Program * září 2019


čtvrtek 5 / 20:00 / Divadlo 29

Jiří Imlauf a Pavel Turek:
Co najdu cestou, to ztratím cestou


autorské čtení + debata

Vliv Jacka Kerouaca na poslední album Desolation Peak i roky ježdění s kapelou. Motivy cest a blikajících nočních světel, které člověka lákají ven, to jsou výrazné kulisy neodmyslitelně spjaté s poetikou kapely Houpací koně.

Komponovaný večer lídra kapely Jiřího Imlaufa a novináře Pavla Turka (Respekt) složený z písní a povídání o cestách tvůrčích, kapelních i životních.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.houpacikone.cz

vstupné: 100 Kč

 
     
       

čtvrtek 12 / 20:00 / Divadlo 29

Buchty a loutky: Vítězné svině

Představení na motivy různých povídek filozofa Ladislava Klímy. Loutková freska o lidech nízkých a vysokých. Groteska s prvky hororu, o čisté lásce a čisté nenávisti. Loutky zahrají o tom, že bolest stává se rozkoší a rozkoš bolestí.

Buchty a loutky svým neobvyklým způsobem tvorby vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Klasické tituly i vlastní autorskou tvorbu zpracovávají s nadhledem a nezaměnitelným humorem, s osobitým důrazem na výtvarnou stránku (kombinací starých i nových loutek, hraček, rezavého železa i nejnovějších technologií). Součástí představení je vždy originální komponovaná hudba, ve většině inscenací živě interpretovaná.

Od dob svého vzniku, kdy Buchty a loutky rozvířily vody českého loutkového divadla svými dnes již kultovními inscenacemi, jednoznačně patří k divadelní špičce nejen v Čechách, ale i za hranicemi. Důkazem je účast a ocenění na mezinárodních festivalech takřka po celé Evropě, ale např. i v Kanadě, Mexiku, Japonsku či na Taiwanu. Představení je určeno pro dospělé diváky.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 120 Kč

 
     
   

středa 18 / 19:00 / Divadlo 29

Letní hokej

projekce / Filmfuse


V létě 2017 se mladí hokejisté z východočeského Náchoda vypravili do dalekého Maroka, kde je čekal rozhodně nejzábavnější tréninkový kemp jejich dosavadní kariéry. Nepřijeli sem totiž jenom hrát hokej, ale hlavně se zblízka seznámit s místními lidmi a jejich způsobem života. O několik měsíců později zase hokejisté z marockého Salé zamířili do České republiky, aby tu v obrácené podobě zažili to samé. Výsledkem je živý dialog dvou rozdílných kultur, plný různých malých překvapení a osvobozujícího humoru. Přes dílčí temnější momenty je po většinu času jejich vzájemná interakce úsměvná, nezřídka i vyloženě komická.Nový film dvojice scénáristů a režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara má za sebou již účast na MFF Visions du reel 2019 ve švýcarském Nyonu a úspěšnou účast v letošní Přehlídce českých filmů MFF Karlovy Vary.

ČR, 2019, 75 min. Po projekci proběhne debata.

Pořádá Terra Madoda, z.s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


www.filmfuse.cz


vstupné: 90 Kč

 
     
   

čtvrtek 19 / 20:00 / Divadlo 29

Ridina Ahmedová & Petr Tichý: HLASkontraBAS Oktet

Unikátní koncertní projekt pro čtyři kontrabasy a čtyři hlasy.

V kontrabasistovi Petru Tichém, který ukazuje, že česká basová škola dál žije, našla fenomenální vokalistka Ridina Ahmedová ideálního partnera. Oba mají společné kořeny v jazzu, přičemž však hledají nové formy vyjádření a oba shodně využívají looperů. Jejich duo HLASkontraBAS přineslo v roce 2016 jednu z nejpůsobivějších desek posledních let (mj. nominace na cenu Anděl) , která se klidně dá zařadit vedle tak mimořádných nahrávek, jako jsou rané desky Ivy Bittové, včetně jejího debutu s Pavlem Fajtem.Po několika letech spolupráce v duu se oba protagonisté rozhodli nahradit loopery živými hudebníky, a tak vznikl jedinečný oktet, ve kterém se potkávají čtyři vokalisti se čtyřmi hráči na kontrabas. Nově zaranžované skladby plně využívající možností, které oproti looperu nabízí živé provedení. Výsledkem je nadžánrový, mnohovrstevnatý a zcela neobvyklý hudební zážitek.

