Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program únor 2005 - anotace

2. únor 2005 ve 20 hod.
PŘELOŽENÉ PŘEDSTAVENÍ Z 1.2. 2005
 • ANNA POLÍVKOVÁ - Právě přichází mademoiselle Malinová

  Hrají: Anna Polívková, Vladimír Burian
  Light design: Vladimír Burian
  Další spolupráce Ondřej Cihlář, Vojtěch Kouřímský, Kateřina Housková

  Motto: „Svoboda se nedá měřit na metry čtvereční“
  V. Prager

  Od tragédie ke kabaretu.
  Od kabaretu ke tragédii.
  Někde tam na hraně najdete smích i pláč.

  Autorské sólové představení Anny Polívkové, založené na kombinaci pohybového divadla a pantomimy. Příběh Marie Malinové sledujeme prostřednictvím malé Adélky. Její fantasie je natolik silná, že ji dává možnost uniknout z reality nemocničního pokoje. Dva životy se protnou v dětské hře. Hvězda metropolitních kabaretů provádí malou Adélku světem. Po shlédnutí představení budete i vy vědět jak se stát hvězdou kabaretu.
  Tato tragikomedie je rozehrávaná naivním způsobem a hlavním výrazovým prostředkem je akce, expresivní pohyb, tanec, mimování a občasné zaměření na detail. Slova jsou používána v co nejmenší míře. Během představení zazní písně Snad jednou přijde sám, Noční motýl a skladba Brazil.

  Anna Polívková (1979) po studiu pražské státní konzervatoře navštěvovala katedru nonverbálního divadla při HAMU pod vedením Ctibora Turby . V roce 1999 odcestovala do Paříže za studiem Mezinárodní školy pohybového divadla Jacqua Lecoqa . Procestovala Evropu s klaunským pouličním představením Skok kachny a Kanadu se Sabooge theater company . Hrála v divadelních představeních Nejmenší žena na světě, Tančírna, Vagina monology a ve filmech Návrat idiota a Bolero. Věnuje se také hře na příčnou flétnu, tanci, technice mimů a akrobacii.

  Vladimír Burian (1972) vystudoval VŠUP, Ateliér konceptuální a intermediální tvorby. Od roku 1998 se věnuje tanci (Dolly in Prague) a od roku 1999 pracuje jako osvětlovač (vytvořil light design pro 40 představení).

  Vstupné: 60 Kč
  www.sekultura.cz

  ANNA POLÍVKOVÁ


3. únor 2005 ve 20 hod.
 • JAN SPÁLENÝ & ASPM

  Jan Spálený - zpěv, klavír, kornet
  Filip Spálený - tuba, baskytara
  Radek Krampl - vibrafon, zpěv
  Michal Gera - trubka, křídlovka, zpěv
  Filip Jeníček – bicí 

  Pyšelská bluesová legenda Jan Spálený je znám jako hudební režisér, skladatel, aranžér, textař, originální zpěvák, noční vypravěč rozhlasových pohádek, letecký modelář, kapelník a multiinstrumentalista, zaměřený především na dechové a klávesové nástroje. V letech 1964–68 studoval na pražské konzervatoři. Hrál střídavě na trombón, tubu a barytonsaxofon. Věnoval se dixielandu, rock´n´rollu, rhythm and blues, s bratrem Petrem Spáleným měli kapely Hipp´s a Apollobeat . Hostoval v popových kapelách a působil i v oblasti vážné hudby. Od poloviny sedmdesátých let se začal věnovat autorské tvorbě. Zhudebnil Nezvalovy básně Edison a Signál času , verše Havran od E. A. Poea. Jako hudební dramaturg pracoval dlouhá léta v Supraphonu a v rozhlase. V šestapadesátém roce svého věku se začal učit hrát na kornet. Od poloviny osmdesátých let vystupuje se skupinou ASPM (Amatérské sdružení profesionálních muzikantů).

  ASPM vzniklo v roce 1984 v původním obsazení Jan Spálený, Petr Kalandra a František Havlíček jako hudební těleso programově zaměřené na blues ve všech jeho podobách. Současná tvář ASPM je jazzovější, zvukově košatější a postavená na jiných nástrojích (vibrafon Radka Krampla, trubka Michala Gery, tuba Filipa Spáleného). Jan Spálený kromě piána hraje i na kornet a zpívá svým nezaměnitelným medově chraplavým hlasem. Spálený si vždy potrpěl na silné osobnosti v úlohách spoluhráčů a jeho kapela ASPM je z podstatné části tvořena muzikanty, kteří spolu hrají už bezmála deset let. ASPM připomíná v mnohém dobré staré víno, u něhož proces zrání vyrovná jednotlivé chuťové složky tak, aby do sebe dokonale zapadaly a vytvořily vyvážený pevný a plný celek. "Z kapely samostatných sólistů se stala kapela pěti osobností, které na sebe dokonale slyší, znají se a rozumí si," charakterizuje Jan Spálený svou skupinu. Hmatatelným důkazem těchto slov je prozatím poslední studiové album ASPM nazvané Má vina. Písničky ASPM k vám obrazně řečeno vstupují jako vítaný host do domu, s kterým si přes jeho nepolapitelnou rozmanitost dobře rozumíte a jemuž jste ochotni, bez přemlouvání, naslouchat.

