Program Divadla 29
Program Klubu 29

Vstupenky
Kontakt
Archiv
Divadlo 29
Dramaturgie
Projekty
Dokumentace
Spolupracovníci
Sponzoři
Odkazy
Myspac
e 
Pardubice
ul. Sv. Anežky České č.p. 29


Program na leden 2007 - anotace


4. leden 2007 ve 20 hod.

 • SLÁVEK KLECANDR

  Recitál folkového zpěváka, kytaristy a vedoucího skupiny Oboroh, ve kterém zazní převážně autorské skladby z alba Protější břeh (2000). Přestože od vydání Klecandrova sólového alba uplynula již nějaká doba, zpěvák nikterak nezahálí. Koncem minulého roku vyšlo nové album jeho domovské skupiny Oboroh a vydavatelství Guerilla Records vydalo vzpomínkovou desku legendární východočeské undergroundové skupiny Bílé světlo, ve které Klecandr působil v sedmdesátých letech.

  "Když se Vám někdy podaří slyšet Slávka Klecandra živě a samotného, budete překvapeni, kolik muziky dokáže ještě dnes jeden člověk s kytarou udělat..." Milan Tesař, Folk & Country

  Koncert se koná v rámci zahájení výstavy “Z historie východočeského rocku” v Klubu Divadla 29.

  SLÁVEK KLECANDR

  Vstupné: 80 Kč
  www.oboroh.cz
  www.popesmokeddope.wu.cz10. leden 2007 ve 20 hod.

 • YURI LEMESHEV & PAMELIA KURSTIN (RUS/USA)

  Yuri Lemeshev – akordeon
  Pamelia Kurstin – theremin vox

  Program Divadla 29 v roce 2007 začíná nevšední hudební lahůdkou. Pozvání k vystoupení přijala světově uznávaná americké hráčka na theremin Pamelia Kurstin a akordeonista ruského původu Yuri Lemeshev , známý především jako člen slavné newyorské skupiny Gogol Bordello. Společný projekt obou hudebníků bude prezentován v rámci jejich evropského koncertního turné, které zahrnuje koncerty v Holandsku, Itálii, Německu, Chorvatsku a Švýcarsku. V České republice vystoupí exkluzivně pouze v Divadle 29 !!!

  Akordeonista Yuri Lemeshev, pocházející z dálněvýchodního ruského ostrova Sachalin a od 90. let žijící v New Yorku, je především členem světově proslulé gypsypunkové skupiny Gogol Bordello . Krom toho je však také uznávaným sólovým hráčem a velmi rád se účastní nejrůznějších hudebních projektů s hudebníky newyorského downtownu. Za všechny jmenujme alespoň trio Tridruga , kde spolu s kytaristou Bradem Shepikem a basistou Tony Scherrem podniká výlety hlavně do jazzových vod nebo vynikající etnojazzové duo Desastro Totale , které jsme měli možnost vidět v Divadla 29 již dvakrát a kde Lemeshev exceluje po boku amerického saxofonisty Matta Darriaua (The Klezmatics, Paradox Trio). Jeho hra těží hlavně z původního i novodobého pojetí waltzu a tanga, staré filmové a cirkusové hudby i tradiční východoevropské a dálněvýchodní etnické hudby.

  Pamelia Kurstin (1976) je světově uznávaná hráčka na theremin, která vystupovala a nahrávala s takovými hvězdami světové hudební scény jako je např. David Byrne , Béla Fleck nebo John Zorn . Pamelia hraje od svých dvou let na piano, studovala hru na housle, cello a kontrabas. Od roku 1997 se věnuje hře na theremin. Vystupuje sólově s programem Theremin-Orchestra, improvizuje s hudebníky jazzové i elektronické scény a interpretuje klasické dílo Rachmaninova či Messiaena. Vedle toho také vyučuje hru na theremin a hraje s americkou kabaretně-punkovou skupinou Barbez. Vizionář, elektronický pionýr a novodobý výrobce thereminu Robert Moog označil Pamelii Kurstin za jednu z nejdůležitějších novátorek současné hry na tento magický nástroj.

