KVĚTEN 2019

úterý 28. 5. / 18:00 

VÝVOJ METODY PRO VČASNÝ SCREENING RAKOVINY NA ZÁKLADĚ LIPIDOMICKÉ ANALÝZY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

V přednášce budou vysvětleny jednotlivé hmotnostně-spektrometrické přístupy pro lipidomickou kvantifikaci a aplikace pro výzkum nádorových onemocnění. Na téma večera pohovoří prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., který působí na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný.

středa 22. 5. / 20:00 

S.D.CH: KNIHA TUTÁČ / TEXTCONNEXION

,,Přemluvil jsem ministra vnitra, aby si pronajal Čapí hnízdo a zřídil v něm evropský Guantanámo (dohodli jsme krycí název Čuňárna)“
Autorské, téměř divadelní, čtení ze zřejmě nejradikálnější prózy roku 2018. Miloslav Vojtíšek aka S.d.Ch. v Knize Tutáč rozvinul příběh fiktivního ministra kultury, který skrze své občasné zápisky představuje svoji ideální kulturní politiku. Ta v sobě mísí prvky fanfarónství, buranství a ignorance… Jde o knihu kritickou nejen k současné politické, ale i kulturní reprezentaci a dělá si legraci téměř ze všeho a ze všech.

Vstupné 60 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

čtvrtek 2. 5. / 19:00 

POLABŠTÍ BÁSNÍCI 4 / TEXTCONNEXION

V již čtvrtém pokračování autorských čtení básníků a básnířek spjatými s Polabím představí svoji poezii Břetislav Ditrych (*1942), který se vedle literatury faktu a publicistiky věnuje také umění básnickému. Poezii Heleny Kohoutové (1905-1999) přednese a s dílem a životem této básnířky diváky seznámí znalkyně jejího díla Marie Svobodová.

Vstupné 70 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

DUBEN 2019

sobota 27. 4. / 18:00 

BENEFICE PRO KLINIKU / KONCERT


Solidární benefiční večírek, jehož celý výtěžek půjde na Autonomní sociální centrum Klinika, po jejíž člence vyžaduje exekutor 1,6 milionu korun. Tato suma je vymáhána po zaplacení původní částky a je ničím nepodložená, absurdní a likvidující. Nejedná se o klasickou exekuci, ale o represi. Klinika byla až do lednového vyklizení sociální a kulturní duší nejen Žižkova a řada pardubických umělců tam v minulosti vystupovala.

Zahraje místní hudebně – performační uskupení Gorale originale pardubiciensis, kteří tvoří písně o dávné historii a další. Můžete se těšit i na slampoetry vystoupení básnířky Aničky Řehůřkové. Přijďte si užít mejdan a solidárně podpořit Kliniku.

Pořádá Gorale originale pardubiciensis.

Vstupné dobrovolné. 

středa 17. 4. / 19:00 

RADOMIL UHLÍŘ: JEDNIČKA V ČERSTVOSTI / VERNISÁŽ + KONCERT


Zahájení výstavy obrazů herce, režiséra, hudebníka, mistra ostrovtipu a malíře Radomila Uhlíře. Jeho obrazy jsou směsicí surrealismu, dadaismu, naivismu a samozřejmě také humoru. Po vernisáži Uhlíř v duu s Cyrilem Kaplanem (Vložte kočku) představí jejich nový hudební projekt, který vznikl speciálně při příležitosti této vernisáže.

Vstup volný.

neděle 14. 4. / 20:00 

LYSSA + OR / KONCERT


Klub 29 a vydavatelství Stoned to Death vás zve na koncert dvojice kapel z agilního labelu Silver Rocket. Obě kapely se oddávají hlasitému primitivnímu rocku. Lyssa, kapela, která se v Pardubících objeví už po páté, funguje na scéně již přes 20 let. V roce 1999 debutovala svým legendárním ep Stryker, které se významně zapsalo do dějin světového noise rocku. Jejich loňský počin Bipolar patří mezi nejlepší desky 2018.

Jejich učednící, a dnes již dekádu fungující trio OR, se předloni zapsalo výrazným políčkem v podobě své druhé dlouhohrající desky Jaro.

Koncerty obou kapel jsou vyhlášané coby zvukový očistec a divoká jízda na nezkroceném hřebenatci.

Vstupné 50 Kč.

úterý 9. 4. / 18:00 

NADČLOVĚK NA HOLIČKÁCH / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Přednáška představí antinacistickou výtvarnou scénu v Československu v letech 1933 – 1948 a výtvarné umělce, kteří ve 30. letech 20. století přesídlili do Československa, kde na krátký čas nalezli své útočiště před šířícím se nacismem a fašismem (O. Kokoschka, J. Heartfield, T. Heine, T. Wüsten, T. Balden, Bert a další). Na téma večera pohovoří PhDr. Bronislava Kuzica Rokytová, Ph.D., která je kurátorkou Umělecké sbírky Památníku národního písemnictví.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný.

sobota 6. 4. / 19:00 

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ VOL. 20 / TEXTCONNEXION

Jubilejní dvacáté pokračování autorského čtení amatérských literátů. Připravte si soutěžní báseň na deset slov!

Vstupné 50 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 3. 4. / 19:00 

MICHAELA HORYNOVÁ + JONÁŠ HÁJEK / TEXTCONNEXION

Autorské čtení dvou zástupců mladé básnické generace. Michaela Horynová získala v roce 2014 získala Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, díky které jí vyšel básnický debut V zahradách. Své básně publikovala například v Hostu, Welesu, Artiklu, Revue Souvislosti, Partonymě či slovenském Romboidu a iLeGaLiTu.
Jonáš Hájek (1984) absolvoval Pražskou konzervatoř, obor violoncello, a vystudoval hudební vědu na FF UK. V roce 2007 vydal básnickou sbírku Suť za níž obdržel Cenu Jiřího Ortena. Živí se jako redaktor v hudebním nakladatelství. Publikuje také ve čtrnáctideníku A2, Tvaru, Souvislostech a Respektu.

Vstupné 70 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

BŘEZEN 2019

sobota 23. 3. / 19:00 

SARA IS TWO MILES AWAY + VÁCLAV ZVĚŘINA + BLACK TAR JESUS / KONCERT

Po více než čtyřech letech se ze záhrobí vrací projekt Black Tar Jesus pardubického muzikanta Tomáše Kopáčka. Tahle lo-fi kytarovka má za sebou tři výborné desky, svého času se o nich psalo i na americkém nezávislém hudebním serveru Pitchfork. Přijďte se přesvědčit, co s Black Tar Jesus udělala čtyřletá pauza. Sara is two miles away je audiovizuální projekt dvou výtvarných umělců – Martina Zvěřiny (absolvent ateliéru Malířství II Vladimíra Skrepla na AVU) a Laury Trenčanské (absolventka ateliéru Intermédií na FAVU, v současnosti ateliér V. Skrepla na AVU). Experimentální, ambientní, elektronické plochy v kombinaci s autorskými vizuálními kolážemi. Václav Zvěřina je písničkář, který ve svých autorských textech reflektuje přírodu a vesnický život, avšak v poněkud netradičním grunge pojetí.

Vstupné 80 Kč.

čtvrtek 14. 3. / 20:00 

PETR BORKOVEC + MILAN DĚŽINSKÝ / TEXTCONNEXION

Autorské čtení dvou výrazných person české moderní literatury. Petr Borkovec (*1970) je básník, spisovatel, překladatel, a také redaktor a dramaturg autorských čtení v Café Fra a jeden z organizátorů provozu Klubu Ferenc Futurista. Má na kontě 12 autorských knih, Cenu Jiřího Ortena (1994, za sbírku Ochoz) a několik cen překladatelských. V Pardubicích představí dvě své poslední knihy - Lido di Dante a Herbář k čemusi horšímu. Milan Děžinský (*1974) je básník, překladatel a od minulých komunálních voleb také zastupitel města Roudnice nad Labem. Několik jeho básnických sbírek získalo nominaci na cenu Magnesia Litera. V roce 2018 získal ocenění Moleskine Litera za svou poslední básnickou sbírku Obcházení ostrova, kterou představí i v Klubu 29.

Vstupné 80 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

pátek 8. 3. / 18:00 

ŠTRŮDL Z VELKÉHO JABKA - O ŽIVOTĚ, NEZÁVISLÉ KULTUŘE I CYKLAŘENÍ/  V NYC / PŘEDNÁŠKA

Vem jedno velké jablko sčesané za velkou louží, rozkrájej ho na “štrýty” a avenue. Pamatuj: čím víc plátků, tím líp. Zalij to trochou bitters, když nemáš bitters, použij ipu anebo aspoň kafe z dripu. Místo ořechů či mandlí použij marshmallow. Dle trendů současné gastronomie vše naskládej hodně do výšky a tvaruj do podoby obří fortune cookie. Peč zásadně ve fahrenheitech… O třeštícím New Yorku, který prý nikdy nespí, o jeho umělecké, zejména nezávislé scéně, oceánu, konzumu, kávě i městské cyklistice povypráví Šárka Zahálková, která se zpoza velké louže v lednu 2019 vrátila z několikaměsíčního Fulbright–Masarykova stipendia. V rámci něj absolvovala stáž v jedné z brooklynských galerií a užívala si newyorské kultury o 106.

Vstup volný.

ÚNOR 2019

úterý 26. 2. / 20:00 

KAREL BRAUN / KONCERT

>Karel Braun studoval ve škole čar a kouzel, kde pronikl do tajů bílé magie. Byl však sveden černým řemeslem… Stal se falešným guruem a začal plést lidem hlavy. Pomocí konspiračních teorií, ezoterických pseudovznešených povídaček, díky hypnóze, hlukové hudbě a hlavně poezii, která je spíše zaříkáváním, svádí hledače pravdy a duchovna na scestí. Zaplétá je do pavučiny svých proklatých plánů na zničení světa. Zavádí nevinné do bažiny své nemocné duše.

Vstup 50 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

úterý 26. 2. / 19:00 

FILIP BURYÁN: DOMÁCÍ KRESLENÍ / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy kreseb Filipa Buryána. Jeho kresby jsou výkřikem ztrápené duše směrem ke světu, stanoviskem vůči němu, mementem a výzvou k nápravě věcí člověka. V celé své tvorbě Buryán vedle reflexe každodennosti aktivuje i obrazy v duši, tlumočí svoji cestu – navzdory vnějšímu buřičství – k harmonizaci životního stylu, čerpá pohnutky a náměty z podvědomí, nevědomí kumuluje s vědomím, prochází cestou hledání a nalézání smíru duše, cestou vedoucí k hlubšímu sebepoznání.

Vstup volný.

pondělí 18. 2. / 18:00 

STUDENTSKÝ POLKI FILM / PROJEKCE

Večer současného polského studentského filmu, který představí osm žánrově pestrých krátkometrážních snímků - absolventských prací z dílen filmových studií na univerzitách v Lodži a Lublinu. Všechny filmy budou promítány v originálním znění, doplněném českými titulky, jejichž překladu a tvorby se ujali studenti polonistiky z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstupné dobrovolné.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 13. 2. / 20:00 

VOJTA VIOLINIST / KONCERT

Po roce se do Pardubic vrací multiinstrumentalista a světoběžník Vojta Violinist, který mistrně ovládá tak rozdílné nástroje jako jsou didjeridoo, bouzouki, flétna bansuri či perkuse a pomocí loop stationu jejich zvuky spojuje v jeden kompletní celek.

Vstupné 80 Kč.

úterý 12. 2. / 18:00 

PŘEDKOLUMBOVSKÉ CIVILIZACE MEXIKA A ŠPANĚLSKÁ CONQUISTA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Přednáška pojednává o aztécké a mayské civilizaci, každodenním životě nobility i nižších vrstev společnosti, o aztécké a mayské kultuře. Obrázkové a hieroglyfické písmo, aztécké školství a literatura. Střet dvou kultur a postupné formování mexického národa současnosti. Na téma večera pohovoří doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., který působí na katedře sociálních věd Univerzity Pardubice. Zabývá se česko-španělsko-latinskoamerickými vztahy, dějinami Mexika a předkolumbovskou kulturou mexických Aztéků. Je autorem více než tří desítek knižních publikací, které vyšly v Česku, Německu, Francii, Španělsku a Mexiku. V roce 2018 byl jmenován čestným a hostujícím profesorem na mexické Autonomní univerzitě státu Hidalgo a v témže roce obdržel nejvyšší mexické státní vyznamenání pro cizince Řád aztéckého orla.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

středa 6. 2. / 17:30 

BOHDAN HOLOMÍČEK A STARÝ PSI / BESEDA

Bohdan Holomíček se od dětství ve Starých Bukách u Trutnova zná s Josefem Procházkou a přes něj se stal pravidelně občasným kronikářem uměleckého dění v Pardubicích. Jak viděl generaci Starých psů i ty mladší, uvidíme na jím komentovaných fotografiích.

Vstup volný

sobota 2. 2. / 20:00 

PICADILLY KENTUS SHOW / DIVADLO

Pardubické umělecké uskupení Picadilly Kentus vytváří humorné skeče, scénky, hry či improvizaci napříč všemi žánry, od westernu přes pohádky až ke sci-fi. I po čtyřech letech vystupování o sobě členové Picadilly Kentus skromně hovoří jako o skupině s ,,minimem praxe, zkoušek a talentu“.
Pořádá Picadilly Kentus.

Vstupné dobrovolné.

LEDEN 2019

sobota 26. 1. / 20:00 

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ VOL. 19 / TEXTCONNEXION

Devatenácté pokračování autorského čtení literárních skvostů schovávaných a vydolovaných ze dna šuplíků a z chaosů kabelek a batohů. Nezapomeňte si připravit soutěžní báseň na 9 a půl slova.

Vstupné 50 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

čtvrtek 24. 1. / 20:00 

PETR KYLIÁN A LUBOŠ MAJZLÍK / TEXTCONNEXION

Již po třinácté představí svoji literární tvorbu dva bývalí spolužáci, absolventi Univerzity Pardubice, oba dva religionisté. Petr Kylda Kylián přečte několik svých nových, nekompromisním humorem nabytých povídek a Luboš Lumír Majzlík odrecituje pásmo svých nových básní. Jako vždy nebude chybět ani hudební doprovod.

Vstup volný.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

pátek 11. 1. / 19:00 

TOMÁŠ PROCHÁZKA: CESTY ZPĚT / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy grafik Tomáše Procházky, který není klasickým insiderem uměleckého života, výtvarný talent ale rozhodně nepostrádá. Jeho grafiky jsou plné mimozemských básní, scenérií rozsypaných jako pytlík s čajem a ostrých jako strom z nastrouhaných žiletek. Jde o vůbec první autorovu výstavu! Po vernisáži odehraje několik svých hopsatrotích setů DJ Fractalzoom.

Vstup volný

úterý 8. 1. / 18:00 

VOYNICHŮV RUKOPIS / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří Irena Hanzlíková, která práci na rukopisu věnuje veškerý volný čas a obětovala tomu i velkou část svého osobního života.
Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

PROSINEC 2018

pátek 21. 12. 2018 / 19:00 

HARRY, JDU DO BARÁKU! / KONCERT

Tradiční vánoční večírek pardubického vydavatelství Stoned to Death nesmí chybět ani letos, kdy na Harryho bude čekat jedna past za druhou. Pořádně s ním vyklepe veteránský blackened punk Bahratal, pohladí na duši snad asi první česká slowcore kapela True Fir (s lidmi z Hissing Fauna, Pacino a Remek) a do psychedelického nevědomí ho přenese Naše Ano (se členy Ruinu a Zabloudila) a závěr bude patřit lokálním giallo střelcům Lionel Dixit a zřejmě i již značně Vysvěcené varně.

Pořádá Stoned to Death Records.

Vstupné 50-150 Kč.

úterý 4. 12. 2018 / 18:00

HUDBA PRO POČÍTAČOVÉ HRY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Co je to adaptivní hudba? Jaké jsou techniky její kompozice a realizace? Jak se tvořila hudba ke hře Kingdom Come? Na téma večera pohovoří doc. Ing. Adam Sporka, Ph.D., který vystudoval počítačovou grafiku a HCI na FEL ČVUT. Zaměřuje se na techniky adaptivní hudby ve hrách i dalších multimédiích. V současné době vyučuje problematiku uživatelských rozhraní a audia v multimédiích na FEL ČVUT, pokračuje ve spolupráci s Warhorse Studios na Kingdom Come: Deliverance a je spoluzakladatelem společnosti welove.audio GmbH.
Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

LISTOPAD 2018

sobota 24. 11. 2018 / 20:00 

WESSELE + NESBITS INEQUALLITY / KONCERT

Večer, na němž představí šumavští Wessele a kanadsko-pražští Nesbitt's Ineqaulity svoje letošní albové novinky a také aktuální koncertní formu, jíž od začátku roku prověřila veliká kupa koncertů po Čechách i v zahraničí. Svébytná hudební zemitost, hluk, který očistně zebe, a slova, která na souboj vyzívají limity člověka a bahnitost postfaktického světa. To jsou ve zkratce tyto dva svěží zástupci té hlasitější poloviny české alternativní scény.  

Vstupné 100 Kč.

pátek 23. 11. 2018 / 21:00

ING. PUDING / KONCERT

Mohutné údery do velkého klavíru střídají něžné i temné ornamenty. Existenciální poetika skrytá za bujarými texty. Je otázkou všemocné náhody, proč se Ing. Puding doposud nestal hvězdou české alternativní scény.

Vstupné 80 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2018, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 21. 11. 2018 / 20:00

JAROMÍR TYPLT: VĚTVÍM / AUTORSKÉ ČTENÍ

Autorské čtení z poslední básnické sbírky Za dlouho. Autor se už dlouhá léta soustředí na zážitek z toho, jak se mění vyznění slov, když přechází z papíru do prostoru, do filmového klipu, do zvukové improvizace. V roce 1994 obdržel Cenu Jiřího Ortena za knihu poezie Ztracené peklo.

Vstupné 50 Kč.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2018, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 21. 11. 2018 / 19:00

JAROMÍR TYPLT: TAK TAK AŽ AŽ / VERNISÁŽ 

Spisovatel a performer Jaromír Typlt zveřejňoval svoje fotografie zatím jen ojediněle, takže se dá říct, že se na jeho výstavě v Klubu 29 vlastně poprvé ve větším rozsahu seznámíme s tím, jak vidí svět, když má v ruce fotografický aparát.

Vstup volný

úterý 6. 11. 2018 / 18:00

GRAMATIKU ZNÁME VŠICHNI, TAK PROČ NEZNÁME TYPOGRAFII / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří Ing. Petr Michal, doktorand Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

ŘÍJEN 2018

úterý 30. 10. 2018 / 20:00

 VÁCLAV JANOŠČÍK: NESPAVOST / AUTORSKÉ ČTENÍ A DISKUSE

Autorské čtení, přednáška a diskuse. Kniha Nespavost je soubor nepravidelně datovaných zápisků a experimentálních a konceptuálních textů. 

Vstupné 60 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

úterý 16. 10. 2018 / 19:00

POLABŠTÍ BÁSNÍCI 3 / AUTORSKÉ ČTENÍ

Třetí večer s knižní edicí Polabští básníci, v rámci které vydávají autoři spjatí s Polabím. Tentokráte vám svoje básně představí Vít Klouček, Monika Hojná a Petr Váňa. 

Vít Klouček (*1977) je kolínský básník a fotograf, Absolvent SPŠ Kutná Hora a FEL ČVUT Praha
Hlavními náměty Vítovy poezie je přírodní a milostná lyrika, inspirací je mu literatura a momentální prožitky. V roce 2015 mu vyšla sbírka Mihotání v edici Polabští básníci.
Ve fotografii se věnuje krajině a městským zákoutím, velkým tématem je voda (jezera, řeky ale i kaluže). V posledních letech se hodně věnuje městům na Labi. Inspiraci hledá také ve výtvarném umění (hlavně impresionismus).

Monika Hojná (*1972) je básnířka a prozaička původem z Hradce Králové, v roce 1996 vydala básnický debut Prošlý smích, publikovala v mnoha časopisech a sbornících (Studentské listy, reví Mítink, Partonyma, Kruh, Lidové noviny, Sever, západ, východ, Cesty proměny/Nálada doby a další). Pracovala jako novinářka, probační úřednice, sociální pracovnice, provozní galerie, momentálně pracuje ve zdravotnictví.

Petr Váňa (*1962) je kolínský básník, poezii píše již od studentských let, kdy publikoval v tehdejším středočeském deníku Svoboda. Byl členem kolínského literárního klubu, který vydával literární bulletin ModLit. Jeho knižní debut se odehrál právě v rámci edice Polabští básníci.

Vstupné 60 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

sobota 13. 10. 2018 / 20:00 

EÁ + NO.C / KONCERT

Eá jsou poměrně neznámou, ale rozhodně významnou veličinou na math-rock/core scéně. Mají za sebou společné koncerty s italkými grind/jazzcore experimentátory Psychofagist či s americkými math-rockovými Yowie. Neskutečný výlet od prazvláštního ambientu až k mathcore sypačkám. No.c je zvukově-rytmicko-kompoziční instrumentální experiment s posthardcore kořeny. Dvojice muzikantů na nejisté cestě směřující k rovnoprávnosti hluku, tónu a ticha. Na cestě pryč od hudebního kýče a zvukových stereotypů.

Vstupné 100 Kč.

sobota 13. 10. 2018 / 19:00

PETRA HAPLOVÁ: MUŠÍ ŠUM / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy maleb absolventky AVU Petry Haplové. Figurativní násobené vyobrazení objektu v jejích obrazech vede diváka až k fyzicky vnímanému znejistění. Objekty jsou vždy tvořeny body na monochromním podkladu, vzájemně se prolínají a ztrácí samy v sobě.

Vstup volný.

úterý 9. 10. 2018 / 18:00

SLUNEČNÍ HODINY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří Miloš Nosek, který se problematice slunečních hodin věnuje již 29 let. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

sobota 6. 10. 2018 / 19:00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ 18 / AUTORSKÉ ČTENÍ 

Další pokračování prezentace amatérské literární tvorby, skvosty ze šuplíků a deníků. Nezapomeňte si připravit soutěžní báseň na 18 slov.

Vstupné 50 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

čtvrtek 4. 10. 2018 / 20:00

UNDERGROUND COMEDY / STAND-UP SHOW

Znáte je z Comedy Clubu či ze Stream.cz a teď vás přijedou bavit naživo! Humor, který vás nenechá v klidu, občas jemný jako dětská prdýlka, jindy nabroušený jako břitva v Barber Shopu. Vystoupí Jaroslav Cerman, Adam Balažovič, Tomáš Plhoň a Protivná Zuzana.

Vstupné 120 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

ZÁŘÍ 2018

pátek 21. 9. 2018 / 18:00

FAMU ČTE A PROMÍTÁ / PROJEKCE A AUTORSKÁ ČTENÍ

Komponovaný večer scenáristů a režisérů, studentů FAMU. Uvidíte tvorbu mladých studentů režie (Damián Vondrášek, film Vězení; Diana Cam Van Nguyen, animovaný film Malá; Lucie Kryzová, film O ztrátě bot Anny Deverové). Svoji literární tvorbu představí studenti scenáristiky Lukáš Csicsely, Vojta Bohuslav a Marie Pochobradská. 

Vstupné 50 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 19. 9. 2018 / 20:00

SPACE BANDITS + LEE / KONCERT

Kapela autora výstavy Tomáše Sejkory Space Bandits jsou z Hradce Králové, což je ve své podstatě synonymum vesmíru. Cestují skrz mezigalaktické hipodromy a hrají po různých koutech známého i neznámého universa pro rozličné přátelské i nepřátelské bytosti. V tento den zahrají i vám. Olomoučtí Lee jsou na české hudební scéně nováčky, ale určitě o nich ještě uslyšíte.

Vstupné 60 Kč.

středa 19. 9. 2018 / 19:00 

TOMÁŠ SEJKORA: FRAGMENTY VESMÍRU / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy obrazů Tomáše Sejkory, který ve svých surrealistických malbách reaguje na environmentální, sociální a vědecké problémy současnosti i na neprozkoumané hlubiny lidské psýché.

Vstup volný.

Výstava se koná v rámci festivalu Týdny pro duševní zdraví 2018.

pátek 14. 9. 2018

BILLOW + SAFETY FIRST / KONCERT

Koncert dvou zástupců východomoravské nezávislé hudební scény. Ukázka dvou rozdílných hudebních poloh zrozených v koutě České republiky. Křehký, podmanivý vokál a zasněný shoegaze  dreampop – to jsou Billow z Veselí nad Moravou. Safety First z Uherské Hradiště je kvarteto individualit se zaměřením na geometrii, symetrii, rytmické opakování a ubíhající perspektivu s možností časového naplánování. Delay-on v akci. Tón navazuje na tón, úder střídá úder.

Vstupné 80 Kč.

pátek 7. 9. 2018 / 20:00

SINUSOIDA / KONCERT

Akustická kapela plující ve stylu Chrudimka – Labe delta blues. Sešla se v ní šestice autorů a muzikantů tří generací, ale jednoho hudebního vkusu. Vyznačuje se pestrostí a pokorným návratem k písničce bez samoúčelných experimentů. Vlastní tvorba je výpovědí a součtem prožitých 255 let života.

Vstup volný.

