Program Divadla 29
Program Klubu 29

Vstupenky
Kontakt
Archiv
Divadlo 29
Dramaturgie
Projekty
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
Myspace


 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na únor 2007 - anotace


2. únor 2007 ve 20 hod.

 • PAVOL HAMMEL & RADIM HLADÍK

  Unplugged koncert legend československého rocku. Jediný koncert v Čechách se koná u příležitosti zakončení výstavy "The Pope Smoked Dope" ve Východočeské galerii Pardubice.

  PAVOL HAMMEL


  Vstupné: 200 Kč
  www.pavolhammel.sk
  www.blueeffect.cz
  www.vcg.cz


6. únor 2007 ve 20 hod.

 • OLEŠ – JÖRGENSMANN - OLEŠ TRIO (PL /D)

  Theo Jörgensmann – klarinet
  Marcin Oleš – kontrabas
  Bartlomiej Brat Oleš – bicí

  Německý klarinetista Theo Jörgensmann, veterán evropské jazzové avantgardy 70. let a jeden z nejlepších jazzových klarinetistů na evropské jazzové scéně, je spolu s polskými bratry Olešovými - kontrabasistou Marcinem a bubeníkem Bartlomiejem - členem jednoho z nejzajímavějších trií současné jazzové Evropy.

  Theo Jörgensmann hraje hudbu po celém světě, se svým kvartetem nahrává u prestižního jazzového labelu HatHut Records, který vydává alba např. Cecila Taylora, Jimiho Guiffreho, Efzeg, Anthony Braxtona, Petera Brötzmana, Davida Liebmana či Archieho Sheppa. Spolupracuje s hudebníky jako jsou Louis Sclavis, Kent Carter, Perry Robinson nebo Charlie Mariano. Hudební kritika o Jörgensmannovi často hovoří jako o nejinspirativnějším a nejdůležitějším jazzovém klarinetistovi současnosti, srovnatelným s hvězdami jako Tony Scott, Jimmy Giuffre a Erik Dolphy.

  Bratři Olešové jsou jedni z nejkreativnějších a nejdůležitějších skladatelů a hudebníků na polské jazzové scéně. Zároveň jsou hodnoceni jako nejlepší polská jazzová rytmická sekce současnosti s obdivnou přezdívkou "rytmičtí bratři". Spolupracují a nahrávají s opravdu velkými jmény: Kenny Werner, David Murray, Mark Taylor, Jean-Luc Cappozzo, Anthony Coleman, Mikolaj Trzaska, Michael Rabinowitz. Bratři Olešové hráli na celé řadě prestižních jazzových festivalů a jsou vysoce ceněni mezi hudebníky, kritiky i jazzovým publikem po celém světě.

  Trio Oleš – Jörgensmann – Oleš v roce 2004 nahráli úspěšné CD Miniatures a o rok později pozoruhodné album Directions . V roce 2005 bylo polsko-německé trio vyhlášeno nejlepší polskou jazzovou skupinou roku. V Divadle 29 zahájí Theo Jörgensmann a bratři Olešové své čtrnáctidenní turné po České republice.

  Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2007 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  OLEŠ – JÖRGENSMANN - OLEŠ TRIO

  Vstupné: 100 Kč
  www.oles-oles.com11. únor 2007 ve 20 hod.

 • PIERRE NADAUD & MAMACALLAS CO.: Extraction (FR/CZ/SK)

  Koncepce: Pierre Nadaud
  Tvorba a interpretace: Zdenka Svíteková, Lenka Vokurková, Pierre Nadaud
  Hudba: Skupina©
  Lightdesign: Jan Beneš-McGadie
  Film: Fabienne Gautier
  Koprodukce: o.s Tanec Praha, Divadlo Ponec, Divadlo 29, o. s. Terra Madoda

  Extraction je cesta krajinou tavících se těl, která znovu modelují své síly a spojení.“

  Předpremiéra představení, které vzniklo během rezidence Pierra Nadauda a Mamacallas Compagnie v Německu a ve Francii ve spolupráci se skupinou Beau Geste a asociací Schloss Bröllin. Závěrečné práce na představení budou realizovány během únorového rezidenčního pobytu umělců v Divadle 29. Premiéra bude uvedena 20. února v pražském Divadle Ponec.