Zpěv: Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková
Kontrabasy: Petr Tichý, Ondřej Komárek, Tadeáš Mesány, Petr Mikeš

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 200 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC a ZTP)


 
     
   

pátek 20 – sobota 21 / Bělobranské náměstí

Bělobranské – znovu – náměstí

festival na Bělobranském náměstí

Bělobranské náměstí je do dnešní paměti vryto především jako parkoviště. Pod horou automobilů rozličných barev a tvarů, za žlutým, zeleným a modrým kontejnerem však naleznete místo s neotřelým šarmem a barvitou historií. Dvoudenním festivalem chceme z Bělobranského alespoň dočasně setřást nános čtyřkolých miláčků moderní doby a náměstí proměnit v místo setkávání a příjemného spočinutí.

Sousedský piknik – performativní kavárna Cirk Café – Kabaret pamětí divadla Cabaret Nomade – výstavy – dílny – komentované procházky – noční projekce – hudba


Společnými silami pořádájí Divadlo 29, GAMPA, Offcity, Terra Madoda, Artspace NOV, Město na kole a místní obyvatelé.


vstup volný

 
     
   

pondělí 23 / 19:00 / Divadlo 29

Průmysl lži

Chcete se dozvědět, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů? Ponořte se do světa, o němž se dosud málo mluví, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy a hraje se o moc. Je to svět manipulace a propagandy, používané i jako zbraně v hybridní válce, v níž má být dobyto zájmové území bez použití konvenčního vojska. Nahlédneme do kybernetických, psychologických a marketingových metod určených k manipulaci s našimi emocemi a rozhodováním.

Přednášku povede novinářka, scenáristka a publicistka Alexandra Alvarová, která žije v současnosti v Kanadě. Je expertkou na politický marketing a propagandu. Je také autorkou knihy Průmysl lži: propaganda, konspirace a dezinformační válka.


Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 100 Kč, pro seniory od 65 let vstup zdarma

 
     
   

středa 25 / 20:00 / Divadlo 29

Divadlo Continuo: Please Leave a Message

„Svět, jak jsme ho znali, právě skončil.“
Taneční a fyzické divadelní představení mezinárodní nezávislé divadelní skupiny Continuo.


Ve chvíli, kdy si na počátku člověk uvědomil sama sebe, zděsil se. Spatřil svoji smrtelnost i konečnost nekonečného vesmíru. A hned poté, snad ze strachu, snad v bláhové naději na možnost zapomnění, snad ze závrati vědomí, se dal do tance. A pak obtiskl svoji dlaň na zeď jeskyně, aby zůstala alespoň stopa jeho pomíjivosti. Aby zanechal zprávu.
„Byl jsem tady, tančil jsem.“

Každým pohybem, který učiníme, vytváříme svět a necháváme za sebou stopu. Pohyb těla na samé hranici fyzických možností, černé dominantní plochy a bílé trajektorie, jež vytvářejí pohybovou, výtvarnou a hudební kompozici, ve které fyzické divadlo střídají výtvarné obrazy, komika tragiku, vertikalita se mění v horizontalitu a naopak . A na konci vlastně nevíme, co je dole a co nahoře, kdo uvnitř, kdo venku a hlavně, proč žijeme ve světě, ve kterém už „nehledáme pravdu, ale jen potvrzení vlastních předsudků.“ Ve světě, ve kterém se necítíme doma přesto, že jsme si ho sami vytvořili a každodenním opakováním naučených trajektorií jen znovu a znovu potvrzujeme jeho hranice.Divadlo Continuo je mezinárodní profesionální nezávislá divadelní skupina vedená režisérem a uměleckým vedoucím Pavlem Štouračem. Od roku 1995 divadlo trvale sídlí a tvoří v malé vesnici Malovice, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti pojmenované Švestkový Dvůr. Divadlo Continuo během své téměř pětadvacetileté existence vytvořilo více než 50 představení a site-specific projektů zaměřených vždy na konkrétní lokalitu a její historii. Umělecká tvorba Divadla Continuo se vyznačuje vývojem od loutkářských začátků přes pouliční umění a inspiraci novým cirkusem k originálnímu poetickému stylu, který spojuje fyzické herectví, živou hudbu, tanec a výraznou vizuální stylizaci.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.continuo.cz

vstupné: 160 Kč


 
     
    pátek 27 / 20:00 / Divadlo 29

Trash Talk (AT/CZ)
Ricarda Cometa & Vrrrbitch (PE/AR/CZ)


Latinskoamerické power duo s hostujícím trumpetistou Petrem Vrbou a premiéra rakousko-českého free impro dua Trash Talk.