čtvrtek 6. 9. 2018 / 17:30 - 20:00

SLYŠ! SKUPINU 42 / SCÉNICKÉ ČTENÍ

V dalším pokračování guerillového čtení se tentokráte podíváme na zoubek tvorbě Skupiny 42. Uslyšíte výběr z děl Ivana Blatného, Jiřího Koláře, Josefa Kainara či Jiřiny Haukové. Čte se tradičně v hospodských či kavárenských prostorách, nejdříve u Bílého Kocouře, poté v Bohémské hospodě a zakončíme v Klubu 29.

Vstup volný.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

úterý 4. 9. 2018 / 19:00

ALEŠ ROLEČEK: PSÍ VINOBRANÍ / AUTORSKÉ ČTENÍ

Autorské čtení z nové knihy pedagoga a teologa Aleše Rolečka, ustavujícího člena východočeského katolického disentu, který se v 80. letech sdružoval kolem jeho statku v Hluboké u Trhové Kamenice.

Vstupné 50 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

ČERVEN 2018

sobota 23. 6. 2018

DJ ETHNICALL + MATI BRUNT / DJ SET

Neformální hudební cesta kolem světa pro ty, kteří rádi objevují spojení současné hudby s tradičním folklórem etnik celého světa. DJ Ethnicall a Mati Brunt učiní nesmělý pokus o rozšíření vašich hudebních obzorů. 

Vstupné 50 Kč.

úterý 12. 6. 2018

ALEŠ MISAŘ: AŽ DO DNA ROZEDNĚNÍ / AUTORSKÉ ČTENÍ

Aleš Misař, básník z Nymburka, a jeho hosté představí svou nejnovější knížku Na dně rozednění. Autorské čtení bude propojeno s pardubickým křtem. Sbírka bude k prodeji a autogramiáda je jistotou. 

Vstup volný.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

pátek 1. 6. 2018

BOUCHACÍ ŠROUBY / KONCERT

Osobitá formace v čele s filmařem a spisovatelem Martinem Ryšavým. Enfant terrible toho nejšpinavějšího, co lze v Česku slyšet. Nekompromisní zvuk utváří originální, byť prapodivné nástroje jako bassbalalajka, kosa, monochord, bassběžka či rádio. Jejich texty si budete přeříkávat v hodinách nejtěžšího zoufalství, jako jsou rodinné oslavy, smrt či turistické výlety. Ojedinělý posluchačský zážitek zaručen. Znepřátelí si i vás? Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!

Vstupné 70 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

pátek 1. 6. 2018

ALŽBĚTA KOPECKÁ: INKOGNITO / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy fotografií Alžběty Kopecké. Série fotografických portrétů, které vznikly na jaře 2018. Krajiny tváří v roušce krému, popela, uhlí, jílu, kávy, lávy, čokolády a kouře…

Vstup volný.

KVĚTEN 2018

čtvrtek 31. 5. 2018 / 20:00

HANKA KOSNOVSKÁ + VERONIQUE / KONCERT

Dvě ženy, dvě matky, dvě nerozlučné kamarádky, dva nástroje, dva výjimečné hlasy, dva sólové projekty. Hanka Kosnovská (Nil, Pražský výběr) vloni vydala svoji první sólovou desku s názvem Jiná, na kterém za doprovodu klavíru zpívá svoje zhudebněné básně. Na sólovou dráhu se pod pseudonymem Veronique po letech hraní s různými kapelami (ex-Wichrzhor, ex-Wonderground, Nil, Lucky Joke) vydala i violoncellistka, textařka a zpěvačka Veronika Hložková. Texty obou interpretek jsou někdy melancholické, jindy zase nekompromisní a rozervané.

Vstupné 80 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

čtvrtek 24. 5. 2018 / 18:00

VYSTOUPENÍ ÚČASTNÍKŮ KURZŮ IMPROVIZACE

Zveme vás na absolventské vystoupení účastníků kurzů improvizace. Pod vedením lektorů z divadelně improvizační skupiny Paleťáci mají za sebou 30hodinový trénink. Poznání a rozvoj sebe samého skrze improvizační techniky je nejen zábavná, ale i náročná výzva. Teď je čeká největší krok. Odvážit se být na pódiu. Přijďte se podívat. Pořádají Paleťáci.

Vstupné dobrovolné. 

úterý 22. 5. 2018 / 18:00

KAVÁRNA UNIVERSITAS / PŘEDNÁŠKA

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

pátek 11. 5. 2018 / 20:00

JUJU / KONCERT

Koncert jazzové kapely kombinující klasické živé nástroje s elektronickými zvuky sampleru. Základ tvoří jazz s prvky drum´n´bass, elektroniky či hip-hopu.

Vstupné 50 Kč.

čtvrtek 3. 5. 2018 / 20:30

STINKA A KAPELA / KONCERT

Za hudebním projektem Stinka stojí persona muzikantky a spisovatelky Hany Lundiakové. Její devizou je nezvykle energická akordeonová hra a sytý alt až kontralat pronikající do morku kostí stejně jako její nesmlouvavé texty. Libuje si v polyfonii, poetické pasáže dokáže střídat se sveřepými až noisovými refrény. Po albech Krrrva! a Bído, čau… letos připravuje nové album s názvem Neviňátko.

Vstupné 80 Kč.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

čtvrtek 3. 5. 2018 / 17:30 - 20:00

SLYŠ! ŽENY PODZEMÍ / LITERÁRNÍ POŘAD

V dalším pokračování literárního projektu Slyš! vám několik žen představí na třech místech tvorbu autorek, které tvořili v dobách komunistické diktatury a byly více či méně spjaty s undergroundovým kulturním hnutím. Uslyšíte výběr z děl Vladimíry Čerepkové, Věry Linhartové, Věry Jirousové či Honzy Krejcarové. Čtení bude probíhat postupně v kavárně U bílého Kocouře, Bohémské hospodě a Klubu 29.

Vstup volný.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

středa 2. 5. + středa 9. 5. 2018 / 19:30 + 18:00

UKJESE VAN KAMPEN: A NATIVE AMERICAN BARE-WOLF IN EUROPE / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy maleb a fotografií kanadského indiánského umělce z kmene Tučonů, která bude netradičně rozdělena do dvou částí. V první části autor představí své dva fotografické cykly a v druhé části výstavy sérii maleb Ukjese is Suppose to only paint Native Americans. Před oběma částmi výstavy proběhne autorova performance A Native American Bare-Wolf.

Vstup volný.

úterý 1. 5. 2018 / 18:00

NAŠE ČESKÉ ZAPOMÍNÁNÍ / PŘEDNÁŠKA

Jak se měnil po roce 1989 pohled na rozhodující dějinné události a na 20. století? Jak na minulost pohlížíme nyní? Poučili jsme se jako česká společnost z minulosti anebo v současné době zapomínáme? Co bylo po roce 1989 nepřijatelné a je dnes většinou společnosti akceptovatelné? Přednášku pořádá Rotaract Club Pardubice ve spolupráci s organizací Paměť národa Východní Čechy.

Vstup volný.

DUBEN 2018

sobota 21. 4. 2018 / 18:00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ VOL. 17 / TEXTCONNEXION

Zveme vás na další Suchý autorský čtení. Pokřtíme Vinný list – již třetí sborník básní autorek a autorů, kteří v minulosti na Suchým čtení představili svoji tvorbu. Nezapomeňte si připravit soutěžní báseň na 17 slov.

Vstupné 50 Kč.

pátek 20. 4. 2018 / 20:00

SPACE LOVE + LOWMOE / KONCERT

Space Love jsou VJ Aka 47 a hudební producent Voodoo, two young cute lovers. Mezigalaktická audiovizuálně-časoprostorová romance, vetřelci z hvězd přicházející v míru. V prosinci 2016 vydali SP nové album 666KM/H. Kapela je podepsána také pod úvodní hudbou jednoho z nejzajímavějších českých seriálů posledních let Semestr. Lowmoe je audiovizuální party ve slow motion, lucidní sen na ostrově downtempa. Živá elektronika propojující zvuky analogových syntezátorů, taneční rytmy a experimentování s ambientními zvuky.

Vstupné 80 Kč.

středa 18. 4. 2018 / 18:00

KAVÁRNA UNIVERSITAS / PŘEDNÁŠKA

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

pátek 13. 4. 2018 / 19:00

NENÍ NĚMÝ + TRIBE-J / KONCERT

Není němý je hrdý zástupce hoprdoksu – jedinečného hudebního stylu pocházejícího z Bílých Karpat, který v sobě spojuje jemnou alternativu a punkový přístup. Tribe-J je instrumentální mathrocková partička z Hradce Králové. Po koncertu je možno očekávat neřízený jam session členů obou kapel. 

Vstupné 80 Kč


pátek 13. 4. 2018 / 19:00

LUKÁŠ RUFER: ELMO ANEB VESMÍR NA PODLAZE / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy fotografií pořízených při demolici menší budovy v České Třebové. Na ploše odhalených základů se zde zjevil vesmír, jehož existenci brzy ukončila rypadla a sbíječky. Veškeré obrazce tvořící hlavní obsah fotografií nejsou předem nijak aranžovány a dodatečně upravovány. S výjimkou barevného tónování se jedná o skutečnou kompozici. Jedná se o první autorovu výstavu.

Vstup volný.BŘEZEN 2018

úterý 20. 3. 2018 / 18:00

KAVÁRNA UNIVERSITAS / PŘEDNÁŠKA

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří prof. Petr Kalenda z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. 

Vstup volný.

pondělí 19. 3. 2018 / 14:00-22:00

OZVĚNY ANTROPOFESTU / PŘEDNÁŠKA

Výběr filmů z letošního 9. ročníku mezinárodního festivalu filmů se sociálně-antropologickou tematikou.
Pořádá Katedra sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice.

www.antropofest.cz

Vstupné dobrovolné.

pátek 16. 3. 2018 / 20:00

THE PROSTORY REVIVAL MACHINE WORKS SECTION + DRÉN / KONCERT

Domovská kapela autora výstavy Martina Karvaye. Platforma několika samostatně působících umělců. Machine Works section je live act elektronická základna tohoto uskupení. Dva tvrdí hoši  Devan Prken a Jan Zmar a jejich beaty, synťáky a špetka hluku.

https://soundcloud.com/acidacid

Drén
Hlukový čaroděj, divoch a hrdina zvuku Drén už více jak 10 let experimentuje se zvukem a posouvá ho až na samotnou mez. Je dlouholetým zástupcem drone/harsh-noisu stylu okořeněného ambientním marastem. Vydává u Obsedante!, Už Bolo Dosť! Productions, Nomad Sky Diaries atd.

https://drensoundworks.bandcamp.com/

Vstupné: 50 Kč

pátek 16. 3. 2018 / 19:00

MARTIN KARVAY: ZEMI BY SLUŠELO VÍCE KVĚTIN A MÉNĚ LIDÍ / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy kreseb Martina Karvaye. Kresby jsou silně inspirovány religiozitou a náboženskými systémy, jejich reflexí i kritikou. Znatelný je také autorův zájem o politiku, historii, analytickou psychologii, psychopatologii, problematiku nacionalismu, ezoteriku, novou spiritualitu nebo výzkumy stavů změněného vědomí. Neúnavně šrafované fantaziální kresby s nezaměnitelným rukopisem jsou expresivní, surreálné, abstraktní. Vynikají vtipem a nápaditostí.

Vstup volný.

středa 14. 3. 2018 / 19:00

POLABŠTÍ BÁSNÍCI 2 / TEXTCONNEXION

V rámci druhého večera s edicí Polabští básníci představí svoji poezii dvě autorky a jeden autor. Eva Šulcová (*1944) je překladatelka a klinická psycholožka, ve své praxi se věnovala novorozencům i hospicové péči. Události zrození a umírání se tak promítají v celém jejím díle. Představí své básně ze sbírky Voda v ohni, která obsahuje básně z let 1983-1990. Julie Černá (*1982) je pseudonym autorky, která zveřejňuje své básně primárně na Twitteru pod nickem Julia Blackangel. V edici Polabští básníci  jí vyšla básnická sbírka i v tištěné podobě. Pavel Makovský (*1975) pracoval jako redaktor a knihovník v Poděbradech, své texty publikoval v časopise Světlik a HOST. Součástí večera bude výstava kreseb Libuše Drahovzalové a fotografií Richarda Horáka.

Vstupné 60 Kč.

ÚNOR 2018

sobota 3.2.2018 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ vol. 16 / TEXTCONNEXION

Křest nového sborníku Vinný list, který vám zprostředkuje texty vzniklé na posledních pěti suchých čteních. Připravte si báseň na 16 slov a zapojte se do soutěže.

Vstupné: 50 Kč

sobota 10.2.2018 od 18.00

KLÁRA SEDLO: SVĚTLO VENKU A TEMNOTA V NÁS / VERNISÁŽ

Malířka Klára Sedlo ve svých obrazech vychází především z absurdních situací, podivných pocitů a zvláštnosti lidského jednání. Hlavním námětem jejích děl z posledních dvou let je motiv povrchnosti, který zobrazuje skrze komediální a hororová témata. Mnohé z maleb obsahují narativní linky, spletité kompozice nebo skryté a symbolické významy. Žánry hororu a komedie ale Klára nezpracovává pouze odděleně, nýbrž je často kombinuje také v rámci jednoho celku. Po vernisáži následuje autorské čtení z její nové knihy Pohádka o Haďáblovi, která vyšla v nákladu 20 kusů - každý kus s deseti originálními akvarely vmalovanými přímo do knihy, ručně vázáno v plátně pokrytém akrylomalbou.

Vstup volný

sobota 10.2.2018 od 20.00

VOJTA VIOLINIST / KONCERT

Volně plynoucí psychedelická fúze keltských, klasických a tribal zvuků. Vojta nás vezme na cestu s houslemi, didgeridoo, bouzouki, bansuri flétnou a perkusemi v live loopingu jako one man band.

Vstupné: 70 Kč

středa 14.2.2018 od 20.00

STUDENTI ÚTOČÍ! / DIVADLO

Místo mečů se chopíme pichlavé satyry, ostrého humoru a brnění zlehčení. Přijď podpořit náš útok a zdrž se s námi i po něm. Ukaž, že i o tobě platí: "Po bitvě je každý generál!".

Pořádají studenti Univerzity Pardubice. 

Vstupné dobrovolné

úterý 20.2.2018 od 18.00

KAREL IV. Z ANTROPOLOGICKÉHO A HISTORICKÉHO HLEDISKA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Jaké existují antropologické disciplíny a co nám mohou objektivně přiblížit? Jak lze využít antropologii v archeologické praxi? Lze z kosterních ostatků jedince „vyčíst“ něco víc než jen příčiny úmrtí? Tajemství, které císař Karel IV. pečlivě skrýval před veřejností, bylo odhaleno antropology a lékaři! Může se kosterní antropologie pokusit „přepsat“ dějiny? Na téma večera pohovoří Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D, která se věnuje kosterní antropologii významných historických osobností. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

čtvrtek 22.2.2018 od 19.00

UNDERGROUND COMEDY / TEXTCONNEXION

Znáte je z jejich pořadu na Stream.cz i z Comedy Clubu a teď vás přijedou bavit naživo. Do Pardubic se valí partička komiků z Underground Comedy. Nařežou vám pořádnou porci jejich humoru, co je nabroušený jako břitva v Barber shopu a ostrý jako pepřový sprej. Humor, který vás nenechá v klidu. Témata, o kterých se nemluví. Do Pardubic přijedou Luděk Staněk, Tomáš Plhoň, Martin Fillipi a Jaroslav Cerman.

Vstupné: 100 Kč

LEDEN 2018  

úterý 30.1.2018 od 18.00

UNIVERZITA A TOVÁRNA NA NACIONALISMUS: JAK UČÍ ČESKÉ VYSOKÉ ŠKOLSTVÉ NACIONALISMU? / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří PhDr. Adam Horálek, Ph.D.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

 

pátek 19.1.2018 od 19.00

AUTORSKÉ ČTENÍ: PETR KYLIÁN A LUBOŠ LUMÍR MAJZLÍK

Bývalí studenti pardubické Univerzity se již po jedenácté vrací na prkna Klubu 29 a představí svoji novou tvorbu. Petr Kylián přečte část ze svojí nové prózy, Luboš Majzlík bude prezentovat svoji tvorbu básnickou a bude číst ze své, v pořadí čtvrté, básnické sbírky.

O hudební doprovod se postará chrudimský hudebník Dušan Zíta.

 

sobota 13.1.2018 od 17.00

FESTIVAL POETICKÉ PÍSNĚ

Setkání tří pardubických a jedné královehradecké kapely. Během večera vystoupí hudební uskupení Kalkata Band, Špičková kultura, Herbert Einstein za Pardubice a Hradec Králové bude reprezentovat kapela HUHU Koktejl. Namísto tradiční rivality mezi dvěma krajskými městy nabízí Festival poetické písně spolupráci.

 
LISTOPAD 2017  

středa 15.11.2017 od 19.00

POLABŠTÍ BÁSNÍCI 1 / TEXTCONNEXION

Autorské čtení dvou zástupců edice Polabští básníci, která prezentuje básnickou tvorbu autorů spjatých s Polabím. Jako první svoji poezii představí Miloš Kim Houdek a Pavel Zdražil. Hudební doprovod zajistí hráčka na basovou flétnu Zuzana Praislerová.

Miloš Kim Houdek (*1944, Kolín) je grafik, fotograf, galerista, organizátor a přední osobnost kolínského kulturního života. Od roku 1988 provozuje Malou Galerii Na hradbách, která se zaměřuje především na prezentaci konceptuálního umění. Stál u zrodu několika významných kolínských festivalů (Funkeho Kolín, Kašparův mimoriál), spoluzakládal Polabskou kulturní nadaci. V jeho díle se významně prolíná výtvarné umění s hudbou a poezií. Jeho výtvarné i básnické práce jsou plné imaginativních obrazů a symbolů a hluboké spirituality.

Pavel Zdražil (*1965, Městec Králové) nejprve působil jako učitel hudebně-dramatického oboru v Lidové škole umění v Nymburce. V roce 1987 se přestěhoval do Prahy, kde prošel různými povoláními (noční hlídač hvězdárny a muzea, prodavač knih, uklízeč domovních chodeb, topič, štukatér). V současné době žije v hájovně u lesa na venkově a věnuje se převážně psaní, bylinkářství, chovu koz, pozlacování a autorskému čtení. Časopisecky publikoval např. v Iniciálách, Literárních novinách, X-INK magazine, Salonu Práva. Své texty četl v rozhlase (ČRo Praha, Rádio Limonádový Joe, Rádio 1) a na klubových večerech. Spolupracoval s literárními časopisy Iniciály a Revímítink.

Vstupné: 60 Kč

 

úterý 14.11.2017 od 19.00

JÁN JUHANIAK: POPAŘÍŽI / VERNISÁŽ

Paříž mýma očima. Tak popisuje slovenský výtvarník Ján Juhaniak soubor koláží, kreseb a deníkových záznamů z jeho pařížských rezidencí v letech 2013-2017. Smyslem Juhaniakových prací bylo zachytit autenticitu a duch Paříže při návštěvách muzeí, galerií, ale i v čase teroristických útoků v listopadu 2015. Autor pracuje především s tamními materiály, které jej po celou dobu přirozeně obklopovaly (noviny, časopisy, knihy koupené, nalezené i darované).

Výstava probíhá v rámci akce Francouzský podzim 2017.

Vstup volný

 

středa 8.11.2017 od 18.00

METODY TVŮRČÍHO PSANÍ V NARATIVNÉM KOUČOVÁNÍ / KAVÁRNA UNIVERSITAS  

Metody tvůrčího psaní (literárního, motivačního a terapeutického) nabízejí pestré formy kreativní sebereflexe, které nám umožňují dotýkat se svých vlastních témat prostřednictvím tradičních i experimentálních literárních (myšlenkových, emočně bohatých) forem hravě a přitom s plným vědomím jejich individuálního významu. Na téma pohovoří Mgr. Jiří Studený, Ph.D. z katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Pořádají studenti Univerzity Pardubice

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

 
ŘÍJEN 2017  

úterý 24.10.2017 od 19.00

DANIELA A DENISA PONOMAREVOVY: JEDNO / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy kreseb sester Ponomarevových. Jejich práce jsou plné imaginace a osobní katarze, nechávají za sebe kreslit podvědomí i nevědomí, tvorba jim pomáhá zbavit se svých starostí a těžkostí. Sestry Ponomarevovy také stojí za vizuální stránkou alba Zvukem I?I?I?  kapely Lionel Dixit.

LIONEL DIXIT / KONCERT

Experimentální duo z Pardubic kombinující elektroniku a matematiku v jeden okouzlující hudební opus. Jejich nové album Zvukem I?I?I?  (vydavatelství obsedante!) je novátorským spojením breakcoru, experimentu, ambientu a elektronoisu.

Vstup volný

 

sobota 14.10.2017 od 19.00

MOST WONKY / KONCERT
FUZZY2102 / KONCERT A KŘEST NOVÉ DESKY

Moonfactory je název druhého alba litomyšlského indie popového písničkáře Richarda Jana Müllera vystupujícího pod jménem Fuzzy2102. Album Moonfactory vyšlo 4. září u vydavatelství Červený kůň a stejně jako na prvním albu Moonpop (Moonpop Records/Indies MG 2015) jeho hudba vstřebává různé hudební styly. Nejblíže má k současnému indie popu a rocku, je zde ale cítit i zřejmý vliv britských kytarovek 90. let a synthpopové scény 80. let. Jako předkapela podpoří křestní koncert pardubická kapela Most Wonky. Pořádá R. J. Müller.

Vstupné: 80 Kč

 

sobota 7.10.2017 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Již po patnácté vám autoři a autorky přečtou to, co se jim nahromadilo v šuplíku. Připravte si báseň na 15 slov a zúčastněte se soutěže.

Vstupné: 50 Kč

 

pátek 6.10.2017 od 19.00

TOMÁŠ BAMBUŠEK: NARODNÉ HROUDĚ / VERNISÁŽ

Olejomalby plnokrevného milovníka. Krajina života zaznamenaná několika ostrými tahy štětce. Krajina jako neoddiskutovatelná okolnost, před kterou nelze uhnout. Záznamy z cest a pěšin. Vstup volný

 
ZÁŘÍ 2017  

pondělí 18.9. od 17.00

DAVID CAJTHAML: PSYCHIATŘI / VERNISÁŽ

Zahájení festivalu Týdny pro duševní zdraví - východní Čechy a vernisáž kreseb Davida Cajthamla. V rámci této výstavy máte jedinečnou možnost seznámit se s jeho cyklem kreseb, které vycházejí z psychiatrického prostředí.

Od listopadu 2015 kreslí David Cajthaml každý den jednu kresbu. Používá tuš, akvarel, linoryt, pastelky a vlastně všechno, co má zrovna po ruce. Většina kreseb zachycuje vztah mezi psychiatrem a pacientem a situace a příběhy, které se mezi nimi odehrávají. Tyto interakce jsou sice v jeho kresbách většinou fiktivní, ale vždycky vycházejí z reálných základů a příběhů. Sám autor má bohatou zkušenost s psychiatrickou léčbou. Na psychiatrická sezení docházel 18 let. Po vernisáži proběhne v sále Divadla 29 koncert kapely DekadentFabrik, jejímž spoluzakladatelem David Cajthaml je.

Vstup volný

 

čtvrtek 7.9. od 18.00 do 21.00

SLYŠ! ALLENA GINSBERGA / TEXTCONNEXION

V rámci projektu Slyš! bude v tento den na čtyřech místech (Bílej Kocouř, Bohémská, Klub 29 a DUB 2.0) představena tvorba Allena Ginsberga, jednoho z nejvýznamnějších básníků 20. století, zástupce beat generation.

Vstup volný

 
ČERVENEC 2017  

pátek 21.7. od 19.00

MICHAL MAHDAL: RECYKLE ART / VERNISÁŽ (od 19:00)
ALGAES ALGAES / KONCERT (19:30)
TRIBE TERRITORY (20:30)

Zahájení výstavy obrazů a asambláží bělokarpatského rodáka Michala Mahdala, v současné době žijícího a tvořícího v Brně. Co je pro někoho odpad, pro jiného se může stát skvělým materiálem k tvorbě.

Algaes Algaes je zástupce dvou různých světů. Violoncello se v jeho rukou mění na temné metalové vidle. Djangar, obdoba hangdrumu, se svým silným niterním zvukem dokáže vyplavit na povrch andělskou povahu citlivého muzikanta. Spojení dvou různých nástrojů působí zdánlivě nepředstavitelně, funguje ale mimořádně dobře.

Tribe territory, paleo-pop z Bílých Karpat. Moderní verze pravěkých tanečních večírků. Bicí a didjeridoo rozvibruje vaše bránice k nezastavení.

Vstup volný

Program výstav a doprovodných akcí v Klubu 29 je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

 
ČERVEN 2017  

středa 28.6. od 20.00

VOLNÁ FORMACE / KONCERT

Muzikanti z Volné Formace zahrají písně z tvorby Zuzany Navarové. Představí ale i několik písní vlastních. Pořádá Volná formace.

Vstupné: 70 Kč

 

pondělí 12.6. od 19.00

VYSTOUPENÍ ÚČASTNÍKŮ KURZŮ IMPROVIZACE / PŘEDSTAVENÍ

Divadelně improvizační skupina Paleťáci pořádá již druhým rokem kurzy improvizace pro veřejnost. Cílem těchto kurzů je osobnostní rozvoj. Zveme vás na představení účastníků těchto kurzů. Představí se 13 dobrodruhů, kteří absolvovali deset tříhodinových lekcí. Pořádají Paleťáci.