  V roce 1999 získali Jan Spálený & ASPM Výroční cenu Akademie populární hudby v kategorii jazz a blues za album …až srdce usedá , v roce 2002 pak obdrželi stejnou cenu za album Má vina .

  Jan Spálený - vlastní životopis

  Vstupné: 120 Kč
  www.janspaleny.cz

  JAN SPÁLENÝ


10. únor 2005 v 19 hod.
 • COO / DESIGNMACHINE _GRAPHIX

  Otevření výstavy Pavla Ševčíka (autora grafiky programů Divadla 29) a Ondřeje Teplého, designerů z firmy COO, jejíž součástí je i přebudovaný a nově upravený interiér Klubu Divadla 29. COO bude prezentovat projekt DesignMachine_Graphix. Možná přijde i DJ.

  www.c2xo.com

  DESIGNMACHINE


10. únor 2005 ve 20 hod.
 • GEORGE HASLAM FREETIMESEXTET (GB/CZ/SK/U)

  George Haslam (GB) - barytonsaxofon, tarogáto
  Steve Waterman (GB) – trumpeta
  Vladimir Solyanik (Ukrajina) - piano
  Swetja (SK) - el. kytara, fujara, pila
  Josef Láska (SK) - baskytara, el. kontrabas
  Petr Zimák (CZ) - bicí

  Již potřetí se do Divadla 29 vrací anglický freejazzový barytonsaxofonista George Haslam . Při jeho první návštěvě Čech a Moravy v březnu 2002 vznikl soubor FreeTimeQuartet , který obvykle zve ke spolupráci další zahraniční či tuzemské hudebníky. Tentokrát se FreeTimeQuartet rozrostl o dva renomované jazzové hudebníky: britského trumpetistu Steva Watermana a ukrajinského pianistu Vladimira Solyanika . FreeTimeQuartet absolvuje tři koncerty na Slovensku (Bratislava, Trenčín, Žilina), jeden koncert v pardubickém Divadle 29 a celkem čtyři koncerty v Praze v rámci Free Jazz Festivalu s řadou tuzemských i zahraničních hostů. Na závěr každého z koncertů je plánován jam session s místními hudebníky.

  Angličan George Haslam (ročník 1939) se svým barytonsaxofonem a tarogátem (dřevěný plátkový nástroj balkánského původu) už více než dvacet let cestuje po různých koutech světa a dopřává si potěšení jazzové i zcela volné improvizace s místními muzikanty. Za ta léta už našel hudební přátele například v Argentině, Finsku, Kanadě, Maďarsku, Portugalsku, na Kubě nebo Ukrajině. V rodné Anglii a na mnoha festivalech po světě často hraje s mistry volné improvizace, jakými jsou trombonista Paul Rutherford , saxofonisté Lol Coxhhill , Evan Parker a Steve Lacy nebo legendární americký pianista Mal Waldron . G. Haslam dále vede Britské saxofonové kvarteto, malý bigband Meltdown a sextet Special Edition. Jedním z jeho nejnovějších projektů je Anglo-Argentine Jazz Quartet , kombinující volné hraní dechů s vášnivými jihoamerickými rytmy. Haslamova saxofonová hra, ceněná zejména pro svůj neomylný rytmus a cit pro lyrické polohy, byla renomovanými kritiky přirovnána k mistrovství Lestera Younga nebo Gerryho Mulligana. Haslam je však velmi variabilním a všestranným hráčem. Například album Communications, natočené s místními muzikanty v Kyjevě, bylo klasifikováno jako setkání Hawkwind s Cecilem Taylorem. V roce 2003 byl japonskou institucí „Encyclopaedia of Jazz“ vyhlášen 19. nejlepším barytonsaxofonistou všech dob. Velmi bohatá je i Haslamova diskografie, která čítá jen od roku 1984 více než 25 titulů. V Čechách hrál např. s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým, Jaroslavem Kořánem, Agnes Kutas, Vojtěchem Havlem nebo s Mikolášem Chadimou.

