Program Divadla 29
Program Divadelního klubu

Divadlo 29
Dramaturgie
Vstupenky
Kontakt
Archiv
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program únor 2004 - anotace

Čtvrtek 5.2. 2004 ve 20 hod.

 • OLDŘICH JANOTA

  Oldřich Janota je v kontextu české hudební scény zcela nepřehlédnutelnou osobností. V roce 2000 získal za celoživotní přínos cenu kritiků Žlutá ponorka s výstižným názvem Muž, který prochází zdí. Už samotný název ceny naznačuje, že přiblížit pouhými nedostačujícími slovy jeho tvorbu, projev, poezii, duchovní směřování a hledání a další složky, které pospolu z Janoty činí nejryzejší originál, je velmi obtížné. Zpočátku sedmdesátých let mohl být přiřazován k tehdejšímu folkovému proudu, avšak neustálé hledání jej přivedlo k experimentálním projevům. V letech 1977-79 hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky v pražské skupině Pentagram. V období let 1980-83 byl vůdčí osobností pozoruhodného souboru Mozart K. Poté následovala spolupráce s kytaristou Pavlem Richterem a baskytaristou Lubošem Fiedlerem, s nimiž vytvořil velmi osobitý tvůrčí koncept, využívající především podnětů minimální hudby. Na konci 80. a počátkem 90. let vystupoval s Irenou a Vojtěchem Havlovými. Dále byl členem improvizačního sdružení Jiná rychlost času. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota sólově s kytarou. Jeho hudba je nadčasová. Stylově se pohybuje někde na hranici minimalistické a meditativní hudby.

  OLDŘICH JANOTA

  Vstupné 70 Kč
  Odkaz: eldar.cz/mezivlnami

  Kam s tou vodou
  Rozsvícenou buď lampou
  Sedm havranů

Pátek 20.2. 2004 ve 20 hod.

 • PRESSBURGER KLEZMER BAND (Slovensko)

  Linda Ballová - sólový zpěv
  Andrej Werner - housle
  Miro Lago - klarinet
  Daniel Alexander - viola
  Samo Alexander - kontrabas, zpěv
  Pavol Šuška - klavír, zpěv
  Martin Oros - bicí


  Pressburger Klezmer Band (PKB) vznikl v roce 1995 jako první a dosud jediná klezmer skupina na Slovensku. Za tuto dobu se stala bez nadsázky tím nejlepším z kapel svého žánru ve střední Evropě. PKB staví na vynikající instrumentaci jednotlivých hráčů a snaží se hrát klezmer hudbu ve vlastní autorské interpretaci. Výsledkem je kombinace nejrůznějších hudebních stylů, v níž je možné slyšet nejen "čistou" židovskou klezmer hudbu, ale i prvky jazzu, reaggae, balkánské hudby, latiny, slovenského, rumunského, maďarského a romského folklóru. Právě tento tvůrčí přístup k lidovým písním a odvaha obohatit je o nové hudební podněty, je kromě bravurní muzikantské techniky jednotlivých hudebníků, zásadní předností této skupiny. Z koncertů PKB vyzařuje vyzařuje živelná energie a nadšení z hudby, které posluchače doslova vtáhnou a přinutí dělat to, k čemu byla tato hudba složena...tančit a slavit.
  Pressburger Klezmer Band vystupovali na celé řadě festivalů jak na Slovensku tak v zahraničí. Dostalo se jim i příležitosti hrát vedle takových veličin svého žánru jako jsou skupiny The Klezmatics, Klezmer Brass Allstars nebo Elias Meiri Ensemble. Na Slovensku a v Čechách spolupracují např. se skupinou Ghymes, zpěvačkou Suí Vesan, Vladimírem Mertou a Janou Levitovou, s cikánskou kapelou Bartošovci z Čierneho Balogu, flamencovou formací Lagrima nebo s balkánsko - jazzovým seskupením Balkan Express.  Vstupné: 120 Kč
  Odkaz: www.klezmer.sk

  PRESSBURGER KLEZMER BAND

   

Středa 25.2. 2004 ve 20 hod.
 • GEORGE HASLAM FREE TIME QUARTET (GB/CZ/SK)

  George Haslam (GB)- barytonsaxofon, tarogáto
  Swetja (SK)- el. kytara, midi kytara, pila, fujara
  Josef Láska (CZ) - baskytara, el. kontrabas
  Jaroslav Kořán (CZ) - bicí

  Angličan George Haslam (ročník 1939) se svým barytonsaxofonem a tarogátem (dřevěný plátkový nástroj balkánského původu) už více než dvacet let cestuje po různých koutech světa a dopřává si potěšení jazzové i zcela volné improvizace s místními muzikanty. Za ta léta už našel hudební přátele například v Argentině, Finsku, Kanadě, Maďarsku, Portugalsku, na Kubě nebo Ukrajině. V rodné Anglii a na mnoha festivalech po světě často hraje s mistry volné improvizace, jakými jsou trombonista Paul Rutherford, saxofonisté Lol Coxhhill, Evan Parker a Steve Lacy nebo legendární americký pianista Mal Waldron. G. Haslam dále vede Britské saxofonové kvarteto, malý bigband Meltdown a sextet Special Edition. Jedním z jeho nejnovějších projektů je Anglo-Argentine Jazz Quartet, kombinující volné hraní dechů s vášnivými jihoamerickými rytmy. Haslamova saxofonová hra, ceněná zejména pro svůj neomylný rytmus a cit pro lyrické polohy, byla renomovanými kritiky přirovnána k mistrovství Lestera Younga nebo Gerryho Mulligana. Haslam je však velmi variabilním a všestranným hráčem. Například album Communications, natočené s místními muzikanty v Kyjevě, bylo klasifikováno jako setkání Hawkwind s Cecilem Taylorem.
  Velmi bohatá Haslamova diskografie čítá jen od roku 1984 více než 25 titulů. Jeho zatím posledním počinem je cd Latin from the North se skandinávsko-anglickým sextetem, nyní vychází také jeho první album s českými a slovenskými hudebníky pod názvem SoundCzech Chronology.
  V Čechách hrál např. s Jiřím Stivínem nebo Emilem Viklickým. V únoru se v Praze uskuteční freejazzový festival Free time Prague 2004, jehož bude George Haslam ústřední postavou.
  Jeho spoluhráči budou např. americký pianista Borah Bergman, trumpetista Steve Waterman, saxofonista Amy Denio nebo houslistka Agnes Kutas. Z českých hudebníků se vedle George Haslama objeví Jiří Stivín, Pavel Richter, Vojtěch Havel, Mikoláš Chadima, nebo Jaroslav Kořán.


  Vstupné: 100 Kč
  Odkaz: www.slamproductions.net

  GEORGE HASLAM

  Program na březen 2004 najdete zde

 
© Divadlo 29, 2002 | webdesign & web update: 4004