Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program duben 2003 - anotace

Středa 2. 4. ve 20.00 hod.

 • GARAGE
  Koncert francouzské rockové skupiny z jihozápadní Francie. Pořádá Alliance Francaise v rámci festivalu francouzské kulturní dny "Bienvenue Pardubice".

Sobota 5. 4. v 19.00 hod.
 • RADEK KRAMPL / PETR DVORSKÝ

  Komorní jazzové duo kontrabasisty P. Dvorského a vibrafonisty R. Krampla. Jejich spolupráce začala už před lety v souborech Zeman - Krampl Quartet a Acoustic Set Luboše Andršta. Samotné Duo Krampl -Dvorský vzniklo přibližně na konci roku 1998. Repertoár dua zahrnuje jazzové standardní i původní kompozice s výrazných příklonem k akustické hudbě s prvky soudobé vážné hudby.
  Petr Dvorský absolvoval Jazzovou Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze a soukromě studoval klasickou hru na kontrabas u prof. Jana Kmenta. Na českou jazzovou scénu vstoupil v roce 1990 jako člen debutujícího kvartetu The Four. Soubor zvítězil v mezinárodní soutěži jazzového festivalu v Karlových Varech. Od té doby spolupracoval s mnoha předními českými i zahraničními jazzmany jako např.: Emilem Viklickým, Yvonne Sanchez, Michelem Montanarem, Karlem Růžičkou, Lubošem Andrštem, Sandy Lomax, Markem Vinci, Stevem Lacym a jinými. Několik let po sobě byl nominován v anketě České jazzové společnosti jako talent roku.
  Vibrafonista Radek Krampl je žákem předního evropského vibrafonisty Karla Velebného a v současné době působí jako profesor Konzervatoře J. Ježka v Praze. Roku 1987 stál u zrodu Kontrabandu Milana Svobody a od roku 1992 je členem ASPM Jana Spáleného. V letech 1990-94 byl členem skupiny Jany Koubkové. Dále spolupracoval např. s Jaroslavem Svěceným, Lubošem Andrštem, Františkem Uhlířem atd.

  Odkaz: www.krampl.cz
  Vstupné: 70 Kč

Čtvrtek 10. - Sobota 12. 4.
 • MADODAFEST
  Festival nonverbálního a improvizačniho divadla s trochou hudby a minimem slov
Čtvrtek 10. 4. ve 20.00 hod.
 • STAGE CODE - MUR-MUR (CZ/Švýcarsko)

  Koncepce a interpretace: Daniela Voráčková, Philipp Schenker, Tomáš Procházka
  Hudba: Tomáš Procházka, Paul Stouthamer
  Světelný design: Vladimír Burian
  Představení "Mur-Mur" jsou pootevřená dvířka do tajné klece vlastní mysli. Zhmotnělé absurdní postavy z divokých snů surrealisticky, ale otevřeně zobrazují pravý obsah podvědomí. Každý z nás má svou sbírku vnitřních Já. Jen ve snech se člověk může jako chameleón přeměnit na cokoliv, aby dosáhl svého. Vše tu má svou absurdní logiku. Figurky vnitřního světa hrají Magické divadlo a situace se střídají v neúprosném tempu.
  "Mur-Mur vychází z přesvědčení, že v podvědomí každého člověka přežívá spusta nevyslovených, ukrytých, potlačených postav a osobností, jež prosakují na povrch v divokých snech. Mur-mur oživuje a vizuálně zreálňuje všechna naše neuvědomělá já. Z podvědomí či nevědomí je přivádí do vědomí a atakuje nás jejich explicitním defilé...........Voráčková, Schenker a Procházka pracují metodou bezpříznakového těla, které na sebe pohybem, mimikou, oděvem, maskou, rekvizitou bere všemožné podoby. Mezi šuměním a mumláním mur-mur zachytíme znepokojivé otázky: kdo jsem já?, kdo jsi ty?, kdo se v nás skrývá? Dnes už nikoho nic nepřekvapuje! Ale jedno je jisté: člověk může najít sám sebe. A jedna věc měla, má a bude mít smysl: mezilidský vztah." (Jana Bohutínská, Taneční listy 2/2002)