  Představení Extraction usiluje o postižení vývoje organismu od embrya po chápající a vnímající bytost, která odhaluje prostředí kolem sebe. Zkoumá vývoj od objevení sebe sama přes kontakty s okolními bytostmi až po nalezení vztahů a jejich vnímání. Reakce zvuku na pohyb je realizována pomocí počítačového systému MotionTracking , který prostřednictvím kamerového systému vyhodnocuje v reálném čase obraz jeviště a tanečníků a transformuje je do hudebních dat. Pohyb, zvuk a světla jsou tak v absolutní organicko-technické interakci.

  Pierre Nadaud (FR) : Francouzský choreograf a tanečník Pierre Nadaud je nedílnou součástí pražské taneční scény. Po studiích filosofie v Paříži, přesedlal na studia nonverbálního divadla na pražské HAMU a se zvláštním zájmem se věnoval technikách současného tance. Jeho poetické, hluboce přemýšlivé a elegantní dílo je výsledkem cíleného osobního hledání a odvážného experimentování.

  Lenka Vokurková (CZ): tanečnice a choreografka, vystudovala konzervatoř Duncan Centrum a v letech 2001 – 2004 působila v souboru Štúdio tanca v Banské Bystrici.

  Zdenka Svítková (SK): tanečnice a taneční pedagožka, absolventka katedry tance VŠMU v Bratislavě, v roce 2004 absolvovala půlroční stáž na Centre Nationale de Danse v Paříži (2004) a v roce 2005 byla vybrána jako studentka do programu DanceWeb ve Vídni.

  Jan Beneš-McGadie (Cz): Absolvent Konzervatoř Duncan Centre v Praze a Laban Centre v Londýně. Byl tanečníkem a technikem mezinárodní taneční skupiny Deja Donné . Jako choreograf je autorem představení: „K bydlení nevhodné“, Kabinet Dr.Schrecka a Polaris. Vytváří světelný design k mnoha představením tanečního divadla a vede semináře divadelního svícení.

  Skupina© (Ladislav Železný, Jan Dufek a Aleš Killián) sdružuje hudebníky zabývající se elektronickou hudbou a tvorbou interaktivních vizuálně hudebních systémů. Její členové také iniciovali a vedou projekt internetového rádia Lemurie .

  Představení a rezidenční pobyt pořádá o. s. Terra Madoda a Divadlo 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Cizinci v Čechách za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  Extraction

  Vstupné: 80 Kč
  www.mamacallas.com
  www.lemurie.cz21. únor 2007 ve 20 hod.

 • VLADIMÍR VÁCLAVEK & MILOŠ DVOŘÁČEK

  Vladimír Václavek
  – akustická kytara, zpěv
  Miloš Dvořáček – bicí, zpěv

  Společný koncertní program Vladimíra Václavka a Miloše Dvořáčka pro kytaru, perkuse a dva hlasy.

  Vladimír Václavek
  Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Jeho hudební start je spojen s  Ivou Bittovou , Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským , se kterými se setkal v kapele Dunaj . Byl ústřední osobností brněnských skupin E , Domácí lékař , česko-německých Klar a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodní formace Rale . S Ivou Bittovou spolupracoval také na projektu Bílé inferno , jehož albová podoba z roku 1997 je považována za jedno z nejlepších alb v celé historii české rockové hudby a dále pak v téměř jazzové skupině Čikori . Vladimír Václavek se příležitostně věnuje také filmové hudbě (Čarodějka, Kamenný most), hudbě k divadelním hrám ( Kublai Khan Investigation, Staré ženy aneb tacet) a produkční činnosti (Deep Sweden). Jeho poezie vyšla v knihách Obrazy cesty a Stín stromu. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let (po prvním sólovém albu Jsem hlína, jsem stroj, jsem stroj) svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně. Album, jež hudebně asi nejvíce navazuje na Bílé inferno se setkalo s velmi kladnými ohlasy hudebních kritiků. Ve stejném roce začíná Václavek také koncertovat s novou skupinu VRM a vydává s ní debutové album nazvané Na druhé straně. V současnosti si můžete poslechnout Vladimíra Václavka mimo jeho sólového programu také v mezinárodním hudebním projektu Ingwe .