  Steve Waterman je považován za jednoho z nejlepších britských a evropských jazzových trumpetistů. Jako instrumentalista pracoval například s Johnem Surmanem, Andy Sheppardem, Malem Waldronem, Vincem Mendozou nebo Carla Bley Big Bandem (včetně nahrávek pro značku ECM). Je profesorem jazzové trubky na The Royal Academy Of Music a Trinity College of Music v Londýně, Účastní se také různých workshopů či letních škol po celé Velké Británii, ve Španělsku, Finsku, Litvě a na Kubě. Steve Waterman také také experimentuje s elektronickými dechovými nástroji.
  Vladimir Solyanik , pianista a hráč na klávesové nástroje, je profesorem jazzu na Highest Gouvernamental Music College v Kyjevě. Je také skladatelem, uměleckým ředitelem festivalu Jazz-Koktebel na Krymu a prvním ukajinským jazzmanem, jemuž se podařilo natočit album v USA.
  V roce 1995 založil soubor Kiev Art Ensemble, v němž se potkávají hudebníci z nejrůznějších zemí světa. Na mezinárodní úrovni spolupracoval s jazzovými veličinami jako Chick Corea, Don Pullen nebo Ralf Patt.
  Jaroslav Swetja Svítek , kytarista, hráč na fujaru a pilu, pochází z Banské Bystrice, ale již mnoho let působí v Brně a v Praze. Aktivně působí na česko-slovenské klubové scéně, je iniciátorem pondělních jam sessions v pražském klubu Vagon. V letech 2000, 2002 a 2004 podnikl česko-slovenská turné s černým americkým bluesmanem jménem King George.
  Jozef Láska baskytarista a kontrabasista původem ze Žiliny. Je zván k účinkování s různými pražskými i zahraničními kapelami hlavně experimentálního a alternativního směru. V poslední době vystupoval např. se Zapomenutým orchestrem Země Snivců nebo s King George's Bluesology, ..
   Petr Zimák je bubeníkem pražských swingových souborů Jazz Bluffers a Old Timers, občas hraje i s dalšími jazzovými nebo bluesovými kapelami.


  G.HASLAM

  Vstupné: 100 Kč
  www.slamproductions.net
  www.swetja.com

17. únor 2005 ve 20 hod.
 • AMIT CHATTERJEE & TOMÁŠ REINDL (Indie/CZ)

  Amit Chattterjee – kytara, sitar, zpěv
  Tomáš Reindl – tabla

  Amit Chatterjee je významný indický kytarista, sitarista a zpěvák, který vystupuje a nahrává s předními světovými muzikanty z oblasti jazzu a world music. Byl stálým členem ve skupině legendárního Joe Zawinula The Zawinul Syndicate (1993 – 2004). Kromě toho vystupoval a nahrával např. se Stingem , Carlosem Santanou , Trilokem Gurtu , houslovým virtuosem Vicki Richardsem , saxofonistou Davidem Liebmanem, Glenem Zelezem, kytaristou Ericem Johnsonem a Badal Royem. Spolupracoval se symfonickými orchestry po celém světě a hrál s hudebníky zabývajícími se elektronickou hudbou jako jsou Jean-Pierre Smadj z Francie nebo newyorský DJ Mat. Amit Chatterjee natočil také několik sólových desek : Colors of the Heart, When Worlds Collide, Songs of Kabir a Empathy. Díky svému indickému původu a zároveň západnímu hudebnímu vzdělání je Chatterjee schopen tyto rozlišné kultury velmi citlivě propojovat a tím dávat své hudbě velký vnitřní náboj.

  Tomáš Reindl byl do základů hry na tabla zasvěcen tablistou Emilem Heyrovským. Studoval v indickém městě Váranasí u vynikajícího tablisty a tanečníka Mata Prasad Mishra . Působí v kapelách Al-Yaman, Kumura a v duu Tellemarkk . Intenzivně se zabývá vlivem hudby a zvuku na člověka a hudební terapií. Na bicí nástroje hraje nyní také s Pražským swingovým orchestrem Jana Matouška, vystupuje se skupinou Šum svistu, v souboru Schola Specialis pod vedením Vlastislava Matouška se zabývá interpretací středověké hudby, příležitostně spolupracuje s Plzeňskou filharmonií.

  Vstupné: 120 Kč
  www.zawinulsyndicate.com
  web.quick.cz/kumura

  AMIT CHATTERJEE


23. únor 2005 ve 20 hod.
 • KLICPEROVO DIVADLO, DIVADLO DNO - Paris

  Režie: Jiří Jelínek
  Scéna a kostýmy: Erika Čičmanová
  Dramaturgie: Lucie Bulisová
  Hudba: Bára a Jan Kratochvílovi
  Hrají: Andrea Marečková, David Steigerwald, Eliška Boušková, Jiří Kniha a Jiří Jelínek

  Variace na slavné Shakespearovské téma proslulých milenců - Romea a Julie - viděné ovšem jinou optikou dalších, než jen hlavních postav příběhu.
  Spolupráce hradeckého Klicperova divadla s divadlem DNO se pomalu, ale jistě stává samozřejmou součástí hradeckého kulturního života. Tentokrát dostal Jiří Jelínek neodolatelnou výzvu spolu se svými souputníky napsat a na půdě Klicperova divadla i zrežírovat představení v duchu "dnovské" poetiky, plné loutek, hudby, rychlých slovních hříček a radosti z toho, že to všechno dohromady tak pěkně funguje.

  Představení pořádá občanské sdružení Terra Madoda a Divadlo 29.

  Vstupné: 60 Kč
  www.klicperovodivadlo.cz
  www.divadlo.cz/dno

  PARIS


  Program na březen 2005 najdete
  zde

© Divadlo 29, 2002-04 | webdesign & web update: 4004