  Odkaz: www.divadlo.cz/alfredvedvore
  Vstupné: 60 Kč


  STAGE CODE - MUR-MUR

Pátek 11. 4. ve 20.00 hod.
 • MĚSTSKÉ DIVADLO KREPSKO (CZ/FR/Finsko)

  Vystupují: Linnea Happonen (fin), Ondřej Lipovský (cz), Žan Loose (Bosna a Hercegovina), Petr Lorenc (cz), Pierre Nadaud (fr) a Vojta Švejda (cz)
  Krepsko vzniklo jako improvizační těleso se stálým počtem účinkujících, které těží především z totální nesourodosti samotných herců. Krepsko je především situačním divadlem - rozkládá obrazy vznikající na jevišti a štěpí inspiraci jednotlivých hráčů ve vzájemné iracionální reakce, které ústí v absurdní situace. Krepsko situace nejen staví, ale hlavně hledá cesty, jak je bořit. Rozklad či destrukce herecké situace tak otevírá velké pole novým podnětům a přehodnocuje hru samotnou. Krepsko chce divákům kromě poučení a vyprávění nabídnout prostor pro riskantnější cestu k vlastnímu porozumění a potěšení z dívání. Snaží se pro to však hledat formu přinejmenším úsměvnou.
  "Simultánní kompozice se smyslem pro křehkou vzájemnou balanci skupin a jednotlivců, skvělý timing a smysl pro rytmus, antiromantická image, civilizační tiky, absurdita, nakažení filmovou poetikou....... A protože temperamenty, rytmy, energie, pohybové křivky i návyky chování mají jednotliví gagmani odlišné, i jejich vodní slova, elipsy a věty jsou nekonečně rozmanité. Někdo vyprskne mocným proudem, někdo stranou odtuší jedno uplivnutí, někdo procedí drobný čůrek skrz zuby, pocintá se vlastní hatmatilkou, vychrstne druhým do ksichtu vodní řev...Bylo to celkem geniální."
  (Nina Vangeli, Taneční zóna 2/2002)


  MĚSTSKÉ DIVADLO KREPSKO

  Odkaz: www.divadlo.cz/alfredvedvore
  Vstupné: 60 Kč

Sobota 12. 4. od 18.00 hod.

 • ANTONÍN NOVOTNÝ - K čemu je vlastně bílý psí trus

  Židle k posezení, na stěně šupácký kabát, kterým se dá prosmýknout do jiné dimenze, loutka v hezkém saku a čisté košili má jediný úkol - svádět k vylepšení hercova umatlaného zevnějšku. A protože herec neodolá svodům lepšího oděvu, převlékne se a trapnost malého sáčka na lidském těle se odrazí ve smíchu diváků i ve tváři protagonisty. V této metafoře je tajemná stavba celého kusu. Svět jako prostor, jenž děsí nekonečností a zároveň dusí zničující těsnotou. Jednotlivé výstupy jsou oddělovány tmou a tichem. Život jako výstup, život jako stavba. Pohozená loutka s vizáží dementa a nadprůměrnou kebulí zvednuta z podlahy nepříjemně lne k člověku.
  I to může být a nakonec i je naše duše. Má bezdomovec právo přespat v muzeu? Je na tomto světě dost místa pro každého? Je v tomto hrobě dost místa pro všechny? A k čemu vlastně je bílý psí trus?

  RADOMIL UHLÍŘ - Dobrý kohout nikdy nehubne

  Radomil Uhlíř, tento jen obtížně zařaditelný zjev českých pódií, je herec - samorost vybavený přirozeným airbagem, scénárista, svérázný performer, pěvec, básník surrealisticko-dadaistických vizí, moderátor a buldozerní tanečník s citlivou duší. Radomil Uhlíř čas od času vystupuje v Divadle Vizita, hrál ve filmech T. Vorla Kouř, Pražská pětka a Kamenný most, byl zpěvákem skupiny Dvouletá fáma a je kapelníkem Kvartetu Dr. Konopného, jako scénárista a režisér se podílel na celkem 25 rozhlasových hrách atd.