  Theremin je jedním z prvních elektronických nástrojů na světě. Vynalezl ho kolem roku 1919 ruský vědec Lev Těremin . Jedná se o jediný nástroj, na který se hraje bez fyzického kontaktu. Jde o skříňku se dvěma anténami, kolem kterých hráč pohybuje rukama. Jedna z antén určuje intenzitu tónu a druhá jeho výšku. Hudebník tak „pouhými” pohyby rukou nad nástrojem vytváří výslednou podobu zvuku. Magický zvuk thereminu se podobá zvuku smyčcových nástrojů či lidskému hlasu. Po velkém úspěchu thereminu ve 20. a 30. letech, kdy s ním jeho konstruktér L. Těremin absolvoval velkolepé turné po USA, upadl tento nástroj v zapomnění. V 50. letech byl využíván jako zdroj efektů pro tehdejší horory a sci-fi filmy. Od té doby jej čas od času využívali skladatelé moderní vážné hudby a někteří avantgardní rockoví hudebníci. V posledním čtvrtstoletí prožívá theremin vzestupnou vlnu zájmu především mezi hudebníky zabývajícími se vážnou hudbou, jazzem a elektronikou. Vedle Pamelie Kurstin patří mezi světovou špičku ve hře na theremin Lydia Kavina, Clara Rockmore nebo Samuel Hoffman.

  Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2007 a Electroconnexion 2007 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  PAMELIA KURSTIN

  Vstupné: 140 Kč, studentské 90 Kč
  www.pameliakurstin.com
  www.myspace.com/pameliakurstin
  www.thereminworld.com
  www.gogolbordello.com18. leden 2007 ve 20 hod.

 • SHOENFELT (GB/CZ)

  Phil Shöenfelt - zpěv, kytary
  Pavel Cingl - housle, kytara, mandolína, doprovodný zpěv
  Pavel Krtouš - basova kytara, doprovodný zpěv
  Jarda Kvasnička - bicí, perkuse

  Phil Shöenfelt, rodák z anglického Bradfordu, byl v první polovině 80. let kapelníkem newyorkské skupiny Khmer Rouge. V roce 1989 vyšel první Philův sólový singl Charlotte's Room a následující rok pak debutové album Backwoods Crucifixion. Série živých vystoupení k desce proběhla v Británii i Evropě a vyvrcholila dvěma koncerty před Nickem Cavem. Shöenfelt hrál také před Caveovými souputníky Crime And The City Solution . Roku 1992 spolupracoval se zpěvákem této skupiny Simonem Bonneym na jeho sólovém albu Forever. Začátkem roku 1993 nahrál Phil Shöenfelt další album God Is The Other Face Of The Devil. V létě 1994 absolvoval turné po České republice společně se skupinou Tichá dohoda . Poslední koncert z této šňůry v klubu Bunkr vyšel na CD pod názvem Live In Prague. Nadšen tvůrčí atmosférou Prahy, rozhodl se Phil Shöenfelt pro přesídlení do České republiky. V Praze založil skupinu Southern Cross a postupně s ní natočil alba Blue Highway a Dead Flowers for Alice. Zatím posledním řadovým albem kapely je zatím nejrockovější a "nejveselejší" deska s názvem Ecstatic. V roce 2004 pak vyšlo výběrové dvojalbum Deep Horizon. Desku v současné době skupina (s již pozměněným názvem Shoenfelt) představuje na turné po České republice i Evropě. V dubnu 2005 Phil Shöenfelt sólově předskakoval britské post-punkové legendě The Fall na jejich turné ve Skotsku. Shöenfelt je také autorem sbírky básní Zelený hotel a novely Feťácká láska, která již vyšla v několika světových jazycích.