Vstupné dobrovolné

 

čtvrtek 1.6. od 19.00 & od 20.00

JIŘÍ KŘIKLAVA: NOC A DEN / VERNISÁŽ (19:00)
MOLOTOW MOLOCH QUARTET / KONCERT (20:00)

Zahájení výstavy malíře Jiřího Křiklavy a koncert kapely Molotow Moloch Quartet. MMQ vznikl na podzim roku 2015 v Praze. MMQ je autorská experimentální syntéza různorodých prvků jakékoli hudby, která neodporuje přísnému, leč otevřenému vkusu jeho členů - předem není vyloučeno nic. Za svůj výchozí bod považuje MMQ moderní jazz, z nějž přebírá nejen moderní stylovou estetiku, ale i jeho improvizační a zejména syntetizující charakter.

Vstup volný

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

 
KVĚTEN 2017  

úterý 23.5. od 18.00

PALEOICHNOLOGIE - STOPY PO ČINNOSTI FOSILNÍCH ORGANISMŮ NA ÚZEMÍ ČR / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří RNDr. Radek Mikuláš, CSc. & DSc., který působí v Geologickém ústavu AV ČR.

Vstup volný.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

čtvrtek 11.5.2017 od 19.30

KINEDOK: ROZKAZ JE ROZKAZ + ONI / PROJEKCE

Dva pohledy na jednu krizi ještě předtím, než se na ni vrhla média. Observační Rozkaz je rozkaz vypráví o hranici, jejíž maďarskou stranu střeží dobrovolníci, aby nikdo nepronikl, a na jejíž druhé straně kněz pomáhá přežít imigrantům, kteří jsou odhodláni hranici za každou cenu překročit. O dva roky později se ocitáme v malé maďarské bohaté vesničce v pohádkovém dokumentu Oni. Pokoj jejích obyvatel byl narušen náhlou událostí - vybudování uprchlického tábora vzdáleného jen pár kilometrů. Nová situace přinesla otázky týkající se tolerance, strachu z neznámého a z migrace.

Maďarsko, 2015, 50 min. + 28 min., režie: Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina Meggyes, v původním znění s titulky.

Vstup volný.

Akce se koná v rámci festivalu Multikulturní týden 2017.

 
DUBEN 2017  

sobota 29.4.2017 od 20.00

MINDWALK & TRIBE J / KONCERT

Dva zástupci královéhradecké hudební scény na návštěvě v Pardubicích. Tribe-J, kapela bruslící na hraně math-rocku a alernative-blues. Mindwalk, indie-psychedelická plavba skrz nekončící ozvěny myšlenek.

Vstupné: 60 Kč

 

úterý 25.4.2017 od 19.00

LUKÁŠ VAVREČKA: ZTRACENÁ GENERACE / AUTORSKÉ ČTENÍ & KŘEST

Scénické čtení a následný křest nové knihy Lukáše Vavrečky s názvem Ztracená generace. Příběhy z brněnského prostředí plné milostných víceúhelníků.

Vstup volný

 

sobota 15.4.2017 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ vol. 14 / TEXTCONNEXION

Přijďte si poslechnout místní tvorbu již po čtrnácté. Poezie i próza přímo od autorů. Zapojte se také a zúčastněte se soutěže o nejlepší báseň na 14 slov.

Vstupné: 50 Kč

 

úterý 11.4.2017 od 18.00

VIKTORKA HLAVÁČKOVÁ: PĚŠKY PŘES KARPATSKÝ OBLOUK
Z ČR DO BANÁTU / CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA

V květnu 2015 Viktorka sbalila batoh a vyrazila pěšky ze Zlína přes slovenské, ukrajinské a rumunské hory do Gerniku, malé české vesnice v Banátu na jihu Rumunska, kde se na čas usadila a pracovala u místních za stravu a nocleh. V plánu bylo vystoupit na nejvyšší vrcholy navštívených zemí, cestovat nalehko, vystačit s rozpočtem 1€ na den a natočit o této pětiměsíční cestě a o životě v Gerniku film. Pořádá Viktorka Hlaváčková.

Vstupné dobrovolné

 
BŘEZEN 2017  

středa 29.3.2017 od 20.00

KUBA ŠTRBA A HLAVOU DOLŮ / KONCERT

První koncert dvou čerstvých pardubických kapel. Muzikanti vytrhávající se ze spárů klasického hudebního vzdělání představí svou tvorbu na pomezí popu, rocku, rapu, folku, elektra, alternativy, disca, reggae, funku a bagr.

Vstupné dobrovolné

 

neděle 26.3.2917 od 19.30

CHANSON TRIO COUCOU / KONCERT

Chanson Trio Coucou je profesionální hudební těleso v čele s Radkou Rubešovou přinášející na českou scénu francouzské šansony a hudbu první poloviny 20. století. V neděli 26. března 2017 v Klubu 29 pokřtí své první CD.

Vstupné: 100 Kč, rezervace a předprodej: vstupenky@tricoucou.cz

 

úterý 14.3.2017 od 18.00

PORTOLÁNOVÉ LAMPY, LOXODROMY A POZOROVÁNÍ NOČNÍ OBLOHY NOKTURNALEM / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. z ČVUT v Praze. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

středa 8.3.2017 od 20.00

FIBÁŽ / HRACÍ VEČER

Fibáž je společenská, vědomostní hra připomínající různé televizní kvízy. Mnohdy vám ovšem mnohem více pomůže vaše bystrost a důvtip při vymýšlení falešných odpovědí, na které nachytáte své protihráč, nežli rozsáhle znalosti mnohdy obskurních a často neobvyklých faktů! Fibáž je hra pro všechny malé i velké lháře!

Vstupné: 25 Kč

 
ÚNOR 2017  

sobota 18.2.2017 od 18.00

JUMPING HAMADA FOREVER / NEKULATÉ VÝROČÍ / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy fotografií (a nejen jich) divadelní skupiny Jumping Hamada k jejich nekulatému výročí.

 

úterý 14.2.2017 od 18.00

BOJ PROTI PŘEDSUDKŮM LAIKŮ I CHEMIKŮ - DOBRÉ ZPRÁVY Z OBLASTI KOORDINAČNÍ A ORGANOKOVOVÉ CHEMIE / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří prof. Ing. Aleš Růžička, Ph.D. z Univerzity Pardubice. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

středa 8.2.2017 od 18.30

PARDUBICE ZA NORMALIZACE. POLITIKA, KULTURA A MÉDIA OD SRPNA 1968 DO LISTOPADU 1989 / PŘEDSTAVENÍ KNIHY

Během večera představí autorka Veronika Skalecká svou knihu, o období normalizace promluví také PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D. V druhé části večera hudebně vystoupí Bóďa a Skalda ml. z kapely Dukla Vozovna.

Vstup volný

FB událost

pátek 3.2.2017 od 20.00

FUZZY2102 & DJ BRUU / KONCERT

Fuzzy2102 je indie popový písničkář z Litomyšle. V září 2015 vydal své debut album Moonpop a v únoru 2016 EP Kafka na nábřeží. Koncertuje v tříčlenné sestavě jako kapela. Na posledním EP spolupracoval Fuzzy2102 s Moimírem Papalescu (Gun Dreams, Vanessa, The Nihilists, Magnetik…), Filipem Helštýnem (DIV I DED) a Davidem Rambouskem (FOMA).

Vstupné: 80 Kč

FB událost

LEDEN 2017  

úterý 31.1.2017 od 19.00

DIVADLO FORUM STUDENTŮ UNIVERZITY PARDUBICE

Srdečně zveme na dvě krátká představení Divadla Forum, kde se stírá hranice mezi hercem a divákem, kde se divák podílí na hře. Studenti v rámci jednoho semestru předmětu Dramaturgie a produkce pracovali na divadelním zpracování dvou příběhů, které jsou silně inspirovány jejich vlastními životy. Přijďte je podpořit v jejich premiéře. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstupné dobrovolné.

 

sobota 28.1.2017 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ vol. 13 / TEXTCONNEXION

Třinácté Suchý autorský čtení se ponese v ženském duchu. Přijďte si poslechnout poezii autorek z Pardubic a okolí. Připravte si soutěžní báseň na 13 slov.

Vstupné: 50 Kč

FB událost

úterý 24.1.2017 od 19.00

POZNEJ SEBE, POZNEJ PALEŤÁKY – IMPROSHOW

Divadelně improvizační skupina Paleťáci pořádá již druhým rokem kurzy improvizace pro veřejnost. Cílem těchto kurzů je osobnostní rozvoj. Zveme vás na představení účastníků těchto kurzů. Představí se začátečníci i pokročilí. Přijďte se pobavit a zjistit, jak takové kurzy probíhají. Pořádá divadelně improvizační skupina Paleťáci.

Vstupné dobrovolné.

 

pátek 20.1.2017 od 19.00

JAROSLAV SCHEJBAL: THIS IS MY JOB & NAUZEA ORCHESTRA / VERNISÁŽ A KONCERT

Zahájení výstavy hradeckého malíře, designéra a muzikanta a koncert ústecké kapely Nauzea, která dokáže nenuceně těžit z trochu tajemné a vykořeněné atmosféry severočeských Sudet.

Vstup volný.

 

úterý 17.11.2017 od 18.00

POTŘEBA BIOLIFNÍHO DUCHOVNÍHO OBRATU KULTURY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc.z Masarykovy univerzity v Brně.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

úterý 10.1.2017 od 19.00

FC ROMA / PROJEKCE

Minulou sezónu nastoupil do nejnižší české fotbalové soutěže nový tým. FC Roma je děčínský klub okresního přeboru, který je složen převážně z romských hráčů. „Já když někoho nemám rád, tak ho budu chtít porazit," říká trenér Pavel Horváth. Soupeři to ale vidí jinak a většina z nich romský klub bojkotuje. Pro FC Roma tak začíná trochu zvláštní sezóna. Někdy se hraje, někdy se nehraje, dopředu není nic jisté a klub vyhrává většinu zápasů kontumačně. Fotbalisté FC Roma ale neztrácejí smysl pro humor a bojují jak na hřišti, tak mimo něj. Někdy je to ale těžší, než si představovali: ztrácejí se jim míče, hráči holdují marihuaně, fanoušci na ně pokřikují, ať táhnou do práce. V tabulce klub ale postupuje výš a výš. Podaří se hráčům postoupit do vyšší ligy a přesvědčit okolí, že nejsou agresivní rváči, ale že si prostě jen chtějí zahrát fotbal?

Projekce se koná v rámci Zeleného biografu, pořádají Mladí zelení Pardubice.

Vstupné dobrovolné.

 
PROSINEC 2016  

čtvrtek 22.12.2016 od 19.00

HARRY, JDU DO BARÁKU vol. 3

Seek Harbor vánoční večírek. Prodavač (Praha / Lysá nad Labem): synth/pop odkazující k tradici české 80's alternativy a rané porevoluční kytarovky! Raw Deal (Pardubice / Jihlava / Napajedla): free improv / kraut rock / motorik. Smuteční slavnost (Praha): truskull black metal. DJ Náruč Aster.

Vstupné: 100 Kč.

Pořádá Seek Harbor booking.

 

středa 21.12.2016 od 18.00

JERONÝM PRAŽSKÝ – TRAGICKÝ PŘÍBĚH STŘEDOVĚKÉHO INTELEKTUÁLA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Jeroným Pražský se po Janu Husovi stal druhou obětí kostnického koncilu. Jakými cestami se ubíral život emotivního rebela, inspirátora studentských protestů, odpůrce prelátů, milovníka života, disputačních půtek, a muže obdivuhodného, nepřehlédnutelného a nepřeslechnutelného? Proč právě mužové církevním a světským reformám nakloněného koncilu připravili drastický rozsudek na Jeroným Pražským (i Janem Husem) a jakou roli v tom hrála politika či spory v subtilních otázkách teologie či subordinace? To vše se dozvíte na přednášce Martina Chadimy, na níž bude představena i jeho poslední kniha Jeroným Pražský – tragický příběh středověkého intelektuála (CČSH 2016).

ThDr. Martin Chadima, Th.D. je teolog, středoškolský a vysokoškolský pedagog, duchovní Církve československé husitské. Externě spolupracuje s Českým rozhlasem. Mimo letošní knihy je i autorem monografie Mistr Jan Hus – člověk, teolog, mučedník (Česká biblická společnost 2014).

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pátek 16.12.2016 od 19.00

PETR KYLIÁN, LUBOŠ LUMÍR MAJZLÍK: AUTORSKÉ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Krátké prózy Petra Kyliána zřídkakdy nejsou autobiografické, ačkoli je jejich podoba se skutečnými lidmi a událostmi čistě náhodná. Básně Luboše Majzlík vycházejí ze života. A proto obsahují vše, co obsahuje život. Zároveň dokládají i to, že humor je jeho nejlepším kořením.

 

čtvrtek 15.12.2016 od 19.00

UNIVERZÁLNÍ KATALOG ZOUFALCŮ (PŘEMYSL KREJČÍK A HOSTÉ) / TEXTCONNEXION

Scénické čtení a křest románu z prostředí Pardubic. Generace devadesátých let tápe, bojí se dospět. Potácí se mezi prací a studiem, zakouřenými non-stopy a snobskými večírky. Hledá a obtížně nalézá vlastní identitu, mnohdy skrze sexuální zkušenosti. Nový román Přemysla Krejčíka je břitce glosující románová mozaika, jejíž postavy mezi příběhy prostupují a každým svým krokem nevědomky zasahují do života ostatních.

 
LISTOPAD 2016  

čtvrtek 17.11.2016 od 19.00

BÍLÁ STOPA / SCÉNICKÉ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Scénické čtení podle knihy Michala Rejžo Pavlíka „Bílá stopa“. Vystupují studenti herectví Pražské konzervatoře i sám autor knižní předlohy. Kdo ovládá člověka? Zlo nebo dobro? Kterou cestou se vydá komorní společeství několika mladých herců a jednoho režiséra? Jak snadné či nesnadné je najít svou bílou stopu?

Vstup volný

 

sobota 12.11.2016 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ vol. 12 / TEXTCONNEXION

Již dvanácté Suché autorské čtení v Klubu 29. Tentokráte navíc se soutěží o nejlepší báseň na dvanáct slov. Soutěžit se bude o věcné ceny nedozírné hodnoty. Třeba o pivo.

Vstupné: 50 Kč

FB událost

čtvrtek 10.11.2016 od 19.00

1336 KM / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy studentů Katedry fotografie FAMU, kteří během května 2015 zaznamenávali svou cestu Tuniskem. Výsledek jejich práce uvidíte na stěnách Klubu 29.

Výstava se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím Tuniska v České republice a Alliance Française de Pardubice.

FB událost

středa 9.11.2016 od 18.00

NÁRODNOSTNÍ OTÁZKA ZA PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY / PŘEDNÁŠKA

V souvislosti se současnou migrační krizí se objevuje tvrzení, že Češi jsou nacionalisté, xenofobové, isolacionisté atd. Na to, zda jimi skutečně jsou a zda se v tomto ohledu výrazně liší od jiných národů, můžeme hledat odpověď v historii, protože každý národ si sebou nese určitou historickou paměť, zkušenost, která se odráží v současnosti. První Československá republika jako mnohonárodnostní stát nabízí určitou možnost nahlédnout do takové minulosti, která má dlouhodobé dopady na myšlení lidí.

 

úterý 8.11.2916 od 18.00

INDIÁNI, KONKVISTADOŘI A SCHOLASTICI / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Hostem večera bude ThDr. Jan Rokyta, který působí na katedře filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a jako doktorand Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Oblastí jeho zájmu jsou dějiny myšlení 15. a 16. století. Přednáška se zaměří na zdůvodnění nadvlády Evropanů v Novém světě, poukáže na kritiky počínání Španělů a zmíní pojetí přirozeného práva. Bude se snažit vrhnout světlo na tehdy rozpornou otázku, zdali jsou Indiáni lidé, či nikoliv.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

úterý 1.11.2016 od 19.00

JAROSLAV IROVSKÝ: AUTORSKÉ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Autorské čtení olomouckého spisovatele Jaroslava Irovského, jehož sbírky povídek jsou knihovnami zařazovány pod českou undergroundovou literaturu. Autor, v roce 2015 literárně oceněn Městskou knihovnou v Praze uvedením do seznamu devíti pozoruhodných spisovatelů, představujících tvář nejsoučasnější české prózy a poezie, přečte několik ukázek ze své nejnovější, tzn. třetí sbírky povídek s názvem O(byčejný) život. V ní Irovský popisuje své pocity, myšlenky, zážitky s alkoholem, ženami, drogami,..., vykresluje hlavního hrdinu jako psance, přežívajícího na okraji jím kritizované a nenáviděné společnosti. Každá z povídek má v sobě velkou porci syrovosti, undergroundové upřímnosti a deprese, styl psaní je drsný, místy až vulgární, ruku v ruce s tím je však přimíchán autorův nezaměnitelný smysl pro humor, (sebe)ironie až sarkasmus a všudypřítomná nadsázka.

Vstup volný

FB událost

ŘÍJEN 2016  

středa 26.10.2016 od 20.00

SLAMPOETRY EXHIBICE / TEXTCONNEXION

Básník + mikrofon x diváci = slam poetry. Souboj borců v poezii na živo. Bardi slovem slamu protřelí se setkají s elévy z Pardubic. Přijďte rozhodnout, kdo je lepší.

Vstupné: 30 Kč

FB událost

pondělí 10.10.2016 od 19.00

VINCENT FLÜCKIGER / VERNISÁŽ
SCATTERED PURGATORY (TWN) / KONCERT (od 19.30)

Zahájení výstavy kreseb švýcarského kreslíře, bloggera a hudebníka, člena mezinárodní sítě Urban Sketchers a koncert výjimečného tria Scattered Purgatory (Li-Yang: barytonová kytara, baskytara, synth, zpět, perkuse, Lu: kytara, akustická kytara, perkuse, Lobo: synth, programming, perkuse), které opustilo svůj dronový chrám na rodném Tchaj-wanu a zamířilo do Evropy! Instrumentální ambient opředený taoistickou mystikou na svém prvním evropském turné. První a možná jediná kapela, která představila dronovou hudbu mandarínům.

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 50 Kč

 

sobota 1.10.2016 od 19.00

SPACE BANDITS & SPUTNIK / KONCERT

Space Bandits jsou z Hradce Králové, což je ve své podstatě synonymum vesmíru. Hrají kosmický punk. Cestují skrz mezigalaktické hipodromy a hrají po různých koutech známého i neznámého universa pro rozličné přátelské i nepřátelské bytosti. S přestávkami se objevují i na Zemi a nyní se čirou náhodou zastavují v Pardubicích v Klubu 29. Zda přicházejí v míru, uvidíte a uslyšíte sami. O Sputniku víme jen to, že jde o řadu sovětských kosmických družic, víc nic. A tak se nechme překvapit.

Vstupné: 50 Kč

 
ZÁŘÍ 2016  

pondělí 19.9.2016 od 17.00

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 21. TÝDNŮ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
JANA PETERKOVÁ: POHYBY DUŠE

Zahájení festivalu Týdny pro duševní zdraví – východní Čechy a výstavy kreseb Jany Peterkové, která se ve své tvůrčí práci zabývá především zkoumáním fyzického, energetického těla ve vztahu k prostoru krajiny a prostoru nekonečna.

 

čtvrtek 8.9.2016 od 20.00

BIORCHESTR: BICYKL / KONCERT

Brněnské tříčlenné duo vydává 1. září 2016 vinylové album Bicykl! Za zvuku zvonků, drnčení řetězu, šustění vzduchu kolem uší vyráží Biorchestr na svoji retrospektivní vyjížďku z Brna do Prahy a cestou se nemůže nezastavit v Pardubicích. Jejich nové gramo album mapuje tvorbu skupiny od roku 2006. Tehdy frontman kapely, Aleš Pilgr, vydal své sólové album, Nos na stůl. „Je inspirativní dávat si různá omezení a překážky. Normálně máme auto našlapané hudebními nástroji až po strop. Tentokrát si budeme muset poradit pouze s tím, co uvezeme, co na místě nalezneme a na čem pojedeme. I kolo může být hudebním nástrojem.“, říká Aleš. No, aby né!

Dofoukněte duše, vylešťete rámy a ahoj v Klubu 29!

Vstupné: 80 Kč

úterý 6.9.2016 od 18.00

PATOGENNÍ KVASINKY – ŠAMPIÓNI PŘEŽITÍ / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Na Zemi žijí stovky tisíc druhů kvasinek a o většině z nich nevíme skoro nic. Obvykle se vyskytují v půdě, na listech rostlin nebo kolonizují hmyz. Ovšem pekařskou kvasinku, droždí, zná každý. A nejen z kuchyně či pivovaru. Je také důležitým modelovým organizmem, využívaným pro výzkum v laboratořích celého světa. Některé další kvasinky se pak těší pozornosti spíše negativní. Bývají označovány za oportunní patogeny, tedy mikroorganismy schopné způsobit onemocnění pouze oslabenému, nikoli zdravému hostiteli.

RNDr. Olga Hrušková-Heidingsfeldová, CSc. od roku 2013 přednáší molekulární biologii na katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zabývala se proteázami virů, rostlin a kvasinek. V 21. století se soustředí na patogenní kvasinky, pracuje s proteiny důležitými pro jejich virulenci a přežití.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

ČERVENEC - SRPEN 2016  

Prázdniny!

Užívejte léta, vody, slunka, výletů a sem tam k nám dořažte na drink.

V létě pro vás máme otevřeno do 16.7.2016 (út-so 17:00-23:00) a v druhé polovině srpna stejně tak.

 
ČERVEN 2016  

středa 22.6.2016 od 18.00

EXPEDICE NORDKINN 2015 ANEB CESTA NA NESMRTELNÝCH STROJÍCH AŽ NA SEVER EVROPY / PŘEDNÁŠKA

V létě roku 2015 se Petr Bílek společně se dvěma kamarády vydal na 9600 km dlouhou expedici na 40 let starém motocyklu Jawa 50. Projeli Polsko, Litvu, Lotyšsko, chvíli se zdrželi na Ruských hranicích a přes Sankt-Peterburg a Murmansk pokračovali až na mys Nordkinn. Technické závady se jim nevyhýbaly, museli vyřešit, co se zadřeným motorem i jak nahradit rozlámaný pístní kroužek. Bez doprovodného vozidla vezli zásoby jídla, množství náhradních dílů, oblečení za polární kruh a poloprofesionální foto-vybavení. Zpáteční cesta je provedla nádherným Norskem, které si užili i za nepřízně počasí.

Vstup volný

www.pinckemposvete.cz

 

čtvrtek 16.6.2016 od 19.00

KYBERSEX - SCÉNICKÉ ČTENÍ A KŘEST KNIHY / TEXTCONNEXION

Představení sbírky sci-fi povídek Kybersex (vydává nakladatelství Epocha v edici Pevnost), nejnovější knihy mladého spisovatele Přemysla Krejčíka. O scénické čtení z knihy se podělí herci z pardubického divadla Exil a redaktoři literárního časopisu Partonyma, dojde taktéž na autorské čtení. Součástí večera bude slavnostní křest knihy, kterého se v roli kmotra ujme spisovatel a odborník na populární literaturu Antonín K. K. Kudláč.

Vstup volný

 

středa 15.6.2016 od 18.00

EXPERIMENTY S UMĚNÍM: DIALOG NEUROVĚD A UMĚLECKÉ TEORIE / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Přednáška Mgr. Dominiky Grygarové a Bc. Petra Adámka představí experimentální výzkum na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd, který probíhá v Národním ústavu duševního zdraví. Budeme se věnovat konkrétním výzkumným záměrům a dílčím výsledkům interdisciplinární skupiny Obraz, mysl, mozek, ukážeme např. výsledky experimentu v magnetické rezonanci, který se zabýval tématem pohledu v portrétním malířství, nebo problematiku umělecké intence zkoumané pomocí eye trackingu. Přednáška také shrne dosavadní bádání na poli neuroestetiky.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

úterý 14.6.2016 od 19.00

VÁCLAV SVĚTLÍK: SITE'S SPECIFICS / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Zahájení výstavy Václava Světlíka, mladého umělce, nastupujícího studenta ateliéru Intermediální konfrontace na VŠUP v Praze. Po vernisáži proběhne od 20:00 v sále Divadla 29 taneční představení festivalu Tanec Praha 2016 Petra Tejnorová a kol.: Uhozené květinou.

 

čtvrtek 2.6.2016 od 19.00

AUTORSKÉ ČTENÍ NA PODPORU RODINNÉHO CENTRA KAŠPÁREK / TEXTCONNEXION

Během večera se představí a své texty budou číst:
Eva Turnová - baskytaristka, zpěvačka, skladatelka, textařka, překladatelka a publicistka.
Stanislav Měšťánek - orientalista, překladatel a zástupce autorského kolektivu knihy Skrytých pokladů.

Součástí večera bude také prezentace nové románové koláže nakladatelství Malvern s názvem Skryté poklady. Jedním ze základních a zjevně aktuálních témat knihy je odmítání násilí a hledání kořenů toho, co lidstvo spojuje bez ohledu na kulturní, jazykové, etnické, historické nebo náboženské bariéry. Jádrem knihy je souvislá řada různými vypravěči vyprávěných bajek nebo povídek, jejichž fabulační východisko je většinou určitá pohádková, hagiografická nebo mytologická situace, která se ale odvíjí často radikálně jinak, než v tradičně známé formě.