  RADOMIL UHLÍŘ

  MILAN HUGO FORMAN: Učené prase

  Kašpárek se objeví v příběhu Učené prase, inscenovaném a hraném nebratrem bří Formanových, Hugo Formanem. Kašpárek - stejně jako jeho italští a francouzští příbuzní - je často univerzálním sluhou vykazujícím českou statečnost a oddanost: "Pane, já bych pro vás život dal, kdybych věděl, že neumřu!"

  JOSEF ČEČIL

  S harmonikářem a zpěvákem Pepíčkem Čečilem vejdete do světa pražských hospod nejnižší kategorie. Čečil je typická figurka Prahy, oblíbenec Bohumila Hrabala a umělců z jeho okolí (například Ivo Krobota, v jehož libeňských projektech vystupuje). Jako by se vynořil z Hrabalových knih - či ze světa hříšných lidí města pražského - taková je jeho muzika i způsob života. Hraje tulákům, bezdomovcům, ztroskotancům života, opilým hostům libeňských, žižkovských, ale i staroměstských hospod. Jeho fňukna - harmonika - jej doprovází a spolu s ním vypráví historky dnešní doby optikou hašlerovského písničkáře.

  E PERICOLOSO SPORGERSI

  Koncert na závěr večera.

  Vstupné 80 Kč
  Festivalová permanentka 120 Kč
  Festival pořádá občanské sdružení Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za podpory Open society fund Praha.

Neděle 13. 4. od 13.00 do 18.00 hod.
 • Hubert Krejčí
  SEMINÁŘ ZÁKLADŮ POHYBOVÉHO DIVADLA

  Pokračování divadelně pohybového semináře se zaměřením na gestiku, centrum pohybu, "řeč těla", stylizovaný pohyb, komedie dell'arte atp. Seminář je určen pro zájemce o pohybové a alternativní formy divadla nebo uchazeče o studium na DAMU či JAMU. Cvičební úbor s sebou.
  Vstupné: 100 Kč

Úterý 15. 4. ve 20.00 hod.

 • IDA KELAROVÁ & spol.

  Benefiční koncert I. Kelarové a pěveckého sboru složeného z účastníků workshopů vedených I. Kelarovou.
  Pořádá Klub hurá kamarád.

Pátek 18. 4. ve 19.00 hod.

 • VLADIMÍR VÁCLAVEK - sólo
  PAVEL FAJT & LADAKH (CZ/USA)

  Vladimír Václavek

  Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Byl ústřední osobností brněnských skupin Dunaj a E a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodní formace Rale. Spolupracoval s Ivou Bittovou na projektu Bílé inferno a ve skupině Čikori. V současné době působí v česko-německé skupině Klar a v loňském roce založil novou skupinu V.R.M. Jeho sólový program se skládá z nově vytvořených skladeb, směřujících k čistě písňové formě a ze starších kompozic z Václavkova sólového alba "Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj".

  Svlečená v salóně
  Taj, taj
  Za svítání

  Pavel Fajt & Ladakh (CZ/USA)
  Ve skupině Ladakh našel bubeník Pavel Fajt (ex Dunaj, Pluto, I. Bittová) opět novou žánrovou polohu. Projekt Ladakh jde přímo ke kořenům vnímání rytmů jako rituálního zážitku. Hutné a vrstevnaté rytmické spodky doplňuje výrazný "šamanský" zpěv Václava Kořínka alias Vendy Zulu. Koncert je jedním z vystoupení Pavla Fajta a Ladakh v rámci turné k právě vydanému CD, které jeho autoři označují za počítačovou vizi taneční hudby příštích let. V rámci tohoto turné bude Ladakh kromě klávesisty Zdenka Krále doprovázet bubeník Martin Čech (Chorchestr) a jeden skutečně exkluzivní host: americký bubeník a perkusista Hearn Gadbois, který hrál mj. např. s Patti Smith, Yoko Ono nebo Meredith Monk.
  Pokud již u "Drum Treku" Fajt zmiňoval jeho rituální ladění a taneční náladu, pak Ladakh lze považovat za dopracování těchto poloh k dokonalosti. Je to deska méně vrstevnatá a na poslech jednodušší, vývoj, který rytmy jednotlivých skladeb mají, je přímočařejší, předpokládatelnější. Atmosféra nahrávky evokuje více než cokoli jiného pocit z přímé účasti na jakémsi kmenovém rituálu; rovnoměrný podíl na něm má i rytmická hra na hlas a tělo po všech stránkách "přírodního" člověka Václava "Vendy Zulu" Kořínka. (Český rozhlas online)

  LADAKH

  Odkaz: www.fajt.cz

  Vstupné: 140 Kč


Čtvrtek 24. 4. ve 20.00 hod.