Trash Talk (CZ/AT)
(Didi Kern – bicí / Zdeněk Závodný – dechové nástroje)

Tohle spojení vzniklo na loňském festivalu Alternativa. Zdeněk Závodný zde se svým triem Frisk, posíleným navíc o analogový syntezátor Kena Ganfielda, doslova zalehl posluchače v sále hutným, agresivným free jazzem, aby o hodinu později rakouský bubeník Didi Kern v rámci projektu Shibuya Motors v bubenickém duu s Balászem Pandim názorně definoval adjektivum „frenetický“. Organizátoři festivalu z toho měli oči na vrch hlavy a hned se ptali: Jak je možné, že tihle dva spolu zatím nehráli? Vždyť je to jasné!

Co spojuje tyhle dva, neboli v jakém duchu se nesla následující rozprava: enormní naléhavost projevu, která může působit dojmem, jako by ti dva celý život mlčeli a rozhodli se to vychrlit všechno právě teď, tady a naráz. Zatímco se Závodný snaží nástrojem protlačit plíce a vlastně i všechny další orgány, Kern stupňuje tempo do absurdna, jako by se potřeboval něčeho zbavit, a někdy od bicích i vstává a hledá jiný způsob, jak si ulevit – ať už je to zeď, nebo pošťácká trumpetka. Jiné nástroje, stejný přístup – každý úder srdce může být ten poslední.Ricarda Cometa & Vrrrbitch (PE/AR/CZ)

Latinskoamerické power duo v nástrojovém obsazení preparovaná kytara (Jorge Espinal) a bicí (Tatiana Heuman) spolu vystupuje pod tímto jménem od roku 2009. Jejich improvizované sety nacházejí styčné body math rocku a lidové rituální hudby a snad až bezelstně radostným způsobem dekonstruují rytmy Latinské Ameriky. Ostatně spojení „ritual soundscapes“, „mutant noise“, „tropical dancing grooves“, jimiž Ricarda Cometa popisují svůj hudební projev, nabízí jen tolik prostoru pro fantazii, kolik je potřeba. A protože do roku 2017 vystupovali jako trio, tak je na českém miniturné doplní žánrový chameleon, amatérský pekař a po dlouhá léta jedna z nejvýraznějších tváří tuzemské experimentální scény Petr Vrba.


Dvojkoncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.ricardacometa.com

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC a ZTP)

 
       
   

pondělí 30 / 16:00 – 23:00 / Divadlo 29

Polský filmový maraton

Na podzim roku 2019 se v několika městech České republiky bude konat první Kongres českých polonistických studií, jehož cílem je představit široké spektrum otázek a témat spjatých s Polskem a konstituovat polonistická studia jako interdisciplinární vědu. Při příležitosti pardubické části kongresu, který se uskuteční 4. 10. na Univerzitě Pardubice, budou v Divadle 29 promítnuty tři filmové tituly, které se zabývají událostmi a osobnostmi polské historie 20. století.

16:00 Excentrici (r. J. Majewski, 2015, 112 min.)
Netradiční pohled na komplikovaný svět padesátých let okořeněný energickými swingovými rytmy. Příběh emigranta, který po návratu z Anglie založil v Polsku swingový big band.

18:30 Jack Strong (r. Władysław Pasikowski, 2014, 122 min.)
Film natočený podle skutečných osudů Ryszarda Kuklińského, plukovníka Polské lidové armády a jednoho z nejvýznamnějších agentů CIA ve velení Varšavského paktu, který se snažil zvrátit třetí světovou válku.

21:00 80 milionů (r. Waldemar Krzystek, 2011, 102 min.)
Těsně před vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981 se skupině mladých aktivistů Solidarity podaří vybrat 80 milionů zlotých uložených v bance – přímo před nosem tajné policie a před zablokováním kont. Začíná závod mezi opozicí a „tajnými“, kteří se snaží peníze vystopovat.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice, ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Katedrou literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

www.kcps.upol.cz

vstup volný