Vstup volný

 
KVĚTEN 2016  

úterý 24.5.2016 od 18.00

NAUČIT SE V AFRICE? / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Tehdy dvacetiletý dobrovolník organizace SIRIRI Vojtěch Bílý strávil deset měsíců jako učitel ve Středoafrické republice. Učil primárně biologii na Bozoumské základní a střední škole; působil ale také v tamějším stacionáři pro sirotky. Díky své zkušenosti s výukou v Africe, vytváří Vojtěch spolu s dalšími dobrovolníky SIRIRI a týmem expertů vzdělávací program pro učitele středoafrických základních škol, který má za cíl zlepšit jejich metodiku výuky. V rámci tohoto programu vznikl i unikátní slabikář ve středoafrickém jazyce sango. Pilotní fáze tohoto programu již úspěšně proběhla v jedné Bozoumské škole, další desítky jsou v pořadí. V rámci svého povídání se Vojtěch dotkne nejen svých osobních zkušeností, ale i současné problematiky vzdělávání v jedné z nejméně rozvinutých zemí světa.

Vojtěch Bílý vystudoval střední školu ve francouzském Dijonu. Po roce stráveném ve Středoafrické republice nastoupil na University of Aberdeen, kde studuje psychologii. Na začátku roku 2016 studium na rok přerušil, aktuálně působí v Praze jako ředitel organizace SIRIRI.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2016.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pondělí 23.5.2016 od 18.00

ŠANCE PRO TEBE / VERNISÁŽ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ

Zahájení výstavy fotografií u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2016. Portréty, městské scenérie i výjevy z přírody zachycené dětmi a teenagery ze znevýhodněného prostředí. Po vernisáži následuje projekce dokumentárního snímku Miss Roma ve škole v sále Divadla 29.

 

sobota 14.5.2016 od 20.00

KABÁJA & GOJI / KONCERT

Kabája je dívčí trio nevídané energie s nebezpečně ženským projevem, atraktivní folk pro muže i lidi. Bára Purmová (kytara, zpěv, rytmika), Kačka Císařová (kytara, zpěv, skladatelka), Anežka Cvejnová (klávesy, zpěv, skladatelka), Zuzka Rainová (baskytara, zpěv a tleskající pes).

Goji je kapela z Hradce Králové a okolí hrající vlastní tvorbu po hospodách i na ulici. Bára Petříčková, Honza Chmelík, Filip Roček, Ká Bílková, Lukáš Pelc a Vít Ryška.

Vstupné: 50 Kč

 

úterý 3.5.2016 od 19.00

MÁ EVROPA V INDII CIVILIZAČNÍ MISI? / PŘEDNÁŠKA A DISKUSE V ANGLIČTINĚ

Britský a Evropský parlament jsou zaneprázdněni diskusí nad „diskriminací kast v Indii“, přijímají zákony a návrhy opatření, které mají za cíl ukončit toto indické barbarství. Nicméně, odkud pochází názor, že indická společnost je ve své podstatě nespravedlivá? Uvrhá indický kastovní systém velké množství lidí do jakéhosi kvazi-otroctví? Další ze série přednášek zaměřených na tématiku Indie, pořádaných Katedrou religionistiky Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

DOES EUROPA HAVE A CIVILIZING MISSION IN INDIA?

British and European Parliament are busy discussing "caste discrimination in India", enacting laws and suggesting measures that India can take to end this barbarism. However, from where comes the idea that Indian society is inherently unjust? Does the caste system persist in India condemning large numbers of people into quasi-slavery?

 
DUBEN 2016  

úterý 19.4.2016 od 18.00

ŽIVOT A DÍLO HELENY ZMATLÍKOVÉ V KONTEXTU DOBY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří Mgr. Jana Čermáková.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 16.4.2016 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ vol. 11 / TEXTCONNEXION

Roky se s roky sešly a v sobotu 16. dubna oslavíme přesně pět let od prvního čtení v roce 2011. Aby toho nebylo málo, v rámci večera pokřtíme Chuťovky k pivu 2 s podtitulem Kuchařka Suchých autorských čtení. Moc se na Vás těšíme! Upeče nám někdo dort?

Vstupné: 50 Kč

FB událost

středa 13.4.2016 od 19.00

MIEKE FOKKINGA: TREATS / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Zahájení výstavy kreseb mladé nizozemské autorky za její osobní účati. Neočekáváná poetika bonbónů, sladkostí, drobností k zakousnutí, účtenek z obchodů… Po vernisáži následuje od 20:00 koncert dvou mezinárodních hudebních projektů Martin Alaçam & Mahir Kartal (TR) A Tara Fuki v sále Divadla 29.

FB událost

sobota 9.4.2016 od 18.00

ASSTMA / KONCERT

Malý koncert sólokapely Filipa Jakše, hudebníka, performera nezávislého divadelního kolektivu Ryba řvoucí a teoretika současného umění, který spolupracuje např. s Alešem Čermákem nebo Jiřím Skálou. Filip ozvučuje kovové předměty a vyrábí z nich smyčky a beaty pro texty své, či převzaté od experimentálních básníků. S projektem Asstma Filip v roce 2013 vyhrál cenu Malá Alternativa. Vstup volný.

 
BŘEZEN 2016  

úterý 22.3.2016 od 18.00

RADOST, KONTEMPLATIVNÍ EMOCE / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří Mgr. Kamila Pacovská, Ph.D. z katedry filosofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

úterý 15.3.2016 od 18.30

OZVĚNY ANTROPOFESTU / PROJEKCE

Ozvěny Antropofestu zprostředkovávají vybrané antropologické snímky z filmového festivalu Antropofest, který probíhá každoročně v Praze. Tento rok jsme si pro vás připravili čtyři filmy s antropologickou tématikou. Filmy se dotknou tématiky uprchlické krize, lidské identity a kulturního dědictví.

úterý 8.3.2016 od 19.00

MÁ DOBROVOLNICKÁ CESTA… / PŘEDNÁŠKA

„… do srbského městečka Šid, kde jsem jako člen Czech teamu pomáhala v rámci uprchlické krize. Jak jsem se stala členem Czech teamu? Co mě motivovalo? Jaká byla cesta od rozhodnutí k realizaci? Co bylo její náplní? Co střet s realitou? A jaké jsou mé zkušenosti s uprchlíky a osobní postřehy?“ Nejen o těchto otázkách pohovoří Lenka Jedličková, studentka Sociální antropologie na Univerzitě Pardubice, milující dcera, vedoucí Junáku, několikanásobná dobrovolnice a hlavně snílek s velkým snem, co se řídí mottem „Dobře žít, znamená nežít pro sebe“.

Vstup volný

 

úterý 1.3.2016 od 18.00

GLOBAL LACROSSE VILLAGE (CZ/ENG) / PROJEKCE

Snímek režisérské dvojice Lívie Šavelkové a Milana Durňaka (83 min, 2015) přibližuje příběhy a cesty lakrosu, které se jednou za rok potkávají v Radotíně. Lívia a Milan dva roky za sebou sbírali příběhy o lakrosu tak, jak jim je vyprávěli účastníci mezinárodního turnaje Memoriálu Aleše Hřebeského. Film je součástí obsáhlého antropologického a etnografického projektu zkoumajícího roli a význam lakrosu nejen pro původní obyvatele Severní Ameriky, ale i v různých koutech světa. Během večera budou též představeny dvě nové publikace Katedry sociálních věd (KSV FF) Univerzity Pardubice. Kniha autorky filmu - Stvořitelova hra na cestě světem: Identita Irokézů v procesu revitalizace a globalizace a kniha Terezy Hyánkové - Z Alžírska do budoucnosti: Kabylská migrace do České republiky. Tereza Hyánková realizovala dlouhodobý výzkum zaměřený na migraci Alžířanů do České republiky.

Pořádá Katedra sociálních věd FF Univerzity Pardubice.

Vstup volný

ÚNOR 2016  

sobota 27.2. od 10.00

KK: RA / VERNISÁŽ

Snídaňová vernisáž výstavy kreseb tak trochu tajemné KK.

úterý 23.2.2016 od 18.00

POPKULTURA NENÍ (JEN) MANIPULACE. O JEJÍM KREATIVNÍM POTENCIÁLU NA PŘÍKLADU POPULÁRNÍ FANTASTIKY / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Evropská kultura už od dob romantismu adoruje originální umělecký výkon, kterému může porozumět jen kultivovaný a vzdělaný příjemce. Tento kult vysokého umění, který se stal základem moderní kultury, nutně musí mít protipól v podobě zábavní kulturní produkce pro široké masy, pro niž se ve 20. století vžil název populární kultura. Přednáška ukáže, jak jsou mnozí konzumenti schopni tvůrčím způsobem pracovat s popkulturními artefakty a po svém je přetvářet, a to na příkladu subkultury fanoušků fantastiky (zejména science fiction a fantasy), která spoluvytváří současnou světovou populární kulturu a využívá ji k budování svého životního stylu.

PhDr. Antonín Kudláč, Ph.D. učí na katedře literární kultury a slavistiky FF Univerzity Pardubice. Zabývá se dějinami a teorií populární literatury a obecněji českými kulturními dějinami 19. a 20. století.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pátek 12.2.2016 od 20.00

CÉMURŠÁMUR & THE PARTISAN / KONCERT

Vrchlabský elektrifikovaný strunně-žesťový mini-big-band Cémuršámur ve své tvorbě zbavuje tzv. „alternativní“ hudbu přílišné vážnosti. Pro finální výraz souboru je důležitý (sebe)ironický humor, který se projevuje jak v textech, tak v hudebních aranžích. Během patnáctileté aktivní koncertní činnosti (okolo 500 koncertů) Cémuráci řádí převážně ve východních Čechách, ale čím dál častěji zahlcují svými barevnými decibely i posluchače v rámci celých Čech a Moravy i Slovenska a Polska. Ondřej: zpěv, Milda: alt sax, Borek: basa, Cejnoch: bicí, Aleš: kytary, klávesové nástroje, Zuzka: pozoun, Pája: bariton sax, klarinet, Honza: trumpeta. www.cemursamur.net

Pardubická rocková kapela the Partisan se pohybuje na scéně 10 let a na začátek roku 2016 připravuje vydání 3. studiové desky. Jejich tvorbu charakterizují energické kytarové písně ovlivněné zvukem britských ostrovů orámované českými texty, které reflektují dění ve společnosti či vnitřní svět členů kapely. Kapela hraje ve složení kytara, zpěv: Richard „Fuzzy“ Müller, basa, zpěv: Jan Vystrčil, bicí, zpěv: Braňo Štefanča. http://bandzone.cz/thepartisan

Vstupné: 80 Kč

 

úterý 9.2.2016 od 19.00

POVĚRY A "SLEPÁ VÍRA" V INDII - UCTÍVAJÍ INDOVÉ KRÁVU? / PŘEDNÁŠKA A DISKUSE V AJ

Jezdí se v Indii v autech a na morkách nebo na slonech a velbloudech? I když se taková otázka zdá být většině Evropanů více či méně absurdní, jiné otázky obdobného ražení nikoli. Například, „uctívají Indové krávy, opice a kameny?“ V rámci přednášky a diskuse se zamyslíme, jak Evropané zobrazují Indii a co je zdrojem takového obrazu. Další ze série přednášek zaměřených na tématiku Indie, pořádaných Katedrou religionistiky Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

 

sobota 6.2.2016 od 20.00

MOST WONKY & CHOCOLATE JESUS / KONCERT

Wonkův most je součástí rušné dopravní tepny přetínající střed Pardubic. Každý den po něm přejedou tisícovky aut. Most Wonky je pardubická kapela, která by v budoucnu měla mít stejný počet návštěvníků na svých koncertech. Petr Bína (zpěv), Ondřej Stieber (baskytara), Filip Tománek (bicí) a jejich fúze rocku, funku a jazzu.

Chocolate Jesus je energická čtyřka z Chrudimi. Osobitý charakter kapely vykresluje frontmanka Kristýna, živelná, temperamentní, drsná, naléhavá, se zajímavou barvou hlasu. Kristýna Kudrnáčová (zpěv), Mach (kytara), Vojta Kudrnáč (bicí), Aleš Doskočil (baskytara), pOpEye (kytara).

Vstupné dobrovolné

 
LEDEN 2016  

sobota 30.1.2016 od 20.00

DALEKKO / KONCERT

Dalekko vzniklo v roce 2013 jako původně dvoučlenný pražský studiový projekt, tvořený zvukovým inženýrem Džianem Babanem aka dB a zpěvákem, kytaristou a automobilovým závodníkem Pavlem Sajnerem aka Sajnym. Hudba dalekko se pohybuje na pomezí alternativního rocku a lo-fi popu s prvky elektroniky, s českými texty. Na jaře 2015 dalekko rozšířili sestavu o další tři spoluhráče: bubeníka Filipa Hisemema, kytaristu Jana Prucka a baskytaristu Jana Patku.

www.facebook.com/dalekko
www.dalekko.bandcamp.com

Vstupné: 100 Kč

 

čtvrtek 28.1.2016 od 19.00

ALEŠ FORMÁNEK: FOTKY / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy fotografií pardubického fotografa Aleše Formánka. Po vernisáži následuje koncert Prázdné hory jsou plné větru a deště (CZ/USA/FIN/JAP) v sále Divadla 29.

FB událost

středa 20.1.2016 od 19.00

STUDENTSKÝ STORY SLAM

Dramaturgie a produkce kulturního pořadu. Předmět, který svedl studenty z koutů různých fakult pardubické univerzity dohromady. Po následném sebepoznání se jejich dalším cílem stalo nalezení vlastních hodnot. Hledání bylo těžké, ale díky vzájemné přátelské pomoci našel své hodnoty každý člen. Ty poté zakomponovali do svých děl, se kterými se rozhodli vystoupit veřejně a ukázat tím, že když se člověk zapře, svých cílů dosáhne. Večer příběhů a básní bude věnován jejich tvorbě přenesené do mluvené formy.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstupné dobrovolné.

 

úterý 19.1.2016 od 18.00

POTŘEBY ROZVOJE RESOCIALIZAČNÍ PEDAGOGIKY /
KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 16.1.2016 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Přijďte se pobavit na desátý Suchý autorský čtení v Klubu 29. Poslechněte si i v těchto zimních měsících literární tvorbu místních autorů a hostů, kteří představí něco ze své tvorby. Hostem, který se již dostal na pulty knihkupců, bude tentokráte Marie Iljašenko, jíž vyšla básnická sbírka Osip míří na jih u nakladatelství Host. Vedle ní také vystoupí mnoho protřelých jmen Suchýho čtení, ale můžeme se těšit i na nováčky tohoto jeviště.

Pořádá o. s. Terra Madoda v rámci projektu Textconnexion.

Vstupné dobrovolné.

 
PROSINEC 2015  

úterý 22.12.2015 od 19:00

HARRY, JDU DO BARÁKU vol. 2 / VÁNOČNÍ BESÍDKA SEEK HARBOR BOOKING

Oblíbená vánoční besídka, na které se můžete všichni ukázat v právěm světle, aniž by vás za to následující den někdo odsoudil.

Letos zahrají legendy primitivního rocku, pražské trio Lyssa, fungující již zhruba od roku 1997. Kapela v sestavě Záhoř, Kupón a Tohotom se i v pokročilém věku těší až ohromující kondici. Tedy dalo by se říct, že s věkem zrají jako víno. V trestních záznamech mají 5 vinylových zářezů - např. split sedmipalec s Wollongong, 12" split s OTK nebo sólové desky Striker, Amoral a El Classico. Kapela vydává u renomavaného vydavatelství Silver Rocket.

Kapela Peleton je v Pardubicích již dobře známá, třikrát se zde v minulosti stihla zostudit a předvést, jakou má jejich trojhlavá post punková saň s pražsko-slezskými kořeny náchylnost k chlastu všeho druhu. 22. prosince tomu ovšem bude naposled.

Za domací bude vykopávat kapela Lionel Dixit. Duo kde jeden druhého trumfuje velikostí svého pytle a ten druhý zase velikostí svého obsedantství.

Vstupné: 60 - 200 Kč

Pořádá Seek Harbor Booking.

FB událost

pátek 18.12.2015 od 17:00

OBČAN HAVEL / PROJEKCE DOKUMENTU

V pátek 18.12. jsou to už 4 roky, co nás opustil první polistopadový prezident Václav Havel. Přijďte si ho v tento den připomenout projekcí dokumentu Občan Havel.

Vstup zdarma

Pořádá Rotaract Club Pardubice.

FB událost

středa 16.12.2015 od 18.00

MISTR JAN HUS / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Další z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Na téma večera pohovoří ThDr. Martin Chadima, Th.D. Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 12.12.2015 od 13.00 do 20:00 a dál

VÁNOČNÍ BLEŠÍREK / BLEŠÁK, DÍLNY, DIVADLO, KONCERT, VEČÍREK...

Dokážete si představit prosinec v Pardubicích bez blešírku? My už ne. Vánoční blešírek v Divadle 29, to je tradice každý rok něčím rafinovaně zaobalená. Krom tradičně-netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se i letos můžete těšit na pro oko i dotyk náramné autorské knižní kousky (nakladatelství Bylo nebylo, Běží liška), do detailu vytříbené papírenské zboží (Upupaepop) nebo neokoukané slušivé nezbytnosti (Crazy Sexy, Terra Incognita).

Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson, Palačinky dobré jako smrt) a k tomu nemálo epesních a občas i nečekaně objevných dárků. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké.

A nezapomeňte, že tvůrci blešírku můžete být opět i vy! Máte-li co nabídnout, zvláště pak originální poklady z papíru či knížky autorské či antikvární, rezervujte si své místo bez okolků. Kapacita je omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail: klub@divadlo29.cz nejpozději do 8.12.2015. Další info tamtéž.

Doprovodný program:
13:00-16:00 Animovaný bujón / otevřená animační dílna pro malé i velké (laboratoř Bujón)
14:00 Anifilm vybírá dětem / projekce krátkých animovaných filmů pro děti (laboratoř Bujón)
16:00 Pouť / bytové loutkové představení Aničky Krtičkové a Veroniky Svobodové pro všechny věkové kategorie (laboratoř Bujón)
19:00 Jitka Skočková: ValmezUFO / vernisáž výstavy obrazů a tradiční tombola (Klub 29)
21:00 Les Gars d'en Bas / koncert (Klub 29)

Vstup volný

FB událost

úterý 8.12.2015 od 19.00

VÍCEMÉNĚ KŘEHKÝ HOLKY... VDOVY NEVYJÍMAJE / TEXTCONNEXION

Napínavý, drzý i poetický literární pořad s autorským čtením a kdoví jestli ne i hudbou, ve kterém své čerstvé knihy z produkce nakladatelství Pavel Mervart představí Lukáš Vavrečka (Dej holce jméno – lyricko-erotický krimiromán), Přemysl Krejčík (Křehké nepřenášet - sbírka veršů) a Lubomír Macháček (Zelené vdovy - soubor psychologických povídek).

Vstupné dobrovolné

FB událost

sobota 5.12.2015 od 19.00

LUBOŠ MAJZLÍK, PETR KYLIÁN, JIŘÍ ZRADIČKA: AUTORSKÉ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Každoroční podzimní autorské čtení proslulého tria - Luboš „Lumír“ Majzlík (aikido poezie), Petr „Kylda“ Kylián (próza), Jiří „Ježíšek“ Zradička (psychedelická poezie) za doprovodu hudebního tělesa.

 
LISTOPAD 2015  

úterý 24.11.2015 od 19.00

LADISLAV SLEZÁK: MONOTÓNNĚ ZNĚJÍCÍ SAMOTY / TEXTCONNEXION

Křest básnické sbírky Monotónně znějící samoty Ladislava Slezáka. Autorské čtení a jako host vystoupí hudebník Jiří Marek.

Vstup volný

FB událost

neděle 22.11.2015 od 19.00

LUKÁŠ CHORVAT: TA HUDBA V KRUHU / VERNISÁŽ

Procházka zahradou malou jako hořčičné semínko. Vernisáž a autorská čtení, s návštěvou počítají Neil Young, Jim Jarmusch, Filip Topol, Andrej Tarkovskij, Yat-Kha, Quentin Tarantino, Sato San To, Tom Tykwer, Tom Waits, sourozenci Wachovští, DJ b4k, DJ Bingi. Od čínské malby po art brut.

Vstup volný

FB událost

sobota 14.11.2015 od 19.00

ŠEST NEVINNÝCH / TEXTCONNEXION

Šest autorů představí jednu (společnou!) knihu. Dechberoucí detektivní román Šest nevinných za 72 hodin napsali: vůdčí osobnost českého kyberpunku a fantasy Jiří Walker Procházka, autor kultovních českých sci-fi próz Josef Pecinovský, nekonformní romanopisec a držitel ceny Magnesia Litera David Zábranský, básník, prozaik a žurnalista Přemysl Krejčík, esejista, básník a postmoderní prozaik Lukáš Vavrečka a autor hororových próz a literatury pro děti Jan Sviták. Za 14 dní knihu vydalo nakladatelství Pavel Mervart.

sestnevinnych.cz
www.facebook.com/roman.na.6.nadechu

 

čtvrtek 12.11.2015 od 19.00

VÝLET DO NANOSVĚTA: OD NANOČÁSTIC K NANOTRUBICÍM / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Nanomateriály jsou materiály, které mají alespoň jeden rozměr menší než 100 nm dle platných definic. Výzkum a vývoj nanomateriálů je stále intenzivnější a zabírá podstatnou část aktivit různých výzkumných center všude po světě. Kde všude se nanomateriály mohou uplatnit? Co to znamená pro jejich uživatele? Kam ještě se využití nanomateriálů dá posunout? Je třeba se toho nějak bát? Jak se na vývoji nanomateriálů podílí vědci v České republice?

Dr.-Ing. Jan Macák je vedoucí vědecký pracovník Centra materiálů a nanotechnologií na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice a od března 2015 je řešitelem prestižního ERC Starting grantu.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 7.11.2015 od 19.00

SLAM POETRY 2015 / REGIONÁLNÍ KOLO

Regionální kolo celorepublikové soutěže ve slam poetry opět v Klubu 29. Moderátorem večera bude Metoděj Constantine, jeden z nejostřílenějších slamerů české kotliny, vítěz celorepublikové soutěže v roce 2013, jehož interaktivní pódiový výraz hraničí s rapem a absolutní slovní improvizací. Máte se nač těšit! Slameři hlaste se na e-mailu: klub@divadlo29.cz (Šárka Zahálková), vítěz jako vždy postupuje do brněnského finále.

Afterparty: Edoshův Kur-ník x SEkS x Idkfa x Qbeat (PTAKZ), elektro-šikana-rap-kabaret-beatbox-s-prvky-hysterie-jenž-nezná-kdyby.

www.slampoetry.cz
bandzone.cz/ptakz
bandzone.cz/edoshuvkurnik
bandzone.cz/seks

Vstupné: 50 Kč

FB událost

čtvrtek 5.11.2015 od 19.00

INDICKÁ SVATBA / PŘEDNÁŠKA A DISKUSE V ANGLIČTINĚ

Měli jste někdy možnost spatřit svatbu s více než tisíci hosty a vice než padesáti druhy delikates servírovaných na banánových listech? Pokud ne, doražte v tento den do Klubu 29. Součástí večera bude i tradiční hinduistický svatební rituál. Další ze série přednášek zaměřených na tématiku Indie, pořádaných Katedrou religionistiky Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

 
ŘÍJEN 2015  

úterý 27.10.2015 od 18.00

PŘEDNÁŠKA KE VZNIKU REPUBLIKY

28. říjen 1918 je památným dnem, který byl jako nejvýznamnější státní svátek každoročně vzpomínán v době první Československé republiky a znovu zejména po roce 1989, i když ani předtím neupadl v zapomenutí. Vyhlášení samostatnosti nebylo jen dílem daného okamžiku, mělo svoji předhistorii a také důsledky. Co vedlo k rozpadu habsburské monarchie, jaké byly základní ideje nového státu, do jakých okolností se narodil a v jakých podmínkách se utvářel, to bude hlavním tématem přednášky doc. Tomáše Jiránka.

Vstup volný

Pořádá Rotaract Club Pardubice.

 

sobota 17.10.2015 od 20.00

HRDÝ ANTONÍN & BIORCHESTR-IO / KONCERT

Antonín Hrdý, kytarista a písničkář z Choltic, který je v Klubu 29 jako doma. Před časem opustil hardcoreové vody a hřmotný náklad decibelů a vyměnil jej za působivou lyriku a melodický zpěv. Biorchestr už dávno není duo. Janu a Aleše Pilgrových už pár roků doprovází cellista a kontrabasista Tomáš Jenček. Hudba brněnského Biorchestr-ia je pestrá a hravá stejně jako oni. Jejich poslední album Io věnovali prvnímu měsíci Jupitera a společně s ním prodávali pozemky na jeho povrchu. S kým z vás se na Io, čtvrtém největším měsíci ve sluneční soustavě, potkáme? Když ne tam, tak aspoň na koncertu v Klubu 29!

www.biorchestrio.cz

Vstupné: 50 Kč

FB událost

pátek 16.10.2015 od 19.00

SERGIO CARUSO / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Zahájení výstavy italského výtvarníka, který se před nedávnem usadil v Pardubicích. Ptáte se proč? Přijďte se ho zeptat osobně. Malá lekce italštiny, papír a tuš. A po vernisáži představení Handa Gote: Mutus Liber v sále Divadla 29.

FB událost

úterý 6.10.2915 od 19.00

MEZINÁRODÍ KOSMICKÁ STANICE (ISS) / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Výstavba, provoz a využívání Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je příkladnou ukázkou mezinárodní spolupráce v kosmickém výzkumu. Budování stanice začalo v roce 1998 a je závazkem pěti kosmických agentur – NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA a CSA. Přípravy a přímého vyhodnocování experimentů prováděných na ISS se však účastní vědci z téměř sedmi desítek států po celém světě, České republiky nevyjímaje. Jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu? Kolik experimentů probíhá na ISS? Které jsou ty vědecky nejhodnotnější? A v čem spočívá zapojení českých vědců? Je kosmická stanice vůbec potřeba nebo je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek?