  Hudba kapely Shoenfelt má temnou atmosféru ne nepodobnou americké Delta Blues and Country Music. Skládá ji však člověk, který žije a je ovlivňován roztříštěným městským prostředím současnosti. Jeho písně odrážejí mytologii psanců, kteří se potácejí nepřátelskou krajinou a jsou okrádáni pouze ve své fantazii a paranoi. Jejich vztah k druhým je často posedlý a ničivý. Charakteristickými tématy těchto písní jsou psychopati, feťáci a oběti drog, sebevraždy a utrpení zamilovaných, kteří na oplátku trápí druhé. Dá se s nimi v mnoha případech těžko sympatizovat - Shöenfelt je však zobrazuje s takovým patosem a silou, že se s nimi můžete ztotožnit. Phil Shöenfelt je ovlivněn americkou gotickou literární tradicí. Ta čerpá z E.A. Poea a dalších spisovatelů detektivek, jako byl třeba Jim Thompson. Philovy texty se často přibližují až biblickému jazyku. Je v nich ale černý, někdy až šibeniční smysl pro humor. Hudba sama se často zkresluje, láme se ve zpětnych vazbách a hlucích. Jejím základem je však kvalitní melodie, která dokáže posluchače zaujmout.

  Koncert je uváděn v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  Closer
  Magdalena

  Vstupné 100 Kč
  shoenfelt.euweb.cz


  SHOENFELT24. leden 2006 ve 20 hod.

 • OLDŘICH JANOTA
  ĽUBICA CHRISTOPHORY
  (SK)


  Oldřich Janota – kytara, zpěv
  Ľubica Christophory - kytara, zpěv

  Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. V letech 1977-79 hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky v pražské skupině Pentagram . Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. (1978-81) s nezvyklým nástrojovým obsazením (harmonium, saxofon, mandolína, kytara, bicí) a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem (1981-84). V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně. Vrátil se tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala . Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových . Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou.

  Jeho současný repertoár tvoří jak písně z počátku osmdesátých let, tak především nová, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Janota si složitými cestami došel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace. "Někdy dokáže člověk vnímat řeku jako pramen i ústí zároveň," říká Oldřich Janota. "Sledovat její ubíhající tok, ale zároveň ji cítit zastavenou jako řeku-bytost ." Tak nějak například vznikala píseň Tanečnice. O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantství a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazů se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné.

  V první půli večera zahraje v Divadle 29 mladá slovenská písničkářka a básnířka Ľubica Christophory .

  OLDŘICH JANOTA

  Oldřich Janota: Kam s tou vodou
  Oldřich Janota: Dešťové kapky

  Vstupné: 90 Kč
  eldar.cz/mezivlnami
30. leden 2006 ve 20 hod.

 • DIVADLO DNO a DAMU: Ledové techno, tedy Lapohádky

  Obrazová stránka - Kamil Bělohlávek, Roman Kudláček
  Zvuková stránka - DVA
  Dějová stránka - Kamil Bělohlávek, Miroslava Venclová, Diana Čičmanová

  Ledově technologizované příhody z neposkvrněné severské přírody.

  Divadlo DNO se vydává novým směrem, na sever. Scénograf Kamil Bělohlávek objevuje v lese samorost a s ním spojené laponské technologie (dřevo - nůž). Výtvarník Roman Kudláček přichází na chuť japonským technologiím (dataprojektor – videokamera). Loutkářky Mirka Venclová a Diana Čičmanová pečlivě trénují jeden z mnoha laponských dialektů (marraskúta – kualamankúta). Kapela DVA se věnuje poslechu internetového rádia Suomi a ugrofinského hip hopu (lappop bez laptopu).

  V prosinci 2006 v Divadle 29 vzniká 40 minut technologizovaných obrazů a zvuků propojených dějem laponských mýtů. Také jste v dětství mysleli, že Laponec je Japonec?

  Představení vzniklo za podpory města Hradec Králové, Divadla 29 a o. s. Terra Madoda. Představení pořádá o. s. Terra Madoda a Divadlo 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

  Lapohádky

  Vstupné: 60 Kč
  www.divadlo.cz/dno
  www.myspace.com/hudba2  Program na únor 2007 najdete zde© Divadlo 29, 2002-2006 | webdesign & web update: Divadlo 29