ÚNOR 2019  

sobota 2. 2. / 20:00 

PICADILLY KENTUS SHOW / DIVADLO

Pardubické umělecké uskupení Picadilly Kentus vytváří humorné skeče, scénky, hry či improvizaci napříč všemi žánry, od westernu přes pohádky až ke sci-fi. I po čtyřech letech vystupování o sobě členové Picadilly Kentus skromně hovoří jako o skupině s ,,minimem praxe, zkoušek a talentu“.
Pořádá Picadilly Kentus.

Vstupné dobrovolné.

středa 6. 2. / 17:30 

BOHDAN HOLOMÍČEK A STARÝ PSI / BESEDA

Bohdan Holomíček se od dětství ve Starých Bukách u Trutnova zná s Josefem Procházkou a přes něj se stal pravidelně občasným kronikářem uměleckého dění v Pardubicích. Jak viděl generaci Starých psů i ty mladší, uvidíme na jím komentovaných fotografiích.

Vstup volný

úterý 12. 2. / 18:00 

PŘEDKOLUMBOVSKÉ CIVILIZACE MEXIKA A ŠPANĚLSKÁ CONQUISTA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Přednáška pojednává o aztécké a mayské civilizaci, každodenním životě nobility i nižších vrstev společnosti, o aztécké a mayské kultuře. Obrázkové a hieroglyfické písmo, aztécké školství a literatura. Střet dvou kultur a postupné formování mexického národa současnosti. Na téma večera pohovoří doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., který působí na katedře sociálních věd Univerzity Pardubice. Zabývá se česko-španělsko-latinskoamerickými vztahy, dějinami Mexika a předkolumbovskou kulturou mexických Aztéků. Je autorem více než tří desítek knižních publikací, které vyšly v Česku, Německu, Francii, Španělsku a Mexiku. V roce 2018 byl jmenován čestným a hostujícím profesorem na mexické Autonomní univerzitě státu Hidalgo a v témže roce obdržel nejvyšší mexické státní vyznamenání pro cizince Řád aztéckého orla.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

středa 13. 2. / 20:00 

VOJTA VIOLINIST / KONCERT

Po roce se do Pardubic vrací multiinstrumentalista a světoběžník Vojta Violinist, který mistrně ovládá tak rozdílné nástroje jako jsou didjeridoo, bouzouki, flétna bansuri či perkuse a pomocí loop stationu jejich zvuky spojuje v jeden kompletní celek.

Vstupné 80 Kč.

pondělí 18. 2. / 18:00 

STUDENTSKÝ POLKI FILM / PROJEKCE

Večer současného polského studentského filmu, který představí osm žánrově pestrých krátkometrážních snímků - absolventských prací z dílen filmových studií na univerzitách v Lodži a Lublinu. Všechny filmy budou promítány v originálním znění, doplněném českými titulky, jejichž překladu a tvorby se ujali studenti polonistiky z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstupné dobrovolné.

 

úterý 26. 2. / 19:00 

FILIP BURYÁN: DOMÁCÍ KRESLENÍ / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy kreseb Filipa Buryána. Jeho kresby jsou výkřikem ztrápené duše směrem ke světu, stanoviskem vůči němu, mementem a výzvou k nápravě věcí člověka. V celé své tvorbě Buryán vedle reflexe každodennosti aktivuje i obrazy v duši, tlumočí svoji cestu – navzdory vnějšímu buřičství – k harmonizaci životního stylu, čerpá pohnutky a náměty z podvědomí, nevědomí kumuluje s vědomím, prochází cestou hledání a nalézání smíru duše, cestou vedoucí k hlubšímu sebepoznání.

Vstup volný.

úterý 26. 2. / 20:00 

KAREL BRAUN / KONCERT

>Karel Braun studoval ve škole čar a kouzel, kde pronikl do tajů bílé magie. Byl však sveden černým řemeslem… Stal se falešným guruem a začal plést lidem hlavy. Pomocí konspiračních teorií, ezoterických pseudovznešených povídaček, díky hypnóze, hlukové hudbě a hlavně poezii, která je spíše zaříkáváním, svádí hledače pravdy a duchovna na scestí. Zaplétá je do pavučiny svých proklatých plánů na zničení světa. Zavádí nevinné do bažiny své nemocné duše.

Vstup 50 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.