O tom všem pohovoří Michal Václavík, pedagog Fakulty strojní ČVUT a zakládající člen Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku. Od roku 2008 Václavík rovněž pracuje v České kosmické kanceláři, kde se věnuje oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).

Pořádají studenti Univerzity Pardubice.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 3.10.2015 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Nevzniknuvší skupina 310 Vás zve na další ze série Suchých autorských čtení do Klubu 29. Těšit se tentokrát můžeme nejen na čerstvou tvorbu pardubických autorů, ale rovněž na autorské čtení Dory Čechové, české spisovatelky s ruskými kořeny, která v roce 2012 debutovala sbírkou povídek Nechtěl jsem být Leninem. Tři desetiny zábavy a sedm desetin vážnosti. Nebo to bude naopak? Nechme se překvapit a přijďte!

Vstupné dobrovolné.

FB událost

ZÁŘÍ 205  

úterý 22.9.2015 od 17.00

NEVÍTANÍ / PROJEKCE S DISKUSÍ

Projekce dokumentárního filmu Tomáše Škrdlanta, který dlouhodobě zachycoval a sledoval osudy fyzicky postižených dětí, které jejich rodiče odložili hned po narození. Film získal výroční Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší český dokument. Po promítání následuje beseda s Janou Ženíškovou, vedoucí týmu Podpory pro rodinu a dítě v organizaci Amalthea. Pořádá spolek Amalthea u příležitosti festivalu Týdny pro duševní zdraví.

Vstupné dobrovolné

FB událost

pondělí 21.9.2015 od 17.00

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 20. TÝDNŮ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
ZDENĚK MARIA HROCH: OBLAK NEVĚDĚNÍ

Zahájení festivalu Týdny pro duševní zdraví – východní Čechy a výstavy Zdeňka M. Hrocha, který ve své tvorbě pracuje s grafikou manipulovaného fotografického a jiného materiálu metodou dekoláže. Jeho autorské fotografie vstupují do procesu tvorby, zanechávají své stopy a přetvářejí se v síle autorova podvědomí a intelektuálního zpracování v novou kvalitu povětšinu silně emocionálních abstrakcí.

 

pátek 18.9.2015 od 21:00

RACOON'S / KONCERT

„Co kdybysme založili nějakou reggae kapelu?“. Na základě této otázky a kladné odpovědi několika přátel vznikli někdy kolem roku 2007 Racoon’s, kapela s pardubickými kořeny usazená v Praze. „Rakůni” vychází zejména z roots reggae, ale neomezují se pouze tímto stylem. Nové písně tvoří jako na běžícím pásu, ale milovník houpavých rytmů sem tam rozezná i svůj oblíbený riddim. To vše se děje za doprovodu zpěvačky Karolíny Mbaye, jejíž „zastřený” hlas stojí za slyšení...

FB událost

úterý 15.9.2015 od 19.00

INDIE A KOLONIALISMUS / PŘEDNÁŠKA A DISKUSE V ANGLIČTINĚ

Historici se stále přou o to, zda byl kolonialismus pro Indii prospěšný či nikoli. První ze série přednášek a diskuzí v angličtině nad tématem Indie se zaměří na předpoklady, které tvoří základ této otázky a pokusí se posoudit, jaké proměnné mohou pomoci na tuto otázku zodpovědět.

Vstup volný

Pořádá Univerzita Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

 

pátek 4.9. od 19.00

PUSTINA / PROJEKCE STUDENTSKÉHO FILMU

Jindra získal velké jmění, Honza není spokojený v práci, zatímco Doktorova kariéra se slibně rozjíždí. Jak výrazně ovlivní životy trojice mladých Pardubických floutků výbuch atomové bomby? Jaké číslo tísňové linky je přiřazeno nukleární katastrofě? Nejnovější film skupiny Two Birds With One Stone. Drama, dobrodružství, skok o tyči, oděvní průmysl a pocity marnosti se elegantně snoubí v tomto virtuosním kusu vytříbeného amatérismu. Jako obvykle budou zodpovězeny všechny důležité životní otázky včetně otázky smyslu. Režie O. Vršanský, Hrají J. Bittner, R. Vršanský, P. Bittner a další.

Vstupné rozmilé

FB událost

ČERVENEC 2015  

pátek 3.7. od 19.30

INDIA & KIDNEY TRAUMA & PRODAVAČ / KONCERT

Lokální dvojkřest kazetového splitu kapel India a Kidney Trauma a zároveň archivní kazety Prodavač, eponymní nahrávky "Duchové" na straně A a raritním materiálem na straně B.

Prodavač (Praha / Lysá n. L.) zahrají v Pardubicích již po druhé. Kapela, která svým obsahem upomene na novovlná 80. léta a la Dr. Max nebo Soubor Tradičního Popu.

India (Pardubice / České Budějovice) je nová, lehce psychedelicky krautrocková kapela Tomáše Kopáčka, která vznikla po jeho přesídlení do Českých Budějovic.

Kidney Trauma (České Budějovice) jsou parťáci India na split kazetě, avantgardní noise rock, co zní jako náměsíčný soundtrack k italskému krimi thrilleru.

Afterparty: Svěcení Nové Varny (afro-kraut-metal).

Vstupné: 100 Kč

soundcloud.com/stoned-to-death-records/kidney-trauma-doplnit www.prodavacovo.cz

Pořádá Seek Harbor Booking.

FB událost

ČERVEN 2015  

pátek 26.6. od 19.00

PUSTINA / PREMIÉRA FILMU

Jindra získal velké jmění, Honza není spokojený v práci, zatímco Doktorova kariéra se slibně rozjíždí. Jak výrazně ovlivní životy trojice mladých Pardubických floutků výbuch atomové bomby? Jaké číslo tísňové linky je přiřazeno nukleární katastrofě? Nejnovější film skupiny Two Birds With One Stone. Drama, dobrodružství, skok o tyči, oděvní průmysl a pocity marnosti se elegantně snoubí v tomto virtuosním kusu vytříbeného amatérismu. Jako obvykle budou zodpovězeny všechny důležité životní otázky včetně otázky smyslu. Režie O. Vršanský, Hrají J. Bittner, R. Vršanský, P. Bittner a další

Vstupné sympatické

FB událost

úterý 16.6. od 19.00

MEZINÁRODNÍ KOSMICKÁ STANICE ISS / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Výstavba, provoz a využívání Mezinárodní kosmické stanice (ISS) je příkladnou ukázkou mezinárodní spolupráce v kosmickém výzkumu. Budování stanice začalo v roce 1998 a je závazkem pěti kosmických agentur – NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA a CSA. Přípravy a přímého vyhodnocování experimentů prováděných na ISS se však účastní vědci z téměř sedmi desítek států po celém světě, České republiky nevyjímaje. Kosmické agentury se zde snaží převést co nejvíce poznatků z oblasti lidské fyziologie, biologie, materiálových a fyzikálních věd do běžného života ve prospěch lidské společnosti. Jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu? Kolik experimentů probíhá na ISS? Které jsou ty vědecky nejhodnotnější? A v čem spočívá zapojení českých vědců? Je kosmická stanice vůbec potřeba nebo je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek?

Michal Václavík studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Nebeská mechanika a kosmické prostředí a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. V České kosmické kanceláři pracuje od roku 2008 a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pátek 12.6. od 19.00

JAN KAŠPAR: EPIC SPLIT & OBELISK OF LIGHT & VYSVĚCENÁ VARNA / VERNISÁŽ VÝSTAVY A KONCERT

Vernisáž výstavy královo-hradeckého hudebníka a fotografa Jana Kašpara. Světelná instalace v den zahájení výstavy. Živě vystoupí Obelisk of Light a jako after party vinyl DJing Jakuba Ďuraška aka Vysvěcená Varna.

Vstup volný

FB událost

úterý 9.6. od 18.00

PETRA GUPTA VALENTOVÁ: DISKUSE S AUTORKOU

Setkání a diskuse s umělkyní českého původu, která střídavě žije v New Yorku, České republice a Indii a jejíž výstava je do 11.6.2015 k vidění v Klubu 29.

Vstup volný

FB událost

KVĚTEN 2015  

úterý 26.5. od 19.00

NEDOTKNUTELNÉ PROSTITUTKY / PROJEKCE DOKUMENTU S DISKUSÍ

Jaké je to narodit se prostitutkou? Jsou kasty systémem bohů nebo lidí? Jak je těžké se z nich osvobodit? Dokument Nedotknutelné prostitutky sleduje osud lidu Badi - nejnižší nepálské kasty. Jaké jsou historické souvislosti jejich postavení, jaká je současnost a jaké jsou největší výzvy sociální transformace se pokusí odpovědět nejen film, ale i oba autoři v debatě po filmu.

Autoři filmu - Helena Humňalová a Jiří Pasz jsou spolužáci z oboru Humanitární a sociální práce na UP. Helena vystudovala v belgické Lováni Rozvojová studia se zaměřením na antropologii. Pracovala v Kongu, Kambodži a Nepálu. Momentálně pracuje na výzkumu dlouhodobé nezaměstnanosti v ČR. Jirka se specializuje na zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech. Za sebou má pracovní pobyty v Ugandě, Barmě či Vietnamu.

Vstup volný

Akce se koná v rámci festivalu Multikulturní týden 2015.

pátek 22.5. od 18.30

OD PRACOVNÍHO STOLU DO KUCHYNĚ A ZPĚT KOLEM SVĚTA / VERNISÁŽ
STEREOTYPY EVROPANŮ O INDII / PŘEDNÁŠKA

Zahájení výstavy Petry Gupty Valentové, pardubické umělkyně žijící a pracující na pomezí kontinentů, u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2015. Součástí vernisáže je rovněž přednáška dr. Sufíje Páthanové a doc. Martina Fárka v anglickém jazyce, která se bude věnovat stereotypům o Indii, v současné Evropě bohužel dost rozšířeným.

Země násilí páchaného na ženách, země chudoby a posvátných krav: takovou si Indii představuje mnoho Evropanů ještě na začátku 21. století. Tyto stereotypy však realitu neodráží, jsou pokračováním západního pohledu na Indii, který je v zásadě již stovky let starý. Proč Evropané tyto představy bezvýhradně přijímají a dále je šíří? A proč má mnoho Indů tendenci dělat totéž? Přednáška a následná diskuse pojednají o zmiňovaných stereotypech a příčinách jejich vzniku. Je nejvyšší čas se tímto ožehavým tématem začít zabývat dříve, než problémy způsobené zmíněnými stereotypy nenávratně poškodí mezinárodní vztahy mezi Evropou a Indií. Diskuse bude zaměřena především na stereotyp, podle něhož je Indie zemí nebezpečnou pro ženy, kvůli údajně velkému množství znásilnění.

Dr. Sufíja Páthanová je výzkumnou pracovnicí Katedry religionisty Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, kde také přednáší v rámci kurzu o orientalismu. Dr. Páthanová je od roku 2012 členkou mezinárodní výzkumné sítě věnující se komparativnim studiím evropské a indické kultury.

Doc. Martin Fárek působí od roku 2010 jako vedoucí Katedry religionisty Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Na univerzitě je také koordinátorem Indcké platformy, sítě spoluprací evropských a indických univerzit, výzkumných institucí a společností. Stejně jako dr. Páthanová je i doc. Fárek od roku 2012 členem mezinárodní výzkumné sítě věnující se komparativnímu studiu evropské a indické kultury.

 

sobota 16.5. od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Suchý autorský čtení v Klubu 29 již po osmé. Můžete se těšit na literární tvorbu přednesenou samotnými autory. Přijďte a nechte se překvapit, koho nám poosmé chuť číst přinese. Zveme autory a diváky, aby přišli posedět a pobýt a společně si užít večer.

Vstupné dobrovolné

FB událost

úterý 12.5. od 19.00

FYZIKA A SMRT FILOSOFIE / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Věhlasný fyzik Stephen Hawking spolu s Leonardem Mlodinowem ve své populární knize Velkolepý plán (The Grand Design) píší: „Jak se vesmír chová? Jaká je povaha skutečnosti? Odkud to všechno pochází? Potřeboval vesmír nějakého stvořitele? Většina z nás netráví většinu svého času hloubáním nad takovými otázkami, ale téměř všichni nad nimi hloubáme alespoň někdy. Tradičně jsou to otázky pro filosofii, ale filosofie je mrtvá. Filosofie neudržela krok s moderním vývojem vědy, zvláště fyziky. Nositeli naší pochodně objevování v našem pátrání po poznání se stali vědci.“ Tedy „filosofie je mrtvá“. Jestli Vám to něco připomíná, nebude to asi náhoda. Více jak před stoletím napsal ve svém Zarathustrovi Friedrich Nietzsche, že mrtev je Bůh. A zabili jsme ho prý my. Avšak nezabili jsme ho, hraje stále významnou roli v myšlení miliard lidí.

Je však mrtvá filosofie? Zabila ji moderní věda, zabila ji fyzika? Hraje filosofie ještě nějakou roli ve fyzice a matematice? Jakou? Přednáška se bude zamýšlet nad těmito a podobnými názory.

RNDr. Peter Zamarovský, CSc. je akademickým pracovníkem ČVUT v Praze. Přednáší filosofii, externě vyučuje i fyziku a příležitostně i digitální fotografii. Zabývá se interdisciplinárními a transdisciplinárními aspekty vědy, filosofie a historie. V současnosti je předsedou Evropského kulturního klubu. Mezi jeho publikace patří například knihy Proč je v noci tma? Příběh paradoxu temného nebe (2011) a Příběh antické filosofie: antická filosofie pro nefilosofy (2005).

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

úterý 5.5. od 21.00

LIDI Z TELEVIZE / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy fotografií Michala Kudláčka. Odhalte tajemství ukryté v pixelech televizního šumu.

 
DUBEN 2015  

úterý 21.4.2015 od 19.00

SPINTRONIKA – OD TEORIE RELATIVITY K PEVNÝM DISKŮM / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Když Otto Stern a Walther Gerlach v roce 1922 experimentálně objevili nový kvantový stupeň volnosti částic – později nazvaný spin –, jistě netušili, že vědní obor, který si spin vezme do názvu, překročí sféru akademického studia a bude mít ambice proměnit každý druhý přístroj na Zemi a zasáhnout do našeho každodenního života. Spintronika, věda zabývající se vztahem a vzájemným ovlivněním náboje a spinu částic, dnes propojuje dva velmi vzdálené světy: svět abstraktní fyziky v podobě kvantové mechaniky a teorií relativity se světem technologických laboratoří, výpočetní elektrotechniky a globálních výrobců počítačových procesorů a záznamových zařízení. Projděme tedy společně cestu od fundamentální fyziky k vašemu notebooku a ukažme si, čím nás spintronika může vyzbrojit v boji proti soumraku křemíkové éry elektroniky. Anebo nám snad pomůže ji překlenout a položí nové technologické paradigma? Co jsou to magnetické polovodiče a je spintronický počítač stále ještě utopie?

RNDr. Lukáš Nádvorník vystudoval kvantovou optiku a optoelektroniku na MFF UK; v rámci svého Ph.D. studia pracuje v Oddělení spintroniky a nanoelektroniky na Fyzikálním ústavu AV ČR, v.v.i a v Laboratoři optospintroniky MFF UK v mezinárodním týmu prof. Tomáše Jungwirtha, Ph.D. Od roku 2011 je členem výkonného výboru českých studentských kapitol mezinárodních organizací pro optiku SPIE a OSA.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

sobota 18.4.2015 od 20.00

S01E02.TANECNI.VECIREK.D29.XVID.AVI / TANČÍRNA no. 2

Rust Cohle, Marge Simpson, Bernard Black, Sheldon, Rimmer, Lister, Spock a želvy Ninja společně na jednom parketu. Sarah Lund, Sarah Linden a Saga Noren diskutují v ústraní. Dorazí i Lorne Malvo. A kdo další? Přijďte v převleku! Hraje DJ xvid.avi.

 

pátek 3.4.2015 od 19.00

KABINET DR. ROSEWOODA / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Vzhůru do cirku Upupa s jeho principály Evou Hronovskou a Jakubem Horským! Po vernisáži neodcházejte: vystupte o patro výše do sálu Divadla 29, kde od 20:00 zahrají dr. Rosewoodovi na počest kapely Dead Western a Longital.

FB událost

středa 1.4.2015 od 19.00

DĚTSTVÍ A VELKÁ VÁLKA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Osudy dětí, žijících v českých zemích v letech první světové války, historiky zatím příliš nezaujaly. Přitom otázka, jaký měly válečné události vliv na podobu dětství, do jaké míry zvrátily dětem a dětství nakloněný vývoj probíhající v 19. století, je nesporně legitimní. V přednášce se zaměříme na prameny k válečnému dětství, na nedostatek základních životních potřeb, který na děti doléhal. Na základě analýzy dobových čítanek si povšimneme výchovy k rakouskému patriotismu. Stručně si povšimneme osudu dětí bez domova a dětí internovaných. Jaký měly válečné události vliv na podobu dětství? Do jaké míry zvrátily dětem a dětství nakloněný vývoj probíhající v 19. století? Jaký byl osud dětí bez domova a dětí internovaných?

Prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. (nar. 1947) vystudovala Filozofickou fakultu UK. V současnosti působí na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Ve své badatelské činnosti se zaměřuje zejména na dějiny každodennosti 19. století, gender history 19. století a dějiny česko-francouzských kulturních vztahů 18.–19. století. Kromě odborných publikací vydala řadu knih pro veřejnost, například K hříchu i k modlitbě. Žena v minulém století (1999) nebo Radostné dětství? Dětství 19. století v českých zemích (s K. Rýdlem 2006). Za svůj přínos obdržela v listopadu 2014 Cenu ministra školství.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

BŘEZEN 2015  

úterý 17.3. až pátek 20.3.2015

JEDEN SVĚT 2015

Regionální část festivalu dokumentárních filmů o lidských právech. Více informací o programu zde a zde.

Po dobu konání festivalu jsou prostory Klubu 29 nekuřácké.

 

úterý 3.3.2015 od 19.00

PRAVDA, PRAVDĚPODOBNOST A SPRAVEDLNOST / KAVÁRNA UNIVERSITAS

V právnické terminologii rozumíme důkazem takový prostředek, kterým lze zjistit stav věcí. Dokazování však není zdaleka vyhrazeno jen právnímu prostředí – ve skutečnosti je to jedna ze základních a zcela univerzálních složek lidského myšlení, prostupující každou oblastí života od vědeckého bádání až po ty nejosobnější záležitosti. Náš mozek užívá několik typů dokazovacích postupů, které v různých situacích poskytují někdy relevantní, jindy ale zcela zavádějící závěry. Vstup exaktních věd na pole kriminalistiky s sebou přinesl nový, tzv. vědecký důkaz, a s ním i zcela novou problematiku hodnocení jeho váhy. Jak je důkaz konstruován? Proč při práci s ním nemusejí být lidská intuice ani zkušenost dobrými rádci? Proč lze na základě identického výsledku zkoumání jednoho spravedlivě odsoudit a jiného spravedlivě omilostnit? Jak elegantně dezinterpretovat důkazy? Existuje absolutní důkaz? A lze dokázat či vyvrátit existenci Boha?

Mgr. Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka na PřF UK; od roku 2002 působí na Kriminalistickém ústavu Praha jako kriminalistická znalkyně v oboru DNA analýzy. Přednáší forenzní genetiku na PřF UK a na Univerzitě Pardubice. Je místopředsedkyní Československé společnosti pro forenzní genetiku. Dlouhodobě se věnuje problematice stanovení váhy vědeckého důkazu aplikací inferenční logiky.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

ÚNOR 2015  

pátek 20.2.2015 od 19.30

RESSONUS RECORDS SHOWCASE / KONCERT

Showcase českého nezávislého hudebního vydavatelství Ressonus Records, které je zaměřené převážně na ambient, glitch a experimentální elektronickou hudbu. Vystoupí projekty Aleff a Foma.

Aleff, vlastním jménem Ondřej Gášek, je český producent, jehož hudba osciluje mezi downtempem, ambient technem a industrialem, ale v poslední době jsme jeho tvorbu mohli také zaznamentat na poli filmové scénické hudby, např. v nedávno uvedeném filmu Benjamina Tučka Plán. V listopadu 2014 Aleff vydal album Selected Punishments na labelu Ressonus Records. Deska, která svým způsobem ilustruje hrubost a opojnost lidského zcestí, navazuje na autorovo industrialní pojetí elektronické hudby a uzavírá tak kruh jedné dekády jeho tvorby.

Foma je projekt Davida Rambouska (Selectone) a Jiřího Tilgnera (katsa.theo), ve kterém spojili síly ve prospěch rytmické, až tanečně pulsující hudby. Projekt, jenž svým názvem odkazuje na věhlasnou továrnu na fotografický materiál, si pohrává s estetikou černobílé fotografie a analogovým zvukem. Výsledkem této chemie je tanečně-experimentální elektronika s temnými rysy a psychedelickým nádechem. Debutové EP Open In Dark Room Only s hostující vokalistkou Sonjou Neverstop spatřilo světlo světa roku 2013.

Vstupné: 50 Kč

www.ressonus.net

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

FB událost

úterý 10.2.2015 od 19.00

SEVER A JIH / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy kreseb Renaty Hans, které nás zavedou z jihu na sever.

 

sobota 7.2.2015 od 20.00

ARKTITIDA / TANEČNÍ VEČÍREK #1

Taneční večírek. Hudba mrazu, tmy a severních národů. Afrobeat z Islandu. Ňunínci z Norska. Elektrikáři z Finska. Spousta fenomenální hudby, o které jste neměli tucha. A večírek.

#abbanebude #blackmetalnebude #emilianatorrinijeislandanka

úterý 3.2.2015 od 19.00

TRAMVAJE VČERA A DNES / KAVÁRNA UNIVERSITAS

S tramvajemi se sice člověk v Pardubicích nepotká (ačkoli František Křižík elektrickou dráhu do Sezemic naprojektoval), přesto se však výzkumníci z Univerzity Pardubice podílejí na jejich vývoji. S cílem, průběhem a výsledky výzkumu jako i s vozidlem samotným Vás seznámí Ing. Petr Sýkora. Dozvíte se mimo jiné, proč tramvaje při průjezdu obloukem pískají, jak postavit tramvaj, která je stoprocentně nízkopodlažní, zároveň má otočné podvozky a všechna kola poháněná.

Ing. Petr Sýkora pracuje na Katedře elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Zabývá se převážně elektrickými pohony vozidel a to jak z hlediska technického řešení vlastního pohonu, tak z hlediska jeho energetické spotřeby.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

LEDEN 2015  

čtvrtek 22.1.2015 od 19.00

AŤ VÁM CHUTNÁ... / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy studentů Grafického designu SOŠ Cestovního ruchu Pardubice.

 

úterý 13.1.2015 od 19.00

PŘÍBĚH PRVNÍHO FRAKTÁLU / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Roku 1872 uvedl slavný německý matematik Karl Weierstrass ve své přednášce pro Královskou akademii v Berlíně šokující příklad spojité funkce, která v rozporu s tehdy všeobecně přijímaným názorem nemá v žádném bodě derivaci. Později se ukázalo, že první příklad funkce tohoto typu popsal již ve 30. letech 19. století Bernard Bolzano. O Bolzanově funkci, která je prvním známým příkladem spojité funkce nemající v žádném bodě derivaci, o jejích vlastnostech a okolnostech jejího objevení, o Bolzanově přínosu pro vývoj matematické analýzy a o místě Bolzanovy funkce v moderní matematice.

Mgr. Libor Koudela, Ph.D. vystudoval MFF UK. Doktorskou disertační práci na téma pojetí křivky v analýze, teorii množin a topologii napsal pod vedením Jiřího Veselého. Rozšířená verze práce vyšla roku 2013 v nakladatelství OPS pod názvem „O pojetí křivky". Pracuje v Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.

Vstup volný

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená II“.

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pátek 9.1.2015 od 20.00

THE PARTISAN / KONCERT

Kapela vznikla z pardubických kapel LOW!, Molythan a Vaten a tvoří výhradně vlastní tvorbu s českými texty. Hudebně jsou jí nejblíže styly indie, garage rock a punkrock.

Vstupné: 50 Kč

 
PROSINEC 2014  

sobota 20.12.2014 od 19.00

BLACK TAR JESUS & PELETON & CLIMATIZADO & DJ SVĚCENÍ NOVÉ VARNY / KONCERT

Vánoční večírek Seek Harbor: Black Tar Jesus (Stoned to Death) - pardubický garage rock s výjimečným koncertem po půlroční pauze. Peleton (std/srr, Praha) - v poli kopřiv mě čekej... Pražská odpověď na Lungfish a ranné touch and go kapely. Climatizado (Plzeň) - kultovní plzeňská kapela na pomezí americany a avantgardního rocku. První koncert po 4 letech. DJ: Svěcení nové varny.

Vstupné: 50 Kč a více.

Pořádá Seek Harbor booking.

FB událost

sobota 20.12.2014 od 14.00 do 19.00

KAC MARKET

První KAC market, kde se můžete těšit na: second hand s vypranými, vyžehlenými a hlavně přešitými kousky od 20 Kč do 120 Kč, prezentaci ručně šitých modelů, které si budete moci objednat, výstavu obrazů Kateřiny Konvalinové, studentky AVU, lahodné pražské Pussycakes. Občerstvení zdarma: řepový krém s chilli a dýňová polévka s medem. Pořádají Cecílie Kutálková a Karolína Waberová.