  Miloš Dvořáček je bubeník, zpěvák a skladatel. Byl členem jazzového tria Karla Růžičky, skupin Čikori Ivy Bittové, hrál s Žalmanem Lohonkou, skupinami Druhá tráva , Rale a VRM . V současné době ho můžete vidět a slyšet např. v jazzových kapelách NUO a Limbo , alternativních Fru Fru a projektu Ingwe .

  Vstupné 100 Kč
  www.vaclaveks.cz/vladimir

  Vladimír Václavek : Co mi chybí
  Vladimír Václavek: Sen

  VLADIMÍR VÁCLAVEK28. únor 2006 ve 20 hod.

 • HANDA GOTE: Silence
  no technology / výlet k hranici prázdnoty

  HANDA GOTE research & development - Veronika Švábová, Tomáš Procházka, Jakub Hybler, Robert Smolík / hudba: Tomáš Procházka, Birds Build Nests Underground , Karaoke Tundra , David Freudl

  Pokus o meditaci v pohybu. Na jevišti je ticho, ale diváci mají ve sluchátkách čtyři různé soundtracky k představení, které připravují čtyři různé osobnosti alternativní hudby. Minimalistický tanec na tichém jevišti a detailní poslech zvuků ve sluchátkách. Závěrečný díl trilogie Body And Technology . Předchozí představení ( Noise, Red Green Blue ) se zabývaly interakcí člověka a audiovizuálních přístrojů na jevišti. Nyní technika nechává hrací prostor prázdný a přesouvá se pouze na stranu diváka. Představení, které opouští jistoty svého žánru. Pohybová studie setrvávání, rytmických struktur a antitanečních prvků.

  Premiéra představení Silence proběhla v prosinci 2006 v pražském divadle Alfred ve dvoře.

  HANDA GOTE research & development
  Handa Gote je projekt pro výzkum a vývoj tanečního a pohybového divadla, výtvarného divadla, hudby a zvukového designu a integraci vědy a technologie v umění. Skupina byla založena začátkem roku 2005, jako nová platforma pro projekty, které od roku 2000 vytvářeli společně Tomáš Procházka (hudebník, zvukový designér) a Veronika Švábová (choreografka a tanečnice). Oslovili pak Roberta Smolíka (scénografa a výtvarníka) a Jakuba Hyblera (specialistu na video, technologie, počítače a světelného designéra) a to byl začátek existence divadelní skupiny Handa Gote. Slovo Handa Gote znamená v japonštině pájka. Tento název si skupina zvolila proto, že ráda pracuje s nalezeným a recyklovaným materiálem, užívá staré, opotřebované, nebo rozbité věci, což je velmi „český“ způsob tvorby. Všichni jsou také obdivovateli japonské kultury pro její vznešenost a cit pro harmonii. Výsledný styl je směsí českého solder-gun punku a touhou po japonské jemnosti a delikátnosti. Členové divadla se snaží vytvořit něco na způsob syntetického divadla, používají prvky fyzického divadla, vizuálního umění, využívají živou hudbu a sound art a hodně pracují s technologií. Mají rádi low-tech, ale je pro ně zajímavé kombinovat ho s high-techem (když mají dost peněz na nové věci). Handa Gote úzce spolupracuje s hudební skupinou B4 . Vytvářejí hudbu a obvykle jsou na jevišti přítomni při představení. Každý z divadla je zároveň technikem, hudebníkem, hercem, performerem. Všichni dělají všechno.

  Představení skupiny :
  Noise (premiéra únor 2005) – první část zamýšlené trilogie Body and Technology / Computer Music (červen 2005) / Red Green Blue (listopad 2005) – druhá část trilogie / Ekran (duben 2006) / Silence (prosinec 2006)

  Představení je součástí projektu Electroconnexion 2007 , který je realizován za podpory MK ČR a statutárního města Pardubice. Představení je zařazeno do projektu Nová síť 2007.


  HANDA GOTE

  Vstupné: 80 Kč - kapacita hlediště je omezená !
  www.handagote.com  Program na březen 2007 najdete zde
© Divadlo 29, 2002-2006 | webdesign & web update: Divadlo 29