 • FRU FRU SERIOUS
  Bicí komando s rytmickým kolibříkem a živými groovy

  Václav Bartoš - zpěv, klávesy, steel drums, bass drum
  Jan Coufal - klávesy
  Adam - el. kytara
  Vladimír - baskytara
  tom-tom Kulhánek - bicí
  Pospec - perkuse

  Skupina FRU-FRU Serious vznikla v září roku 2000 z iniciativy Václava Bartoše (bývalý zpěvák a perkusista skupiny Pluto bubeníka P. Fajta a také zpěvák v dočasně zrekonstruovaném Dunaji po smrti J. Kolšovského). Skupina původně působila jako příležitostné improvizační seskupení s proměnlivou hráčskou sestavou, později se však její sestava ustálila na neobvyklé trojici bicích nástrojů, dvojici kláves, kytaře, baskytaře, a zpěvu. Skupina hraje původní tvorbu, založenou na kombinaci rytmů a propracovaných harmonií, které balí do citlivě volených zvuků, jež z velké části vaří a vyrábí zvukový "mág" Jan Coufal. Žánrově jde o zcela mimoběžnou hudbu dotýkající se rocku, jazzu, world music nebo i funku. Kompozice stojí především na nesmírně bohaté rytmické stránce, vytvářené pregnantními souboji všemožných bicích nástrojů a perkusí. V současné době vydali své debutové album, na kterém se podíleli např. violoncellistka Dora Barová (Tara Fuki, Chorchestr) nebo trumpetista František Kučera ( I. Bittová, Čikori).

  FRU FRU SERIOUS
  Odkaz: www.frufruserious.cz
  Vstupné: 80 Kč


Sobota 26. 4. v 19.00 hod.

 • JAROMÍR HONZÁK QUINTET (CZ/SRN/Polsko)

  Piotr Baron - tenor + sopránsaxofon
  Christian Rover - el. kytara
  Michal Tokaj - piano
  Lukasz Zyta - bicí
  Jaromír Honzák - kontrabas

  Kontrabasista Jaromír Honzák, absolvent bostonské Berklee College of Music, navazuje na světově proslavenou českou basovou školu, na jejímž renomé mají svůj podíl například George Mraz nebo Miroslav Vitouš. Honzák v minulosti vystupoval ve vlastních uskupeních, spolupracoval však také se celou řadou světově proslulých jazzmanů jako jsou např. Phil Wilson, Don Friedman, Alan Praskin, Art Farmer, Zbigniew Namyslowski, Christian Rover Trio atd. V Čechách je asi nejznámější coby spoluhráč Ivy Bittové ve skupině Čikori či spoluprací s Quartet East nebo s britským bubeníkem Marcusem Godwynem. Roku 1998 jeho skladba Old Couple zvítězila v tradiční jazzové soutěži v New Yorku, roku 2000 bylo jeho album Earth Life vyhodnoceno jako nejlepší jazzové CD v ČR.
  Jaromír Honzák je od r. 2001 autorským i hudebním lídrem úspěšného mezinárodního kvintetu tvořeného německým kytaristou Christianem Roverem, a trojicí polských jazzmanů. Jejich repertoár tvoří výhradně Honzákovi kompozice - částečně již zachycené na albech Getting There Together a Earth Life zejména však skladby nové, zkomponované pro kvintet a vydané na novém albu Present Past (na tomto albu spolupracovali např. i Tara Fuki). Spíše než jako jazz označuje Jaromír Honzák styl svojí kapely jako soudobou, stylově otevřenou hudbu.

  JAROMÍR HONZÁK QUINTET
  Present Past
  Hi!
  Around Mountains


  Odkaz: www.indiesrec.cz

  Vstupné: 120 Kč

Program na květen 2003 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004