FB událost

sobota 13.12.2014 od 13:00 do 20:00 a dále

VÁNOČNÍ BLEŠÍREK / BLEŠÁK, DÍLNY, DIVADLO, KONCERT, VEČÍREK...

Vánoční blešírek v Divadle 29, to je tradice každý rok něčím rafinovaně ochucená a zaobalená. Loni moukou z Automatických mlýnů, letos papírem. Krom tradičně-netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se tak letos můžete těšit na pro oko i dotyk náramné autorské knižní kousky (nakladatelství Bylo nebylo, Běží liška aj.) či do detailu vytříbené papírenské zboží (Upupaepop), na které jinde jen těžko narazíte.

Tím však seznam blešírkářů nekončí. Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson, Palačinky dobré jako smrt) a k tomu samosebou nemálo epesních, slušivých a občas i nečekaně objevných a makabrózních dárků, včetně výběru starých vynilových desek, kterým nelze nepodlehnout. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké (autorské dílny, divadlo pro děti apod.).

A pozor! Letos expandujeme, Vánoční blešírek nejen v čp. 29 ul. Sv. Anežky České, ale též v Galerii města Pardubic na příhrádku!

A nezapomeňte, i letos platí, že tvůrci blešírku můžete být i vy! Máte-li co nabídnout, šperky, cetky, háderky, laskominy, hračičky, zvláště pak uvítáme originální poklady z papíru či knížky autorské či antikvární, rezervujte si své místo bez okolků. Kapacita je omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail:  klub@divadlo29.cz nejpozději do 8.12.2014 Další info tamtéž.

Doprovodný program:

13:00-17:00 Papírová dílna s Veronikou Doutlíkovou
Galerie města Pardubic / otevřená dílna pro malé i velké,
15:00 Divadlo Kaká: Palačinková Pepinka
Klub 29 / divadlo pro děti od 3 let,
17:30 Andrea Miltnerová: Tanec magnetické balerínky
Galerie města Pardubic / taneční performance,
19:00 Ztráty a nálezy
Klub 29 / zahájení výstavy,
21:00 12:Piet
Klub 29 / koncert energické kapely ze Slovácka

Kompletní program blešírku sledujte na webu a facebooku.

Vstup volný

FB událost

úterý 2.12.2014 od 19.00

TVŮRČÍ FANTAZIE PODLE J. R. R. TOLKIENA/ KAVÁRNA UNIVERSITAS

J. R. R. Tolkien vycházel ve své tvorbě z velmi osobitého pojetí tvůrčí fantazie. Tolkienovo pojetí fantazie a jeho zvláštní metoda utváření literárních fikčních světů se postupně formovaly v průběhu jeho pohnuté životní cesty a v rozhovorech s důležitými přáteli, mezi něž patřil například slavný autor Letopisů Narnie C. S. Lewis. Vedle osobitého pojetí vztahu mezi jazykem a jím zobrazovanou skutečností, ze kterého Tolkien (jako profesor filologie) ve svém díle vycházel, mělo na jeho literární tvorbu rozhodující vliv také jeho přesvědčení týkající se metafyzických a spirituálních dimenzí skutečnosti.

Přednáška doc. Pavla Hoška Th.D., vedoucího katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, bude zaměřena na Tolkienovo pojetí umělecké fantazie na pozadí širších souvislostí jeho myšlení a jeho rozsáhlého literárního díla.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

FB událost

LISTOPAD 2014  

pondělí 24.11.2014 od 18.00

ITALSKÉ OHLÉDNUTÍ / VERNISÁŽ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ

Zahájení výstavy fotografií Pavla Koppa u příležitosti dní italské kultury Pezzi dell’Italia v Pardubicích. Vernisáž pokračuje od 19:00 přednáškou v sále Divadla 29.

 

pátek 14.11.2014 od 19.00

SLAM POETRY 2014 / REGIONÁLNÍ KOLO CELOREPUBLIKOVÉ SOUTĚŽE

Pardubické regionální kolo celorepublikové soutěže ve slam poetry již tradičně v Klubu 29. Kdopak letos stane na pódiu a utká se o postup do celorepublikového finále? Slameři zkušení, soutěžemi a exhibicemi protřelí? Či snad nové, dosud nepoznané tváře a hlasy? Věříme, že od každého trochu.

Proto neváhejte a hlaste se na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Vítěz postupuje do brněnského finále, které se koná 29. listopadu 2014!

Pardubické slam poetry moderuje Bio Masha, první dáma české slam poetry! Její strhující ryzí styl vychází z melodie jazyka i rapu, tématicky se týká většinou životních stereotypů a postavení žen ve společnosti, mj. vítězka Tilos Slam Budapest 2011.

Vstupné: 50 Kč

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Fleda v rámci projektu Textconnexion 2014.

FB událost

úterý 11.11.2014 od 19.00

STAROŘECKÝ ERÓS, ANEB LÁKA Z ČASŮ SÓKRATA I DNES / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Co vlastně víme o starořeckém božstvu lásky, Erótu? Jaká byla původní zkušenost, z níž zřejmě naše dnešní pojetí lásky pochází? Na základě zachovaných textů i obrázků na malované keramice probereme starořecká pojetí lásky a nevynecháme ani srovnání s dnešními koncepty. Hostem večera bude Mgr. Tomáš Hejduk, Ph.D. z katedry filosofie Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

FB událost

ŘÍJEN 2014  

sobota 25.10.2014 od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Suchý autorský čtení se šťastným číslem, začátek v sedm, vystoupí alespoň 14 autorů, budou číst 2 hodiny 10 minut, pivo bude stát 28 Kč, zpoždění oproti začátku bude 35 minut a doufáme, že přijde alespoň 42 lidí.

 

středa 22.10.2014 od 19.00

RYAN O'ROURKE / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Zahájení výstavy mladého umělce, absolventa AVU, s pravdě multikulturními kořeny: narodil se a dětství prožil v Německu, dospívání v Austrálii, od roku 1996 žije v Praze. Jeho maminka je Maďarka adoptovaná do Belgie, babička Angličanka, dědeček Ir.

 

neděle 19.10.2014 od 20.0

VTEŘINY SLUNCE A REQUIEM / TEXTCONNEXION

Scénické čtení podle nové knihy Michal Rejžo Pavlíka Vteřiny slunce a requiem, která vychází letos na podzim. Ve scénickém čtení vystoupí autor knihy se studenty herectví z Pražské konzervatoře. Účinkují: Michal Rejžo Pavlík, Jaroslav Blažek, Štěpán Staněk a Viktorie Rečková.

FB událost

úterý 14.10.2014 od 19.00

PALIVOVÉ ČLÁNKY A JEJICH VYUŽITÍ V PRAXI / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Přednáška pojedná o palivových článcích, které byly vynalezeny již zhruba před 180 lety. O prvenství v objevu těchto článků se přou Švýcaři s Angličany. O tom, co a kde palivové články dovedou, se vedou rozsáhlé diskuse. V přednášce se pokusíme tyto věci uvést na pravou míru. Například v Dánsku existuje vodíková vesnice, Vestenskov, která je chloubou Dánska. Proč jsou palivové články tak drahé, kam směřuje jejich výzkum a jaké je jejich následující využití? Jaký je rozdíl mezi vodíkovými a ostatními palivovými články? Lze použít pro pohon palivových článků zemní plyn nebo ropu?

Ing. Jiří Kružík je absolventem tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické, nynější Univerzity Pardubice, z roku 1970, v oboru analytická chemie. V současné době pracuje jako jednatel ve firmě Ovimex s.r.o., která se zabývá prodejem palivových článků.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

sobota 11.10.2014 od 20.00

GOJI / KONCERT

Hradecká kapela, která vás zaujme svými folk-beaty! Goji hrají vlastní tvorbu po hospodách i na ulici, dnes v Klubu 29.

 

středa 1.10.2014 od 20.00

TMA / KONCERT

Kapela TMA vznikla počátkem měsíce května roku 2014 . Je pokračováním nového, tzv. moderního undergroundu, jejich texty jsou výpovědí dnešní doby, některé až politicky angažované. Signifikantním znakem je surový zvuk s minimalistickými prvky a důraznou rytmikou. Složení: Chozé – zpěv, řev, Bóda – kytara, zpěv, Hans - bass kytara, syntezátor, Kámen - bicí.

http://bandzone.cz/tma
 
ZÁŘÍ 2014  

úterý 23.9.2014 od 19.00

TAJEMNÍ CHETITÉ A JEJICH MĚSTA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Chetitská říše byla třetí největší říší starověku, přesto povědomost o ní nepřežila Antiku. Když v roce 1880 vystoupil profesor Sayce s názorem, že v Malé Asii existovala starověká Chetitská říše, dostalo se mu posměšného označení „vynálezce Chetitů“. Pro nás tuto první indoevropskou civilizaci otevřel Bedřich Hrozný, když v roce 1915 rozluštil chetitské klínové písmo. Jak ale vypadala chetitská města? Jak v nich Chetité žili? Co z nich zbylo dodnes a lze se k nim vůbec dostat? To vše bude předmětem přednášky bohatě dokumentované vlastními fotografiemi autorky.

Doc. Ing. arch. Vladimíra Šilhánková, Ph.D. je architektka-urbanistka, specialistka na oblast územního rozvoje, teoretička v oblasti urbanismu a prostorového plánování s řadou publikovaných původních výzkumných prací, vysokoškolská pedagožka, organizátorka a iniciátorka propagace a prezentace architektury a urbanismu, místní a regionální politička se zaměřením na urbanismus a územní rozvoj a jeho prosazování v praxi.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

pondělí 22.9.2014 od 16.30

DUŠEVNÍ NEMOC V KOMIKSU / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Slavnostní zahájení devatenáctého ročníku festivalu Týdny pro duševní zdraví spojené s vernisáží výstavy komiksů žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Pardubice - Polabiny.

 

středa 17.9.2014 od 21.00

LEFT HANDED / KONCERT

Po chutném Gondryho filmu (od 19.00 v sále Divadla 29), hudební zákusek. Trio ve složení zpěv, akustická kytara a beatbox, hravě kombinující trip-hop, alternativní folk a rock a zlámané beaty. Ve vlastních i převzatých skladbách dokáží z minima vytěžit maximum a dovést publikum od snové nálady, přes strhující hudební energii až na samou hranici blaha.

Vstupné dobrovolné

FB událost

SRPEN 2014  

středa 27.8.2014 od 19.00

DERNISÁŽ VÝSTAVY & DONRVETR / KONCERT

Zakončení letní výstavy a koncert pardubické kapely Donrvetr.

 
ČERVENEC 2014  

neděle 20.7.2014 od 20.00

THE PHARMACY (US) & LATVIRI (PCE) / KONCERT

Na poslední chvíli se Jakubovi se Seek Harbor Booking podařilo odchytit akční čtveřici ze Seattlu, kapelu The Pharmacy, která se pohybuje na tenké hraně garage / psychedelic rocku a na poslední desce navíc s ozvěnou 70's desek Boba Dylana.

The Pharmacy vystoupí v Klubu 29 na úplný závěr svého turné. Jako předkapela se objeví duo Latviri (ex - Black Tar Jesus), již dnes pověstné svým monstrózním hendrix jam rockem. Takže si držte klobouky, neděle rozhodně nebude nudná.

Pořádá Seek Harbor Booking.

Vstupné: od 60 Kč do nekonečna

FB událost

ČERVEN 2014  

pátek 27.6.2014 od 19.00

LA VERNISSAGE / ZAHÁJENÍ VÝSTAVY

Zahájení výstavy obrazů Adély Frísové, Zdeny Bittla, Jiřího Švadlenky, Dana Bakeše a Jaroslava Horeckého. Bude i hudba!

 

s

FB událost

12., 13., 19., 20.6.

STANICE PARDUBICE

Cestujte a hledejte nás na nádraží!

Pardubické vlakové nádraží je místem, kde se denně prolínají životy cestujících, nádražáků, stánkařů, zamilovaných párů i bezdomovců. Divadlo 29 společně se sdruženími Offcity, Terra Madoda a dalšími přáteli si dali za cíl na několik červnových dní zachytit a pojmout náladu a paměť této jedinečné stavby.

„Společně s hudebníky a dalšími performery chceme prostřednictvím viditelně neviditelných, slyšitelně neslyšitelných a hmatatelně nehmatatelných vstupů zprostředkovat alespoň několika málo lidem pár nevšedních zážitků obyčejných všedních dní.“

Více info o programu na www.divadlo29.cz.

KVĚTEN 2014  

pátek 30.5. od 19.00

POHLED ŠTAMGASTA / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy několika básníků a jednoho kreslíře.

FB událost

úterý 27.5. od 19.00

TRI(PO)EZIE / TEXTCONNEXION

Dynamické autorské čtení Přemysla Krejčíka, Tomáše Jirečka a Lukáše Vavrečky. Na kytary hudebně doprovodí Jan Vlasák.

Vstupné dobrovolné

FB událost

pátek 23.5. od 19.00

LETANOVCE - STĚHOVÁNÍ ROMSKÉ OSADY / DISKUSE

Po téměř dvaceti letech odkladů, protestů a stavebních prací se romská osada Letanovce na východním Slovensku přesídlila. Co přesídlení předcházelo, co jej doprovázelo a jakým způsobem se situace bude dále vyvíjet? Přednáška Matěje Karase a následná diskuse u příležitosti právě probíhající výstavy fotografií Báry Chvojkové a festivalu Multikulturní týden 2014.

Vstupné dobrovolné

 

úterý 20.5. od 19.00

OZVĚNY ANTROPOFESTU / PROJEKCE

Tradiční pardubické ozvěny legendárního festivalu filmů se sociálně-antropologickou tématikou. Projekce filmů: Hip Hop, My Release, Noise that Brings Money.

Vstup volný

FB událost

úterý 13.5. od 19.00

O ZVLÁŠTNÍ ROLI ČÍSLA 5 / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Číslo 5 vystupuje v některých význačných matematických vztazích a vlastnostech matematických objektů. Je tomu tak i v případě reálného světa v souvislosti k tradičním pojmům typu „proporce“, „harmonie“ apod. Jaká je role čísel ve struktuře světa? Stvořil přirozená čísla bůh? Je matematika dílem lidského intelektu? Co je číslo? Toho všeho se dotkne přednáška o zvláštní roli čísla 5 ve světě matematiky, estetiky, ale i některých zvláštností fyzikální stavby světa. Obsahem přednášky bude matematická problematika vztahu čísla 5 se zlatým řezem, Fibonacciovými čísly, „neřešitelnou rovnicí“ nebo rovinným grafem. Ze světa fyziky pak problém evropských ladění a „harmonická“ stavba sluneční soustavy.

Ing. Vlastimil Doubrava vystudoval VŠCHT v Pardubicích. Pracoval ve VCHZ Synthesia a jako výzkumný pracovník v Oční optice Praha. Po listopadu 1989 se stal předsedou ONV Pardubice, poslancem ČNR a PS Parlamentu ČR. Je předsedou Muzejního spolku Pardubice. Zabývá se souvislostmi vědeckého poznání a filosofického obrazu světa.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

úterý 6.5. od 20.00

GIMME SHELTER & DONRVETR / KONCERT

Hudební zakončení letošního Socioconu - společné akce studentů, učitelů a příznivců Katedry sociálních věd Univerzity Pardubice.

Vstupné dobrovolné

sobota 3.5. od 20.00

ALAHUTA (FR) & CHEVAL SCINTILLANTES (FR) / KONCERT

Last minute koncert. Dva skvělé francouzské ambientně-psychedelické projekty v Klubu 29.

Alahuta (ambient/nico-esque/minimal/psyche/drone/trance/Cherbourg)
www.alahuta.bandcamp.com
www.shelter-press.com/main/category/037

Cheval Scintillantes (dreamy/experimental/psyche/musique de chambre/soundscape/hazy)
www.chevalscintillantes.bandcamp.com

Vstupné dobrovolné

p>

FB událost

DUBEN 2014  

středa 30.4. od 18.00

MARIE SKLODOVSKÁ-CURIE, INSPIRUJÍCÍ PŘÍBĚH JEDNÉ ÚSPĚŠNÉ ŽENY VE VĚDĚ KONCE 19. A POČÁTKU 20. STOLETÍ / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Nelehký a v mnohém mimořádný životní příběh Marie Skłodowské-Curie (1867-1934) poutá pozornost řady autorů vědeckých biografií a širokého spektra čtenářů. Dává příležitost k zamyšlení nad historií i současností postavení žen ve vědě a společnosti, nad otázkami organizace vědeckého výzkumu, financování vědy, hodnocení a oceňování vědeckých výsledků. Úctu a respekt vzbuzuje i  naplněná role manželky a matky dvou dcer. Přednáška se zaměří na vybrané aspekty vědecké biografie Marie Skłodowské-Curie ve vztahu k raným výzkumům přírodní radioaktivity a ve vazbě k českým zemím.

Mgr. Emilie Těšínská absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, obor matematika-fyzika. Pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v oboru dějin vědy. Zaměřuje se na výzkum pramenů k dějinám fyzikálních věd, lékařské radiologie a jaderných oborů v českých zemích.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

úterý 29.4. od 18.00

OFOŤ MA!: NĚKOLIK TVÁŘÍ JEDNÉ ROMSKÉ OSADY / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Zahájení výstavy fotografií Báry Chvojkové, studentky sociální antropologie Univerzity Pardubice.

FB událost

středa 16.4. od 18.00

O POJETÍ KŘIVKY / KŘEST KNIHY

Představení a křest knihy Libora Koudely O pojetí křivky, která pojednává o podivuhodné historii vývoje pojetí křivky v matematice od starověku po současnost a dotýká se závažných otázek po samotné povaze matematických objektů, nekonečna, spojitosti či dimenze a také vztahu logiky a intuice v procesu matematického poznání. Mluvit se bude kvadratuře kruhu, o zrodu matematických monster a proměně jejich postavení v matematice, o známých i méně známých fraktálních křivkách a také o pionýrské roli Bernarda Bolzana ve vývoji moderní matematiky.

Libor Koudela vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a vyučuje matematiku na Univerzitě Pardubice.

 

úterý 15.4. od 19.00

DO PRÁCE NA KOLE / VZPOMÍNKOVÝ CYKLO OFFCITY TRIP A SEŠLOST

Budík, přetržený sen, ospalky v očích, sprcha, zuby, káva, ta vždycky trochu nakopne. Hodit se do gala, zavázat tkaničky, brašnu přes rameno, hlavně nezapomenout klíče od baráku. Vytáhnout kolo, nasednout a jet. V práci ani ne za 10 minut. Naučená trasa. Dala by se jet se zavřenýma očima... A jak cestujete do práce a z práce vy? Na kole? Pěšky? Autem nebo městskou hromadnou dopravou? Je to pokaždé stejné? Není o čem mluvit?Zkuste svou cestu do práce vnímat trochu jinak, nabourejte stereotyp a pokuste se zachytit alespoň část těch miniaturních zážitků, vjemů, pocitů – obrazem, zvukem nebo jen pár slovy. Večer plný zážitků, který vás přesvědčí, že cesta do práce nemusí být nuda.

Večernímu programu v Klubu 29 bude předcházet cyklovýlet po pardubických fabrikách. Sraz v 16:00 před hlavním vlakovým nádražím. Cesta povede kolem bývalé Prokopky přes Teslu až k Automatickým mlýnům. Cesta bude protkána útržky vzpomínek a faktů o nedávno minulých cestách do práce.

Pořádá Offcity a Město na kole ve spolupráci s Auto*Matem a městem Pardubice v rámci kampaně Do práce na kole.

Vstup volný

www.dopracenakole.net/pardubice/

FB událost

sobota 12.4. od 19.00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Již po šesté pro Vás organizujeme večer věnovaný autorům a posluchačům jejich tvorby. Večer plný pocitů, zážitků a klidu. Večer stresu a nervozity. Večer uvolnění a pocitu ocenění. Večer napjatého ticha, smíchu a bouřlivého potlesku. Večer, který bude stejný jako každý jiný, ale zároveň naprosto odlišný. Večer, kdy mohou vznikat a zanikat lásky.

FB událost

pátek 4.4. od 20.00

PETR KARAS BAND / KONCERT

Petr Karas Band – autorské alternativní bluesové uskupení, hrající v základní sestavě takřka 13 let. Samotné působení Petra Karase potom sahá až do začátku 80.let, kdy vystupoval sám. Mimo dvou hudebních CD (Zlaté rybky, Cupy dupy dup) vydal autor v roce 2010 sbírku básní Ješité. Část knihy slouží i dnes pro hudební účely a to nejen samotného autora. Publikoval také v souborech básní moravských autorů Min a Jeb, v časopisech, na internetu a v pardubickém almanachu východočeských básníků. Společně s hlavním protagonistou vystoupí i Aleš Řezáč (Mikulov) – foukací harmoniky, Martin Vobořil – kytara a Martin Karas – příčná flétna, saxofon.

 

úterý 1.4. od 19.00

ROK V TAHU / VERNISÁŽ VÝSTAVY

Architekt a králíkomil, trochu tajemné, že?! Přijďte, objevte více a potřeste rukou autorům, co se netají svou láskou ke králíkům a architektuře.

FB událost

BŘEZEN 2014  

sobota 29.3. od 20.00

KŘEST SBÍRKY TOMÁŠE KLÁŠTERECKÉHO / TEXTCONNEXION

Prvotina „Čas popeleční“ východočeského básníka v kristových letech vychází u nakladatelství Dauphin Daniela Podhradského. V průběhu večera bude sbírka pokřtěna a za livesamplingového doprovodu Tomáše Šenkyříka autorsky přečtena. Písně ze Železných hor předtím nebo potom přednese Hrdý Antonín.

Tomáš Klášterecký je básník a běžec. Kde jinde by mohl pokřtít svoji sbírku, než v „devětadváce“. Těší se. Přijďte.

Tomáš Šenkyřík skládá elektronickou a elektroakustickou hudbu. Jeho inspirací je autentický folklor (romský a moravský), terénní nahrávky a tradiční akustické nástroje (housle a cimbál). Tyto zdroje přetavuje pomocí laptopu a softwaru do nových celků.

Hrdý Antonín – lidový pěvec ze Železných hor. Kdo jiný by mohl hrát při takové události...

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2014 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

FB událost

úterý 25.3. od 19.00

RÁDIO SVOBODNÁ EVROPA / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Rozhlas je v normálních dobách prostým prostředkem komunikace. Jeho zaměstnanci dělají svoji práci buď dobře nebo špatně, zajímavě nebo nezajímavě, profesionálně nebo nekvalifikovaně. V dobách vypjatých se ale z rozhlasu stalo něco mnohem důležitějšího.

Přednáška přiblíží okolnosti vzniku a základní rysy vývoje československé redakce Rádia Svobodná Evropa (Radio Free Europe – RFE). Kromě organizace této instituce se zaměří na recepci vysílání v Československu, na reakce režimu i obyvatelstva. Cílem je pokusit se alespoň zčásti odpovědět na nelehkou otázku, jaký byl význam RFE pro české dějiny a co zde po RFE zůstalo. Kromě výkladu se naskytne také možnost vyslechnout ukázky autentických nahrávek vysílání RFE nebo hlasů spolupracovníků z Československa.

Přednášet bude PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. (*1965), který v roce 2006 absolvoval studium historie na filozofické fakultě Univerzity Karlově v Praze, od října 2008 je samostatným odborným pracovníkem Vojenského historického ústavu Praha s odborným zaměřením: poválečné československé dějiny, vztahy občanů a moci v letech 1948-1989, zahraniční rozhlasové vysílání pro Československo a Státní bezpečnost. V poslední době se věnuje i problematice druhého a třetího odboje, armádě v době normalizace a obranné politice Československa v sedmdesátých a osmdesátých letech. Je autorem několika knih, desítek studií a článků.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

úterý 18.3.2014 od 18.00

COMICS BATTLE / VERNISÁŽ

Zahájení výstavy komiksů k festivalu Jeden svět Pardubice 2014, jehož hlavním tématem se stala práce.

 

pátek 7.3. od 20.00

NENÍ NĚMÝ/ KONCERT

Energický tlukot z Bílých Karpat se svým garážovým soundem v pardubickém Klubu 29.

bandzone.cz/neninemy

 
ÚNOR 2014  

středa 26.2.2014 od 19.00

HMOTNOSTNÍ SPEKTROMETRIE V ANALÝZE LIPIDŮ A JEJÍ VYUŽITÍ PŘI HLEDÁNÍ BIOMARKERŮ ZÁVAŽNÝCH ONEMOCNĚNÍ / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Obor hmotnostní spektrometrie patří mezi nejrychleji se rozvíjející oblasti analytické chemie v posledních letech. Díky velké konkurenci jsou na trh uváděny nové přístroje se stále lepšími parametry včetně zcela nových instrumentálních konceptů, což se pak následně promítá do rozvoje jednotlivých oblastí analytické chemie či dalších aplikačních oblastí v biochemii, biologii či medicíně.

