studoval na prestižní Berklee College of Music. Berklee udělila Dorůžkovi několik ocenění, např. Wayne Shorter Award a Jimi Hendrix Award. V létě 2000 se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektorem byl mimo jiné i Herbie Hancock. Dorůžka byl do tohoto kurzu vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. Po dokončení studií přesídlil do New Yorku. Účinkoval na významných festivalech v USA, Kanadě a v mnoha evropských zemích.
  Jaromír Honzák je jedním z nejuznávanějších českých kontrabasistů a jazzových hudebníků. Působí na pražské jazzové scéně od 80. let. Hrál postupně téměř se všemi významnými představiteli českého moderního jazzu a s celou řadou zahraničních hudebníků (Wilson, Hardman, Friedman, Praskin, Namyslowski a další). Spolupracoval např. s Karlem Růžičkou, Ivou Bittovou, East Quartetem, Vladimírem Václavkem, s Divadlem Vizita Jaroslava Duška atd. Vedle toho nahrál také tři vlastní CD se svým mezinárodním kvintetem. Druhé z nich s názvem Earth Life bylo vyhodnoceno jako nejlepší česká jazzová nahrávka roku 2000.
  Jiří Slavíček je jedním ze zakládajících členů skupiny The Four. V současnosti hraje pravidelně se zpěvačkou Yvonne Sanchez, s triem Roberta Balzara a s projektem Illustratosphere Dana Bárty.
  Vstupné: 90 Kč

  Odkaz: www.praguejazz.cz

  DAVID DORŮŽKA TRIO

Sobota 24.4. 2004 ve 20 hod.

 • PALINCKX (Holandsko)

  Han Buhrs - zpěv
  Jacques Palinckx - el. kytara
  Bert Palinckx - kontrabas, baskytara
  DJ Donotask - gramofony, elektronika
  Alan Purves - bicí, perkuse

  Máte příležitost napravit, co jste promeškali! A to se zase tak často nestává. Nizozemská skupina Palinckx, bezesporu jedno z největších překvapení loňské jarní sezóny, totiž dodržela svůj slib: téměř přesně po roce se vrací do Divadla 29. Hudba této formace patří rozhodně k tomu nejzajímavějšímu, co lze ze současné evropské progresivní hudby slyšet. Tvorba Palinckx představuje fenomén vzpírající se jakémukoliv žánrovému zařazení. Jejich stylová a žánrová "promiskuita" nezná hranic. Za své inspirační zdroje uvádějí mimo jiné Jimiho Hendrixe, Franka Zappu, Samanthu Fox, Beatles, Motorhead, L. van Beethovena, Henryho Rollinse, P. I. Čajkovského, The Residents, Napalm Death, Mahavishnu Orchestra, G. F. Händela či Kraftwerk. V případě Palinckx však v žádném případě nejde o běžný crossover, ale o zcela nezvyklou a jen stěží popsatelnou symbiózu jdoucí napříč časem a prostorem. Palinckx o své tvorbě tvrdí, že jde o břitké koláže, groteskní psychedelii, preparovaný heavy metal, noise či nervní šanson. Poslech jejich produkce nutně promění vaše vnímání: všechno je jasné a všechno může být i jinak. Posluchači se stávají restaurátory a vytvářejí ve své duši zcela neznámé mozaiky z poznaných i nepoznaných oblastí.
  Jejich koncerty bývají na jedné straně nabity emocemi, na druhé straně plny humoru. Zvláště frontman, hlasový ekvilibrista Han Buhrs (člen The Ex) a hlavní tvůrčí duch souboru, extravagantní kytarista Jacques Palinckx, svými výkony nenechají chladnými ani ty posluchače, kteří předem netuší, co od těchto světoznámých Nizozemců, mohou očekávat. Snad každý z návštěvníků loňského koncertu vám zajisté potvrdí, že Palinckx není jen hudba, ale také performance, řízený šok, životní postoj, inspirativní setkání s lidmi, kteří ani náhodou nerezignovali na vlastní hledání bez ohledu na obvykle přijímané hranice. "Kdyby tahle hudba byla určena na prodej, tak by určitě zněla jinak. Tohle je ta nejzazší hranice, jak dělat skutečně osobní hudbu, a přitom mít možnost ji prezentovat před posluchači". Tak zní vlastní hodnocení z úst Hana Buhrse. Hutnou ilustrativní ukázku jejich bizarně kouzelných, provokujících hudebních mutací z jejich tří posledních desek - Its Frontal Dog, Momentum & Wag a Henry, The Triumvirate - naleznete na našem promo CD. Pardubický koncert Palinckx, první z jejich letošního evropského turné (bude zakončeno koncem května v Bělehradě) je rozhodně akcí, kterou byste si neměli nechat ujít.

  Mental Castle Track

  Vstupné 120 Kč
  Odkaz: www.palinckx.nl

  PALINCKX

  Program na květen 2004 najdete
  zde

 
© Divadlo 29, 2002-04 | webdesign & web update: 4004