Přednášet bude Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., který vystudoval analytickou chemii na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kde od roku 2009 působí v pozici profesora. Zabývá se hmotnostní spektrometrií a kapalinovou chromatografií při studiu struktury organických, bioorganických a organometalických sloučenin. Je členem několika národních i mezinárodních vědeckých společností a autorem bezpočtu odborných příspěvků. Za svoji vědeckou práci obdržel několik cen a uspěl i v programu Evropské výzkumné rady.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

pátek 21.2.2014 od 20.00

PERHAPS (US) / KONCERT

Kapela z amerického Bostonu působí na hraně progresivního rocku s prvky psychedelie a lá Hawkwind s lehkou příměsí postrocku. Perhaps doposud vydali dvě nahrávky (Vol I. a Vol II.) a jejich posledním počinem je dvacetiminutová kompozice KAMIKAZE nahrána za účasti Cotton Casina - klávesisty legendární psychedelické kapely Acid Mothers Temple.

perhaps.bandcamp.com

Koncert pořádá Seek Harbor booking.

 
LEDEN 2014  

úterý 28.1.2014 od 19.00

KONEC PRAŽSKÉHO JARA - OD SRPNA 1968 DO SRPNA 1969 / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Naděje spojené se změnami komunistického režimu, ke kterým došlo v průběhu Pražského jara 1968, byly násilně ukončeny invazí armád pěti států Varšavské smlouvy. Během následujících měsíců docházelo k postupnému odbourávání reforem a návratu ke „starým pořádkům“, které byly označovány jako „normalizace“. Tento proces nebyl jednoduchý a přímočarý. Přednáška se pokusí odpovědět na otázku, proč a jak došlo k tomu, že za rok následující po srpnu 1968, kdy se proti okupaci Československa postavila drtivá většina občanů včetně stranického a státního vedení, proti demonstrantům zasahovaly čs. ozbrojené složky, které si mnohdy počínaly velmi brutálně.

PhDr. Milan Bárta vystudoval učitelství, obor dějepis a český jazyk pro střední školy, na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem. Pracoval na Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, nyní působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, je vedoucím oddělení zkoumání komunistické totalitní moci. Zabývá se průběhem a potlačením Pražského jara a působení Státní bezpečnosti v Československu v letech 1945-1989.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

čtvrtek 16.1.2014 od 17.00 do 20.00 / STUDIO 29

KRMÍTKA / DÍLNA

„Slyšel jste, pane koňadra, také o těch krásných nových krmítkách, které se po Pardubicích rozrůstají jako houby po dešti?“, zeptal se pan dlask tlustozobý. „Kdyby jen slyšel! Já je i viděl a jedno z nich se ženou pravidelně navštěvujeme. Podávají tam výtečnou směs slunečnicových semínek a oříšků.“, opáčil pan sýkor koňadra. „A víte, kdo za tím vším stojí?“, vložil se do toho brkoslav severní. „To budou jistě nějací dobrodinci.“, zakončil konverzaci dlask.

Chcete-li se stát dobrodinci, o nichž si bude pohvizdovat každý pardubický dlask, sýkorka i brkoslav, přijďte si do mezipatra Divadla 29 vyrobit ptačí krmítko. Své krmítko si samozřejmě odnesete s sebou a budete ho moci na nějaké pěkné místo zavěsit, pravidelně ho po celou zimu plnit ptačím krmením a činit tak pardubické ptactvo šťastnějším.

Vstupné: 50 Kč

úterý 14.1.2014 od 19.00

VERNISÁŽ VÝSTAVY Z ČISTA JASNA

Zahájení výstavy obrazů autorů Martina Kotleby a Davida Hudečka.

PROSINEC 2013  

sobota 21.12.2013 od 19.30

VÁNOČNÍ BESÍDKA SEEK HARBOR / KONCERT

Prodavač (Urban pop, Praha - Kostelec n. Černýmy Lesy, Starscatic Records) & vinylová pouštěčka (Dj Lilek) & překvapení

Vstupné: 50 - 150 Kč

soundcloud.com/p-r-o-d-a-v-a-c

 

pátek 20.12.2013 od 20.00

VZPOMÍNKA NA ZUZANU NAVAROVOU

Muzikanti z Volné Formace zahrají písně ze Zuzčiny pestré tvorby napříč časoprostorem.

Vstupné: 50 Kč

 

sobota 14.12.2013 od 12.00 do 20.00 a dále

VÁNOČNÍ BLEŠÍREK / BLEŠÁK, MLÝNY, VEČÍREK

Tak schválně, kdo se těšil úplně nejvíc? My anebo vy? Kruhy pod očima vzniklé z nedospání budeme mít tak jako tak všichni. A není divu, leč je vskutku nač se těšit! Jen si to představte:

V sále i mezipatře Divadla 29 opět pestrá, tradičně-netradiční, nabídka delikatesních, epesních, čtivých, slušivých a občas i nečekaně objevných a makabrózních dárků pro sebe i pro Ježíška, voňavý a lahodný punč a jiné laskominy pro vaše mlsné jazýčky a k tomu všemu hutný doprovodný program pro malé i velké v Klubu 29, letos v lehce moučném oparu.

15.00 Ilustrované pohádky / pohádka pro malé i velké

Tak vy jste ještě neslyšeli pohádku o pardubických Automatických mlýnech! To se musí napravit. Právě dnes na Vánočním blešírku v Divadle 29 ji můžete naživo zažít, shlédnout a vyposlechnout, a to v podání herců a animátorek, které budou vyprávění přímo před vašima očima ilustrovat. Důležitými spolutvůrci příběhu se ale můžete stát i vy a vaše fantazie. Pohádku pro nás připravilo o. s. Tolerdance.

18.00 Automatické (kulturní) mlýny & Boží mlýny na prodej / vernisáž výstavy a projekce dokumentu

Od sklonku května až do konce října letošního roku probíhal v areálu Gočárových Automatických mlýnů dvoudílný site specific festival Automatické kulturní mlýny. Jeho dění sledovala prostřednictvím svých fotoaparátů řada návštěvníků, mezi nimi také pardubičtí fotografové Vladimír Sabo, Petr Moško, Tomáš Kubelka. Nejen jejich fotografie budou na této malé výstavní vzpomínce k vidění.

Po vernisáži proběhne projekce dokumentu Filipa Remundy s názvem Boží mlýny na prodej, v němž jeho režisér mapuje události spjaté s Automatickými mlýny. Na pozadí kulturního festivalu informuje o vývoji situace spjaté s prodejem zmiňované významné stavby architekta Gočára a o snaze občanské společnosti otevřít na téma budoucnosti Automatických mlýnů veřejnou diskusi. Vznik dokumentu iniciovalo o. s. Antikomplex, film byl realizován v rámci projektu Zapojme se.

20.00 Korjen / koncert

Mezinárodní world-music formace usazená v Praze, která čerpá z lidové hudby celé Evropy a tento tradiční odkaz přetváří do své estetiky, ve které má místo breakbeat, jazz, hip-hop, drum'n'bass, rock a cokoliv, co jim přijde pod ruku. Ewa Zurakowska (Polsko), Svetlana Sarkisjan (Armenia), Aida Mujačič (Bosna a Herzegovina), Doc. Mára (CZ), Milan Mikšíček (CZ), Honza Šikl (CZ)
www.korjen.cz

A nezapomeňte, i letos platí, že tvůrci blešírku můžete být i vy! Máte-li co nabídnout, šperky, cetky, háderky, laskominy, hračičky či poklady vašich skříní, šuplíků či zpod postelí, rezervujte si své místo bez okolků. Drobné rukodělné dílničky uvítáme jak by smet. Kapacita je však omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail:  klub@divadlo29.cz nejpozději do 9. 12. Další info tamtéž.

Vstup volný

Ilustrované pohádky se konají v rámci projektu aniLAB 2013 a Ostrovy v pohybu 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice. Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s o. s. Terra Madoda. Koncert Les Gars d´en Bas je uváděn v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory statutárního města Pardubice.

úterý 10.12.2013 od 19.00

IDEA UNIVERSITY MEZI HUMBOLDTEM A DNEŠKEM / KAVÁRNA UNIVERSITAS

Jakkoli prochází současná universitní vzdělanost dynamickým vývojem, stále se tak děje víceméně na půdorysu reformy university, kterou v 19. připravil Wilhelm von Humboldt. Jeho reforma představovala mezník v chápání vysokoškolského studia, které se stále více ubíralo od doktrinálního vyučování k tomu, co se nazývá jednotou bádání a výuky.

Přednáška seznámí posluchače se základními východisky Humboldtovy reformy a bude sledovat jeho motiv obnovy vzdělanosti v myšlení filosofů 20. století – K. Jasperse a H.-G. Gadamera. Mezi jejich ústřední témata náleží: Úkoly univerzity – jednota učitelů a žáků, jakožto jednota bádání a učení, které mají sloužit formování duchovního života, tj. otevřenosti pravdě. Ohrožení univerzity pouhou odborností a hromaděním poznatků na úkor rozvoje kritického myšlení a tázání. Co může a má očekávat student od univerzity? Je na universitě stále ještě aktuální princip duchovní aristokracie? Jaký je význam akademických svobod a samosprávy? 

PhDr. Aleš Prázný, Ph.D. studoval filosofii, religionistiku a teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorské studium absolvoval na tamní Pedagogické fakultě. Je spoluzakladatelem katedry filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Zabývá se politickou filosofií, etikou a filosofií výchovy. V současnosti je řešitelem projektu Idea univerzity.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

www.facebook.com/KavarnaUniversitas

pátek 6.12.2013 od 17.00

VÁNOČNÍ SETKÁNÍ CENTRA NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ

Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj Vás srdečně zve na tradiční setkání s vánočními workshopy a bohatým doprovodným programem.

Vstup volný

 

úterý 3.12.2013 od 19.00

SLAM POETRY 2013 / REGIONÁLNÍ KOLO

Pardubické regionální kolo celorepublikové soutěže ve slam poetry již tradičně v Klubu 29. Kdopak letos stane na pódiu a utká se o postup do celorepublikového finále? Slameři zkušení, soutěžemi a exhibicemi protřelí? Či snad nové, dosud nepoznané tváře a hlasy? Věřím, že od každého trochu. Proto neváhejte a hlaste se na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Vítěz postupuje do brněnského finále, které se koná pár dní na to, už 7. prosince 2013!

Vstupné: 50 Kč

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Fleda v rámci projektu Textconnexion 2013.

FB událost

LISTOPAD 2013  

sobota 23.11.2013 od 18.00

VEČÍREK AUTORSKÉHO ČTENÍ: ALEŠ MISAŘ, FILIP MIKUŠ,
DAVID MAREŠ / TEXTCONNEXION

Trojlístek autorů spjatých s okruhem pardubického časopisu Partonyma vám představí své verše a někteří i přímo i nové knihy. Vše v rámci Východočeského uměleckého maratónu.

 

středa 20.11.2013 od 19.00

OZVĚNY ANTROPOFESTU / PROJEKCE

Ozvěny Antropofestu jsou dozvukem mezinárodního festivalu filmů Antropofest, který se zabývá dokumentárními filmy se sociálně-antropologickou tématikou. Tyto projekce jsou pořádány absolventy oboru sociální antropologie a dalších příznivců. Prostřednictvím těchto specifických dokumentů můžeme společně poznávat život nejrůznějších lidských společenství, sociálních skupin či jedinců z celého světa.

FB událost

úterý 19.11.2013 od 20.00

DAISIES PARTY & VERNISÁŽ FOTOGRAFIÍ TOMÁŠE KUBELKY

Večer inspirovaný tématem Daisies / Sedmikrásky (Věra Chytilová, film, 1966). Vernisáž fotografií fotoreportéra Tomáše Kubelky. Ochutnávka nové muziky Patrika Bergmana v doprovodu bicích Jakuba Štrby a glosů Marie a Marie. Možná přijde překvapení, pokud ho nikdo neukradl. A pozvání na premiéru divadelní hry Sedmikrásky. Na závěr estrády vystoupí decentní uskupení Mištet, které vás zajisté zdvihne ze židlí.

Vstupné dobrovolné a poputuje na uměleckou činnost.

FB událost

pátek 15.11.2013 od 15.00

KYD RÁDIO BOLEHLAV / UNDERGROUNDOVÉ ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ DEPRESIVNÍCH DĚTÍ

V Klubu 29 posloucháme kydy o umění!

Cena Jindřicha Chalupeckého a deset hodin kydů o současném umění. Druhé celodenní vysílání rádia Depresivních dětí (od 10.00 do 20.00, v Klubu 29 vlny Kyd Rádia Bolehlav nalaďujeme společně s otvíračkou v 15.00).

http://depresivnideti.eu/radio

FB událost

pátek 8.11.2013 od 19.00

PO LISTECH / TEXTCONNEXION

Zatímco po listech poleze ještě v Bohu-mír, budou Vám list po listu nasazovat brouky do hlavy Tomáš Jireček, Lukáš Vavrečka a Přemysl Krejčík.

Tomáš Jireček je hercem v divadelně improvizační skupině Pa.LeŤác.I a básník, který v současné době připravuje k vydání svou básnickou sbírku.

Lukáš Vavrečka, básník a prozaik, je mimo jiné šéfredaktorem východočeského literárního čtvrtletníku Partonyma a předsedou Střediska východočeských spisovatelů.

Přemysl Krejčík se narodil v poslední desetině dvacátého století a zemřel přibližně v první polovině století dvacátého prvního. Jeho věrná, leč neživá, kopie vám dnes přečte něco málo z jeho básnických pokusů a především omylů.

 

úterý 5.11.2013 od 19.00

PESTROBAREVNÝ SVĚT PIGMENTŮ / SCIENCE CAFÉ

Barva je považována za něco samozřejmého, v lidském životě hraje významnou úlohu. Barvy člověka silně ovlivňují a jejich význam stále roste. Přednáška bude věnována historii anorganických pigmentů, jejich rozdělení, vlastnostem a aplikačnímu využití. Pozornost bude zaměřena především na pigmenty s vysokou termickou stálostí a chemickou odolností, které nachází využití především pro vybarvování keramických glazur.

Přednášku povede Prof. Ing. Petra Šulcová, Ph.D., která je absolventkou VŠCHT v Pardubicích (1993). Od roku 1997 působí na Katedře anorganické technologie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Řadí se ke světově uznávaným odborníkům v oblasti anorganických pigmentů a práškových materiálů a jejich hodnocení nejen z hlediska fyzikálně-chemického, ale také pigmentově-aplikačního pro nejrůznější pojiva včetně keramických glazur.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

ŘÍJEN 2013  

úterý 22.10.2013 od 19.00

SERGEJ KOTOV / VERNISÁŽ VÝSTAVY OBRAZŮ

Zahájení výstavy obrazů Sergeje Kotova, samouka, bohéma a experimentátora ruského původu žijícího již po léta v České republice.

Na vernisáži zahraje KAKO DYSMUZIK KOLLEKTIV.

sobota 19.10.2013 od 19.00

Z POLOVINY PLNÉ AUTORSKÉ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Jíž páté autorské čtení v Klubu 29. Do kulatin ještě jednou to samé. Na co můžete se těšit? Na nové i staré literární počiny místních autorů, kteří se opět otevřou diváctvu a ukáží své stinné i veselé stránky.

Vstupné dobrovolné

pátek 18.10.2013 od 20.00

LES TEMPS JADIS / ČTENÍ & KONCERT

Česká a francouzská poesie Davida Zierise (čtenou autorem) s hudbou Petra Hory, kterou zpěvem doprovodí Alena Tučková a na akordoen zahraje Martin Kudrna.

Vstupné: 50 Kč

úterý 15.10.2913 od 19.00

ČEŠTÍ SVOBODNÍ ZEDNÁŘI VE XX. STOLETÍ / SCIENCE CAFÉ

Tématika svobodného zednářství je v širší veřejnosti dodnes spojena s mnoha nehistorickými výmysly a představami. Kdo jsou svobodní zednáři a kdy se objevili? Co je spojeno s jejich existencí u nás v první polovině 20. století? Jak to bylo s podobnými spolky té doby? Na to se pokusí prostřednictvím své přednášky odpovědět Doc. PhDr. Jana Čechurová, PhD., historička přednášející na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v Ústavu českých dějin vykonává funkci zástupkyně ředitele a zároveň je vedoucí Semináře moderních dějin. Je autorkou stejnojmenné knihy Čeští svobodní zednáři ve XX. století (Libri, 2002).

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

1.9.-12.10.2013

AUTOMATICKÉ KULTURNÍ MLÝNY 2 / FESTIVAL
areál Automatických mlýnů, ulice Mezi mosty

Bar Automatik opět v mlýnech!

Automatické mlýny opět ve víru kultury! 17. září bude zastupitelstvo města rozhodovat o jejich koupi či nekoupi. Je tedy třeba usedlou mouku znovu krapet rozvířit a ukázat, že Automatické mlýny jako kvalitní veřejný a kulturní prostor mají smysl. Součástí programu Automatických kulturních mlýnů 2 bude premiéra a několik repríz unikátního site specific představení Ropa z cyklu Cesty energie, projekce, koncerty, zelný a bleší trh a mnoho dalšího. Navíc je skvělé, že se na tvorbě programu tentokrát podílelo tolik místních spolků, sdružení a organizací: Terra Madoda, Offcity, KC Pardubice, Uskupení Tesla, VČG, Seek Harbor Booking, Město na kole, Centrum na podporu integrace cizinců. Děkujeme!

Více o programu na www.divadlo29.cz

;
ZÁŘÍ 2013  

pondělí 23.9.2013 od 17.00

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 18. TÝDNŮ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
NIKOLA ČULÍK / VERNISÁŽ

Zahájení festivalu Týdny pro duševní zdraví – východní Čechy a výstavy mladého autora Nikoly Čulíka (* 1983), absolventa ateliéru kresby pražské AVU, který se ve své tvorbě často noří do hloubi své duše a otevírá jí okolnímu světu.

 

středa 18.9.2913 od 19.00

HLAVOLAMY - TAK JAK JE NEZNÁTE / SCIENCE CAFÉ

První poprázdninová vědecká kavárna v Klubu 29.

Všichni určitě vzpomínáte na Rubikovu kostku 3x3x3, ale znáte její další varianty? Dokážete otevřít japonskou tajnou skřínku? Jedinečná příležitost vyzkoušet si některé hlavolamy a zjistit o nich další informace. RNDr. Jaroslav Flejberk je jedním z největších sběratelů hlavolamů ve střední Evropě. Jeho sbírka čítá přes 7000 hlavolamů z celého světa. Každoročně pořádá výstavu Hry a hlavolamy v Praze.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

sobota 7.9.2013 od 20.00

SEREPETIČKY II. / JEŠTĚ LEHCE PRÁZDNINOVÁ VERNISÁŽ

Léto se přelévá do babího, po prázdninách dá se říci veta. Vytahujeme tedy vzpomínky, poklady, nálezy, ještě dokud jsou čerstvé, a vytváříme oslí můstek podzimu.

 
ČERVEN 2013  

čtvrtek 20.6.2013 od 20:00

GUINEJSKÁ ODYSEA / PŘEDNÁŠKA

Povídání Ireny Fridrichové s fotoprojekcí a překvapením na závěr.

"Kdežes to byla? Papua Nová Guinea, ta s těma lidojedama?"
"Ne-e, ta je někde u Austrálie. Tohle byla Guinea - země v západní Africe, kolébka bubnů djembe a afrického tance. Tam jsem protančila minulou zimu a o té vám ráda povyprávím."

Vstupné dobrovolné

 

neděle 16.6.2013 od 18:30

RADOMIL UHLÍŘ / ENTRÉ K VÝSTAVĚ

Entré Radomila Uhlíře, vypravěče zenových vtipů, pěvce, básníka surrealisticko-dadaistických vizí, buldozerního tanečníka a taktéž malíře, a Jozefa Lásky k vernisáži Radomilových obrazů v Klubu 29.

Po vernisáži proběhne od 20:00 v sále Divadla 29 taneční vystoupení v rámci festivalu Tanec Praha 2013:
JAMU Brno & Karine Ponties (FR/BE): Pisum Sativum.

Vstup volný, vstupné na tanec: 120 Kč

30.5.-14.6.2013

AUTOMATICKÉ KULTURNÍ MLÝNY / FESTIVAL
areál Automatických mlýnů, ulice Mezi mosty

Navštivte nás v Automatickém baru v Automatických mlýnech!

Budova Automatických mlýnů architekta Josefa Gočára postavená v letech 1911 - 1925 patří k významným technickým památkám české architektury. Vedle Janákova krematoria, Řepovy nádražní haly a Gočárova hotelu Grand jsou tyto mlýny nejvýznamnější stavbou moderní architektury 20. století v Pardubicích.

Po sto jedna letech nepřetržitého mlýnského provozu se Automatické mlýny patrně navždy zastavily a očekávají, co bude dál.

Využíváme situace a otevíráme jejich brány, oživujeme jejich zdi, pročechráváme usazenou mouku a mísíme ji s uměním, historií, vzpomínkami, novými chutěmi a vůněmi. Gočárovy mlýny oslovily studenty a pedagogy pražské školy současného umění Scholastika, light designery, architekty či studenty architektury, historiky i teoretiky. Budova nyní vdechuje jejich viditelně neviditelné umělecké intervence, projekce vzpomínek i vizí do budoucna. V areálu mlýnů můžete spočinout v baru, nakoupit tematickou literaturu v místním dočasném knihkupectví nebo si prohlédnout soutěžní návrhy památníku prvního českého aviatika Jana Kašpara. A nezapomeňte na uvítanou pokynout Josefu Gočárovi, má to rád a je tu panem domácím.

Vstupte, dnes meleme, ale jinak!

FB událost
Další informace: www.mlynymestu.cz

KVĚTEN 2013  

úterý 21.5.2013 od 19:00

VZNIK HVĚZD A VÝVOJ GALAXIÍ / SCIENCE CAFÉ

Poslední předprázdninová vědecká kavárna v Pardubicích, která je součástí projektu „Brána vědě/ní otevřená“.

Hvězdy vznikají během vývoje vesmíru, který po velkém třesku expanduje a chladne. Hvězdy se rodí ve skupinách uvnitř galaxií, tam kde gravitace zvítězí nad expanzí. Mladé hvězdy ovlivňují okolní prostor zářením a hvězdnými větry a obohacují galaxie těžkými prvky, ze kterých vzniká prach i větší tělesa včetně planet. Kdy vynikají první hvězdy? Jak ovlivňují vývoj galaxií? Jak je mezihvězdné prostředí uvnitř galaxií ovlivňováno mladými hvězdami? Co spouští tvorbu hvězd? Jsou to srážky galaxií nebo supernovy?

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. je astronom, zabývá se tvorbou hvězd a vývojem galaxií. V Astronomickém ústavu AV ČR je vedoucím oddělení Galaxií a planetárních soustav. Je autorem nebo spoluautorem asi 200 odborných publikací.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

sobota 11.5.2013 od 19:00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ / TEXTCONNEXION

Fakin autorský čtení v nejlepším klubu v Pardubicích. Na chvíli ztlumíme jazz, který tu hraje nepřetržitě, a poslechneme si, co naškrábali mladí pseudointelektuálové při svíčkách na ušmudlaný kus papíru. Připravte si rajčata, ať po špatných a málo pseudointelektuálních autorech máte co házet. Vystoupí DJ Spi, Harlem dancing club a Madona jako Majkl Jackson Vyhrazujeme si práva na úpravu programu.

Vstupné dobrovolné

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

 
sobota 4.5.2013 od 20:00

KIX 4 / KŘEST ČTVRTÉHO VYDÁNÍN KOMIKSOVÝCH NOVIN & VERNISÁŽ & DJ JOHANA

Křtíme čtvrté číslo nezávislých komiksových novin autorů Davida Böhma, Jiřího Franty, Kakalíka, Jaromíra Plachého a Vladimíra 518, souběžně zahajujeme výstavu jejich originálních kixových sítotiskových plakátů a máme z toho radost. Všeobecné veselí podporuje DJ Johana (Kazety) a další kulturně-dekadentní program. Kdo nedorazí, tomu upadne prst na pravé ruce. Ke každé vstupence KIX 4!

www.kixkix.cz

Vstupné: 80 Kč

FB událost

DUBEN 2013  

sobota 20.4.2013 od 20:00

EDOSHŮV KURNÍK & KYKLOS GALAKTIKOS & DJ PARADONTOZA / KONCERT

EDOSHŮV KURNÍK je gendrově zcela korektní electro-rapová sestava: Edosh (rap, beaty) / JayJay, Cirhoza (rap) / Jehlice, Tromboza (rap) / Laktoza (zpěv) a zpěvná pomoc JS Low-up.

Kurník otvírá své zobáky do společenských estrád, rozumů a apokalyptických změn. Jejich texty jsou kolektivní smršť na sebe navazujících literárně-slovních spojení čerpající ze základů vzniku rapu (Manželé, WWW, Piráti apod.), ale i z české literatury (např. Nezval, Gellner, Deml, Topol apod.).

Pódiová prezentace je emociální výbuch, zemětřesení, která hraničí až s divadlem. Nedílnou součástí je projekce a kostýmy. Kurník se snaží dávat rapu jinou podobu a nebojí se experimentovat.

http://bandzone.cz/edoshuvkurnik

KYKLOS GALAKTIKOS vznikli v roce 2007 jako otevřená platforma pro autorskou tvorbu. V roce 2011 se pak zrodila stejnojmenná kapela. Kyklos Galaktikos to je nadupaný hip hop. Jejich debutové album Osa dobra vyšlo v prosinci 2011 na webových stránkách skupiny, kde je zdarma ke stažení.

Jan Burian (hudba, texty, zpěv, PC, iPad) / Jaroslav Hrdlička (texty, zpěv, PC, kravský roh) / Johana Matoušková (texty, zpěv, PC, iPad, perkuse)

www.kyklosgalaktikos.cz

Vstupné: 50 Kč

Akce se koná v rámci projektů akcí v Klubu 29 a Electroconnexion 2013 za finanční podpory MKČR a statutárního města Pardubice.

FB událost
fotogalerie

středa 10.4.2013 od 19:00

VYUŽÍVÁNÍ SPOLUPRACOVNÍKŮ STÁTNÍ BEZPEČNOSTI PŘI PROSAZOVÁNÍ KOLEKTIVIZACE VÝCHODOČESKÉHO VENKOVA / SCIENCE CAFÉ

Další setkání z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Hostem Science Café bude tentokrát Mgr. Jiří Urban z Ústavu historických věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice a Ústavu pro studium totalitních režimů, Odboru zkoumání totalitních režimů.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“ ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

úterý 2.4.2019 od 19:00 / STUDIO 29

LETEM ČAJOVÝM SVĚTEM

Nenechte si ujít v pořadí již třetí povídání o čaji při čaji! Poradíme Vám, jak čaj správně připravit, podávat i pít...

Na programu je historie, druhy, způsoby zpracování čajů, ochutnávka, čajový obřad Kung fu – správná příprava čaje a ukázka z Japonského čajového obřadu.

Vstupné: 50 – 70 Kč (dle množství ochutnávek)

 
BŘEZEN 2013  

sobota 30.3.2013 od 19:00

OTÁZKY A ODPOVĚDI / VERNISÁŽ

Magdaléna Gurská (FAVU) a Monika Doležalová (UJEP) představují výsledek své vzájemné korespondence a konzumace chleba s medem. Byl pastový, luční či lesní? Dostane se i na vernisážové hosty? Vernisáž sladce pokračuje koncertem italských Mombu v sále Divadla 29.

FB událost

úterý 26.3.2013 od 19:00

JEZUITÉ Z ČESKÉ PROVINCIE V MEXIKU V 17. A 18. STOLETÍ / SCIENCE CAFÉ

Jezuité v českých dějinách představují fenomén, kolem něhož se vytvořila celá řada zkreslujících mýtů, z nichž asi tím nejrozšířenějším je představa jezuity jako ničitele české kultury. Jednu z nejzajímavějších kapitol vztahů českých zemí a zámořského světa představuje působení jezuitů z České provincie ve španělských državách na západní polokouli, z toho více než tři desítek na území dnešního Mexika. Co je vedlo k tomu, aby opustili bezpečí svých domovů a vydali se na dalekou cestu, z níž pro většinu z nich nebylo návratu? Jak se sžívali s místním prostředím a tolik odlišnou kulturou? Jaké po sobě zanechali dědictví?

Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., Člen korespondent Mexické akademie historie, působí na Katedře sociálních věd Univerzity Pardubice a Ústavu etnologie UK v Praze. Zabývá se česko-španělsko-latinskoamerickými vztahy, dějinami Mexika a předkolumbovskou kulturou mexických Aztéků. Je autorem více než tří desítek knižních publikací, které vyšly v Česku, Německu, Francii, Španělsku a Mexiku.

Další setkání z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu „Brána vědě/ní otevřená“ ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

úterý 19.3.2013 od 18:00

MARTIN WÁGNER: KDE ZAČÍNÁ EVROPA / SIBIŘ / VERNISÁŽ

Vernisáž výstav dvou souborů fotografií, které se uskuteční v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
 

sobota 16.3:2013 od 20:00

MY NAME IS ANN!

Hedonistický terorismus, dívčí guerilla krotící zvlčilé synťáky, bzučící basy na lopatách, nintendo v kapse, saxofon na šňůře a pop jako uhlazená struktura pro divoké experimenty.

My Name Is Ann! - sólový projekt hudebnice, performerky a publicistky KnofLenky (hudba, sax, vokál, nintendo, cassio klávesy) doprovází Šárka "Legenda" Kobzová a nově bubeník Filip Tománek.

V Klubu 29 se MNIANN! představí s novým singlem THE FOREST z nadcházejícího alba SHELTER EP, které vyjde na konci března u brněnského vydavatelství X Production.

Vstupné: 50 Kč

www.mynameisann.com

FB událost

pátek 15.3.2013 od 20:00

BINGI IN THE MIX / DJ

Každý si odnese porci lámaných bítů v dubové omáčce + elektro příloha s dnb koktejly v domácí (house) atmosféře Klubu 29. Výběr placek bude v režii chlapíka, kterého mnozí znají pod pseudonymem BINGI.

Vstupné: 40 Kč

 

úterý 12.3.2013 od 19:00

VODA PRO HAITI / PŘEDNÁŠKA

Diskusní večer o současné situaci v nejchudší zemi západní polokoule se členy humanitárního projektu Praga-Haiti, jenž na ostrově realizuje výstavbu artézských studní.

www.praga-haiti.cz
 

pátek 8.3:2013 od 15:00

PREZIDENT JE HLAVOU STÁTU / VYSÍLÁNÍ UNDEGROUNDOVÉHO RÁDIA SKUPINY DEPRESIVNÍ DĚTI TOUŽÍ PO PENĚZÍCH

Umělecký tým Depresivní děti touží po penězích chystá jednodenní provoz undergroundového rádia k příležitosti inaugurace nového prezidenta ČR.

Vysílání začne přenosem alternativního průběhu prezidentské inaugurace, ale bude pokračovat po celý den až do večerních hodin.

Nahlédnutí do programu kromě inaugurace slibuje řadu příspěvků a pořadů, u všech se jedná o prezidentské speciály, např. mimořádné vydání pořadu s písničkami na přání – poprvé budou volající posílat své písně kandidátům na prezidenta, kteří ve volbě neuspěli, podruhé vítězi, dále v nabídce stojí úryvky ze dvou rozhlasových her a sice Prezidenta od Thomase Bernharda a Prezidentky Wernera Schwaaba), pro milovníky klasiky a národních melodií je připraven přenos ze slavnostního uvedení opery. Programovou skladbu doplňuje např. pořad Prezident Superstar, který se zabývá srovnáním prezidentských voleb a různých lidových hlasování (televizní soutěže, volby, výzkumy veřejného mínění) nebo rádiodokument o místech a osobnostech Vysočiny, ve kterém bude mj. testován salám Vysočina.

8.3.2013 K POSLECHU V KLUBU 29 OD 15:00 DO CCA 20:00

http://depresivnideti.eu/radio/

FB událost

pátek 1.3.2013 od 19:30

HISSING FAUNA & DECEASED SQUIRREL & ENVIRO & SPECTRAL INDEX / KONCERT

HISSING FAUNA (CZ, Praha - Bleeding Ear Records)

Indie rock s ozvěnami devadesátých let ve stylu Guided by Voices, Pavement, Interpol...
www.myspace.com/hissingf

DECEASED SQUIRREL (CZ, Brno - Stoned To Death Records)

Intelektuální odnož brněnského noise rocku.
http://deceasedsquirrelonthephone.bandcamp.com

ENVIRO (CZ, Hradec Králové)

Prapůvodní sestava kapely Pavilon M2. Improvizace, psychedelie, free jazz!

Afterparty: SPECTRAL INDEX (CZ, Brno) - ambientní elektronika s jediným a skutečným Ježíšem z Krna!
www.youtube.com/watch?v=jwMduBViFNw

Vstupné: 60 - 100 Kč!

Koncert pořádá Seek Harbor booking.

FB událost

ÚNOR 2013  

úterý 26.2.2013 od 19:00

VYUŽITÍ NANOMATERIÁLŮ PRO KONZERVACI HISTORICKÝCH OMÍTEK A UMĚLECKÝCH DĚL Z KAMENE / SCIENCE CAFÉ

Rozvíjející se nanotechnologie nacházejí uplatnění v různých oblastech lidské činnosti a výjimkou není ani konzervace a restaurování uměleckých děl. V rámci mezinárodního vědeckého projektu STONECORE bylo vyvinuto, modifikováno a systematicky odzkoušeno několik typů nanosuspenzí hydroxidu vápenatého. Na základě výsledků výzkumu byly za pomoci nanosuspenzí restaurovány i vybrané reálné historické objekty – barokní socha anděla z Kutné hory a historické omítky v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích.

Jak probíhá testování nových materiálů pro konzervaci a restaurování? Jakou roli hrají nanotechnologie? Můžeme očekávat rozšíření těchto materiálů? Přednášející Mgr. Art. Luboš Machačko a BcA. Dana Macounová z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se podíleli na řešení projektu STONECORE (2009-2011) a v současné době jsou zapojeni do dalšího mezinárodního projektu NANOFORART zaměřeného na využití nanomateriálů v památkové péči.

Další setkání z cyklu neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

sobota 23.2.2013 od 20:00

I LOVE 69 POPGEJŮ / KONCERT & VERNISÁŽ

Audio-vizuální, fyzický a barevný disko-punk plus věčně čerstvý campingový dekadancefloor. S Popgeji tento večer a celý další měsíc! Duo Jakub Adamec a Pavel Pernický ve své tvorbě překračuje hranice mezi hudbou a výtvarným uměním. Podklady z kláves pumpují různou rychlostí v rozlišných stylech mixu disko a punku, country a náboženské muziky, elektro s cirkusem, vše s dodatkem hravosti, neodolatelného narcismu, úpadkovosti a špinavosti. Neoddělitelnou vizuální složku má na starost dvorní VJ Magda Janczuk.

www.ilove69popgeju.net

Vstupné dobrovolné

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

FB událost

středa 20.2.2013 od cca 21:00

AVA MENDOZA'S UNNATURAL WAYS

Na poslední chvíli se nám podařilo odchytit free-jazzové trio ze San Francisca, UNNATURAL WAYS vedené kytaristou Avou Mendozou, na bicí Nick Tamburro (Dead Science) a Dominique Leone na syntetizátor. Koncert probíhá v rámci jejich prvního evropského turné.

Koncert začíná po projekci snímku ODPAD MĚSTO SMRT a následné diskusi s režisérem Janem Hřebejkem v sále Divadla 29.

www.avamendozamusic.com

Vstupné: 60 Kč

Koncert pořádá Seek Habour booking ve spolupráci s Divadlem 29.

FB událost

pátek 15.2.2013 od 19:30

CONAN (UK, Leeds) & KLUTZ (CZ, Pardubice) & BUTTERFLY KILLERS (CZ, Hradec Králové) / KONCERT

CONAN (UK, Leeds, Burning Worls Records)

Britská doom metal / stoner rock jízda poprvé v Čechách a poprvé a naposledy v Pardubicích!
www.hailconan.com
http://conan-conan.bandcamp.com/

KLUTZ (CZ, Pardubice)

Existencionální power violence / harsh noise core / weed smoking machine ve stylu Infest, Crossed Out etc!
http://bandzone.cz/klutz

BUTTERFLY KILLERS (CZ, Hradec Králové)

Smrtící a pomalý blues se členy Thema 11 / N.V.Ú. & Elektročas! Žádnej zpěv, jen harmonika!

Vstupné: 100 - 150 Kč!

Koncert pořádá Seek Habour booking.

LEDEN 2013  

úterý 29.1.2013 od 19:00

TLAKOVÉ MEMBRÁNOVÉ PROCESY / SCIENCE CAFÉ

Science Café je cyklus neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Hostem lednového Science Café bude prof. Ing. Petr Mikulášek,CSc. z Ústavu environmentálního a chemického inženýrství, Fakulty chemicko-technologické, Univerzity Pardubice.

Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

pátek 18.1.2013 od 19:00

VERNISÁŽ VÝSTAVY VLASTIMILA PEŘINY

Zahájení výstavy fotografií domovních zvonků autora Vlastimila Peřiny. Po vernisáži si nenechte ujít od 20 hodin koncert kapel Květy a Ty Syčáci v sále Divadla 29. Vernisáž osmou nekončí!

 

neděle 13.1.2013 od 20:00

BLACK TAR JESUS & MUSHY (IT) / KONCERT

BLACK TAR JESUS / Pardubice, Stoned to Death Records
www.blacktarjesus.bandcamp.com

Letos natočil v internetových kuloárech oceňovanou nahrávku Who's the Freak When Days Are Bleak, která koncem roku vyšla v kazetové verzi na labelu Stoned to Death a digitálně je k dispozici na bandcampu kapely. Black Tar Jesus se pohybuje na vlně garage / indie rocku s typickou artikulací Tomáše Kopáčka, který v BTJ zpívá a hraje na kytaru a v minulosti už si svoje odkroutil v akustickém projektu Mon Insomnie a přibližně rok působil v dnes již kultovní kapele Tempelhof. Na basu a bicí Kopáčka, který hraje často sólově, doprovodí Jan Stejskal (Hissing Fauna) a Pe.klo (Prodavač, Bonus). Před začátkem turné znovu vyjde EP Four Roses s novým mixem a přetočenou verzí bicích.

MUSHY / Řím, It - Mannequin Records
www.mushy.bandcamp.com

Mushy je pseudonym římské umělkyně Valentiny Fanigliulo, která působí na italské experimentální scéně již od roku 2003, kdy vydala první cd-r Analitica dell’ immaginazione (Cold Current Productions). Kromě spoluprací s Thierry Müllerem, Mater Suspiria Vision a Taste of Decay, kazetových splitů s Drugs for Drunks a Somalia jí v únoru 2011 vyšel debutový dlouhohrající vinyl Faded Heart u italského vydavatelství Mannequin Records. O rok později následovalo druhé LP Breathless (Rough Trade / Mannequin). Valentina Mushy používá výhradně analogovou elektroniku, formálně se přiklání k 80s zvukové estetice, dark wave minimalismu, kraut-psychedelii či cyber popu a nabízí svébytné melancholické a temně laděné abstraktní audiovize. Valentina je též architektka a grafická designerka, její vizuální práce byly součástí mnoha výstav po celém světě, jako například Zumba & Goliath EXPO 2010 v Austrálii.

Vstupné: 60-100 Kč

Koncert pořádá Seek Harbour booking.

PROSINEC 2012  

pátek 21.12.2012 od 19:30

TOMÁŠ PALUCHA & AT BONA FIDE & ODEUR DE VIOLETTES / KONCERT

TOMÁŠ PALUCHA

Z popela metalových titánů mother, thema eleven a redgrave povstala poctivě vyčazená odveta v podobě meditativního rocku. Americana. Psychedelie. V dohlednu nahrávka ze studia a prudukce Ondřeje Ježka (OTK)

www.tomaspalucha.bandcamp.com

AT BONA FIDE

Ráno se probudíš a zjístíš, že devadesátky už dávno skončily. Ecstasy of st.Ttheresa skoro nehraje, Toyen a Naked Souls se rozpadli před 15ti lety. Pustíš si At Bona Fide z Ostravy. Všechno je v pořádku.

http://bandzone.cz/atbonafide

ODEUR DE VIOLETTES

Pravděpodobně jediná zástupkyně kategorie "jedna buchta s kytarou" v česko - slezsko - moravském regionu. Nová deska vyšla na kazetě a vinylu a k poslechu na bandcampu.

http://odeurdeviolettes.bandcamp.com/

Vstupné: 60-100 Kč

Koncert pořádá Seek Harbour booking.

sobota 15.12.2012 od 20:00

ERIK ÚTOČÍ VŽDYCKY DOLŮ!!! / NĚCOJAKOFILM

Kakalíkův filmovo-vizuální přednáškový něcojakofilm, který vás neskutečně vtáhne do! Navíc prodej komiksových novin KIX III a možná i KIX II. Tečka (?) za letošním BLEŠÍRKEM.

Vstupné: 50 Kč

www.kakalik.cz
www.kixkix.cz

Akce se koná v rámci projektu AniLab, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

pátek 14.12. od 18:00

MARTIN C. PUTNA, ŠTĚPÁN BARTOŠ, ALEŠ ROLEČEK: HLUBOKÁ - KULTURNÍ DĚJINY JEDNOHO SKRYTÉHO MÍSTA / KŘEST KNIHY

Co bývala kdysi Florianova Stará Říše a Reynkův Petrkov a později Magorovo Vydří, to byla v devadesátých letech 20. století Rolečkova Hluboká: dům na Vysočině, ve kterém se scházejí radikální katolíci a vytvářejí stranou od moderního světa i od oficiální církve svoji „kontrakulturu“, svůj originální životní styl a svou nauku, jež se v případě Hluboké nazývá „mahájánový katolicismus“. Dějiny této skryté komunity rekonstruuje a do širších kulturních kontextů vsazuje studie Martina C. Putny. Zašlý utopický svět evokují dobové apokryfy a meditace Aleše Rolečka a dokumentární fotografie Štěpána Bartoše.

Na vernisáži promluví Martin C. Putna, dobové apokryfy přečte Aleš Roleček, fotografie Štěpána Bartoše promítne projektor.

pátek 7.12.2012 od 19:30

AUTORSKÉ ČTENÍ: PETR KYLIÁN A LUBOŠ MAJZLÍK / TEXTCONNEXION

Ku příležitosti výročí útoku na Pearl Harbour si Vás dovolujeme pozvat na oslavu vydání nové básnické sbírky Luboše "Lumíra" Majzlíka Prosté Prolety a vzhledem k blížícímu se konci Mayského kalendáře Vám svou postapokalyptickou prózu představí Petr "Kylda" Kylián. Hudební doprovod zajistí bratři Karasové (příčná flétna+saxofon).

Vstupné 30,-

 

úterý 4.12.2012 od 19:00

ING. MIROSLAV POSPÍŠIL: NAŠE ZVĚDAVOST NA MARSU - EXKURZE DO HISTORIE A SOUČASNOSTI ROBOTICKÉHO PRŮZKUMU RUDÉ PLANETY / SCIENCE CAFÉ

Science Café je cyklus neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

LISTOPAD 2012  

středa 21.11.2012 od 19:00

POZOR! AKCE SE Z TECHNICKÝCH DŮVODÚ NEUSKUTEČNÍ

PAUL FORT: PŘEKLADY FRANCOUZSKÉ POEZIE / TEXTCONNEXION

Po úspěchu večera „les Fleurs du Mal“ Charlese Baudelaira přichází David Zieris s pásmem veršů francouzského básníka Paula Forta, též ve vlastním překladu. Na klavír jej opět doprovodí Lukáš Vavrečka. Čtení se uskuteční v rámci prezentace autorů regionálního literárního časopisu Partonyma u příležitosti již osmého Východočeského uměleckého maratonu pořádaného Střediskem východočeských spisovatelů.

pátek 16.11.2012 od 19:00

SLAM POETRY 2012 / REGIONÁLNÍ KOLO

Regionální kolo celorepublikové soutěže ve slam poetry již tradičně v Klubu 29. Šarmantním a okouzlujícím průvodcem večera se tentokráte po náhodném losu stává Jirka Kniha, mezi zasvěcenými známý jako drhnič omítek a tahoun plechových map na kolečkách. Těšíme se na soutěžící, porotu i přísedící! Nebojácní i bojácní slameři hlaste se na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Nejlepší postupuje do celorepublikového finále!

Vstupné: 50 Kč

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Fleda v rámci projektu Textconnexion 2012.

úterý 13.11.2012 od 19:00

PŘÍRODA A KULTURA: PROTIKLAD, NEBO POKRAČOVÁNÍ TÉHOŽ PROCESU? / SCIENCE CAFÉ

Science Café je cyklus neformálních diskusních večerů vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Večery jsou zasvěcené společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dávají návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat na to, co je zajímá. Hostem listopadového Science Café bude prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr. z Katedry filosofie a dějin přírodních věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

www.facebook.com/SCPardubice
www.sciencecafe.cz

neděle 11.11.2012 od 19:00

ZAHÁJENÍ VÝSTAVY:

ČERNÁ ĎURA

Ostravští United Losers of Bukelstadt zahajují svou výstavu.

středa 7.11.2012 od 18:00 / STUDIO 29 (MEZIPATRO)

ANILAB DÍLNA (nejen) pro děti: PO STOPÁCH MELIÉSE

DÍLNA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ o tom, co bylo před tím, než vznikl film.

Georges Meliés, jeden z průkopníků filmu a animace, byl typickým příkladem „báječných mužů s klikou“. Byl odhodlaným filmařem s chutí objevovat něco nového, měnit svět fantazie a snů ve skutečnost. Byl vynálezcem techniky stop-trik. Přijďte si ji vyzkoušet.

Vstupné: 50 Kč

Projekt AniLab je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

úterý 6.11.2012 od 19:00

ANTONÍN HRDÝ A TOMÁŠ JIREČEK / TEXTCONNEXION

Autorské čtení mladých básníků Antonína Hrdého a Tomáše Jirečka, člena pardubické divadelně improvizační skupiny Pa.Le.Ťác.I., se uskuteční v rámci prezentace autorů regionálního literárního časopisu Partonyma u příležitosti již osmého Východočeského uměleckého maratonu pořádaného Střediskem východočeských spisovatelů.

 
ŘÍJEN 2012  

úterý 30.10.2012 od 19:00

CHALKOGENIDY - MATERIÁLYPRO OCHRANU ZADRAVÍ, ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, PRO BEZPEČNOST A KOMUNIKAČNÍ SPOLEČNOST / SCIENCÉ CAFÉ

Další neformální diskusní večer vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Přednášejícím bude tentokrát prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc. z Katedry obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

www.facebook.com/SCPardubice

středa 24.10.2012 od 19:00

KDYŽ ĎÁBEL ÚTOČÍ... / PROJEKCE STUDENTSKÉHO FILMU

Film vznikl podle projektu: Obraz nových náboženských hnutí a islámu v českých médiích pod záštitou Katedry religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Po promítání bude následovat diskuze. Všichni, kdo přijdou se zájmem něco se dozvědět, a ne za každou cenu prosazovat svá náboženská či protináboženská stanoviska, jsou srdečně zváni!

Vstup: volný

středa 24.10.2012 od 18:00 / STUDIO 29 (MEZIPATRO)

ANILAB DÍLNA (nejen) pro děti: FLIPBOOK

DÍLNA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ o tom, co bylo před tím, než vznikl film

Další pradědeček animace, kniha se sérií obrázků, které se postupně proměňují z jedné stránky na druhou. Přijďte si vyrobit svůj malý animovaný film do kapsy.

Vstupné: 50 Kč

Projekt AniLab je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

neděle 14.10.2012 od 19:00

ZAHÁJENÍ VÝSTAV:

VLADIMÍR SABO: HUDBA NA OKRAJI / KLUB 29
PAVEL ŠEVČÍK: TITULKY / STUDIO 29

Po vernisáži následuje koncert Chrise Cutlera, legendy světové progresivní scény, na sále Divadla 29 (vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč). Speciální host: Mikoláš Chadima

úterý 9.10.2012 od 19:00

OREL A MEDVĚD... PO LETECH / čtení

Autorské čtení brněnské básnířky, performerky a fotografky Jany Orlové a Dr. Krejzybéra, který se po dlouholeté spolupráci s královéhradeckým básníkem Jiřím Studeným (Lotosové zajetí, Zase básně) vydal na samostatnou autorskou dráhu. K vydání jsou připraveny jeho nové knihy veršů S lotosem za pasem a Varných konvic sten. Stejně tak Jana Orlová připravuje novou sbírku Čichat oheň. Setkání těchto dvou autorů se tak v prostorách Klubu 29 opětovně uskuteční po více než dvou letech, a to v rámci prezentace autorů regionálního literárního časopisu Partonyma u příležitosti již osmého Východočeského uměleckého maratonu pořádaného Střediskem východočeských spisovatelů.

středa 3.10.2012 od 18:00 / STUDIO 29 (MEZIPATRO)

ANILAB DÍLNA (nejen) pro děti: THAUMATROP

DÍLNA PRO DĚTI I DOSPĚLÉ o tom, co bylo před tím, než vznikl film

Thaumatrop je krkolomný název pro jednoduchou optickou hračku, se kterou se dá užít i dnes spousta legrace. Není to nic jiného než papírové kolečko se dvěma obrázky po obou stranách a provázky upevněnými proti sobě. Když se kruh roztočí, oba obrázky vám splynou v jeden.

Vstupné: 50 Kč

Projekt AniLab je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

ZÁŘÍ 2012  

pondělí 17.9.2012 od 17:00

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 17. TÝDNŮ PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ – VÝCHODNÍ ČECHY 2012

Slavnostní zahájení již 17. ročníku Týdnů pro dušení zdraví – východní Čechy v Pardubicích spojené s vernisáží výstavy prací Eugenia Percossiho, rodilého Itala dlouhodobě žijící v České republice. Ten se ve svém výtvarném díle zabývá tématy jako je smrt, deprese, lidské obsese či iluze. V průběhu večera zahraje kytarové duo Lodi & Janek.

www.pdz.cz

úterý 18.9.2012 od 19:00

SCIENCÉ CAFÉ: HOSPODAŘENÍ S NEROSTNÝMI ZDROJI - SOUČASNÁ GLOBÁLNÍ SITUACE

Další neformální diskusní večer vědců a lidí spjatých s vědou se zájemci o vědu a vědění z řad široké veřejnosti. Bude nerostných surovin navždy dost pro všechny? Odkud se vzalo naše přesvědčení o tom, že máme právo spotřebovávat neobnovitelné zdroje a postavit na této spotřebě budoucnost našich potomků? A jak to všechno může souviset se smyslem vědy?

www.facebook.com/SCPardubice

sobota 22.9.2012 od 19:00

SUCHÝ AUTORSKÝ ČTENÍ

Již třetí suché autorské čtení v Klubu 29 otevřené všem exhibicionistům s vlastní tvorbou. Můžete se těšit na stálice amatérské tvorby i na nějaké to překvapení. Kdo ví, třeba přijde i kouzelník. Vstupné dobrovolné